Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 12.10.2015, 00:38:01
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nenea, o sursă ai? Să vorbim pe concret..
Cuvinte vii- hule despre reincarnare: https://sfintiinugresesc.wordpress.c...e-reincarnare/

"Deci îngerii pot reveni pe pamânt în trupuri pamântesti, ori de câte ori sunt trimisi ? Reîncarnarea lor (desi numai unul, Ilie sau Ioan pune €žproblema€ asa, €“ ca sa nu generalizam), nu mai e propriu-zis doctrina indiana a reîncarnarii."

€œcartea€ Cuvinte vii, pagina 271 (preluata in €œTalantii imparatiei€œ) €“ la capitolul €œ108 €“ Taina lui Ilie și Ioan€“ se €œintreaba€ despre reincarnare si contine hule in loc de raspunsuri, pe care le-ar fi putut da pana si copiii de la gradinita.

Desi folosita €“ prin citare pe sarite €“ pentru a argumenta ca boca combatea reincarnarea, predica din 14 decembrie 1949 (blestematul an al caderii sale) este o hula de la un capat la altul.

Analiza a fost facuta la https://888adevarul8despre8arseniebo...-arsenie-boca/ de parintele Gheorghe Anitulesei in luna mai 2015.

Last edited by crisstiann; 12.10.2015 at 00:41:14.
  #152  
Vechi 12.10.2015, 00:44:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
-nici acest comentariu nu il vedem domnu Ovidiu ?
Să fii sănătos, ai ignorat orice citat din scrierile părintelui care dezmint acuzațiile aduse. Legat de pictură ai primit mai multe lămuriri și tot degeaba. Yoga nu a practicat, știu că a citit și nu văd nimic rău în asta. Numai habotnicii cred asemenea prostii.

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
-nu vezi ca sunt diferente mari intre acesti duhovnici care au pastrat dreapta credinta,au avut duhovnic,au avut smerenie,nu au renuntat la haina monahala,nu au practicat yoga si ratacitul p Boca ?
Dar tu vezi că sunt oameni care au primit ajutor prin mijlocirile acestui părinte? Și nu ai cum să le schimbi părerea cu argumentele tale?
  #153  
Vechi 12.10.2015, 00:48:58
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Yoga nu a practicat,
Parintele Arsenie Boca practica Hatha Yoga: https://www.youtube.com/watch?v=B2gYHwAH-DE

"În căminul facultății prin 1928 era student Părintele Teodor Bodogae, părintele Arsenie Boca și cu tatăl meu . Și erau colegi de dormitor. Și Arsenie stătea ore în șir în fața unei oglinzi și se uita între ochi; și l-au întrebat „ce faci acolo?” „Păi, zice, uite fac exerciții de concentrare” Păi, de unde, cum? Avea o carte de hatha-yoga. Învăța o tehnică de acolo. I-a fost păgubitoare?
Cred că nu. I-a fost într-un fel păgubitoare pentru că ajunsese să poarte în anii din urmă ochelari de soare inclusiv datorită faptului că avea o privire grea, când se uita spre tine aveai senzația că te răscolește până în adânc. Era și necruțător în anumite privințe"

Curs IFR 04.03.2014 – Facultatea de Teologie Ortodoxa Sf. Ierarh Andrei Saguna din Sibiu, minutele 30’40”- 36’23”, Părintele Prof. Dr. Dorin-Zosim Oancea.
  #154  
Vechi 12.10.2015, 00:59:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...))) Era înainte de duhovnicie, era student, un tânăr în cautare (Cezar ți-a explicat foarte frumos). Apoi, orice coleg poate inventa orice. Care sunt părerile celorlalți colegi? Le știi?
  #155  
Vechi 12.10.2015, 01:01:52
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

"Părintele Arsenie Boca scria direct, pe față, împotriva yoga, papalitatii, ereticilor, lui Origen și mulți, citind acestea considerau si consideră că este un mare apărător al Ortodoxiei. Ce bine ar fi așa. Cu toții ne dorim sfinți apologeți ai Ortodoxiei.
Problema apare când practica lucrarii launtrice a preacuviosiei sale este, totuși, în esență, aceeasi cu yoga (căutarea de performanță și control asupra sa și asupra celorlalți, de corectare a celorlalți, iar nu de vedere a îngrozitoarei păcătoșenii și amăgiri proprii pe care o face orice ortodox ca să se poată mântui), dar zice ca este cea mai curata pocaință întru adevăr.

Desigur, este posibil că așa credea sfinția sa, că nu dorea să ne înșele, că nu își dădea seama că vedeniile pe care le-a avut au aceleași proprietăți cu vedeniile hinduse. Această amăgire l-a făcut să creadă în părerile proprii "descoperite de sus", mai mult decât în învățăturile Sfinților Părinți și Sfânta Tradiție canonică a pictării Sfintelor Icoane.

De aici au apărut mai multe abateri. De pildă:
- când susține în Cărarea Împărăției că sufletele au preexistat și s-au îmbrăcat într-un trup cu gene recesive la zămislire, afirmă origenismul;
- tot acolo scriind că omul este determinat de destin, chiar și el genetic, susține protestantismul;
- în aceeași carte zicând că Mântuitorul s-a întrupat în persoană omenească își arată, poate fără să cunoască de fapt dogmele Ortodoxe, afiliația la nestorianism;
când pictează la Biserica Draganescu pe arianul Wulfila și latinul Franscisc de Assisi ca sfinți, Vaticanul ca Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească Biserică se arată continuator al credinței tatălui său greco-catolic și al ecumenismului cu arienii (cum sunt majoritatea protestanților de azi);
- când se pictează pe sine la diferite vârste ca Sfinții Cuv. Paisie de la Neamț, Ștefan cel Nou, Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Sfântul Ioan Botezătorul și Mântuitorul în diferite scene, arată că într-adevăr s-a uitat mult în oglindă, prin metode Hatha Yoga, în timp ce avea acea căutare (pe care o mărturisește că a făcut-o) ca să picteze în chipul Pantocratorului pe omul universal (în scrierea sa greșită despre Icoane). Concluzia acestei căutări, asociate cu practica Hatha Yoga (căreia a încercat să-i dea o haină ortodoxă), deși scria împotriva practicii yoga, l-a dus la concluzia, că el este chipul omului universal, una cu Hristos, ba chiar putând să-L înlocuiască ca persoană (fiindcă, după Sinodul al 7-lea ecumenic, icoanele sunt sfinte dacă au numele și surprind asemănarea cu persoana sfântă pictată, deci asemănare feței arată persoana pictată). Dar aceasta este exact credința hindusă că atmanul este una cu brahmanul. De unde se vede că practicarea metodelor unei religii, chiar dacă ești împotriva ei, chiar în context ortodox, te duce la mentalitatea și credința acelei religii. Numai practicând pocăința cu credința, dogmele și poruncile ortodoxe, inclusiv mijloacele ortodoxe de pocăință, te poți menține ortodox echilibrat.

De altfel chiar preacuvioșia sa mărturisea în autobiografie că a practicat hinduismul și alte religii orientale după învățăturile lui Mircea Eliade. Vă invităm să citiți Taina lui Ilie și Ioan, din Cuvinte Vii, să vedeți câtă șovăială și neștiință avea sfinția sa în legătură cu reîncarnarea, neștiind că, după Sfinții Părinți nici o persoană nu este alta, neștiind că și îngerii sunt persoane și întrebându-se, ca despre o mare taină, dacă nu cumva un înger s-a întrupat și ca Ilie și ca Ioan, sau aceștia s-au prefăcut în îngeri. Combate reîncarnarea hindusă la arătare, dar șovăie dacă nu cumva există o reîncarnarea și prefacere om - înger "ortodoxă". Dacă ar fi fost o scriere pentru a convinge vreun hindus, s-ar fi dat răspunsul pe care îl dă Sf. Ioan Damaschin în Dogmatică și nu s-ar fi lăsat problema neclară, cu dublu înțeles, să poate fi interpretată de oricine, cum ar vrea."
  #156  
Vechi 12.10.2015, 01:30:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
Cuvinte vii- hule despre reincarnare: https://sfintiinugresesc.wordpress.c...e-reincarnare/

"Deci îngerii pot reveni pe pamânt în trupuri pamântesti, ori de câte ori sunt trimisi ? Reîncarnarea lor (desi numai unul, Ilie sau Ioan pune problema" asa, ca sa nu generalizam), nu mai e propriu-zis doctrina indiana a reîncarnarii."
...:))) Predica este presărată cu foarte multe întrebări care sunt lămurite la finalul predicii:

"Lasat-am întrebarile sa se ciocneasca de toate stavilarele tainei si sa-si dovedeasca zadarnicia, izbindu-se de limitele îngaduitului.
Dincolo este împaratia marilor taine ale existentii.
Dumnezeu tine ascunse în mister rânduieli nestiute de îngeri si oameni."


Citatul tău este urmat de această explicație:

"Reîncarnarea se referă la oameni - și deosebirea între om și înger este o deosebire de natură, nu numai de desăvârșire. Deci oamenii, forțați de karma, trebuie să se renască în vieți succesive, să-și ispășească fără să știe vinovățiile din viețile trecute, până când încercând să se dezlipească de dorința vieții nu mai contractează legături care să-i reclame la ispășire. Purificarea aceaste se face automat și necesită perioade de zeci de mii de ani.

Dacă doctrina aceasta ar exprima adevărul, toată iconomia, mântuirii omului descoperită nouă prin Iisus Hristos, ar fi inutilă. Mântuirea ar fi automată, iar venirea lui Iisus n-ar mai fi avut rost.

Dar fiindcă a venit Iisus și a pus cu adevărat problema măntuirii omului, reîncarnarea, deci mântuirea automată, nu are nici o bază în Revelație. O mai spune și Sfântul Pavel: "Este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecați" (Evrei 9, 27).Deci nu este rânduit să fie vieți și morți succesive."

ps: vrei să vezi ce am subliniat? Sau vei ignora din nou acest mesaj?

Last edited by ovidiu b.; 12.10.2015 at 02:33:52.
  #157  
Vechi 12.10.2015, 07:01:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aoleo.
Deci nu credea-n reîncarnare?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #158  
Vechi 12.10.2015, 10:18:38
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aoleo.
Deci nu credea-n reîncarnare?
Normal ca NU. Doar era ortodox si duhovnic. Ca sa fie clar: eram impotriva canonizarii din cauza sufocantei presiuni mediatice. Eu intotdeauna merg impotriva curentului, deci luasem aceasta...aglutinare a maselor sub aceasta cauza ca pe o provocare. Insa odata ce Biserica s-a decis, mi-am bagat mintile in cap. Si asta sfatuiesc si pe altii, care inainte pareau mai putin rebeli ca mine, dar se vede ca sunt breinuast rau de tot. Se aude, dom' Raglean?

P. S. Si oricum, ideea de reincarnare e stupida. Ca e budista sau altfel, e o porcarie vida de continut. Exact asta implica aceasta erezie bizara: vidul. De personalitate. E o basina a mintii, deci iese si se risipeste. Dar pute duhovniceste in urma ei.
  #159  
Vechi 12.10.2015, 10:36:58
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
Cuvinte vii- hule despre reincarnare: https://sfintiinugresesc.wordpress.c...e-reincarnare/

"Deci îngerii pot reveni pe pamânt în trupuri pamântesti, ori de câte ori sunt trimisi ? Reîncarnarea lor (desi numai unul, Ilie sau Ioan pune €žproblema€ asa, €“ ca sa nu generalizam), nu mai e propriu-zis doctrina indiana a reîncarnarii."

€œcartea€ Cuvinte vii, pagina 271 (preluata in €œTalantii imparatiei€œ) €“ la capitolul €œ108 €“ Taina lui Ilie și Ioan€“ se €œintreaba€ despre reincarnare si contine hule in loc de raspunsuri, pe care le-ar fi putut da pana si copiii de la gradinita.

Desi folosita €“ prin citare pe sarite €“ pentru a argumenta ca boca combatea reincarnarea, predica din 14 decembrie 1949 (blestematul an al caderii sale) este o hula de la un capat la altul.

Analiza a fost facuta la https://888adevarul8despre8arseniebo...-arsenie-boca/ de parintele Gheorghe Anitulesei in luna mai 2015.
Eu zic sa-ti iei un concediu . Am citit aproape tot ce a scris parintele Arsenie Boca si nu am gasit nici o afirmatie neortodoxa. Tu ai citit? Nu cred ,caci daca ai fi citit n-ai fi postat nici un mesaj impotriva parintelui.Tu esti doar un agitator care nici macar nu intelegi ce transmiti,dar tocmai asta e conditia sa fii un pion controlat de altii.

Dovada impotriva ta se afla chiar in linkurile tale ,daca cineva citeste MACAR paginile din cartea Parintelui la care faci trimitere ...o sa rada si ...o sa rada...apoi o sa planga ..
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #160  
Vechi 12.10.2015, 10:58:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Normal ca NU.
NU?? Sunt derutat. Citesc informații confuze și contradictorii și crisstiann nu mai apare odată să mă lămurească.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis