Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 03.12.2009, 08:23:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Ok. Indruma-ma,te rog, spre unul din ele.
Le gasesti in sectiunea teologie si stiinta
Reply With Quote
  #152  
Vechi 15.02.2010, 15:20:33
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O intrebare la care ar trebui sa raspunzi tu.

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iisus Hristos e o icoana?
Asa cum am spus mai sus, aceasta intrebare as vrea sa o inteleg mai degraba retorica.
Oricum, ma bucur pentru ca ai pus-o atat de pueril.
Din pacate Hristos pentru cea mai mare parte a cresniinismului, inseamna o icoana. Un trup, pictat atat de dezordonat, care pare mai degraba cu chipul unui scrijelat, decat cu cel a lui Hristos, care nu seamana nici pe departe cu Iisus din Nazaret.
Adevaratul Hristos nu este o icoana, dar omul a facut din El o icoana. L-a coborat pe cruci, macar ca a inviata de aproape 2000 de ani, si prefera sa se inchine unui Hristos imaginar, si stigmatizat, decat Viului Dumnezeu, prin Isus Hristos Cel inviat si proslavit, care sta la dreapta Tatalui, imbracat in slava, onoare si cinste.

Vi se pare drept, stimati crestini, sa propovaduim o imagine, o icoana, un idol, care seamana cu omul ?

Apostolul Ioan spune :" Cînd L-am vãzut, am cãzut la picioarele Lui ca mort. El ªi -a pus mîna dreaptã peste mine, ºi a zis: ,,Nu te teme! Eu sînt Cel dintîi ºi Cel de pe urmã, [/b](Apoc. 1:17).
Deci daca acest neprihanit a cazut inaintea Domnului Iisus "ca mort", de splendoarea si slava cu care i S-a infatisat Hrostosul proslavit, era asa de mare, cum putem sa indraznim sa-I dedicam asemenea mazgaleli de picturi, in care apare cu niste picioare si degete, cu niste maini si cu o fata, de te rabufleste rasul si nu plansul ? NU vi se pare o mare incumetare aceasta ?
Stiti, eu nu vorbesc sa placa oamenilor, ci lui Dumnezeu! Sa nu uitati lucrul acesta. De aceia vorbesc cu indrazneala si cu DURERE in suflet, pentru ca astfel de oameni batjocoresc ce nu cunosc!
Ascultati oameni buni ce zice Scriptura si inteleptiti-va!

Romani 1:21-23 "fiindcã, mãcar cã au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslãvit ca Dumnezeu, nici nu I-au multãmit; ci s'au dedat la gîndiri desarte, si inima lor fãrã pricepere s'a întunecat. 22 S'au fãlit cã sînt întelepti, si au înebunit; 23 si au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoanã care seamãnã cu omul muritor, pãsãri, dobitoace cu patru picioare si tîrîtoare. "

Oare nu va rataciti pentru ca nu cunoasteti NICI Scripturile, NICI puterea lui Dumnezeu ?(Marcu. 12:24).

Si cine sunt inteleptii acestia de indraznesc sa fabuleze atatea si atatea nascociri si izvodiri firesti, omenesti, dracesti ?
Nu aceia care se socotesc drept intelepti, si aceasta pentru ca au inebunit ?

Dar, iata ca Hristosul va sa vie in curand, ca in vederea judecatii. Nimic din ce este tainuit, nu va ramanea ascuns... Dar cum vor sta in picioare aceia care L-au necinstit, socotind mai degraba sa Il faca cunoscut lumii, printr-o icoana, decat prin puterea Adevarului, cum ?

Cum vom sta in picioare inaintea acestui Mare Voievod, frati crestini, cum ? Daca noi suntem in stare sa facem orice, si facem orice, numai de adevar fugim, "ca Dracul de tamaie", cum zice un proverb romanesc, mincinos.
Dracul, nu se teme nici de usturoi, nici de cruci, icoane sau idoli, care poarta amprentele lui si sunt facute de el , ca instrumente de amagire pentru toti cei care nu cunosc Nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. Nu se teme nici de agheazma-asa cum insinuiaza, filmuletele de exorcism, care bantuie ca niste fantome pe internet-, nici de tamaie, nici de apa sfintita, nici de popi, nici de preoti, nici de papi, nici de pastori, DE NIMENI NU se teme Diavolul si Satana, cu exceptia unui singur lucru, Cuvantul lui Dumnezeu, care este puterea lui Dumnezeu. Si de oamenii care umbla in TOT,adevarul Lui Dumnezeu. Iata de cine se teme Diavolul si dracii lui.
Oameni buni, lasati-va de basmele babesti, mestesugit alcatuite si credeti in Scripturi, daca vreti sa aveti parte Acela care este Calea, Adevarul si Viata, adevaratul Hristos!
Reply With Quote
  #153  
Vechi 15.02.2010, 15:35:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul

Vi se pare drept, stimati crestini, sa propovaduim o imagine, o icoana, un idol, care seamana cu omul ?
Vrei sa spui ca Iisus Hristos nu e om?
Reply With Quote
  #154  
Vechi 15.02.2010, 15:39:15
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Dani...

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
eutifievv_emi dupa ce scrie este sectanta, asa ca nu are rost discutia.
Pe langa faptul ca nici macar nu sti sa faci diferenta in ce priveste numele meu, care putin conteaza, admiti, in spirit jignitor ca sunt, dupa tine :"sectant-a".

Vreau sa iti dau un sfat amiabil. Cauta intr-un DEX bun, definitia acestui termen "sectant".
Apoi, in postarea urmatoare, fa-mi-o cunoscuta si mie.
Si nu in ultimul rand, sa nu uiti sa imi explici cu cuvnitele tale, ce ai inteles.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 15.02.2010, 15:43:18
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Aceasta porunca a mai fost explicata. Probabil ca explicatiile Bisericii nu se potrivesc cu ideile tale. Ce sa facem sa schimbam invatatura Bisericii dupa ideile tale???
Daca vei da o simpla cautare pe forum despre icoana vezi gasi raspuns.
Cat depsre intrebarea topicului, accentul cade pe jertfa- ca act de daruire totala prin care se biruieste egoismul, nu ca forma de satisfactie a onoarei jignite a Tatalului.
Si cum ma poti lamuri, cum poti sa imi arati ca Biserica spune adevarul, ca sa iau in seama ce zice ea ?
2. Biserica cum a ajuns la aceste concluzii ? Pe ce baza ? In urma carei constatari ? Prin intermediul carui act ?
Reply With Quote
  #156  
Vechi 15.02.2010, 16:12:32
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Pentru Eutifievv emi
in prealabil postat de Eutifievv emi
1.Si totusi, ucenicii L-au dat jos de pe cruce.Si culmea, despre ea nu spune nimic

1.Ucenicii L-au dat jos pe Mantuitorul de pe Cruce pentru a fi ingropat. Puterea Crucii a fost descoperita mai tarziu in timpul imparatului Constantin cel Mare cand mama sa, imparateasa Elena a dorit sa afle Lemnul Rastignirii Domnului Iisus Hristos. De ce a dorit sa o gaseasca? Pentru ca Imparatul Constantin cel Mare a castigat mai multe razboaie cu ajutorul Sfintei Cruci. Ziua in amiaza mare a vazut Crucea din stele deasupra careia scria: "IN ACEST SEMN VEI INVIGE!" Semnul Crucii a fost cusut pe steaguri si coifurile ostasilor iar Constantin cel Mare ajunge imparatul Imperiului Roman. Pentru a fi recunoscuta Crucea Mantuitorului de cele ale talharilor a fost atinsa de un mort care a inviat. De atunci Crucea a fost scoasa spre cinstire iar Biserica Ortodoxa sarbatoreste "Inaltarea Sfintei CRuci"

2.Fiind ca atat de mult a iubit Dumnezeu crucea, ca a dat pe singurul lui Fiu, pentru ca oricine crede in ea, sa nu piara, ci sa aibe viata vesnica." Ioan 3:16

2. Textul corect Ioan 3,16 este:"Caci Dumnezeu asa de mult a iubit LUMEA , incat pe Fiul Sau Cel Unul Nascut L-a dat, ca oricine crede in El sa nu piara,ci sa aiba viata vesnica."

3.Leegat de miracole, daca ai vedea cum un bolnav de cancer in ultima faza s-ar vindeca de pretinsa putere a Duhului Sfant, manifestat prin fratii penticostali, ce ai zice ? Ca nu e adevarat ? Ai minti. Ca ei se vindeca. Intrebarea este cine face aceste minuni ? Intrebare de care se feresc o mare de oameni. Ce, vrajtorii nu fac minuni ? Ba da! Si, nu ati vazut vrajotori care sa foloseasca Numele lui Iisus, atunci cand savarsesc minunile acelea ? Inseamna de aici ca Iisus face acele minuni prin ei ? Nici de cum! Si atunci ? Sa fie oare vorba de inselaciune ?

Consider ca oricine s-a rupt de Biserica Ortodoxa nu detine Harul Duhului Sfant! E ca si cum ai rupe o creanga din copac care se usuca! Da, vrajitorii pomenesc Numele Domnului si a Maicii Domnului, unii chiar au casa plina de icoane... dar nu pentru ca ar crede in Dumnezeu ci pentru a insela mai usor oamenii si din pacate reusesc. Nu exista un drac mai alb decat dracul si toti vrajitorii slujesc pe satana. "Minunile" lor sunt inselari pentru naivi. Duhul Sfant nu este la penticostali ci in Biserica. Glosolalia de la Cincizecime s-a petrecut o singura data, eu nu cred in vindecarile satanei. Unde sunt sfintii lor? Parerea mea ca toti sunt mincinosi pentru ca toti care nu cred in Dumnezeu, Cruce, Inviere, Maica Domnului, Sfinti, sunt atei adica fara Dumnezeu si deci slujesc satanei intucat nu se poate sluji la doi domni ori lui Dumnezeu ori lui Mamona.
Mda... Sunt multe de zis.

1. Daca ai fi citit cu atentie de la inceput, macar ca este destul de costisitor, insa nu si pentru citotirii interesati, ai fi descoperit o remarca deosebit de importanta, legat de "Viziunea lui Constantin si crucea" Nu vreau sa reiau ceea ce deja s-a expus. Rezum si spun un lucru, legat de acest "sfant" Constantin, de ce nu amintesti nimic despre "sfantul" Constantin, care dupa "botez", mai devreme sau mai tarziu, comite doua crime ? Cum ti se pare ? Nu cauta in "Istoria Bisericeasca" a lui Eusebiu de Cezarea, ca nu o sa gasesti. Pentru ca acest "parinte" bisericesc, nu a fost in totul ortodox in relatarile lui. Si ma opresc aici...

2. Stimata Gabriela, dupa ce criterii concretizezi tu si consideri ca "oricine s-a rupt de Biserica Ortodoxa, nu detine Harul Duhului Sfant" ?
As vrea sa iti spun un lucru lamurit cu privire la mine.
Duhul lui Dumnezeu, mi-a aratat din Scripturi, ca am fost rascumparat cu un pret si ca eu nu mai sut al meu, ci a lui Hristos, daca in adevar Hristos locuieste in mine.
De aici, am inteles ca eu nu TREBUIE sa ma las vandut si cumparat de nimeni. Ca eu trebuie sa judec toate lucrurile, pentru ca am fost insestrat cu RATIUNE si discernamant, si NU altii in locul meu!
Asa ca eu, nu ma ghidez dupa oameni, ci dupa adevar. Daca acestia spun adevarul, inseamna ca sunt din adevar. Dar daca nu spun tot adevarul, nu sunt din adevar. Si adevaratii mei parinti sunt apostolii Domnului. IAr adevarata Istorie Bisericeasca, este fara dar si poate Sfanta Scriptura.


In definitiv si pri urmare, o singura categorie de oameni vor fi mantuiti. Aceia care urmeaza in totul totului tot, pe Domnul si Invataorul lor, in si numai in adevar.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 15.02.2010, 16:29:37
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
Pe langa faptul ca nici macar nu sti sa faci diferenta in ce priveste numele meu, care putin conteaza, admiti, in spirit jignitor ca sunt, dupa tine :"sectant-a".

Vreau sa iti dau un sfat amiabil. Cauta intr-un DEX bun, definitia acestui termen "sectant".
Apoi, in postarea urmatoare, fa-mi-o cunoscuta si mie.
Si nu in ultimul rand, sa nu uiti sa imi explici cu cuvnitele tale, ce ai inteles.
Daca nu stii ce este un sectant (sectanta), uitate bine la tine.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 15.02.2010, 17:35:19
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de familieortodoxa Vezi mesajul
Celei care pune intrebarea in modul acesta, i se poate pune astfel intrebarea:
De ce Dumnezeu are mila cu noi, toti pacatosii, caci toti pacatuim?
De ce nu ii fulgera pe loc pe ucigasi? Pe cei care isi urasc aproapele? Pe mincinosi? Pe hoti? Pe noi toti care pacatuim?

este posibil ca din mila lui Dumnezeu, care ne asteapta sa ne intoarcem la El.

Sa nu se inteleaga cumva gresit ca as lua apararea cultelor neoprotestante care dispretuiesc icoanele si crucile, nicidecum.
Dar mi se pare intrebarea pusa cu o intentie cel putin discutabila.
Faptul ca nu i se intampla unui om nimic vizibil in lumea noastra de pe Pamant oricum nu constituie un argument care demonstreaza ca ceea ce face el e bine.
Caci daca judecam asa, am spune ca ceea ce au facut martirii nu e bine, caci iata ce li s-a intamplat.
Citat:
În prealabil postat de familieortodoxa Vezi mesajul
Celei care pune intrebarea in modul acesta, i se poate pune astfel intrebarea:
De ce Dumnezeu are mila cu noi, toti pacatosii, caci toti pacatuim?
De ce nu ii fulgera pe loc pe ucigasi? Pe cei care isi urasc aproapele? Pe mincinosi? Pe hoti? Pe noi toti care pacatuim?

este posibil ca din mila lui Dumnezeu, care ne asteapta sa ne intoarcem la El.

Sa nu se inteleaga cumva gresit ca as lua apararea cultelor neoprotestante care dispretuiesc icoanele si crucile, nicidecum.
Dar mi se pare intrebarea pusa cu o intentie cel putin discutabila.
Faptul ca nu i se intampla unui om nimic vizibil in lumea noastra de pe Pamant oricum nu constituie un argument care demonstreaza ca ceea ce face el e bine.
Caci daca judecam asa, am spune ca ceea ce au facut martirii nu e bine, caci iata ce li s-a intamplat.

Unul dintre putinele raspunsiri alcatuite atat de ortodox, permiteti-mi s-o spun.
Stimata familie si dragi credincoisi, este adevarat ca ceea ce ati expus dvs. atat de minutios si ceea ce poate, ati mai fi vrut sa spuneti, in cadrul acestei discutii, este asa. Si ca sa ajut si eu putin exlpicatie dvs., dau exemplu Scriptura, care, nu de fiecare data, a dovedit atat de neclintit ca este Cuvantul lui Dumnezeu, in mod miraculos. Au fost si cazuri,cand in perioada inchizitiei papale, aceasta Carte a fost persecutata si nu de putine ori arsa. Asa ca, oricine va zice cu un si mai mare curaj: "atunci care-i diferenta? "
O! daca nu as sti BINE ce stiu si cred si daca nu as fi pe deplin incredintat de raspunderea pe care o am in fata Viului si Dereptului Dumnezeu, ce ceea ce afirm sau neg, nu mi-as mai pierde vremea pe aici, credeti-ma.
Dar este un foc in sufletul meu, care nu ma lasa sa tac. Si acest foc este adevarul.

Acest adevar, stimatii mei, nu se rezuma numai la fenomenul palpabil a ceea ce numim noi "miracole". Indiferent ca, Biblia va arde sau nu, ca lemnul crucii fa fi sau nu consumat de foc, ca aceste lucruri se vor intampla sa nu, se ridica totusi o intrebare:cum pot eu sa fac distinctia intre minunile diavolului si cele ale lui Dumnezeu ?

Face Domnezeu minuni, face si Diavolul. Tu si eu cum putem face diferenta ?
Am sa duc in vedere un adevar, care nu deviaza de la subiectul nostru, care acum pune accentul pe miracolele pe care le face cineva prin intermediul crucii si nu numai.

"13. Apoi am vazut iesind din gura balaurului si din gura fiarei, si din gura prorocului mincinos trei duhuri necurate, care semanau cu niste broaste.
14. Acestea sunt duhuri de draci, care fac semne nemaipomenite si care se duc la imparatii pamantului intreg, ca sa-i stranga pentru razboiul zilei celei mari a Dumnezeului celui Atotputernic. –"(Aoc.16:13-14).

Aceste duhuri de draci care fac semne nemaipomenite, se vad atatat de bine azi, de catre cei care au ochi de vazut si VOR sa vada.

Aceste duhuri necurate si-au facut aparitia printre noi. Ele fac semne incredibile. Felurite vindecari, fel si fel de manifestari miraculoase, si acum atenite! "...Săvîrșea semne mari, pînă acolo că făcea chiar să se pogoare foc din cer pe pămînt, în fața oamenilor. 14 Și amăgea pe locuitorii pămîntului prin semnele, pe cari i se dăduse să le facă în fața fiarei. Ea a zis locuitorilor pămîntului să facă o icoană fiarei, care avea rana de sabie și trăia." (Apoc.13:13-14).

Dumnezeu Tata. Domnul Iisus si Duhul adevarului, spun ca biserica-formata din oameni- care nu este in adevar :"Săvîrșea semne mari, pînă acolo că făcea chiar să se pogoare foc din cer pe pămînt, în fața oamenilor. 14 Și amăgea pe locuitorii pămîntului..."
Sa fie oare vorba de nimunile care fac atata valva si care au adunat oameni din toate colturile lumii, in tara sfanta, mai cu seama in Ierusalim ?
Eu nu zic ca acest experiment demnstrat este raspunsul categoric, chiar daca s-a demonstrat stiintific. http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM
Eu spun si cred ca intr-adevar ceea ce se intampla la Ierusalim in fiecare an , de ceva vreme incoace, este UN MIRACOL. Pe ce baza spun lucrul acesta? Pledez pe onoarea si Cuvantul lui Dumnezeu care nu poate sa minta. Deci, daca Dumnezeu spune lamurit ca Satana va face minuni "pana acolo ca facea chiar sa se pogoare foc din cer pe pamant, in fata oamenilor.", eu cred ca asa si este.


Acum daca unii pun accentul mai mult pe ceea ce izbeste ochiul si nu pe adevar, vor suporta consecintele marii amagiri.
Asa se intampla atunci cand, inlocuim ratiunea cu sentimentul, lasandu-l pe cel din urma sa hotarasca el.

Deci in definitiv, stimata familie atunci cand traditia si datina stramoseasca, va desparte de porunca si Cuvantul lui Dumnezeu, ce alegeti, ce hotarati si ce faceti ?
Atunci cand datina crucii si cultul icoanelor, va depsparte de porunca lui Dumnezeu, care zice: " Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în apele mai de jos de cît pămîntul. 5 Să nu te închini înaintea lor, și să nu le slujești; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sînt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii pînă la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, 6 și Mă îndur pînă la al miilea neam de cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele."(Exod 20:4-6 ), ce alegeti, ce faceti ?
Reply With Quote
  #159  
Vechi 15.02.2010, 17:43:01
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Crucea , cea mai injositoare și mai crudă pedeapsă a vremii , a fost aleasă jertfă a Mielului lui Dumnezeu. , Care a acceptat suferința, patimile și răstâgnirea pentru MANTUIREA noastră. Sfânta Cruce este mărturia dragostei nemărginite a lui Dumnezeu pentru tot neamul omenesc , ca ( și ) semn al izbăvirii noastre din robia păcatului.
Vreau dovezi care sa ateste veridicitatea cultului icoanelor, in conformitate cu Sfanta Scriptura !

Eu pot sa dovedesc autenticitatea, veridicitatea, puterea si autoritatea Sfintelor Scripturi, dvs. puteti sa dovediti aceste invataturi, pe care le numiti "adevaruri sfinte" ?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 15.02.2010, 17:47:36
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Daca nu stii ce este un sectant (sectanta), uitate bine la tine.
Incepi sa iti dai arama pe fata...
Nu vrei sa fi obiectiv, de aceea nu vreau sa iti tin hangul.
Daca ai ceva de spus, spune-o deslusit. Iar, daca te temi de unele intrebari, nu posta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
cruce in curte cristiansergiu Generalitati 74 05.11.2011 18:02:27
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19