Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 20.12.2012, 01:03:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Printre ultimele cumpărături: o butelie mare pentru aragaz, 100 de lumînări de ceară curată, 50 kg de făină. Pe la 23:00 am terminat de umplut un butoi cu 220 de litri de apă pe care am făcut-o aghiazmă mare. Urmează să-mi iau o sobă pe lemne, dar mă mai gîndesc... :)
Fara soba aia..inseamna ca nu prea esti convins de ce faci :)
Apropo, lemne uscate din vara, ai?

Vad ca nu aduni prea multe, esti singur sau preconizezi ca apocalipsa mayasa nu o sa dureze mai mult de o luna-doua? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 20.12.2012, 01:11:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nicidecum. Dar să știi că nu vreau să demonstrez nimănui nimic din moment ce mai e puțin pînă pe 21.
Pe cat pariem ca nu se va intampla absolut nimic.
Adica va fi o zi ca oricare alta?

Insa mor de curiozitate ce prostii au bagat bivolarienii in capul adeptilor lor vizavi de ziua asta (probabil ceva cu iz apocaliptic, oricum) si cum o sa scoata camasa dupa, cand au sa vada ca nu s-a intamplat nimic efectiv (alte aberatii amuzante).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.12.2012 at 01:18:04.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 20.12.2012, 01:13:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
La cat s-a popularizat data de 21 dec.2012 , ne putem astepta la un atac cibernetic masiv din partea hackerilor la sistemul de control al retelei electrice, sa o faca intr-adevar ziua „inceputului sfarsitului”. Daca vrei sa intrii in istoria lumii, iti alegi o data semnificativa. In rest, n-am la ce sa ma astept care sa ma surprinda. Sunt prea multe focare de conflict in lume,oricare poate degenera. Pentru binele nord-coreenilor, sper sa nu li se prabuseasca satelitul proaspat lansat in spatiu taman in 21 sau sa nu atenteze americanii la prabusirea lui, motivand ca e scapat de sub control deci e imperios necesar sa-l distruga pentru a nu intra in coluziune cu altii.
Ai fantezii nu gluma. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 20.12.2012, 01:19:19
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiu ca poate exista un dram de posibilitate in ce zice colegul nostru original si altfel simpatic (care nu prea inghite pe cei ce ii iau la misto micile topicuri-trazneli, mai ales pe mine), dar orice ar fi, nu am de gand: nici sa imi fac provizii prosteste, nici sa mor de frica, nici sa ma rog ca un maniac.
Orice ar fi, voi infrunta in modul simplu: ignorand. Ma bine mor de foame, la propriu, decat sa tin seama de schimbari, oricare vor fi acelea, DACA vor fi.
"Schimbare: ce cuvant nelinistitor" - Frank Herbert, Chapterhouse Dune.

Last edited by celestial_pottery; 20.12.2012 at 01:28:10.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 20.12.2012, 08:51:37
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pe cat pariem ca nu se va intampla absolut nimic.
Adica va fi o zi ca oricare alta?

Insa mor de curiozitate ce prostii au bagat bivolarienii in capul adeptilor lor vizavi de ziua asta (probabil ceva cu iz apocaliptic, oricum) si cum o sa scoata camasa dupa, cand au sa vada ca nu s-a intamplat nimic efectiv (alte aberatii amuzante).
Citeste asta, frate:

http://www.yogaesoteric.net/content....g=RO&item=7336
Reply With Quote
  #166  
Vechi 20.12.2012, 09:32:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Fă un rezumat că mă doare ochiu de la colorile de acolo.
În plus, cam am mintea-n unghi > 90grade.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #167  
Vechi 20.12.2012, 09:43:13
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Fă un rezumat că mă doare ochiu de la colorile de acolo.
În plus, cam am mintea-n unghi > 90grade.
Pai ideea e ca "extraterestrii/extraacvaticii" lu' acuarius le-au pus la dispozitie, pe gratis, tuturor ciudatilor, pardon, initiatilor, o metoda super usoara de comunicare telepata. Fiinte benefice (?!?!?), de...
Anatema nebuniei sectare!!!!
Sa ne fereasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #168  
Vechi 20.12.2012, 11:06:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Esenta mesajului:

"Acest mesaj în felul său inedit și totodată esențial prin aspectele universal valabile pe care ni le dezvăluie ne-a fost transmis telepatic (pe neașteptate) în data de 14.12.2012 (în cursul nopții) de către un membru al Înaltului Consiliu Suprem al Fraternității Cosmice (acesta este – precizăm pentru cei necunoscători – CONSILIUL LA VÂRF al civilizațiilor extraterestre benefice)."

Restul, completati cu imaginatia, ca e tot aia.

Se pare ca nu s-au riscat sa "profeteasca" un eveniment verificabil.

Partea amuzanta:
ATENTIE!!!
ANUNȚUL CARE URMEAZĂ ESTE STRICT INTERZIS SĂRMANELOR FIINȚE UMANE OBTUZE, SCEPTICE, CINICE, PROASTE, RĂU INTENȚIONATE ȘI RĂUVOITOARE CARE HRĂNESC ÎN PERMANENȚĂ CONVINGEREA ÎN MOD EVIDENT CRETINĂ CĂ PLANETA PĂMÂNT (PLANETA ALBASTRĂ) ESTE SINGURA PLANETĂ DIN TOT UNIVERSUL FIZIC PE CARE EXISTĂ VIAȚĂ ȘI ÎN CADRUL CĂREIA EXISTĂ FĂPTURI CE SUNT ÎNZESTRATE CU CONȘTIINȚĂ.


Se pare ca bivolarienii pe masura ce devin mai indobitociti devin si mai agresivi.

Deocamdata continua seria racolarilor sub tehnica de marketing intitulata "Saptamana Arhangelilor".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.12.2012 at 11:18:51.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 20.12.2012, 14:19:57
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

peste nici 2 zile, toata nebunia asta va lua sfarsit !
Reply With Quote
  #170  
Vechi 20.12.2012, 15:25:52
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Printre ultimele cumpărături: o butelie mare pentru aragaz, 100 de lumînări de ceară curată, 50 kg de făină. Pe la 23:00 am terminat de umplut un butoi cu 220 de litri de apă pe care am făcut-o aghiazmă mare. Urmează să-mi iau o sobă pe lemne, dar mă mai gîndesc... :)

Hai să vă spun eu ce-o să faceți pe 21. De fapt începînd cu ziua de vineri. Veți da iama în supermarketurile asaltate de majoritatea oamenilor speriați de cele ce vor vedea și auzi aievea sau în media. În scurt timp magazinele vor fi golite și oamenii vor aștepta tirurile care vor aduce mîncare, dacă șoferii le vor mai conduce la destinație. Bucatele pregătite pentru sărbători nu vor ajunge multă vreme, așa că lumea va migra spre sate căutînd să cumpere alimente. Problema e că nimeni nu va vrea să vîndă, cel mult vor accepta să schimbe produse la troc.

Creștinii vor năvăli în biserici, căutînd explicații. Dacă vor mai găsi preoții acolo, ei nu vor ști ce răspunsuri să le ofere pentru ceea ce va fi început deja în lumea largă. Credința va pieri brusc la unii și treptat la alții. Vor rămîne totuși mici grupuri de creștini care nu se vor lăsa amăgiți de falsele minuni mediatizate sau experimentate în mod direct. Mă gîndeam într-un timp că nu vom mai avea acces la internet, dar de fapt este cea mai puternică metodă de propagare a informației world wide, deci cred că va funcționa în continuare. Ceea ce presupune furnizarea curentului electric în continuare... sper.

Dacă nu va fi așa, promit * că de sărbători voi mînca și eu fripturi, răcituri, cîrnați și orice junk romanian food.


* Glumesc, așa ceva nu mai mănînc decît dacă mor de foame la propriu.
E trist sa vedem printre bunii nostri colegi si astfel de reactii. Ca si cum am spune: "Doamne, faca-se voia Ta, acolo-n cer, ca pe pamant ma ingrijesc singur!"
Eu nu asa inteleg porunca "Vegheati, ca nu stiti cand vine Fiul Omului!" Ceea ce se intampla acum sunt tocmai "zvonurile" pe care Mantuitorul ne cere sa nu le luam in seama. De cine sa ma tem, oare? De "sfarsit"? Sfarsitul cui? Al meu? Al lumii? Dar am eu vreo putere sa "ma fofilez"? De ce, avand credinta, suntem atat de naivi? Cu cat "te feresti", cu atat cazi in propriile tale temeri. Si cu cat iti pui mai mult nadejdea in Dumnezeu, cu atat iti este mai usor sa accepti absolut orice.
Ipotetic privind, ca si cum unele lucruri s-ar adeveri, ce-am putea anticipa noi acum? Scenariile altora? Asa ceva este absurd. Nu poti patrunde "dincolo", nici macar cu mintea, fiindca acest "necunoscut" il stie doar Dumnezeu. Tu, omule naiv, poti sa ai alaturi de tine un intreg arsenal care sa crezi ca te-ar putea ajuta intr-o asemenea situatie, dar omiti faptul ca nu poti sti totul si ca iti scapa esentialul: Harul lui Dumnezeu. Daca incerci sa te pui la adapost, de fapt Il scoti pe Dumnezeu din inima ta, ca sa-ti faci mai mult loc!...
Probabil traim acum un "sfarsit" si un "inceput", dar este ca si intelepciunea care ajunge in viata omului. Nu poti sa spui ca te-ai inteleptit in anul cutere, in luna, ziua, si la ceasul cutare. Este o trecere mai mult sau mai putin sesizabila, cu tot felul de framantari (politice, sociale sau chiar in fiinta fiecaruia). Unii mai sensibili au un contact mai dur, intampinand un puternic zbucium sufletesc si de aici atatea stari depresive, atatea tentative de sinucidere... Altii nu mai reusesc sa mentina armonia in familie, desi pana nu demult era pace si buna intelegere... Cu totii trecem de la o stare la alta aproape fara nici o explicatie, dar daca facem un mic efort, realizam ca sunt niste incercari si cautam sa "zavoram" orice reactii de cearta, de manie, de razbunare... Citeam de mult despre astea... Acum le traim... Dar nu e vorba de un sfarsit fizic, ci de o trecere, o schimbare, o transformare. Iar asta nu cred ca are loc intr-o secunda, ci ea deja a inceput cu mult timp in urma, si se desavarseste la foarte mult timp, dupa!... Eu cel putin asa vad lucrurile.
Cat despre "provizii"... Nu am nici mai multe nici mai putine fata de cate aveam in fiecare an pe vremea asta si nu are legatura cu "apocalipsa". DA. Mi-am pus si eu candva problema disparitiei unei legi, astfel incat sa nu mai avem curent electric. Normal ca instantaneu ar trebui sa apara o alta lege care sa-l ajute pe om sa evolueze, dar asta s-ar intampla abia dupa ce ar disparea cea mai mare parte din populatie, mai ales cei din marile metropole, total dependenti de electricitate. Nu cred ca Dumnezeu ar ingadui una ca asta.
Daca vor fi... trei zile de intuneric, sau nu... cine stie. Dar intunericul nu e "intuneric", cand exista "Lumina" lui Dumnezeu.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41