Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 29.11.2011, 12:08:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca spunea :"Invatati de la caini ,il lovesti si el vine la tine ,uita toate cate i-ai facut"
Am citat din memorie.
Deci ar trebui sa ne coboram la nivelul cainilor ,noi , fiinte rationale.
Pai da tu asa intr-un caine la care nu esti stapan..vezi tu pe urma ce se intampla..
Reply With Quote
  #152  
Vechi 29.11.2011, 12:18:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
NU AI VOIE SA COMPARI IN NICI UN FEL OMUL CU VREUN ANIMAL, ESTE O INSULTA FATA DE APROAPELE TAU SI FATA DE DUMNEZEU
Draga Claudiu,cineva spunea ca nu ne nastem,ci devenim oameni!
Eu cred ca aproapele se insulta singur in momentul in care alege un comportament pe care nici cele mai salbatice fiare nu il au visavi de o alta fiinta.Este alegerea lui,insa pentru mine personal,a fi om nu te face statura bipeda,asta cu putina stradanie si o maimuta o poate capata,ci alte trasaturi ce tin si de o inteligenta emotionala si spirituala.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #153  
Vechi 29.11.2011, 12:20:02
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Un rau odata produs cum putem sa-l reparam? Deci daca din nepasarea noastra a tuturor, cainii astia s-au inmultit peste masura ce putem face acum? Nu mai conteaza cine e vinovat pentru asta, ele sunt animale si nu judeca au la baza doar acele instincte primare.
Tine de noi oamenii sa rezolvam problema asta. Cum poti pastra atat de multi caini in adaposturi cand stim foarte bine costul intretinerii unui astfel de adapost nu mai vorbim de hrana pe care trebuie sa le-o asiguri cainilor ca altfel se vor manca unul pe celalalt la propriu. Si va intreb; de unde bani? V-ar conveni sa platiti o taxa la primarie pe care sa o suporte toti locuitorii unui oras? Poate unii ar fi de acord dar majoritatea nu! Chestia cu adoptatul cainilor pica din start! Ganditi-va ca la oras majoritatea locuiesc la bloc! Oricat i-ai spala si ai curata un caine miroase. Au un miros specific orice s-ar spune! OK! Sa zicem ca nu-i eutanasiaza, care-i solutia atunci? Sa-i lasam in continuare pe strazi?
Faina priveliste de Romanie 2011:blocuri neingrijite imprejmuite de trotuare pline de praf pe care se plimba nestingheriti cainii. Beton!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 29.11.2011, 12:23:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai da tu asa intr-un caine la care nu esti stapan..vezi tu pe urma ce se intampla..
Dar de ce sa ne miram de niste biete animale,nu vezi ca si pe un forum care se presupune ca este populat de Oameni,civilizati,educati,ba mai presus de orice crestini,nu poti sa spui o parere diferita,ca imediat ti se sare la gat? :)
Si stii,ca tot asteptam niste raspunsuri de la tine care nu mai vin...dar in fine.
Suntem in postul Craciunului,ispitele sunt mari pentru noi toti,asa ca mai multa blandete si smerenie nu ne-ar strica la nici unii,incluzandu-ma si pe mine.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #155  
Vechi 29.11.2011, 12:27:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Un rau odata produs cum putem sa-l reparam? Deci daca din nepasarea noastra a tuturor, cainii astia s-au inmultit peste masura ce putem face acum? Nu mai conteaza cine e vinovat pentru asta, ele sunt animale si nu judeca au la baza doar acele instincte primare.
Tine de noi oamenii sa rezolvam problema asta. Cum poti pastra atat de multi caini in adaposturi cand stim foarte bine costul intretinerii unui astfel de adapost nu mai vorbim de hrana pe care trebuie sa le-o asiguri cainilor ca altfel se vor manca unul pe celalalt la propriu. Si va intreb; de unde bani? V-ar conveni sa platiti o taxa la primarie pe care sa o suporte toti locuitorii unui oras? Poate unii ar fi de acord dar majoritatea nu! Chestia cu adoptatul cainilor pica din start! Ganditi-va ca la oras majoritatea locuiesc la bloc! Oricat i-ai spala si ai curata un caine miroase. Au un miros specific orice s-ar spune! OK! Sa zicem ca nu-i eutanasiaza, care-i solutia atunci? Sa-i lasam in continuare pe strazi?
Faina priveliste de Romanie 2011:blocuri neingrijite imprejmuite de trotuare pline de praf pe care se plimba nestingheriti cainii. Beton!
Maria,te intreb si pe tine,ca pari o persoana inteleapta si trecuta prin viata: cum iti explici ca in atatia ani in care au fost exterminati mii de caini,nu s-a rezolvat aceasta poveste?Uciderea lor a continuat si in timpul legii Marinescu,cand eutanasia era interzisa cica prin lege.O faceau,uneori mai cu perdea,alteori sfidand pe toata lumea.Daca asta e solutia cum de ei sunt in numar si mai mare?
Chiar nimeni nu gandeste ca exista o cauza si un efect?Ca poti inlatura efectul,insa asta va fi doar de moment,insa cauza va ramane si va genera efectul la infinit?Chiar si un copil ar intelege ce spun eu aici si cred ca doar cine nu vrea nu pricepe...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #156  
Vechi 29.11.2011, 13:02:48
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce tot aveti cu cainii....uitati-va putin catre iran....si nu mai cugetati sa huliti niste bieti caini.....nu suntem departe de un nou razboi mondial....uitati ce se intampla..oricum rautatea e din ce in ce mai deasa peste tot...sa nu ne miram....Dumnezeu ne lasa...ne lasa...dar cred ca ne va mai trimite semne...sa incercanm sa fim mai buni...zic eu.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 29.11.2011, 18:27:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea cred ca se poate asa ceva, in mod sigur se vor incaiera, pentru mancare, pentru suprematie, teritoriu, etc.

Stii vreun loc unde sunt tinuti asa? Eu am vazut ca sunt tinuti in custi separate, cel mult poate cativa la un loc si atat.

Ai idee cat costa intretinerea lor si care e ritmul real de adoptie?

Nu-ti fa iluzii, 9 din 10 nu vor fi adoptati niciodata.
Eu am vazut la tv, ma gandeam si eu cum ii tine fara sa se incaiere.
Am scris ca sunt costuri, de exemplu in Oradea (parca) s-a implicat o asociatie din strainatate. Cum scrii, majoritatea nu vor fi adoptati, probabil sunt tinuti pana mor.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 29.11.2011, 18:41:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Doar pentru ca sunt sustinatorii unor solutii eficiente,dar si umane in acelasi timp care sa solutioneze nu doar un efect de moment,ci si cauza?
Poti sa extermini toti cainii de pe strazile Romaniei,toti pana la unul si ei vor aparea in cativa ani la loc.Asta e solutia eficace din punctul vostru de vedere?Sa tot ucizi la infinit pe masura ce ei apar?

Si ti-am adresat atat tie,cat si altora o intrebare la care nu am primit raspuns: cum se face ca in atatia ani in care s-au ucis intr-un mod mai mult decat barbar caini(nu cred ca doriti sa vedeti imagini din ecarisaje,sa va demonstrez cam ce inseamna eutanasie in Romania,pentru ca sunt mai mult decat socante,insa daca insistati eu o pot face,asta apropo de cei care spun ca e o solutie umana!),cum se face ca in toti acesti ani in care mii de caini au murit,altii erau in numar si mai mare pe strazi cand s-a dat legea Marinescu prima data?Cum,daca asta e eficienta?
Vreau sa inteleg logica voastra!
Nu au cum sa fie la loc pe strazi, doar daca reinvie. Nu e o dilema, pana acum s-au luat masuri partiale, fara coerenta, sau poate asa s-a vrut ca se se acceseze fonduri in fiecare an. Asadar nu s-au eutanasiat toti cainii, au fost poate cateva cazuri, dar daca din 50 mii au fost sa spunem eutanasiati o mie normal ca nu s-a observat nimic.
Cainii sunt animale ca toate animalele, printre care sunt si gandacii, sobolanii, viteii, etc. Cand se extermina gandacii din case sau soarecii nu am auzit de proteste ale iubitorilor de animale. In vest s-a ajuns si mai departe, sa nu se mai faca imbracaminte din animale, sa nu se mai manace carne, etc. Acestea au o ratiune doar din protejarea speciilor care sunt pe cale de disparitie.
Eu cat am fost mic am stat mult timp la bunici, la tara. Aveam caine si era tinut tot timpul in lant si in cusca, doar cand a fost mic era lasat liber. Nu am vazut pe nimeni sa se plimbe cu cainele pe strada.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 29.11.2011, 20:13:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu inteleg care este rostul discutiei despre obiceiurile de la tara,acum 100 de ani.Nici la oras oamenii nu mai merg la teatru sau opera,umbla in trasuri sau poarta joben.Chestie de evolutie,trend,cultura.

Bunica mea are gaini,rate si gaste in gospodarie care mor de batranete deoarece ea nu le taie pt mancare;slava Domnului are o gradina imensa plina cu de toate bunatatile iar daca vrea carne isi cumpara.Bineinteles ca este o taranca atipica!

Daca stau bine sa ma gandesc mila fata de animale isi are radacini adanci in familie,strabunici,bunici,matusi,unchi-toti avem un punct comun.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 29.11.2011, 21:43:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu inteleg care este rostul discutiei despre obiceiurile de la tara,acum 100 de ani.
Ar fi fain sa traiesc pana la 100 de ani. :)
Trendul in privinta animalelor pare a avea la baza teoria evolutionista si hinduismul/budismul cu reincarnarea. Animalul devine egalul omului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 11:43:36