Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 30.01.2012, 23:42:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

dar ce inseamna "fete putin parasutiste"????
adica incepatoare in parasutism?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 31.01.2012, 08:56:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
dar ce inseamna "fete putin parasutiste"????
adica incepatoare in parasutism?
adica fete care nu prea au moralitate.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 31.01.2012, 09:16:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Costel, asa este, nu contest. Cand iubesti cauti sa faci binele..
Doar ca nici iubirea si nici binele nu prea stau in puterea noastra.
Iubirea este asa cum este.. Jalnica, neputincioasa, cade adesea.
Iar binele nu stim sa-l facem (cel putin eu am ajuns la aceasta concluzie ca nu stiu sa fac binele, chiar daca as vrea)
Tot izvorul iubirii si binelui este doar Dumnezeu.
Ce facem noi dupa mintea si puterea noastra nu este nici bine si nici iubire.
(cu riscul sa fiu acuzata de idealism)

Doar noua ni se pare ca ar fi ceva sau am avea ceva. Nu nu avem nimic.
Si chiar daca am fi in stare de o iubire umana perfecta (imposibil, in realitate), tot mi se pare prea putin.
Cred ca de aceea ingaduie Dumnezeu sa cadem, sa ranim pe cel de alaturi, sa suferim... Nu ca sa ne mintim singuri ca asa este iubirea (mai tipi la sot, te mai enervezi si ii aplici corectii, eventual, dar ce sa spun, totusi iubesti nemarginit).
Cred ca iubirea oamenilor este jalnica si cade adesea tocmai ca sa intelegem ca suntem neputinciosi si nimic bun nu lucram.

Parerea mea.
sa facem binele si nu prea stim...sa facem lucruri care sa nu-i raneasca pe cei din jur sau pe persoana pe care o iubim. Daca facem asta e totul ok! Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 31.01.2012 at 09:19:15.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 31.01.2012, 09:34:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Iartă-mă, dar mă refeream la a fi credincios în adevăratul înțeles al cuvântului. Cum ești credincios dacă-ți înșeli sau bați nevasta, în loc să „o iubești ca pe însuți trupul tău”?
Și cum să ajungi la frustrări, neîmpliniri familiale, răceală, stingerea iubirii, dacă ți-ai închinat viața lui Hristos? Ceva nu se potrivește. Domnul lipsește din relația aceea.
Poate ca Domnul e prezent tocmai in sufletul sotului cara rabda, de dragul de a tine familia unita.
Si chiar si la oamenii credinciosi apar momente de cadere, ca mult sunt isipiti.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #165  
Vechi 31.01.2012, 09:51:12
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Poate ca Domnul e prezent tocmai in sufletul sotului cara rabda, de dragul de a tine familia unita.
Si chiar si la oamenii credinciosi apar momente de cadere, ca mult sunt isipiti.
Adevărat, uneori e de ajuns ca unul să fie credincios și să poarte singur crucea căsniciei, inclusiv a necredinței celuilalt. Am cunoscut mai ales femei în situația asta, unele ducând-o cu o răbdare de sfântă, toată viața.
Sigur că pot exista căderi. Dar infidelitatea în căsnicie mie mi se pare că e și infidelitate față de Hristos, întru care s-au unit cei doi. Iar dacă totuși ai căzut, măcar să nu persiști în cădere.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 31.01.2012, 10:46:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul


Eu eram ironica.
Sunt casatorita cu Mr. Perfect, adica cu cineva care nu ar admite in ruptul capului ca ar avea vreo imperfectiune.
Draga mea, mi-am dat seama de la inceput ce ai vrut sa zici. Si exact acelasi lucru am vrut si eu sa subliniez.
Daca sunt sau nu mai buna sau mai rea ca el...e greu de spus. Nici eu nu stiu inca cand vorbeste serios si cand nu, si cand si ce anume ar trebui sa cred si ce nu. Ciudat, ca de obicei "ma prind" cand cineva glumeste, dar probabil cand e vizata direct persoana mea (si mai ales de catre apropiati) am tendinta sa iau in serios criticile. Partea proasta e ca daca te obisnuiesti ca cineva sa faca misto pe un anumit aspect (de ex. "ai fundul mare"), e posibil sa nu mai realizezi cand situatia incepe sa devina serioasa. Si in alte situatii mai grave, Doamne fereste, stiti ca sunt persoane care practica santajul sentimental (mi-e rau, cred ca mor, etc), cand situatia se adevereste, poti ajunge sa nu mai crezi (ei, mori, de cand te stiu tot zici ca mori..).
Reply With Quote
  #167  
Vechi 31.01.2012, 10:53:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

[quote=Raoul;425286]Si eu am fost poate la fel de bun as zice,insa nu toata lumea a apreciat asta. Se pare ca el a avut noroc cu tine. Alta l-ar fi luat de prost...

Nu e chiar atat de "bun" incat sa poata fi luat de prost.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 31.01.2012, 10:55:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

[quote=Raoul;425286]

Si aici ai dreptate. Dar si noi baietii spunem de fetele bune ca sunt luate...




Si nu e normal sa fie asa? Alea care raman "neluate" cu siguranta au vreun "issue". Nu neaparat sunt urate, grase, nebune, rele (ba chiar sunt femei cu un caracter infect care totusi sunt luate) , ci sunt pur si simplu complexate. Si crede-ma, cu greu te descurci cu propriile complexe, darami-te cu ale altuia.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 31.01.2012, 10:56:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu ca asta vrem,dar cand variante nu prea sunt,ce sa facem? Stiu,asta nu e un argument,dar asta e realitatea. Eu ca tanar daca ma uit la fetele apropiate de varsta mea (in general cele sub 20 de ani),cam ce fel de persoane crezi ca sunt?? Generatia facebook si copiii puri ai democratiei! Ce sa aleg de aici? Le numeri pe degete pe alea bune!

Asta cam asa e din pacate. Dar la fel era si pe vremea noastra. Cand o sa mai cresteti o sa va maturizati, pana la urma, multi dintre voi. Ce te faceai insa daca toate fetele de liceu erau ca pe vremea bunicii?
Reply With Quote
  #170  
Vechi 31.01.2012, 10:58:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
“We can judge the heart of a man by his treatment of animals.”
― Immanuel Kant _
Cu totii iubim animalele, desigur. Doar ca unii dintre noi au tendinta sa exagereze.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 30.08.2013 23:52:59
Conducatorul ideal... mihai.radulescu2003 Generalitati 226 13.12.2012 10:48:28
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Parintele Galeriu - duhovnicul ideal sophia Mari Duhovnici si predicile lor 13 12.05.2010 17:30:51
Destin si Ideal OmuBun Generalitati 4 28.08.2009 16:44:33