Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.10.2010, 15:53:00
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Tu crezi ca doar ortodocsii au sansa sa se mantuiasca?Atunci celelalte "neamuri" pt ce au fost create daca nu se vor mantui?
Dar tu crezi că toți oamenii se mântuiesc? Asta e erezie. Dimpotrivă, învățătura Bisericii e că doar o minoritate se mântuiesc, și în orice caz nu niște poligamiști care urmează ritualurile bolnave fondate de un scelerat. Poate tu crezi că și mahomed s-a mântuit, acel om care a întrecut și pe hitler în răutate.

Nu au ce căuta în împărăția cerurilor perverșii de vreun fel, nici cei înveninați de ură, nici cei care se consideră aleși și în general nimic necurat. Împărăția cerurilor e un loc al sfințeniei, bunătății, ceea ce nu o să vezi la musulmani.

Cei care vorbesc în apărarea islamului sunt oameni care nu au studiat această religie și vorbesc în necunoștință de cauză sau au anumite interese (relații cu musulmani etc). Asta bineînțeles dacă nu sunt ei înșiși musulmani, prizonieri ai acestei superstiții absurde și periculoase.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #162  
Vechi 14.10.2010, 16:26:00
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Ai ignor

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
1. Tu habar ai care-i calea de mantuire la crestinii ortodocsi. Modul tau de gandire reflecta lacune grave in acest domeniu, capital si pt tine..
"Neamurile sunt lasate de Dumnezeu"..Esti tu Dumnezeu sa le amesteci ?
2. Vad ca te "desavarsesti" de zor, dar pe pielea altora...La tine vad ca este cam impersonal: victime colaterale ..Dar nici tu n-o sa scapi !
3. Iarasi ma iei cu teroarea casnica la romani..Pai n-ai inteles ca nu-s crestini ? Si prescolarii ti-ar tine un curs pe domeniu! La musulmani teroarea casnica s-a desavarsit -a devenit institutie !

Si nelipsitele dovezi de "dragoste" islamica:
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3333
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3365
AI NEVOIE DE OCHELARI...DAR...judeca in continuare ca sa fii judecat....DOAR DUMNEZEU hotaraste cine se va mantui ori ba....Si sa ataci UN POPOR INTREG...woow ce te desparte oare de hitler? Si e randul MEU sa te intreb :" Esti tu Dumnezeu sa le amesteci ?" poti vorbi in numele Lui? heh.....Uite....daca eu gresesc Domnul ma va judeca....dar daca tu din prea multa inversunare gresesti si la judecata de dupa...vei descoperi ca am avut dreptate, ce faci? Se vede clar ca esti un EXTREMIST de aceea eu voi IGNORA de acum TOT ce postezi...
ps.degeaba judeci , ataci, jignesti ..ce faci tu e ca iti incalci chiar regula principala a crestinismului....sa inveti sa-ti iubesti si "dusmanii' chit ca eu nu iti sunt asa ceva...
  #163  
Vechi 14.10.2010, 16:37:40
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Taina Casatoriei e savarsita in Biserica de catre preot

cum sunt casatorite femeile crestine cu barbati musulmani?



sau traiesc fara sa fie casatorite?
  #164  
Vechi 14.10.2010, 16:38:36
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Heh...pb e ca intr-adevar l-am citit....iar casatorii mixte fericite EXISTA...vrei sau nu vrei tu...Fii serios cu haremul...sau poate esti invidios ca unii pot cu 4 neveste si altii cu nici una?(glumesc) MULTUMESC DE URARE...dar nu mor caii cand vor cainii e vorba parca, nu?si...ce stii tu despre mine ca sa afirmi ca am gasit calea fericirii casnice?...IAR CU MINE NU TERMIN NICIODATA stii dc? Pt. MEREU caut sa ma desavarsesc....pacat doar ca pe calea mea spre RAI intalnesc presarati "dracusori"....asa ca tine(asta am zis-o pt m-ai facut rea...si vreau sa-ti fac un piculetz pe plac...)Cat despre teroarea in familie crede-ma ca si la noi exista recorduri nefaste....A....si de unde stii tu ca as fi in Romania....chit ca sunt romanca prin nastere?!?

ps.Μείνετε ηλίθιος είσαι ηλίθια......pt tine
Nu prea le stii pe toate, ar fi cazul sa te mai interesezi, un musulman poate avea 9 sotii, precum profetul. Sau conform Qu'ran-ului, poate face jumate de casatorie(exact asa-i spune). Sau are ''sotie'' in fiecare tara pe unde are afaceri.

Desi musulmanii sustin sus si tare, ca accepta crestinii, istoria isi spune cuvantul. Brancovenii au fost ucisi pt ca nu au vrut sa treaca la islam, Sf. Efrem cel nou, ucis de musulmani pt ca n-a vrut sa treaca la islam, mai este cazul din zilele noastre, al tanarului soldat rus, decapitat pt ca n-a vrut sa treaca la islam.

Imi pun simpla intrebare cum pot exista casatorii mixte fericite, cand avem atatea exemple in istorie care demonstreaza contrariul!
  #165  
Vechi 14.10.2010, 16:38:45
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
ps.degeaba judeci , ataci, jignesti ..ce faci tu e ca iti incalci chiar regula principala a crestinismului....sa inveti sa-ti iubesti si "dusmanii' chit ca eu nu iti sunt asa ceva...
Sigur...! Dupa tine un crestin trebuie sa fie de acord cu toate smintelile lumii, altfel este extremist..Nu iti ajunge ca trebuie sa intoarcem si celalat obraz ? Vrei sa fiu de acord cu toti posedatii ?

"Iubitii, dar nu cu cele lumesti ale lor!" Arsenie Boca.
Adica ii iubesti fara sa te bagi in patul lor si fara sa-ti abandonezi religia ! Nu mai zic de indrumarile pe care tb sa le dai semenelor tale.
  #166  
Vechi 14.10.2010, 16:45:08
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
Taina Casatoriei e savarsita in Biserica de catre preot

cum sunt casatorite femeile crestine cu barbati musulmani?



sau traiesc fara sa fie casatorite?
Se face o reuniune in familia musulmanului, in care Imam-ul tine un discurs. De precizat ca femeile sarbatoresc separat de barbati, ele intr-o incapere ei in alta. Nu mai stiu sigur, dar mi se pare ca primesc o hartie de la moschee, cum ca s-au casatorit.
  #167  
Vechi 14.10.2010, 16:48:34
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Discutam in zadar. Pentru mandrele care poftesc la musulmani, ofer nelipsitele dovezi de "dragoste" islamica:
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3333
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3365
  #168  
Vechi 14.10.2010, 16:52:17
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Se face o reuniune in familia musulmanului, in care Imam-ul tine un discurs. De precizat ca femeile sarbatoresc separat de barbati, ele intr-o incapere ei in alta. Nu mai stiu sigur, dar mi se pare ca primesc o hartie de la moschee, cum ca s-au casatorit.

inseamna ca din punct de vedere ortodox femeile acelea nu sunt casatorite de fapt ... traiesc in concubinaj sau cum s-o chema
  #169  
Vechi 14.10.2010, 16:57:26
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
inseamna ca din punct de vedere ortodox femeile acelea nu sunt casatorite de fapt ... traiesc in concubinaj sau cum s-o chema
Fara Taina casatoriei traiesc in curvie si nu pot fi impartasite ! Nu se pot impartasi, nu se pot mantui, pe langa momentul cand , ramase fara ultima farama de protectie a Duhului Sfant, ajung sa aiba necazuri cu carul.

Citesc de ceva timp mesajele de pe acest topic si sunt uimit de portitele pe care una sau alta din femei le cauta sau le inventeaza pt a-si legitima "mistic" relatiile sexuale..

Si nelipsitele dovezi de "dragoste" islamica:
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3333
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3365
  #170  
Vechi 14.10.2010, 16:57:56
angy_clau angy_clau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
N-ai cum sa nu accepti existenta altor religii, insa nu le acceptam dogma ca si mantuitoare, iar la musulmani acest aspect este explicit prin ideile smintite promovate de peste 1000 de ani. Unde ar imolaritatea noastra d.p.d.v crestin ?
Si apropo, noi nu gasim ca mantuitoare dogmele celorlalte culte crestine ! Impaca-te cu ideea !


De ce oare musulmanii accepta alte religii ca existenta dar noi crestinii nu?
Si oricum pentru toate religiile exista tot un singur Dumnezeu, fie ca e numit Allah sau God sau Dumnezeu..... EL este acelasi pentru tot pamantul. Este unul singur si acelasi pentru toti. Faptul ca voi fugiti de musulmani este pentru ca ei sunt mult mai credinciosi decat voi pentra ca ei Il pun inaintatea tuturor pe Dumnezeu si se roaga de 5 ori pe zi si tin postul Ramadam si fac pelerinaj, in schimb voi, deja ce sa zic sa spun adevarul? Adevarul este ca deja tinerii din Romania sunt de parere ca este o rusine sa te rogi si sa mergi la biserica sau sa tii post. atunci spuneti-mi voi mie, unde e credinta? de ce ii urati pe musulmani? simplu: ii invidiati pentru credinta lor care nu va pieri niciodata. in schimb a noastra este deja pe sfarsit...... si nu vreau sa credeti ca sunt vre-o necredincioasa...... eu cred in Dumnezeu si atat. dar sunt rationala si spun ceea ce vad. pentru ca eu vin din generatia de tineri care se rusineaza sa faca si semnul crucii in fata bisericii..... toti tinerii sunt asa.... daca ati sta o zi in fata bisericii ati vedea cati din cei tinerii fac semnul crucii si cati intra in biserica..... asta e diferenta cea mare..... musulmanii vor ramane credinciosi fie tineri fie batrani, dar noi????
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14