Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 22.06.2009, 17:34:22
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

sophia
stii tu cati bani avem noi si ne simtim bine afara????? pt ca ai afirmat ceva.....
Reply With Quote
  #152  
Vechi 22.06.2009, 17:39:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Emanouela, stiu cum se simt multi in afara si ce bani au, inclusiv eu.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 22.06.2009, 17:43:26
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

deci in concl tu judeci dupa propriul tipar, uite draga mea ca eu nu am asa de multi bani ca tine si totusi ma simt bine pt ca vad putin mai departe decat buzunarul sau contul din banca, vad respectul fatza de om
Reply With Quote
  #154  
Vechi 22.06.2009, 17:49:44
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Anca are o varsta, e responsabila de ceea ce scrie, daca ai sa te uiti la profilul ei ai sa vezi, nimeni nu a judecat-o sau ironizat-o, sunt simple intrebari
Reply With Quote
  #155  
Vechi 22.06.2009, 17:50:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Emanouela, dar tu dupa ce ma judeci pe mine ca am bani? Din ce ai dedus asta? Din anumite puncte de vedere ma simt bine, din altele nu, si m-as intoarce.
Asta este tot. Fiecare cu problemele lui.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 22.06.2009, 18:05:49
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

sophia inseamna intelepciune...
eu nu te-am judecat, am intrebat, mi-ai raspuns, si ti-am zis concluzia....pt ca ai afirmat ca suntem milionari cei ce se simt bine, am intrebat de unde stii cati bani avem... ai zis ca stii pt ca si tu ai.....imi pare rau sa te dezamagesc dar eu nu sunt milionara si totusi ma simt bine. iar partea cu judecata era ca ai zis sa nu mai judecam pe altii....eu nu am vz ca cineva sa fi judecat acea respectabila doamna cu o anumita varsta.... dar ti-am demonstrat ca tu ne judeci dupa tiparul tau. punct. eu nu sunt aici ca sa ma cert si nici sa incing spirite
Reply With Quote
  #157  
Vechi 22.06.2009, 19:01:22
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Doamne ce as mai pleca si eu din Romania Am fost plecata si eu in Franta acum 4 ani si precum zicea emanouela (daca nu ma insel), pe strada oamenii se salutau chiar daca erau straini, iar daca te atingea cineva din greseala, imediat isi cereau scuze si iti zambeau, apoi la supermarket te salutau ei cand ajungeai la casa de marcaj... aici in Romania nu prea vezi asa ceva, dimpotriva lucrurile stau tocmai invers: pe strada te calca in picioare si iti mai trage si o flegma sau o injuratura (ca deh, de ce i-ai stat in cale), la magazin cand intri vanzatoarele iti vorbesc cu dispret si nu iti raspund la salut s.a.m.d.(cred ca majoritatea stiu situatia de aici, desi multi nu recunosc...)
Nu zic ca nu mai sunt si oameni de treaba cu care sa ai ce discuta si cu care te poti intelege omeneste, dar majoritatea parca-s scapati de la nebuni, nu mai au nici cea mai infima urma de bun simt.... si culmea ironiei, se mai cred si buricul pamantului!
Reply With Quote
  #158  
Vechi 22.06.2009, 19:16:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Doamne ce as mai pleca si eu din Romania Am fost plecata si eu in Franta acum 4 ani si precum zicea emanouela (daca nu ma insel), pe strada oamenii se salutau chiar daca erau straini, iar daca te atingea cineva din greseala, imediat isi cereau scuze si iti zambeau, apoi la supermarket te salutau ei cand ajungeai la casa de marcaj... aici in Romania nu prea vezi asa ceva, dimpotriva lucrurile stau tocmai invers: pe strada te calca in picioare si iti mai trage si o flegma sau o injuratura (ca deh, de ce i-ai stat in cale), la magazin cand intri vanzatoarele iti vorbesc cu dispret si nu iti raspund la salut s.a.m.d.(cred ca majoritatea stiu situatia de aici, desi multi nu recunosc...)
Nu zic ca nu mai sunt si oameni de treaba cu care sa ai ce discuta si cu care te poti intelege omeneste, dar majoritatea parca-s scapati de la nebuni, nu mai au nici cea mai infima urma de bun simt.... si culmea ironiei, se mai cred si buricul pamantului!
La supermarket vanzatoarele saluta si in tara ,mai nou si in magazine.
E vorba de educatie si mentalitate.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 22.06.2009, 19:27:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Of Emanouela...

Emanouela, cred ca este o neintelegere la mijloc.
Eu n-am spus ca am bani, pentru ca n-am. Am spus in schimb ca unii din cei emigrati o duc bine, au servicii bune si/sau bani (unii se mai casatoresc in familii bune de ex.) si atunci isi permit multe. Altii nu reusesc si o duc mai greu chiar decat o duceau in tara.
Nimeni nu poate sti de obicei ce-l asteapta in strainatate, in afara de cazul in care da peste sot/sotie bogat(a). Toti speram la mai bine.
Si nu este vorba in discutia asta numai de bani ci si de oameni, spritualitate, mentalitati.
Trebuie sa poti sa te adaptezi in alta tara.
Cu asta cred ca am incheiat conflictul, ca ci eu nu aveam nimic cu tine.
Iar mesajul Ancai nici eu nu l-am inteles bine si am incercat sa fac pace.
Nu judec eu pe nimeni. Doar observ cum stau lucrurile in lume.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 22.06.2009, 19:32:28
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
La supermarket vanzatoarele saluta si in tara ,mai nou si in magazine.
E vorba de educatie si mentalitate.
Hai ca pe la supermarketuri te mai saluta, dar si atunci parca in sila.
La magazinele pe care le frecventez eu nu prea se saluta, degeaba zici "buna ziua", sau multumesc, mai degraba ai vorbi cu peretii, macar aia nu se uita cu dispret la tine... oricum mai multa jale e ce se intampla pe strazile Bucurestiului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 06:26:08