Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1601  
Vechi 31.03.2017, 19:20:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cataline, to be sure: sinodul II a condamnat filioque?!
Nu putea sa condamne o erezie care nu exista. In schimb a fost condamnat de Sinodul din 879. Filioque a fost afirmat si insusit de papi abia in 1014. Sinodul II ecumenic afirma invatatura despre purcederea Duhului, de aceea este pomenit.
Reply With Quote
  #1602  
Vechi 01.04.2017, 23:07:37
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

http://www.familiaortodoxa.ro/2017/0...fletul-nostru/
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1603  
Vechi 02.04.2017, 07:51:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Înseamnă ca tu crezi ca la sinod s-a spus adevărul...

Cine ai vrea sa-I delege? Patriarhul Bartolomeu?
Normal ca aceasta sinaxa se întrunește la solicitarea celor care știu ce e ortodoxia și care sunt dispuși sa lupte pentru ea.
Tocmai ai dat definitia schismei stiliste. Nu stie nimeni mai bine ca ei cum arata ortodoxia.
Mai mult ca sigur si astia vor intra sub aripa ei, daca nu chiar de acolo au iesit.

Se pare ca a fost bun si Sinodul asta, a scos la suprafata niste cartite..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.04.2017 at 08:26:21.
Reply With Quote
  #1604  
Vechi 02.04.2017, 12:08:54
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Cred ca, intr-un final, oamenii se vor trezi, vazind ca toata povestea asta vine doar/preponderant de la grecotei. Adica, se pare ca nenorocita tendinta, inceputa in blestematul an 1990, de a ne autodistruge si umili de dragul strainilor hulpavi, s-a extins si in BOR. Adica, unii lucreaza efectiv la reintoarcerea epocii fanariote in Biserica. Nu rideti: Iuliu a intuit corect ca e o intrigaraie greceasca.
Ca sa nu mai zic de ce a scris capybara asta de Chirila, in omilia aia a lui penibila, ca cica "colaborarea cu ereticii in orice domeniu este interzisa de canoane si de duhul sf. parinti". Hai, Kyrillos, pa onoarea ta?! Bre, nu mai sintem in evul mediu, cind institutia eclesiala era intr-o simbioza nefericita cu puterea, ("sinergia iustiniana", sau cezaro-papismul, un fel de eclesioterorism de stat), devenind o metastaza care sufoca practic intreaga societate. Trebuie sa colaboram si traim alaturi de toti oamenii, anihiland narcisismul agresiv si fideist si loialismul institutional aglutinant. Iar daca, prin absurd, ar exista asemenea canoane, atunci trebuie arunccate la gunoi ca fiind depasite. La fel, in cazul scriitorilor bisericesti sau sfintilor care au sustinut, intr-o societate mult diferita, ceva ce este astazi total depasit si imoral. Greu mai dispar miturile cripto-idolatre ale "infailibilitatii sfintilor" sau neschimbarii canoanelor!
Nu stiu, vorbind serios acum, mi se pare mie, sau oamenii astia traiesc intr- o lume a lor, dominate de wishful thinking?! De care fapt profita grecotei precum gheronul fugar Savva.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1605  
Vechi 02.04.2017, 13:49:24
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cred ca, intr-un final, oamenii se vor trezi, vazind ca toata povestea asta vine doar/preponderant de la grecotei. Adica, se pare ca nenorocita tendinta, inceputa in blestematul an 1990, de a ne autodistruge si umili de dragul strainilor hulpavi, s-a extins si in BOR. Adica, unii lucreaza efectiv la reintoarcerea epocii fanariote in Biserica. Nu rideti: Iuliu a intuit corect ca e o intrigaraie greceasca.
Ca sa nu mai zic de ce a scris capybara asta de Chirila, in omilia aia a lui penibila, ca cica "colaborarea cu ereticii in orice domeniu este interzisa de canoane si de duhul sf. parinti". Hai, Kyrillos, pa onoarea ta?! Bre, nu mai sintem in evul mediu, cind institutia eclesiala era intr-o simbioza nefericita cu puterea, ("sinergia iustiniana", sau cezaro-papismul, un fel de eclesioterorism de stat), devenind o metastaza care sufoca practic intreaga societate. Trebuie sa colaboram si traim alaturi de toti oamenii, anihiland narcisismul agresiv si fideist si loialismul institutional aglutinant. Iar daca, prin absurd, ar exista asemenea canoane, atunci trebuie arunccate la gunoi ca fiind depasite. La fel, in cazul scriitorilor bisericesti sau sfintilor care au sustinut, intr-o societate mult diferita, ceva ce este astazi total depasit si imoral. Greu mai dispar miturile cripto-idolatre ale "infailibilitatii sfintilor" sau neschimbarii canoanelor!
Nu stiu, vorbind serios acum, mi se pare mie, sau oamenii astia traiesc intr- o lume a lor, dominate de wishful thinking?! De care fapt profita grecotei precum gheronul fugar Savva.
Adevarat!

E prea frumos sa visam ca cele doua Biserici sa fie iar Una! Adevaratii crestini sunt cei care arunca anateme celor care vor sa-si intinda mana.
Reply With Quote
  #1606  
Vechi 02.04.2017, 17:03:35
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Parerea mea despre ce se va intampla:

Se vor face de ras, se vor certa intre ei (asta deja se intampla), si se vor fasai in uitare.

# equo remove --purge schismatics

Halelujah!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1607  
Vechi 02.04.2017, 21:52:52
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citii si eu canoanele pe care le citeaza refurbisatul asta de antiecumenist. E vorba de interziceri precise ale, de pilda, incuscririi cu ereticii, nu mai zic casatoriei. Corect! Dar sa mananci haleala bietelor coleoptere scarabeide, si sa chirai ca "colaborarea e interzisa in orice domeniu", asta e o chestie..pe care doar un teolog al Tristei Figuri o poate face, si nu ar trebui sa o faca un teolog ortodox. E avocatism marunt de secta si schisma, nu gandire ortodoxa.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1608  
Vechi 03.04.2017, 09:35:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Brosura : 40 de argumente ca adunarea cretana NU a fost in duhul Sfintilor Parinti

http://prieteniisfantuluiefrem.ro/wp...-antiCreta.pdf
Reply With Quote
  #1609  
Vechi 03.04.2017, 10:03:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca e cu binecuvantare de la sfantul Sava de la muntele Athos e clar ca trebuie citita. :)
Reply With Quote
  #1610  
Vechi 03.04.2017, 10:06:19
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Brosura : 40 de argumente ca adunarea cretana NU a fost in duhul Sfintilor Parinti

http://prieteniisfantuluiefrem.ro/wp...-antiCreta.pdf
Si daca nu a fost, ce? Uneori, unele puncte de vedere devin depasite. Care este problema?
Si, a propos de canoane: 37 Laodiceea mi se pare de un abis al spiritului ghettoizant confesional, absolut. Adica daca ai prieteni de alta credinta, si iti trimit cadouri de ziua ta, nu le poti primi, si invers: nu le poti trimite. Sper sa fi interpretat corect. Daca e vorba de sarbatori religioase, are sens si e si logic: odata ce nu va recunoasteti rciproc credintele, acele cadoiri pot suna c ao mita. Dar daca e vorba de cadouri de aniversare, atunci e stupid si depasit acel canon.
Iar chestia cu interzicerea casatoriilor mixte, mi se pare alt bisericism fanatic. Bine, pe vremea accea avea totutis logica. Acum, e depasit si acesta. De ce? api uita-te in jur si priveste realitatea.
Brosura aia e buna de pus pe jos intr-o casa noua, provizoriu, pana pui parchet. Sau intr-o buda de tara. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde