Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 17.02.2010, 02:23:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Cred ca glumesti totusi. Ca altfel va trebui sa spui la spovedanie ca "tii manie" si chiar daca e pe net tot aia e nu? De ce vrei raul aproapelui? Toata ziua vorbim de iertare si iubire dar nu putem macar pe net ierta pe cineva.
dar sa stii ca unele postari m-au durut!
Uite.. cum face praf Taina spovedaniei si cum vorbeste despre sf. Liturghie.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=88
Reply With Quote
  #162  
Vechi 17.02.2010, 02:25:44
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu-i vreau raul, dimpotriva.
Orice i s-ar spune, refuza sa creada ca nu are dreptate..

Pe de alta parte si eu ma intreb daca este corect sa-l propun spre banare.. dar de multe ori mi se pare mai periculos in idei decat ateii de pe forum , decat cei de credinte eretice etc..
Ca se da dupa cum bate vantul, adevarat.. dar promoveaza constant ceea ce am spus: mantuirea tuturor (indiferent de religie.. sau fiecare in religia sa!), panteism, exagerarea caracterului mantuitor al "moralei" ..etc.
Deocamdata ma gandesc.
(si la spovedanie.. oau.. am un caiet intreg deja )

Nu trebuie sa te deranjeze pe tine ca el "promoveaza mantuirea tuturor" pt ca ortodoxia nu spune ca ceilalti nu se vor mantui. Noi nu stim asta. Incearca sa vezi partea buna: poate el chiar ar vrea ca toti sa se poata mantui si asta din dragoste de semeni.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 17.02.2010, 02:34:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cu totul off topic

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Nu trebuie sa te deranjeze pe tine ca el "promoveaza mantuirea tuturor" pt ca ortodoxia nu spune ca ceilalti nu se vor mantui. Noi nu stim asta. Incearca sa vezi partea buna: poate el chiar ar vrea ca toti sa se poata mantui si asta din dragoste de semeni.
Chiar daca se mantuiesc si altii (de alte religii.. ) cred ca tot prin jertfa lui Hristos se vor mantui.. desi ei nu vor afla decat dupa moartea asta, poate.
Pentru ca nu ai cum sa fii mantuit decat prin Hristos.

Nu exista o alta Cale (sau o alta religie matuitoare!).

Sa crezi ca cei de alta religie se vor mantui prin religia lor este o insulta adusa lui Hristos. A murit Hristos degeaba pe cruce? (adica ne putem mantui fara El?)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 17.02.2010, 03:01:41
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cu totul off topic



Chiar daca se mantuiesc si altii (de alte religii.. ) cred ca tot prin jertfa lui Hristos se vor mantui.. desi ei nu vor afla decat dupa moartea asta, poate.
Pentru ca nu ai cum sa fii mantuit decat prin Hristos.

Nu exista o alta Cale (sau o alta religie matuitoare!).

Sa crezi ca cei de alta religie se vor mantui prin religia lor este o insulta adusa lui Hristos. A murit Hristos degeaba pe cruce? (adica ne putem mantui fara El?)

Este fiecare liber sa creada ce vrea. Iar referitor la insulte, il insultam noi pe Hristos cel mai tare cand ne insultam semenii.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 17.02.2010, 09:23:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrei, multumesc pt mesaj.. aveam nevoie de el. Am deja o colectie bogata de mesaje de-ale tale organizate pe teme: apocatastaza, panteism, orgasmul ca rai (cuvintele tale: "orgasmul, aceasta picatura de TRAIRE divina in Rai, consider ca este cel mai frumos dar lasat umanitatii ca traire NE-pacatoasa intre doi oameni care se iubesc." ..pot da link, la cerere), hulirea Sf. Treimi, hulirea tainelor.. etc. Sporadic, atac la persoana.. dar este mai putin dureros decat mizeriile pe care le raspandesti despre invatatura crestina. Iti pregatesc banarea si o fac sistematic.. cine considera ca poate sa participe este binevenit.
Anna21, ai pace si lasa uneori lucrurile sa curga pe langa tine.
Sunt anumite persoane si fapte asupra carora nu ai mare putere.
Daca prin exemplul personal si cuvantul cald nu se schimba nimic, cu lupta si concurenta... in nici un caz nu vom izbandi ceva.

Cat despre cuvantul "asa apare lumea vazuta prin geamul de la bucatarie", eu zic sa te bucuri. Prin geamul bucatariei se mai uita doar adevaratele mame si sotii, adevaratele femei crestine, asa cum prin munca cea grea de peste zi se afirma doar adevaratii barbati crestini - tati si soti, atunci cand muncesc in curte, in casa sau chiar la masa din bucatarie, alaturi de sotie.

Zi cu pace si... nu lasa cuvintele sa scape in vremea provocarii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #166  
Vechi 17.02.2010, 09:33:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce credem ca suntem mai curati?
Poate pentru ca nu ne culcam in drepta si-n stinga cu cine apucam?
"Către unii care se credeau că sunt drepți și priveau cu dispreț pe ceilalți, a zis Hristos pilda aceasta: Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu și celălalt vameș. Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig. Iar vameșul, departe stând, nu voia nici ochii să-și ridice către cer, ci-și bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului. Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa, decât acela." (Luca 18, 9-14)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #167  
Vechi 17.02.2010, 09:39:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Orice i s-ar spune, refuza sa creada ca nu are dreptate.
Precum iti spuneam si cu vreo doua mesaje in urma:
"Daca prin exemplul personal si cuvantul cald nu se schimba nimic, cu lupta si concurenta... in nici un caz nu vom izbandi ceva".

- Cum pot arata unui om ca nu are dreptate, ca este tinut de o patima pe care nu o vede?
- Este ca si cum ai arata unui nebun ca e nebun! Nu poti deschide ochii unui om tinut de o patima ascunsa prin discutie directa.

Drept aceea, pe omul inselat, cu nimic nu il poti lumina decat cu faptele tale, cu chipul cel luminos si cu rugaciunea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 17.02.2010 at 09:42:39.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 17.02.2010, 14:10:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Anna21, ai pace si lasa uneori lucrurile sa curga pe langa tine.
Sunt anumite persoane si fapte asupra carora nu ai mare putere.
Daca prin exemplul personal si cuvantul cald nu se schimba nimic, cu lupta si concurenta... in nici un caz nu vom izbandi ceva.

Cat despre cuvantul "asa apare lumea vazuta prin geamul de la bucatarie", eu zic sa te bucuri. Prin geamul bucatariei se mai uita doar adevaratele mame si sotii, adevaratele femei crestine, asa cum prin munca cea grea de peste zi se afirma doar adevaratii barbati crestini - tati si soti, atunci cand muncesc in curte, in casa sau chiar la masa din bucatarie, alaturi de sotie.

Zi cu pace si... nu lasa cuvintele sa scape in vremea provocarii.
Ei hai sa nu exageram acum, acusi ar mai ramane sa aud ca prin geamul pivnitei se uita adevaratele mame si crestine...sa fim seriosi!

Gatesti cat gatesti, si mai depinde si cat de harnica esti...ca atunci mai ai ocazia sa privesti si prin alte " geamuri"...nu numai prin cel al bucatariei, asta ar fi ideea.

Ideea e ca pentru a putea analiza lucruri, situatii...filtra informatii...trebuie sa mai ai si alte activitati decat gatitul...si apoi, un crestin adevarat sta numai in bucatarie...pai atunci sufletul cu ce il mai hraneste?????
Reply With Quote
  #169  
Vechi 17.02.2010, 23:59:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"Către unii care se credeau că sunt drepți și priveau cu dispreț pe ceilalți, a zis Hristos pilda aceasta: Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu și celălalt vameș. Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig. Iar vameșul, departe stând, nu voia nici ochii să-și ridice către cer, ci-și bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului. Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa, decât acela." (Luca 18, 9-14)
Da. dar realitatea stii care este..si sunt SIGUR ca o cunosti, ca doar te-ai nascut in Romania?

Vamesul se bate cu pumnul in piept ACUM, insa miine se duce din nou la VAMUIT, intelegi, dupa care furind pina nu mai stie de el iar il apuca remuscarile si vine la "templu" sa se bata in piept si sa-si puna tarina pe cap...si tot asa mai departe, pe cind fariseul( bogatul, intelectualul, inteleptul, ca adevarul este ca nu erau ei deloc prosti asa cum vor unii sa-i faca printre care si Mel Gibson in aberatia lui de film) si pe care comunistii din invidie il tot fac cu ou si cu otet ramine CONSECVENT in PROCESUL DE CURATIRE A SUFLETULUI, asa defectuos pe alocuri cum o face, dar ramine pe pozitii CONSTIENT de ceea ce face!

Aici este diferenta!

Acest aspect neglijat... l-am discutat si cu duhovnicul si a fost de acord!
Reply With Quote
  #170  
Vechi 18.02.2010, 00:03:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. atitudinea ta constanta dar mai ales pt. ceea ce marturisesti tu despre ortodoxie era de asteptat sa ajungi in aceasta criza. ...
Care criza, ca nu vad nici o criza, o fi poate in mintea ta. O femeie nervoasa si manifestarile ei paralele cu subiectul...tu o numesti o criza? si mi-o mai si atribui mie.

Daca vrei sa dialogam mai bine mi-ai fi raspuns la ceea ce ti-am scris ca raspuns la comentariul tau de lemn despre NEAM si PATRIOTISM, insa convenabil ai cotit-o acolo sa te vad nu la catalogari de crize.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05