Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 23.01.2013, 17:47:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cred ca nu exista un popor mai tolerant fata de etnia roma ca poporul roman, si cu toate astea, nu s-a reusit integrarea lor.
si nici NU se vor integra vreodata...PENTRU CA NU VOR. Odata integrati, vor fi nevoiti sa munceasca...ceea ce ei NU vor. E mai usor sa primesti bani de la stat si sa stai degeaba(sunt o BUNA resursa umana pentru votare) decat sa stai la serviciu 8-10 ore pe zi
Reply With Quote
  #162  
Vechi 23.01.2013, 18:16:10
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
voi fi fericit doar la aflarea vestilor despre țigani care au ajuns la Polul Nord sau Sud, pe Everest, sau la vreo universitate de renume.
în rest, pe unde ajung, ne fac de cacao.
Eram ironica cand am spus din fericire. :)
Oricum e ciudat cum reusesc tiganii sa ajunga in Canada. Trebuie viza. Un roman cinstit si normal asteapta ani de zile si tigani vin cu tot familionul ca refugiati si li se si asigura bani si locuinta, ca de, sunt refugiatii au privilegii. Norocul lor ca sunt mai negriciosi, daca erau albi erau trimisi la munca.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 23.01.2013, 18:27:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Eram ironica cand am spus din fericire. :)
Oricum e ciudat cum reusesc tiganii sa ajunga in Canada. Trebuie viza. Un roman cinstit si normal asteapta ani de zile si tigani vin cu tot familionul ca refugiati si li se si asigura bani si locuinta, ca de, sunt refugiatii au privilegii. Norocul lor ca sunt mai negriciosi, daca erau albi erau trimisi la munca.
în America funcționează, din plin, discriminarea pozitivă.
da ești puțin "alt fel", te-ai scos.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 24.01.2013, 00:51:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Tiganii romani au ajuns si in Canada. :)
O satra de 20 de tigani romani. 15 au fost prinsi la furat si deportati inapoi in Romania! Au dat la stiri.
Aici vin ca si refugiati, caci romanii ii persecuteaza in Romania! (asa zic ei, ca sunt discriminati)
:)) Faima lor, din fericire, a depasit granitele Europei.
Din nefericire situatia este alta, ei ne terorizeaza si ne persecuta pe noi, dar romanul, tolerant si fara reactie, prefera mai degraba sa rabde.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
voi fi fericit doar la aflarea vestilor despre țigani care au ajuns la Polul Nord sau Sud, pe Everest, sau la vreo universitate de renume.
în rest, pe unde ajung, ne fac de cacao.
Asta asa este, ne fac de rusine pe unde se duc.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si nici NU se vor integra vreodata...PENTRU CA NU VOR. Odata integrati, vor fi nevoiti sa munceasca...ceea ce ei NU vor. E mai usor sa primesti bani de la stat si sa stai degeaba(sunt o BUNA resursa umana pentru votare) decat sa stai la serviciu 8-10 ore pe zi
Pe vremuri se spunea: meseria e bratara de aur, la ei se vede doar aurul, mult, mult si fara munca. E interesant de studiat (pentru staini, ca noi stim) cum de reusesc.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Eram ironica cand am spus din fericire. :)
Oricum e ciudat cum reusesc tiganii sa ajunga in Canada. Trebuie viza. Un roman cinstit si normal asteapta ani de zile si tigani vin cu tot familionul ca refugiati si li se si asigura bani si locuinta, ca de, sunt refugiatii au privilegii. Norocul lor ca sunt mai negriciosi, daca erau albi erau trimisi la munca.
Trist dar adevarat.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 24.01.2013, 09:34:54
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în America funcționează, din plin, discriminarea pozitivă.
da ești puțin "alt fel", te-ai scos.
da, chiar si gay, mai nou.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 24.01.2013, 10:53:43
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tiganii nu sunt oameni. Sunt creaturi subumane; au un modus vivendi contrar tuturor normelor morale comune, nu doar crestine. Tocmai acest modus vivendi demonstreaza ce am spus despre ei. Adica se vede de la sine. E incorect politic ce am scris? Pai de asta am si scris-o. Iar ne e frica sa spunem adevaruri, ca pe vremea lui Stalin?
Da, sunt si putini din ei care se poarta ca oamenii, deci sunt oameni, si merita respect si pretuire.
Va amintiti de faza data recent la televizor, cum ca un gunoi femel din specia asta se plingea ca barbatul i-a fost "suflat" de o romanca? Ati observat cu cit dispret si amenintare vorbea de romance, care "moare de foame"?
(Re)inrobirea, precum si tratarea lor cu toata nedreptatea si asprimea posibile, ar fi o necesitate si o onoare in cazul acestor fiinte blestemate.
Tot nenorocitul de Occident (unde ar fi norocul ca mandria, deja malefica, a Occidentului sa se topeasca in crize mai dure si in razboaie?) le pune "palma sub fund" acestor animale posedate. Si evident ca nu din ignoranta. Cum naiba sa zici ca sunt "oprimati"? Noi suntem hartuiti si quasi-oprimati de ei.
Nu am spus ca nu merita sa traiasca, sau ca ar trebui exterminati. Fereasca Cerul! Orice fiinta vie merita viata. Insa, in cazul majoritatii lor, singura cale este opresiunea/sclavia sustinuta si foarte atenta. Cum am zis, mai exista si exemplare de calitate printre ei, pentru care am respect, cum am pentru orice om care isi justifica apartenenta la specie.

Last edited by celestial_pottery; 24.01.2013 at 11:13:59.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 24.01.2013, 10:56:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Tiganii care este atitudinea noastra fata de ei ?

Din pacate, asa cum de altfel constata si statisticile politiei, tiganii au o inclinatie spre comiterea de infractiuni, mai mult decat ceilalti cetateni! Majoritatea unor infractiuni deosebit de grave- proxenetism sau furturi de la calea ferata- sunt comise de tigani!

Din pacate astazi avem autoritati de stat total ineficiente, care sa se ocupe de aceasta problema!
Solutiile care le vad ar fi:

-in primul rand stoparea protectiei de care se bucura unele clanuri infractionale tiganesti chiar din partea autoritatilor statului! Pana cand nu se va elimina aceasta complicitate nu se va putea stopa sau macar reduce infractionalitatea tiganeasca!
-modificat codul penal in sensul inaspririi unor pedepse, dar si aplicarea corecta a lui de catre justitie;
-pentru tiganii care respecta legea, lipsa locurile de munca este principala problema ce trebuie rezolvata! Din pacate multi dintre acestia nu au o calificare, o meserie astfel incat este dificila incadrarea lor in munca. Pentru aceia necalificati, li se poate repartiza o anumita suprafata de pamant pe care sa-l munceasca, iar daca refuza sa li se sisteze plata ajutoarelor sociale. Pentru aceia care au o calificare o idee ar fi reinfiintarea cooperativelor mestesugaresti, prin care sa produca unele obiecte de artizanat specifice.
-regandita si politica de ajutoare sociale. Functia ajutoarelor sociale trebuie sa fie aceia de a-i ajuta pe aceia care si-au pierdut capacitatea de munca (accidentati, imobilizati la pat sau in caruciorul cu rotile, batrani) si nu de a stimula nemunca! Inainte de acordarea ajutoarelor sociale sa se faca anchete sociale serioase, iar cei apti de munca, dupa ce li se gaseste un loc de munca, daca-l refuza, sa nu mai primeasca ajutoare sociale.
-cei pentru care nu li s-a gasit un loc de munca si primesc ajutoare sociale sa fie obligati prin lege de a presta munca in folosul comunitatii
Reply With Quote
  #168  
Vechi 24.01.2013, 11:09:35
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Din pacate, asa cum de altfel constata si statisticile politiei, tiganii au o inclinatie spre comiterea de infractiuni, mai mult decat ceilalti cetateni! Majoritatea unor infractiuni deosebit de grave- proxenetism sau furturi de la calea ferata- sunt comise de tigani!

Din pacate astazi avem autoritati de stat total ineficiente, care sa se ocupe de aceasta problema!
Solutiile care le vad ar fi:

-in primul rand stoparea protectiei de care se bucura unele clanuri infractionale tiganesti chiar din partea autoritatilor statului! Pana cand nu se va elimina aceasta complicitate nu se va putea stopa sau macar reduce infractionalitatea tiganeasca!
-modificat codul penal in sensul inaspririi unor pedepse, dar si aplicarea corecta a lui de catre justitie;
-pentru tiganii care respecta legea, lipsa locurile de munca este principala problema ce trebuie rezolvata! Din pacate multi dintre acestia nu au o calificare, o meserie astfel incat este dificila incadrarea lor in munca. Pentru aceia necalificati, li se poate repartiza o anumita suprafata de pamant pe care sa-l munceasca, iar daca refuza sa li se sisteze plata ajutoarelor sociale. Pentru aceia care au o calificare o idee ar fi reinfiintarea cooperativelor mestesugaresti, prin care sa produca unele obiecte de artizanat specifice.
-regandita si politica de ajutoare sociale. Functia ajutoarelor sociale trebuie sa fie aceia de a-i ajuta pe aceia care si-au pierdut capacitatea de munca (accidentati, imobilizati la pat sau in caruciorul cu rotile, batrani) si nu de a stimula nemunca! Inainte de acordarea ajutoarelor sociale sa se faca anchete sociale serioase, iar cei apti de munca, dupa ce li se gaseste un loc de munca, daca-l refuza, sa nu mai primeasca ajutoare sociale.
-cei pentru care nu li s-a gasit un loc de munca si primesc ajutoare sociale sa fie obligati prin lege de a presta munca in folosul comunitatii
Foarte corect, stimate domn. Salut aceste solutii. Insa, cita vreme exista, pe de o parte indolenta si coruptia institutiilor, pe de alta politica infamei Europe, care ii foloseste ca si cal troian, aceste solutii nu pot fi/nu se vor aplicate. Ce am postat mai sus ar fi o masura care ar merge perfect doar cind se va prabusi UE, si Occidentul in general. De prabusit, capitalismul si Occidentul se vor prabusi oricum, dar cu un cost imens in termeni de suferinta umana si criza a mediului. Totul e sa nu sucombam noi c anatiune inainte ca Bruxelles si Londra, de pilda, sa ajunga niste cimitire radioactive... Si la crimele imense, constind indeosebi in avorturi, pe care poporul nostru le are pe constiinta, tare ma tem ca Cerul ne-a dat efectiv pe mina fostilor robi, si pe buna dreptate....
Reply With Quote
  #169  
Vechi 24.01.2013, 11:34:56
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu daca s-au inmultit tiganii sau ne-am imputinat noi, romanii. O romanca face 1-2 copii si omoara 10,acei 1-2 copii daca fac 1 e bine. Tigancile fac 10 copii, care fac la randul lor alti 10 copii, ce mai, o intreaga armata! Aici suntem noi de vina ca ne omoram neamul cu mana noastra si ca multi tineri sunt toata ziua cu manelele si adopta un obicei tiganesc.(injuraturile de la tigani sunt, romanul adv. nu injura, datul din buric, masini bengoase, 10 kg de aur etc. si neuroni de tinichea)

Mai tineti minte cand Franta, in 90 si ceva, ne batea obrazul ca nu ii integram pe tigani si ca ii asuprim, si dupa aderarea la UE, cand au fost impanziti de tiangii romani, i-au tirmis inapoi?! Pai de ce nu i-au integrat ei daca tot sunt asa sfatosi? Sa ne arate UE cum se integreaza tiganii ca sa putem sa le luam exemplul, poate suntem noi mai tantalai si nu stim. (nu cred ca poti integra o natie care nu vrea sa fie integrata) Sa fim seriosi, avem si alte minoritati si nu avem nici o treaba cu ei. Daca romanii erau impotriva minoritatilor spuneau de toti, nu doar de tiganime.

UE cred ca nici nu doreste sa integreze tiganii in tarile lor. Eu nu am vazut asa multe drepturi ptr. minoritati in UE sau in Canada cum sunt in Romania.

App. Am vazut la stiri (pro tv cred) cum o familie de tigani care are o casa "mica" cu 20 de camere cere ajutor de la Stat, 1000 de euro ptr. asi incalzi palatul! Si romanul intr-un apartament mic de 2 camere dardaie de frig si nu primeste nici un leu! Caut link-ul si il postez.

LE:Au palate cu turnulete, dar cer subventii. Cat zice neamul Mustafa ca e incalzirea la 20 camere
Palatele tiganesti din Buzescu

Last edited by Laura19; 24.01.2013 at 12:09:17.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 24.01.2013, 11:49:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Tiganii si atitudinea fata de ei

Aici sunt de vina autoritatile statului- nu e prost ala care cere, ci ala care da! Autoritatile noastre ori sunt corupte ori sunt prea slabe pentru a actiona eficient!
Cum am zis- regandita toata politica in privinta ajutoarelor sociale! Nu zic sa nu se dea, dar sa se dea numai la cei care au intradevar nevoie de ele!

Cu avortul intradevar este o crima! Din punct de vedere al statului, o femeia poate face ce doreste in privinta vietii personale, insa in momentul cand face un avort, implicit dispune si de o alta viata, ceea ce nu-i normal! Avortul sa fie interzis prin lege, iar femeile care fac lucrul asta sa fie condamnate ca si pentru crima!
Asadar Nicolae Ceausescu a facut cel putin un lucru crestinesc in viata sa cand a dat decretul din 1966 de interzicere a avorturilor!
In cazul acelor femei care dupa ce au nascut nu pot asigura conditiile elementare pentru cresterea si educarea copiilor, acei copii sa fie adoptati de alte familii sau dati in grija statului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18