Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 17.04.2014, 13:54:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Da, exact, ai dreptate, pt ca si eu imi doresc bunastare, dar nu la acele cote ca ale lor si obtinute stim noi cum.

Si eu vreau sa imi permit din ce adun din salar sa pot merge intr-o vacanta o data pe an undeva si aici nu ma refer la nu stiu ce excursii pe insule exotice, croaziere si altele foarte scumpe. Nu cred ca am pretentii exagerate sa imi doresc ca orice om care munceste sa isi poata permite ceva decent. Vad la vecin capra, dar vreau si eu sa pot sa-mi cumpar o capra a mea :)

Da, ma uit la paiul din ochii lor pt ca de un sfert de secol au praduit si distrus tara si au adus pe cei ca noi care muncim cinstit si cu barna in ochi sa nu putem decat sa ne resemnam. La asta ma refer.

Asta in cadrul topicului cum ne raportam la cei care au smartphone, bani etc si judecarea lor.

Daca ai citi cateva carti despre viata de dupa moarte poate nu ai mai gandi asa.
Mantuirea e foarte grea ,citeam undeva ca par.Arsenie Boca i-a spus parintelui Vamvulescu de mitropolitul Ardealului , ca a stat 25 ani in iad.
Pai eu ce speranta de mantuire sa mai am,ca despre mitropolitul Nicolae Balan am citi numai lucruri bune si tot a stat atatia ani in iad .Biserica l-a scos cu rugaciunile ei dupa atata timp.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 17.04.2014, 14:21:24
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricum in 3-5 ani destul de sigur vor devenit ceva la fel de obisnuit ca si smartphonul si cu preturi asemanatoare si probabil si aceleasi functionalitati
In 1-2 ani. In 3-5 ani deja vom avea gadget-uri de la Occulus VR
Reply With Quote
  #153  
Vechi 18.04.2014, 12:18:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca ai citi cateva carti despre viata de dupa moarte poate nu ai mai gandi asa.
Mantuirea e foarte grea ,citeam undeva ca par.Arsenie Boca i-a spus parintelui Vamvulescu de mitropolitul Ardealului , ca a stat 25 ani in iad.
Pai eu ce speranta de mantuire sa mai am,ca despre mitropolitul Nicolae Balan am citi numai lucruri bune si tot a stat atatia ani in iad .Biserica l-a scos cu rugaciunile ei dupa atata timp.
Unde ai citit asta despre Pr.Arsenie Boca? Ai cumva o sursa?
Reply With Quote
  #154  
Vechi 18.04.2014, 13:41:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In pravoslavnica Romanie, daca vrei sa aiba o idee priza rapida, sigur a zis-o parintele Arsenie Boca mai intai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 18.04.2014, 19:51:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Da, exact, ai dreptate, pt ca si eu imi doresc bunastare, dar nu la acele cote ca ale lor si obtinute stim noi cum.

Si eu vreau sa imi permit din ce adun din salar sa pot merge intr-o vacanta o data pe an undeva si aici nu ma refer la nu stiu ce excursii pe insule exotice, croaziere si altele foarte scumpe. Nu cred ca am pretentii exagerate sa imi doresc ca orice om care munceste sa isi poata permite ceva decent. Vad la vecin capra, dar vreau si eu sa pot sa-mi cumpar o capra a mea :)

Da, ma uit la paiul din ochii lor pt ca de un sfert de secol au praduit si distrus tara si au adus pe cei ca noi care muncim cinstit si cu barna in ochi sa nu putem decat sa ne resemnam.La asta ma refer.

Asta in cadrul topicului cum ne raportam la cei care au smartphone, bani etc si judecarea lor.
Dar Hristos ce-ți cere, mai ales pe un forum ortodox? Vacanțe, confort?
17. Iar Iisus a zis: Dați Cezarului cele ale Cezarului, iar lui Dumnezeu cele ale lui Dumnezeu. Și se mirau de El.(Mc12,17)

Te miri și tu?
Mesajul tău include toate datele ca să mă îndreptățească să cred că și tu ai face ce fac ei, dar nu știi; și tu vrei vacanțe, bunăstare, trai bun, ”ne-resemnare” șamd.
Dacă strugurii sunt acri și n-ajungi la ei, nu-ți rămâne decât să-i acuzi(nu-i așa?).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #156  
Vechi 23.04.2014, 12:11:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Unde ai citit asta despre Pr.Arsenie Boca? Ai cumva o sursa?
Este marturia preotului Petru Vamvulescu.
http://www.oasteadomnului.ro/wp-cont...IB-14-2013.pdf

Last edited by anita; 23.04.2014 at 12:19:32.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 23.04.2014, 13:09:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mda, de asta ma temeam.

Cam asa se prelungeste "autoritatea sfintilor".

Chit ca el a zis putine cuvinte, se vor gasi o gramada sa le faca de cateva ori mai multe.

Si daca ar fi doar cuvinte.

Pe urma ne batem pe chestii de genul "pai cum sa nu fie asa, doar a zis-o un sfant".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 23.04.2014, 19:30:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Este marturia preotului Petru Vamvulescu.
http://www.oasteadomnului.ro/wp-cont...IB-14-2013.pdf
Credibila tare sursa. Vorba lui Alin, daca vrei ca ceva sa capete valoare " a spus-o parintele Arsenie Boca". Si se tot inmultesc "invataturile" parintelui Arsenie in ultima vreme.
Dar cei cu sursa nici nu au deloc tendinte extremiste si schismatice.
Iar asta cu 25 de ani in Iad nici nu seamna cu invatatura catolica despre purgatoriu. Dar deloc.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 23.04.2014, 20:17:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa au făcut și evreii cu Hristos, ei au fost mai învățati, mai ancorați în dreptate și-n adevăr. Hristos a fost fără de păcat, a făcut minuni și cu toate acestea cât de puțini L-au urmat. Și istoria se repetă.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 23.04.2014, 20:51:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Așa au făcut și evreii cu Hristos, ei au fost mai învățati, mai ancorați în dreptate și-n adevăr. Hristos a fost fără de păcat, a făcut minuni și cu toate acestea cât de puțini L-au urmat. Și istoria se repetă.
Ai inteles gresit. Nu era vorba despre a contesta invataturile parintelui Arsenie, ci de a avea discernamant in ceea ce priveste acceptarea oricarei afirmatii ca fiind o invatatura a parintelui doar pentru ca cineva spune asta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde