Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 29.07.2010, 17:20:39
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Foarte bine au facut ortodocsii ca s-au aliat cu necuratul, doar doar or reusi sa scape de fratii catolici, corect ?

In fine. Am promis ca incetez dialogul, vad ca domnul Cozia doreste sa-mi aminteasca de aceasta promisiune, ducand discutia in directia halucinatiilor conspirationiste.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 29.07.2010, 21:25:52
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ia haide sa vedem cam cum arata Biserica Ortodoxa Rusa in perioada respectiva, daca era in ruina si oprimata:

After Nazi Germany's attack on the Soviet Union in 1941, Joseph Stalin revived the Russian Orthodox Church[29] to intensify patriotic support for the war effort. On September 4, 1943, Metropolitans Sergius, Alexy and Nikolay had a meeting with Stalin and received a permission to convene a council on September 8, 1943, which elected Sergius Patriarch of Moscow and All Russia. This is considered by some violation of the XXX Apostolic canon, as no church hierarch could be consecrated by secular authorities.[25] A new patriarch was elected, theological schools were opened, and thousands of churches began to function. The Moscow Theological Academy Seminary, which had been closed since 1918, was re-opened.

Between 1945 and 1959 the official organization of the church was greatly expanded, although individual members of the clergy were occasionally arrested and exiled. The number of open churches reached 25,000. By 1957 about 22,000 Russian Orthodox churches had become active. (Wikipedia)
Primul paragraf este profund neadevarat. Stalin a revigorat cultul pt eroii rusi, nu pt biserica. Cea mai buna istorie o gasesti tot facuta de catre rusi. In ultimii 20 de ani au reusit s-o rescrie. Dar uite un film despre acest adevar istoric:


http://vimeo.com/12273507 PARTEA 1

http://vimeo.com/12308026 PARTEA 2

Este dragut filmul si o sa-ti placa.
Al doilea razboi mondial

Fara resentimente iti spun ca Todea a iesit nepocait din puscarie si nu prin comparatie cu ortodocsii, ci cu unul ca Monseniorul Ghica...

Last edited by IonelS; 29.07.2010 at 21:47:35.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 29.07.2010, 21:58:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Primul paragraf este profund neadevarat. Stalin a revigorat cultul pt eroii rusi, nu pt biserica. Cea mai buna istorie o gasesti tot de catre rusi. In ultimii 20 de ani au reusit s-o rescrie. Dar uite un film despre acest adevar istoric:


http://vimeo.com/12273507 PARTEA 1

http://vimeo.com/12308026 PARTEA 2

Este dragut filmul si o sa-ti placa.
Al doilea razboi mondial

Fara resentimente iti spun ca Todea a iesit nepocait din puscarie si nu prin comparatie cu ortodocsii, ci cu unul ca Monseniorul Ghica...
Da ce, eu am spus ca Stalin a fost vreun evlavios care a restaurat credinta in Iisus Hristos ?

Si in citatul din wiki scrie foarte clar ca scopurile lui au fost pragmatice, "pt. a intensifica suportul patriotic in vederea efortului de razboi".

Insa ceea ce am citat eu sunt fapte istorice, pe care va rog sa le combateti daca nu sunt exacte - nr. de biserici aflate in functiune, seminarul din Moscova redeschis, Sinodul care a ales Patriarhul cel nou etc.

Toate acestea vin sa demonteze teza dumneavoastra despre o "biserica in ruine", fara nici o influenta. Evident ca Biserica Ortodoxa Rusa a avut exact atata influenta cat i-a permis Stalin sa aiba, si doar in masura in care servea scopurilor sale, cum ar fi sa se debaraseze de suparatoarea stare de fapt a unor "supusi" care il puneau pe Papa de la Roma inaintea Tatucului.

Dumneavoastra contrapuneti acestor fapte istorice si cifre un film artistic ?! Nu contest ca poate fi bun, nu contest ca au fost nenumarati laici si prelati ortodocsi rusi care au avut de suferit pentru ca l-au pus pe Hristos inaintea antihristului comunist, dar aici e vorba de pozitia Patriarhului.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 29.07.2010, 22:08:03
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumneavoastra contrapuneti acestor fapte istorice si cifre un film artistic ?! Nu contest ca poate fi bun, nu contest ca au fost nenumarati laici si prelati ortodocsi rusi care au avut de suferit pentru ca l-au pus pe Hristos inaintea antihristului comunist, dar aici e vorba de pozitia Patriarhului.
Da, contrapun, caci nu-i un filmulet de scandal de tip Hollywood. Rusii incearca sa-si recupereze istoria, iar in filmul cu pricina se incearca evidentierea subiectului disputat de noi..
Reply With Quote
  #155  
Vechi 29.07.2010, 22:34:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Marii ierarhi ai Bisericii apar in film ? Despre pozitia Patriarhului si al Sinodului se spune ceva ?

Care sunt sursele istorice si documentare in baza carora s-a facut filmul ?

Domnul Ionel, cu tot respectul, nu vi se pare tindem sa cadem in ridicol ?

Ati facut o afirmatie pe care eu o consider nefondata, fara sa aduceti nici o dovada in sprijinul ei.

Eu v-am contrapus date istorice.

Iar dumneavoastra, fara sa contestati faptele si datele pe care le prezint eu, imi aduceti drept contra-argument, intr-o chestiune istorica, un film artistic.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 29.07.2010, 22:35:11
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Despre Biserica Ortodoxa Rusa sub Stalin:

"În aceste clipe dificile pentru Biserica Ortodoxă Rusă, a fost interzisă publicarea de literatură religioasă, au fost omorâți sau încarcerați o mare parte dintre episcopi și clericii ortodocși, Biserica nemaiavând acces la viața publică. Arestările clericilor, episcopilor și măsurile represive luate contra Bisericii s-au intensificat din 1935; în perioada 1937-1939 a fost nimicit aproape tot corpul episcopal al Bisericii Ortodoxe Ruse. Prin 1939 mai existau mai puțin de 100 de parohii în funcțiune, doar patru episcopi și 4 arhierei-vicari, care au continuat să-și deșfășoare activitățile religioase în clandestinitate. Constituția sovietică din 1938 prevedea, în privința religiei, doar "libertatea cultului și a propagandei antireligioase" (subl. noastră). La sfârșitul anilor '30, ca instituție, Biserica Ortodoxă din URSS se afla în pragul lichidării: baza sa materială, structura organizatorică și activitatea «Sfântului Sinod» erau la acea dată aproape inexistente; dispăruse posibilitatea pregătirii de noi preoți, în timp ce mulți clerici și credincioși erau arestați și deportați sau executați, iar numărul lăcașurilor bisericești scădea continuu. Mai înainte de Revoluția rusă existau aproximativ 54.000 de parohii și peste 150 de episcopi. În timpul guvernării staliniste, cea mai mare parte a bisericilor au fost demolate sau au fost profanate și lăcașurile au primit alte întrebuințări, iar peste 50.000 de preoți au fost executați sau trimiși în lagăre de muncă, în special în perioada marilor epurări din 1936-1937.

"http://ro.orthodoxwiki.org/Biserica_Ortodox%C4%83_Rus%C4%83

Daca in 1939 mai existau 100 de parohii in intreagul URSS, atunci cum a putut deveni aceasta biserica "imperiala" invocata de Todea la numai 7-8 ani distanta ? Asa repede se reface o biserica ?

Daca mai vorbeam de Ghica, mai ziceam, dar Todea nu a facut cinste nici macar catolicilor. Omul aa iesit din biserica cu sufletul schilodit.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 29.07.2010, 22:39:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Toate datele dumneavoastra se refera la tratamentul aplicat Bisericii pana in 1939.

Datele mele vorbesc despre perioada care incepe in 1941.

Subiectul cotroversei este anul 1948.

Ale cui date sunt mai relevante ?

Ince-l priveste pe cardinalul Todea, repet; atacati opera, nu autorul.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 29.07.2010, 22:54:15
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Toate datele dumneavoastra se refera la tratamentul aplicat Bisericii pana in 1939.
Datele mele vorbesc despre perioada care incepe in 1941.
Subiectul cotroversei este anul 1948.
Ale cui date sunt mai relevante ?
Ince-l priveste pe cardinalul Todea, repet; atacati opera, nu autorul.
Repet: in 1939 mai aveau 100 de parohii si 4 episcopi. Cu ce sa devina ei imperiali, asa cum afirma Todea, in numai 8-9 ani ? Ce facem aici , ne jucam de-a negatia ?
Daca doresti sa creezi o universitate, fie avand si bani multi, vei putea scoate profesionisti in cateva decenii, nu in cativa ani .....Sunt niste legi sociale insurmontabile!

Si o adresa de site : http://ro.orthodoxwiki.org/Biserica_...4%83_Rus%C4%83
Reply With Quote
  #159  
Vechi 29.07.2010, 23:04:39
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Din Staniloaie: "Actul de revenire a grupului unit din Transilvania în sânul Bisericii Ortodoxe s-a realizat în mod spontan si fara dificultati, caci el n-a însemnat o schimbare în viata lui religioasa. Totul a ramas în practicarea vietii religioase cum a fost. Daca în secolul al XVIII-lea acceptarea uniatiei desi nu însemnase nici ea decât o schimbare de jurisdictie, s-a facut cu o hotarâta opozitie din partea credinciosilor ortodocsi, pentru ca acceptarea jurisdicaiei straine a papalitatii si ruperea de la sânul Bisericii stramosesti si din unitatea bisericeasca cu fratii lor de nationalitate reprezenta în ochii poporului un pericol viitor pentru credinta si pentru nationalitatea lor, acum revenirea însemna încetarea acelui pe- ricol si înfsptuirea unui act mult asteptat.
Putinii fanatici catolici din clerul unit superior care s-au vazut dintr-o data lipsiti de orice aderenta de credinciosi nu s-au putut împaca cu aceasta ramânere a lor în vazduh. Dar atitudinea de protest în care ei au persistat nu a
reusit sa trezeasca nici dupa actul de la 1948 nici un ecou favorabil în fosta populatie unita. Uniatismul în Transilvania este o problema definitiv lichidata"

"spontan si fara dificultati" - a vrut sa sublinieze atitudinea enoriasilor greco-catolici care n-au opus rezistenta de fel...S-au adaptat rapid , de-a doua zi, fara rezistenta, la dogma ortodoxa, cu exceptia unora din clerul unit superior...

Last edited by IonelS; 30.07.2010 at 09:59:48.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 31.07.2010, 01:52:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

- "Nici prin gând nu mi-a venit să trec la Biserica Ortodoxă, așa m-a păzit Dumnezeu, încât nici ca ispită nu mi-a trecut prin gând apostazia", mărturisea ulterior episcopul (Dr. Iuliu Hossu)
http://www.bru.ro/istorie/cat-si-ort-capitolul-20/
In ce ar fi constat apostazia daca ar fi trecut la ortodocsi?
In aceste conditii, de ce trecerea de la ortodoxie la catolicism nu mai constituie in ochii greco-catolicilor o apostazie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 15:43:45
Nu stiu ce mi se intampla.. Z.Lidia Vrajitoria 10 31.08.2008 14:47:08
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56