Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1541  
Vechi 02.08.2016, 13:10:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tu bate saua ca o sa priceapa...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1542  
Vechi 05.08.2016, 12:45:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Din tot ce-am scris, frate Ioane, tu numai lucrul cu "blocajul" l-ai înțeles? M-am ostenit în zadar. Dar și pe acela oare l-ai înțeles cu adevărat? Mai spun... totul fără Hristos e blocat, iar cu Hristos nimic nu e blocat și nu se poate bloca.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1543  
Vechi 05.08.2016, 13:00:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
? M-am ostenit în zadar. Dar și pe acela oare l-ai înțeles cu adevărat? .
Pa d-aia e bine sa scrii maxim 10 randuri.
Reply With Quote
  #1544  
Vechi 05.08.2016, 14:43:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

10 rânduri? Nu-i așa. Nu există o normă. Nu stăm în stereotipuri și formalități. Dacă ai ceva de spus spre mântuire, care să-ți ia mai mult de 10 rânduri, scrii mai mult.
Spre exemplu, Biblia, Sfinții Părinți, Sfinții contemporani, actuali, n-au scris 10 rânduri. Ca să explici un lucru uneori, îți trebuie multe rânduri. Alteori nu. Dar de ce cele mai multe ori trebuie mai multe, fiindcă limbajul e o formă limitată de exprimare și arătare a unor lucruri.
Bine-ar fi să fie citite și înțelese, cele scrise spre mântuire.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1545  
Vechi 05.08.2016, 23:56:02
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
10 rânduri?.
Sau un trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=_OSaJE2rqxU
Reply With Quote
  #1546  
Vechi 08.08.2016, 21:14:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ti-am aratat si nu doar eu, dai dovada de ignoranta crasa la aspecte esentiale de doctrina ortodoxa, talmacirea Sf. Scripturi si le apaeri cu o logica stramba, perfect sectara in ciuda pretentiilor tale de absolvent de teologie.

Vezi topicul "Împotriva EREZIILOR NEO-PROTESTANTE - Cuvântul al II-lea - ICOANELE" unde te-ai facut de ras mai rau decat adventistul iconoclast.
Aline... nu știu câte studii teologice ai tu (m-aș bucura să știu că ai și tu, să vorbim despre ele, cu drag și bucurie) sau cât de mult ai citit pentru acele studii și cât te-ai pregătit. Ce mă supără, nu e că mereu faci acuzatii, din cauza agresivității crescânde a ta și neputințele tale. Dar ce mă supără, e că mai crezi că faci bine, scriind mii de postări cu 4-5 cuvinte, fără să spui mare lucru, atacând furibund pe tot topicul, cu nici măcar un verset biblic, în marea majoritate ale postărilor tale, dar mai patristic, istoric.

Multe din textele postate de mine aici în acest topic, se găsesc și în teza mea de Disertație cu titlul "Ortodoxia în fața doctrinelor neo-protestante". Disertație de absolvire a Masterului în Teologie Ortodoxă, la Timișoara, acum o lună, iulie 2016, susținută și absolvită cu nota 10. Iar comisia de Părinți Profesori, n-au spus că m-aș face de râs cu acea disertație în fața neo-protestanților.

Și dacă îți spun că nu-i bine ce faci, cum procedezi, cum acționezi, că ești ispitit și eșt în înșelare, probabil tot eu mint, n-am dreptate, sunt bipolar și alte acuze ce-mi mai aduci, apoi una din surori, probabil "crinrin" mai vine și mai pune un articol despre "fals misticism", fratele Cristian mai vine să-mi spună să mă mai smeresc (nu că n-aș avea nevoie), fratele Ioan67 Cezar, mai vine să-i întărească spusele cu o explicație din noi metode descoperite de psihanaliză freudiană și altele...

Ce mă frământă și întristează foarte, foarte mult, nu e că Biserica e prigonită din exterior, din tot mai multe părți, ci noi, din interior, creștinii, membrii și mădularele lui Hristos, ne prigonim unii pe alții... Și ne mirăm apoi că creștinii trec la erezii protestante, ne mirăm că avem preoți slabi în faptă și cuvânt, că Biserica slăbește, ecumenismul prinde teren, și alte blestemății demonice... Să nu ne mai mirăm...

Oricum, voi vedeți probabil tot ce spun, ca fiind greșit, și că n-am dreptate în nimic, nu primiți un ajutor, un sprijin, o întărire din partea mea, vă supără mereu orice spun, orice fac, dacă sunt mai aspru sau mai bând, nu vă e bine nimic, eu pentru voi sunt aici pe forum, dar fiindcă voi nu aveți nevoie de mine, nu vă sunt de folos, nu vreau să vă împiedic de pe drumul mântuirii, să vă smintesc, nu vreau să vă fac rău, voi pleca bucuros de pe forum.

O singură rugăminte, foarte sinceră am, neprefăcută, chiar dacă sunteți ispitiți să credeți că sunt prefăcut, deci vă rog din toată ființa mea: iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1547  
Vechi 08.08.2016, 21:47:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

... fratele Ioan67 Cezar, mai vine să-i întărească spusele cu o explicație din noi metode descoperite de psihanaliză freudiană și altele...
Igor, o clipa te rog!
Am intervenit acolo cu o precizare fata de termenii utilizati de autor in acel articol. Revezi postarea, te rog!
Nu am spus ori sugerat nimic care sa aiba legatura cu tine sau cu alt coleg.

P.S. Nu e vorba despre psihanaliza si nici despre noi metode. Acolo am facut niste precizari din psihopatologia si psihiatria clasica, lucruri elementare, de curs studentesc. Acestea nu au legatura cu psihanaliza si nu sunt noutati, ci vechi precizari (de peste 100 de ani).
Reply With Quote
  #1548  
Vechi 08.08.2016, 22:35:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Post

De asemenea, Igor, eu am comentat pe marginea textului pus de crinrin avandu-ma in vedere intai pe mine, abia apoi pe altii. Am raspuns intrebarii pe care o puneai avand experienta propriilor mele pacate.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1549  
Vechi 08.08.2016, 22:36:56
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumim Domnului pentru toate, fraților Ioan și Cristian. Să nu vă îndoiți, că eu nu aș avea conștiința propriilor mele păcate...

Fiindcă ai studii de psihologie, frate Ioan, te rog :

Am citit recent, să fie câteva luni, un studiu american, de la o Universitate de Psihologie, nu mai rețin exact locul, s-au adunat profesorii de acolo, cu studenții și s-au pus să analizeze psihologic, psihiatric și psihanalitic pe Iisus Hristos, s-au făcut lucrări de licență, spuneau ei acolo, etc., și după relatările evagheliștilor din Noul Testament drept mărturie, au spus despre Hristos că a fost psihopat, bolnav psihic, cu grave tulburări psihice, era în "delir mistic", spuneau ei, "delir religios", psihanalitic spuneau că a avut foarte multe frustrări și neîmpliniri sexuale, dezechilibre serioase, sechele psihice din copilărie, inadaptat, cu multe psihopatologii grave, etc. mi-e greu să mai scriu... La fel au fost acuzați și toți Apostolii și toți Sfinții care cred în entități nevăzute, toți pustnicii care "se autoexclud", ca o formă de sinucidere, că sunt cu grave patologii și dezechilibre psihice, etc... În fine...

Deci o simplă întrebare :

Ce ne facem când psihologia/psihiatria/psihanaliza, acuză Teologia cu... diverse ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 22:39:11.
Reply With Quote
  #1550  
Vechi 09.08.2016, 00:19:54
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mulțumim Domnului pentru toate, fraților Ioan și Cristian. Să nu vă îndoiți, că eu nu aș avea conștiința propriilor mele păcate...

Fiindcă ai studii de psihologie, frate Ioan, te rog :

Am citit recent, să fie câteva luni, un studiu american, de la o Universitate de Psihologie, nu mai rețin exact locul, s-au adunat profesorii de acolo, cu studenții și s-au pus să analizeze psihologic, psihiatric și psihanalitic pe Iisus Hristos, s-au făcut lucrări de licență, spuneau ei acolo, etc., și după relatările evagheliștilor din Noul Testament drept mărturie, au spus despre Hristos că a fost psihopat, bolnav psihic, cu grave tulburări psihice, era în "delir mistic", spuneau ei, "delir religios", psihanalitic spuneau că a avut foarte multe frustrări și neîmpliniri sexuale, dezechilibre serioase, sechele psihice din copilărie, inadaptat, cu multe psihopatologii grave, etc. mi-e greu să mai scriu... La fel au fost acuzați și toți Apostolii și toți Sfinții care cred în entități nevăzute, toți pustnicii care "se autoexclud", ca o formă de sinucidere, că sunt cu grave patologii și dezechilibre psihice, etc... În fine...

Deci o simplă întrebare :

Ce ne facem când psihologia/psihiatria/psihanaliza, acuză Teologia cu... diverse ?
Pai e simplu: ne amintim cat noroi au aruncat o parte dintre fetele smerite ale Bisericii, sute si mii de ani, in Dumnezeu.
Ne amintim cum au fost chinuiti unii ca Maxim si Hrisostom tocmai de catre episcopi. Si ca tot veni vorba, ne amintim in treacat si cati episcopi mitarnici gazduieste chiar azi, chiar acum cand scriu, tara noastra.
Nu uitam, desigur, nici cum a fost mazilit Arsenie Boca, pe la noi, de catre chiar fetele bisericesti care l-au livrat securitatii.
Mai avem inca o suta de mii de exemple in chiar ograda noastra ortodoxa, ca sa nu mai pomenesc de Marea Schisma, de ororile unei nopti cum era a Sfantului Bartolomeu, de sfintele cruciade etc. etc.

Iar la sfarsit sa ne cabram un pic memoria: iti amintesti ce au facut mai marii credintei poporului ales cu Domnul?

Ei, dupa toate astea, ce zici ca ar fi zis nu stiu care americani din vremurile noastre, zau ca nu mai prezinta importanta. Nu pentru mine.
Reply With Quote
Răspunde