Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 06.09.2010, 12:47:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
ce este interesant ca nimeni nu a indraznit sa conteste contributiile stiintifice si teologice ale celor 2 mari preoti catolici Georges Lemaitre si Nicolas Copernic, care prin activitatea lor au confirmat cosmogonia Biblica si scrierile Sfintilor Parinti, mai exact ale Sfantului Ioan Damaschin (Unives si cer care au un inceput din nimic si este finit, satiu si timp care au un inceput din nimic, univres sferic si in expansiune uniforma in toate directiile indiferent de sistemul de referinta).
E, da asta este argumentul suprem pentru creatie...
Dar uiti de problemele pe care Copernic le-a avut Biserica tocmai datorita descoperirilor lui.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 06.09.2010, 13:02:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Vorbesti din carti. Si nici macar nu vrei sa treci prin filtrul mintii ceea ce scrii.
Nici macar nu ai incercat sa intelegi ce am scris.
imi pare rau ca nu ati inteles ce eu am dorit sa subliniez, anume ca scopul crestinului ortodox nu este credinta in Dumnezeu ci cunoasterea lui Dumnezeu. cunoasterea implica credinta. Credinta poate fi usor zdruncinata (modificata)... insa cunoastrea (certitudinea) nu poate fi zdruncinata (alteranta) niciodata.
concret, credinta in Hristos poate fi atacata... insa cunoasterea lui Hristos, cetitudinea ca suntem cu Hristos si intru Hristos nu poate fi zdruncinata de nimic (Ioan 6,67)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 06.09.2010, 13:23:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
imi pare rau ca nu ati inteles ce eu am dorit sa subliniez, anume ca scopul crestinului ortodox nu este credinta in Dumnezeu ci cunoasterea lui Dumnezeu. cunoasterea implica credinta. Credinta poate fi usor zdruncinata (modificata)... insa cunoastrea (certitudinea) nu poate fi zdruncinata (alteranta) niciodata.
concret, credinta in Hristos poate fi atacata... insa cunoasterea lui Hristos, cetitudinea ca suntem cu Hristos si intru Hristos nu poate fi zdruncinata de nimic (Ioan 6,67)

"Pe Dumnezeu a-L cunoaste nu este cu putinta oamenilor" - se spne la slujba din cate imi aduc aminte.
Dar eu nu vreau sa-L cunosc, in sens stiintific.
Vreau doar sa stiu, sa fiu sigur, ca exista.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 06.09.2010, 13:24:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Ecuatia ta are drept placa turnanta elementul cheie al Apostolului Pavel din I Corinteni 12:10-13.Newton si Bacon stiau asta.
Exact, prietene, Duhul Adevarului e cel ce ne invata toate. Iar eu am cuplat
alte doua afirmatii tot din Sf.Scriptura: Dumnezeu este Duh si Dumnezeu
este Iubire. Rezulta: Duh este Iubire. Adica Duhul Adevarului este Iubirea.

Multumesc pentru imaginile minunate, in special cea cu Universul, in legatura
cu care mai vreau sa spun ceva (sper sa nu fie mai prost decat tacerea):
Daca exista galaxii ce se indeparteaza una de alta cu o viteza ce depaseste
viteza luminii (va intrebati cum e posibil, daca nu exista viteza mai mare decat
cea a luminii? Raspunsul: daca doua automobile se departeaza unul de altul,
fiecare ruland cu o viteza v, atunci viteza de indepartare este de 2v.) atunci
nu poate exista comunicare fizica intre acestea. Savantii spun ca exista zone
in Univers de unde nu putem primi informatii pentru ca sunt la o distanta in
ani-lumina ce depasesc 14 miliarde de ani-lumina. E imposibil ca un univers
sa fie consistent si totusi neinterconectat. Consistenta si conexiunea ar trebui
sa mearga mana in mana. Si atunci concluzia ar fi ca exista si o ALTFEL de
conexiune in univers, una nefizica, si anume o conexiune spirituala. Aceasta
supozitie e confirmata de experimentul Einstein-Rose (sau Bose, nu mai tin
minte exact. Rog pe Eugen7 sa ma corecteze, daca gresesc), e vorba de
experimentul cu cei doi fotoni gemeni care desi se indeparteaza unul de
altul cu viteza ~luminii, se pare ca asculta de o lege comuna ce-i tine in
conexiune, dar nu o conexiune fizica, pentru ca e imposibila, ar insemna sa
depaseasca viteza luminii, ceea ce pentru o conexiune fizica e imposibil.
Deci stiinta va descoperii in curand si acest tip de conexiune, sau va trebui
sa-l accepte ca pe un argument valabil. Stiinta paranormalului deja il accepta
in principiu, chiar daca inca nu stie cum functioneaza. Vreau sa spun cu
aceste exemple, ca stiinta bate la portile spiritualului si, daca este onesta,
sau mai bine zis, daca oamenii de stiinta sunt onesti, vor recunoaste ca
exista si o zona spirituala independenta de materie si chiar deasupra ei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 06.09.2010, 13:38:15
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu ma-nebuni! Bilioane? Cine te-a mintit?
you're missing the point.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #156  
Vechi 06.09.2010, 13:40:42
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Cred ca versurile lui Nichifor Crainic pot fi un raspuns la atatea discutii despre existenta lui Dumnezeu:

Unde sunt cei care nu mai sunt?

Intrebat-am vantul, zburatorul
Bidiviu pe care-alearga norul
Catre-albastre margini de pământ:
Unde sunt cei care nu mai sunt?
Unde sunt cei care nu mai sunt?

Zis-a vantul: Aripile lor
Mă doboara nevazute-n zbor.

Intrebat-am luminata ciocarlie,
Candela ce legana-n tarie
Untdelemnul cantecului sfant:
Unde sunt cei care nu mai sunt?
Unde sunt cei care nu mai sunt?

Zis-a ciocarlia: S-au ascuns
In lumina celui nepatruns.

Intrebat-am bufnita cu ochiul sferic,
Oarba care vede-n intuneric
Tainele necuprinse de cuvant:
Unde sunt cei care nu mai sunt?
Unde sunt cei care nu mai sunt?

Zis-a bufnita: Când va cadea
Marele-ntuneric, vei vedea.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 06.09.2010, 13:45:01
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

sau versurile lui Blaga:


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
și nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc
în calea mea
în flori, în ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
în adâncimi de întuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii taină -
și-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micșorează, ci tremurătoare
mărește și mai tare taina nopții,
așa înbogățesc și eu întunecata zare
cu largi fiori de sfânt mister
și tot ce-i neînțeles
se schimbă-n neînțelesuri și mai mari
sub ochii mei-
căci eu iubesc
și flori și ochi și buze și morminte.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 06.09.2010, 13:55:14
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Exact, prietene, Duhul Adevarului e cel ce ne invata toate. Iar eu am cuplat
alte doua afirmatii tot din Sf.Scriptura: Dumnezeu este Duh si Dumnezeu
este Iubire. Rezulta: Duh este Iubire. Adica Duhul Adevarului este Iubirea.

Multumesc pentru imaginile minunate, in special cea cu Universul, in legatura
cu care mai vreau sa spun ceva (sper sa nu fie mai prost decat tacerea):
Daca exista galaxii ce se indeparteaza una de alta cu o viteza ce depaseste
viteza luminii (va intrebati cum e posibil, daca nu exista viteza mai mare decat
cea a luminii? Raspunsul: daca doua automobile se departeaza unul de altul,
fiecare ruland cu o viteza v, atunci viteza de indepartare este de 2v.) atunci
nu poate exista comunicare fizica intre acestea. Savantii spun ca exista zone
in Univers de unde nu putem primi informatii pentru ca sunt la o distanta in
ani-lumina ce depasesc 14 miliarde de ani-lumina. E imposibil ca un univers
sa fie consistent si totusi neinterconectat. Consistenta si conexiunea ar trebui
sa mearga mana in mana. Si atunci concluzia ar fi ca exista si o ALTFEL de
conexiune in univers, una nefizica, si anume o conexiune spirituala. Aceasta
supozitie e confirmata de experimentul Einstein-Rose (sau Bose, nu mai tin
minte exact. Rog pe Eugen7 sa ma corecteze, daca gresesc), e vorba de
experimentul cu cei doi fotoni gemeni care desi se indeparteaza unul de
altul cu viteza ~luminii, se pare ca asculta de o lege comuna ce-i tine in
conexiune, dar nu o conexiune fizica, pentru ca e imposibila, ar insemna sa
depaseasca viteza luminii, ceea ce pentru o conexiune fizica e imposibil.
Deci stiinta va descoperii in curand si acest tip de conexiune, sau va trebui
sa-l accepte ca pe un argument valabil. Stiinta paranormalului deja il accepta
in principiu, chiar daca inca nu stie cum functioneaza. Vreau sa spun cu
aceste exemple, ca stiinta bate la portile spiritualului si, daca este onesta,
sau mai bine zis, daca oamenii de stiinta sunt onesti, vor recunoaste ca
exista si o zona spirituala independenta de materie si chiar deasupra ei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
stiinta nu va accepta niciodata o explicatie metafizica... ci doar dovezi concrete. stiinta accepta o teorie doar cand aceasta este confirmata de practica.

viteza luminii in vid (3x10^8 m/s) este viteza maxima in Univers si ea nu poate fi atinsa si nici depasita. nici o particula cu masa intrinseca nu poate atinge aceasta viteza (nu vom intra in amanunte).
cu toate acestea nu inseamna ca nu putem calatori mai repede decat lumina din punctul A in punctul B, pentru ca putem ajunge mai repede din punctul A in punctul B "pe alt drum" calatorind cu o viteza mai mica decat viteza lumiii (nu vom intra in amanunte).

Nu trebuie sa facem confuzie intre lumina si viteza luminii! lumina este o unda electomagnetinca in domeniul vizibil... cand aceasta unda electromagentica in domeniul vizibil (lumina) este incetinita (de graviatie spre exemplu) ea isi micsoreaza viteza si iese din domeniul vizibil al undelor electomagnetice si intra in cel al microundelor.

se poate totusi calatori instantaneu din punctul A in punctul B prin asanumita "inseparabilitate cunatica" la care faceti referire.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Entanglement_cuantic

INSEPARABILITATEA CUANTICĂ (QUANTUM ENTANGLEMENT)
http://www.scientia.ro/fizica/50-mec...-partea-6.html

acest principiu sta la baza studiilor stiintifice in domeniul teleportarii.


http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_entanglement
The controversy surrounding this topic comes in once you consider the ramifications of this result. Normally under the Copenhagen interpretation, the state a particle occupies is determined the moment the state is measured. However, in an entangled pair when the first particle is measured, the state of the other is known at the same time without measurement, regardless of the separation of the two particles. This knowledge of the second particle's state is at the heart of the debate. If the distance between particles is large enough, information or influence might be traveling faster than the speed of light which violates the principle of special relativity. One experiment that is in agreement with the effect of entanglement "traveling faster than light" was performed in 2008. This experiment found that the "speed" of quantum entanglement has a minimum lower bound of 10,000 times the speed of light.[5] However, because the method involves uncontrollable observation rather than controllable changing of state, no actual information is transmitted in this process. Therefore, the speed of light remains the communication speed limit.


Beam Me Up, Scotty! Scientists Teleport Info 10 Miles
http://news.discovery.com/tech/telep...mechanics.html


Teleporting Energy
http://news.discovery.com/space/teleporting-energy.html

So you just have to send the information contained within a particle, which will be automatically transferred to the entangled partner in the new location.
The catch: the original particle is destroyed in the process. So even if it were possible to teleport human beings, I'd have to be willing to completely destroy my original self and trust that the science is advanced enough to rebuild me from scratch in the new location.

"DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL"

Last edited by Eugen7; 06.09.2010 at 14:02:56.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 06.09.2010, 14:07:55
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post O simpla parere

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Exact, prietene, Duhul Adevarului e cel ce ne invata toate. Iar eu am cuplat alte doua afirmatii tot din Sf.Scriptura: Dumnezeu este Duh si Dumnezeu este Iubire. Rezulta: Duh este Iubire. Adica Duhul Adevarului este Iubirea.
Prietene uita-te cu atentie:Lucien Cuénot,in “L’inquiétude métephysique,” din Mémoirs de l’Académie de Stanislas(o sa verific iar sursa) spunea:

,,Universul nu poate fi înțeles decât dacă este actul unei Gândiri care ne depășește infinit, iar evoluția numai dacă este efectul unei Voințe care a imprimat lumii mișcarea și o conduce în căile ei prin intermediul cauzelor naturale. Viața se găsește în drum spre o destinație necunoscută. Omul de știință, prin metodele lui proprii, nu ar putea să meargă mai departe decât această afirmare a realității metafizice, dar asigurat fiind de prezența misterului, își înțelege mai bine dorința nepotolită de a ști și de a explica, și dorul după un Adevăr absolut".

Acum : ,,Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu."(I Coloseni 13:12) in raport de ,,Omul de știință, prin metodele lui proprii, nu ar putea să meargă mai departe decât această afirmare a realității metafizice".

Apoi ,,dar asigurat fiind de prezența misterului" in raport de ,,Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa."(I Coloseni 13:9-10) si asta pentru ca misterul trimite la ,,Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil"(I Coloseni 13:11).

Si intr-un final ,,își înțelege mai bine dorința nepotolită de a ști și de a explica"raportat la ,,acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin".

Ce raport extraordinar>cunosc in parte(prezent+cunoastere imperfecta>asta si este situatia actuala) vs voi cunoaște pe deplin (viitor si dorinta omului de a cunoaste adevarul,dorinta ce va deveni certitudine)

Intrebarea este cum>Chiar Apostolul Pavel o spune inainte,in Coloseni 12:31,cand spune: ,,Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate".Iar finalul,dupa ce totul se va afla,dupa ce stiinta noastra partiala va deveni deplina,dupa ce vom intelege ce azi doar banuim,atunci se va vedea ca ,,Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. "(I Coloseni 13:13).

Esenta din care am plecat este esenta in care ne intoarcem.Credinta si Nadejdea ne conduc mereu dar Dragostea este aceea mica cheie pe care o avem toti,pt ca din ea am plecat si nimic nu poate exista fara ea.Cum poti avea o Credinta fara dragoste?Nu cumva Dragostea,Credinta si Speranta sunt toate un singur concept pe care il cautam de o istorie?

Sunt doar intrebari,sa nu sariti cu solicitarea,,da ia arata-mi tu o radiografie a Credintei ca sa stiu ca exista".Cartografierea sufletului prin intelegerea dragostei care a stat la baza ,,Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie."(Geneza 2:7).

Suflare de viata si fiinta vie...tot Universul in cateva cuvinte.Toata istoria noastra pe care si astazi incercam sa o intelegem.O creatie impersonala si arbitrara nu va genera niciodata un sentiment uman la fel cum ceva artificial nu va va da niciodata sentimentul ca traim efectiv.Exista o limita undeva.Creatia noastra a avut la baza o ratiune.As fi inclinat sa spun ca Cel de Sus iubeste ordinea generatoare de frumos.

Sir James Hopwood Jeans,pe acesta idee,( http://www.britannica.com/EBchecked/...ir-James-Jeans ) spunea,in The Mysterious Universe (1930), ca:

,,Astăzi, lumea este în general de acord, iar din partea fizică a științei acest acord este aproape unanim, că drumul cunoașterii se îndreaptă spre o realitate nonmecanică: Universul începe să semene tot mai mult cu un mare gând decât cu o mare mașină. Duhul nu mai este privit ca un intrus accidental în împărăția materiei.Descoperim că Universul vădește existența unei puteri care gândește și care supraveghează".

Eu cred ca suflarea de viata din care se naste fiinta vie a avut la baza dragostea Lui.Mantuitorul a spus ,,Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul"(Ioan 13:34).Viata are la baza cel mai frumos sentiment posibil,care o inobileaza si ii da un sens mai presus de trairile noastre obisnuite si meschine pt ca dragostea adevarata,pura,inseamna putere de sacrificu,a renunta la tine pentru cel de linga tine.Toate se leaga.Asta cred eu,in mintea mea limitata,ca a vrut sa spuna Apostolul Pavel.

Last edited by Scotianul; 06.09.2010 at 14:37:49.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 06.09.2010, 14:20:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"Pe Dumnezeu a-L cunoaste nu este cu putinta oamenilor" - se spne la slujba din cate imi aduc aminte. ...
este o cantare de la slujba de inmormantare, care doreste sa sublinieze ca doar Dumnezeu se poate cunoaste in totalitate pe sine insusi, iar omul si ingerul pot cunoaste pe Dumnezeu atat cat le este lor cu putinta potrivit firii lor.

spre exemplu caldura topeste gheata si inroseste fierul. in ambele cazuri caldura este aceeasi dar gheta o percepe altfel si fierul altfel. asa si omul si ingerul Il cunosc pe Dumnezeu potrivit firii lor, dar asta nu inseamna ca nu au parte de deplinatatea lui Dumnezeu.

Omul are parte de deplinatatrea firii dumnezeieti, adica Dumnezeu nu este inaccesibil... sau este disponibil pentru om doar in parte.
"Prin care El ne-a hărăzit mari și prețioase făgăduințe, ca prin ele să vă faceți părtași dumnezeieștii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume. " II Petru 1,4

Prin Taina Sfintei Euharistii cand ne unim in chip real cu adevarat trupul si sangele Domnului Iisus Hristos, ne impartasim de toata deplinatatea Dumnezeirii caci "Căci întru El locuiește, trupește, toată plinătatea Dumnezeirii, " Coloseni 2,9

Last edited by Eugen7; 06.09.2010 at 14:23:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 17:56:39
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 122 30.06.2010 19:07:30
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 1 23.06.2010 15:35:14