Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 07.06.2012, 00:51:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit in revista ,,Familia ortodoxa",numarul 36,o cuvantare foarte frumoasa despre Taina Nuntii a Parintele Emilian Simonopetritul(Sfantul Munte Athos).Va las un fragment din ea in ideea ca poate gasiti ceva folositor.Doamne ajuta!+

,,Si casatoria este o taina,o prezenta mistica.Hristos zice ,,Unde sunt doi sau trei adunati intru numele Meu,acolo sunt si Eu in mijlocul lor"(Matei 18,20).Si de fiecare data cand se cununa doi oameni in numele lui Hristos ei devin un semn care-L cuprinde si arata pe insusi Hristos.Cand vedeti ca o pereche are constiinta acestui lucru este ca si cum l-ati vedea pe Hristos.Impreuna ei sunt o theofanie(aratare a lui Dumnezeu).

Acesta este si motivul pentru care pe capetele lor se pun cununi,in timpul slujbei Cununiei,deoarece mirele si mireasa sunt un chip al lui Hristos si al Bisericii.Si nu doar acestea ci si toate celelalte sunt simbolice.Lumanarile aprinse simbolizeaza fecioarele cele intelepte.Atunci cand preotul pune aceste lumanari in mainile noilor casatoriti este ca si cum le-ar zice: Asteptati-L pe Hristos asemenea fecioarelor celor intelepte(Matei 25,1-11).Lumanarile mai simbolizeaza si limbile de foc care s-au pogorat la Cincizecime si care au aratat,in esenta,prezenta Sfantului Duh(Faptele Apostolilor 2,1-4).

Inelele de cununie sunt tinute in altar pana ce sunt luate de acolo de preot fapt ce arata ca nunta isi are inceputul in Hristos si se va sfarsi in Hristos.Preotul le impreuneaza si mainile pentru a arata ca Insusi Hristos este Cel ce ii uneste.Hristos este in centrul tainei si in centrul vietii lor(Sfantul Grigorie Cuvantatorul de Dumnezeu: ,,Pun mana unuia in a celuilalt si pun pe amandoi in mana lui Dumnezeu"Epistola 193).

Toate elementele slujbei Cununiei sunt umbre si simboluri care il arata prezenta lui Hristos.Cand stai undeva si vezi deodata o umbra stii ca se apropie cineva.Nu-l vezi dar stii ca este acolo.Te trezesti dis-de-dimineata si vezi zarea rosie a rasaritului.Stii ca,peste putina vreme,va rasari soarele.Si intradevar,de dupa munte,incepe sa rasara soarele"
Reply With Quote
  #162  
Vechi 07.06.2012, 00:56:01
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ursoaica, nu iepuroaica?! :)))

Hai, mai, Patrie si Credinta, era vorba despre educatia pe care o vor primii copiii tai, nu despre faptul in sine de a concepe... Ca parintii nu doar ii aduc pe lume, ci ii si formeaza. Vezi si tu ca sunt cati oameni debusolati, ca sa nu le zic mai rau, exista pe pamantul asta, tocmai din cauza ca nu au avut parinti care sa le insufle anumite valori. Unora le-a durut fix in pix de aspectul acesta cand s-au casatorit. Si stii ca asta e unul dintre aspectele centrale, fireste, nu singurul, al casatoriei crestine.

Si chiar nu inteleg de ce se face automat disocierea asta: frumoasa egal nedusa la biserica si cam proasta si, respectiv, credincioasa - urata. Eu cel putin cunosc multe fete frumusele, inteligente SI duse la biserica.
si eu. doar credeam ca ati dat prea mare importanta calitatii de mama ca fiind la ce ar trebui EXCLUSIV sa se uite reprezentantii sexului masculin cand ii apuca cheful de casatorie.

p.s.: http://www.gandul.info/magazin/galer...-puiul-9366193 foarte misto.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 07.06.2012, 01:15:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ooo, tare draguti ursuletii acestia. Lumea animalelor ne dezvaluie multe surprize... Nici eu nu am zis ca asta ar fi un criteriu exclusiv, am specificat mai clar in ultimul post. De altfel, si eu am interpretat, din postarile tale si ale lui Raoul, ca aspectul fizic ar fi, daca nu exclusiv, macar cel care primeaza.

Nu imi mai vorbi la plural, am scris eu pe topicul cu politetea ca imi place sa le spun unora "dvs.", dar din asta nu reiese ca pretind sau ca imi place sa mi se spuna si mie "dvs." de catre persoane de aceeasi varsta sau mai mari.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 07.06.2012, 01:19:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cel putin cunosc multe fete frumusele, inteligente SI duse la biserica.
Hai mai Ana-Maria,cat de multe? Eu de ce nu cunosc? Sau cel putin nu asa multe...
Reply With Quote
  #165  
Vechi 07.06.2012, 01:20:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hai mai Ana-Maria,cat de multe? Eu de ce nu cunosc? Sau cel putin nu asa multe...
Tu unde cauti?
Am zis destule, nu multe.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 07.06.2012, 02:08:28
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar nu caut in mod special,nu am pleacat la "vanatoare" doar. Dar ziceam asa,in biserici cel putin. Nu-s asa multe fete frumoase...
Reply With Quote
  #167  
Vechi 07.06.2012, 10:39:47
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Eu NU sunt in acea "suferinta", slava Domnului.

foarte bine, ma bucur !
Reply With Quote
  #168  
Vechi 08.06.2012, 20:39:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Buna seara!
Oare si-o fi gasit cineva, vreodata, jumatatea, chiar aici pe forum?????
Ca pe net, in general, stim bine ca se intampla frecvent.

Last edited by fallen; 08.06.2012 at 20:42:12.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 08.06.2012, 20:46:01
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar nu caut in mod special,nu am pleacat la "vanatoare" doar. Dar ziceam asa,in biserici cel putin. Nu-s asa multe fete frumoase...
Raoul, hai in Catedrala din Cluj, ca te duc la petit!
Si la biserica mea sunt, dar in Catedrala si mai multe!
Sunt atatea fete, frumoase, imbracate decent dar si tineresc! Cu fețe luminoase si blande.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 08.06.2012, 20:51:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
eu an 34 ani si nu sunt inca insurat. Am o relatie stabila, ne iubim amandoi dar inca nu am de gand sa ma insor. E prea devreme! Si tu de "plangi" la 22 de ani?!
Iata o varianta de raspuns la intrebarea de ce traiesc unele femei in concubinaj. Din cauza ca barbatii de 34 de ani nu au inca de gand sa se insoare. Mai au timp pana la 60. Daca au noroc inca mai pot face si copii la aceasta varsta.
Si daca Doamne fereste ne ia pe neasteptate, asa cum se facea pe vremuri botezul pe patul de moarte, probabil o sa se implementeze si cununia pe patul de moarte; daca tot am trait toata viata in pacat, macar sa nu murim in pacat.

(Presimt ca voi fi putin injurata pt. cele spuse, asa ca cred ca ar fi mai bine sa-mi cer scuze anticipat daca voi tulbura pe cineva).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24