Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 28.01.2012, 20:16:15
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

atunci care este raspunsul corect? si pe ucenic l-am intrebat si nu mi-a raspuns, inteleg ca nici voi nu stiti ce cautati aici....
Reply With Quote
  #162  
Vechi 28.01.2012, 20:48:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Prin metoda picaturii chinezesti vreo cativa useri semidocti cu certe valente de facatori de copy-paste au reusit sa provoace banarea domnului Erethorn. Am impresia ca mutarea asta (coroborata cu altele de aceeasi factura) a reusit sa-l dezguste pe fratele Scotian suficient de mult incat sa se retraga dar si sa-l determine pe domnul Mihnea Dragomir sa nu mai posteze.

Nu ca acesti eretici si schismatici ar fi adus vreun plus acestui forum dar am parerea ca Erethorn ar putea fi lasat in pace macar acum cand nu se mai poate apara...
Desi ultima data ti-am vorbit inca odata frumos (a nu stiu cata oara) tu arati inca odata ca nu te poti schimba si esti o persoana rautacioasa, la fel ca Erethorn. De ce ii jignesti pe acei useri/user? Erethorn si-a facut-o cu mana lui si cu sprijinul celor ce il incurajau sa devina tot mai agresiv si arogant, asa cum esti si tu de obicei. Nici macar nu avea ce sa apere, eu spuneam de atacurile lui, deci era vorba de apararea noastra. Trebuia banat cu mult timp in urma, la fel cum ai fost banat si tu si ai fost uitat apoi de admin pe aici.
Nu te poti comporta ca un user eterodox pe un forum ortodox, trebuie sa fii ironic, sa jignesti si sa iti impui conceptiile ecumeniste. Numai ca astea nu le vad unii useri ortodocsi, doar cand e vorba de un user eterodox se agita.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 28.01.2012, 20:53:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

In general cand se accentueaza ca fara ortodoxie nu exista mantuire , se da de fapt curs unui adevar. Fara intruparea lui Hristos oamenii ar fi ratacit si astazi in patimile lor.Fara jertfa lui Hristos pe Cruce,pacatul nu ar fi fost iertat si moartea ar fi fost stapina hida a toate. Fara impartasirea cu sangele si trupul lui Hristos,jertfa nu ar fi mereu adusa inaintea lui Dumnezeu. Fara harul lui Dumnezeu,noi nu am putea nici sa credem,nici sa facem fapte,si nici macar sa punem inceput bun acestora. Fara Biserica, oamenii ar fi fost imprastiati,si Hristos nu era una in toti . Toate sunt necesare in ortodoxie,pentru ca toate urmeaza firesc lui Hristos.
De aici vine infaiibilitatea Bisericii,de la Duhul lui Hristos care este in ea,si nu de la oameni. De aceea Biserica are intotdeauna dreptate,pentru ca Duhul Sfant graieste prin ea.

Pe de alta parte ,iubirea de oameni,si descoperirea lui Dumnezeu in lume,este punctul de plecare al crestinismului,si mesajul principal al Bibliei. Doar cine iubeste oamenii iubeste pe Dumnezeu,iar cine iubeste cu adevarat pe Dumnezeu,nu poate sa nu iubeasca orice faptura a Lui.Si in plus,iubirea este si cea mai inalta virtute ,de la ea plecand ca un izvor,celelalte.Iubirea este si tinta despatimirii noastre,scara ortodoxiei, este cununa infrangerii patimilor noastre.Iubirea este secretul infranarii pustnicilor,este puterea mucenicilor,este taria preotilor.

De aceea,ca o concluzie,avem doua lucruri adevarate : si adevarul ca doar prin Biserica cea dreapta ne putem mantui ,dar si adevarul ca fara iubire nu ne putem mantui. Si deci trebuie sa fim foarte atenti cum tinem balanta .Sa nu cumva sa aparam doar exclusivitatea dogmei ortodoxe (care inca odata,este foarte reala),dar sa o facem mahnind pe aproapele.
Ca atunci dam intaietate ratiunii,dar uitam de inima.
Nimeni nu va fi laudat pentru credinta sa ,daca nu isi va arata si dragostea .Inutil sa mai amintesc pasajul de toti cunoscut :"Daca as avea credinta cat sa mut si muntii din loc,si toate tainele le as cunoaste,si dragoste nu am...."
Dumnezeu ne-a lasat acest sah etern , ca sa nu ne ingamfam.Ne a lasat aceasta probvlema de nerezolvat ,ca sa ne smerim inteligenta . Caci pe de o parte invatatura noastra este infailibila,caci vine de la Hristos,dar pe de alta parte ,trebuie sa o administram cu dragoste,si fara a mahni pe cel ce se impotriveste invataturii,caci si acela,aproapele nostru,tot de la Hristos vine .
Echilibru dragii mei ,atat in fermitate cat si in iubire.

Last edited by iustin10; 28.01.2012 at 20:56:16.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 28.01.2012, 21:30:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Oare va fi exclus tot restul omenirii de la mantuire? Daca o luam dupa Dogma da ,caci ei nu se impartasesc cu Hristos,si fara a avea pe Hristos in ei ,nu au cum sa placa lui Dumnezeu. Caci firea umana nu poate placea lui Dumnezeu,acum,dupa ce s-a descoperit desavarsirea ,in Hrstos.
Totusi ,sansa lor este sufletul nostru caldicel. Caci noi nu suntem in stare sa aratam roada iubirii,cu toate ca avem invatatura cea dreapta,cu toate ca ne rugam si ne impartasim . Si aceasta roada nu poate fi simulata,caci ea straluceste ca soarele pe chipul celui care o are ,si atunci si Dumnezeu va judeca prin comparatie .
"Voi numi popor al meu,pe cel ce nu era poporul Meu,si preaiubita,pe cea care nu era prea iubita ,si acolo unde li se zicea :<<voi nu sunteti poporul Meu>>,vor fi numiti fii ai Dumnezeului celui viu "
Deci iata cine ne judeca pe noi ,Cel care a lasat pe Israel deoparte ,si ne a infiat pe noi,care eram niste straini .Si acum noi am ajuns sa judecam pe altii ?
Daca as stii ca am toata dreptatea din lume,dar de frica Dumnezeului celui viu,voi tacea mai bine ,decat sa indepartez macar pe unul singur din acesti micuti care ar crede in Dumnezeu,daca gura mea pacatoasa nu ar vorbi.
Va luati o mare responsabilitate acuzand in stanga si dreapta si aparand ceea ce nu se va clatina oricum. Caci Dumnezeu nu va va intreba cat de adanc ati aparat talantul invataturii celei drepte ,ci cata roada a-ti adus cu el,si cate suflete a-ti castigat,odata ce a -ti sustinut sus si tare,ca voi detineti invatatura cea drepata.
Nu va mai chinuiti sa aparati,ceea ce este un Adevar etern oricum, ci chinuiti-va mai bine mintile,cum sa faceti sa castigati pe aproapele la acest Adevar
Eu insumi ,desi ortodox,daca v-as auzi ,nu as fi atras de ortodoxie,cum a-ti vrea sa fie atrasi ei,cei straini ? Caci daca invatatura nu e pigmentata cu dragoste si intelegere, e doar cearta de vorbe,si mandrie desarta..

Last edited by iustin10; 28.01.2012 at 21:33:05.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 28.01.2012, 21:38:21
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

"Fericiti facatorii de pace, caci ei vor fi chemati fii ai lui Dumnezeu!" (Matei 5:9)

Haideti sa ne aratam inaintea Tatalui nostru din Ceruri ca suntem in adevar copiii Lui!

Ptr. Raoul: frate in Hristos, intareste-te si imbarbateaza-te. Este nevoie de marturia ta aici, pe forumul acesta.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 28.01.2012, 21:42:51
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
"Fericiti facatorii de pace, caci ei vor fi chemati fii ai lui Dumnezeu!" (Matei 5:9)
"Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema." (Evanghelia după Sf. Matei, 5, 9).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 28.01.2012, 21:57:39
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Oare va fi exclus tot restul omenirii de la mantuire? Daca o luam dupa Dogma da ,caci ei nu se impartasesc cu Hristos,si fara a avea pe Hristos in ei ,nu au cum sa placa lui Dumnezeu. Caci firea umana nu poate placea lui Dumnezeu,acum,dupa ce s-a descoperit desavarsirea ,in Hrstos.
Totusi ,sansa lor este sufletul nostru caldicel. Caci noi nu suntem in stare sa aratam roada iubirii,cu toate ca avem invatatura cea dreapta,cu toate ca ne rugam si ne impartasim . Si aceasta roada nu poate fi simulata,caci ea straluceste ca soarele pe chipul celui care o are ,si atunci si Dumnezeu va judeca prin comparatie .
"Voi numi popor al meu,pe cel ce nu era poporul Meu,si preaiubita,pe cea care nu era prea iubita ,si acolo unde li se zicea :<<voi nu sunteti poporul Meu>>,vor fi numiti fii ai Dumnezeului celui viu "
Deci iata cine ne judeca pe noi ,Cel care a lasat pe Israel deoparte ,si ne a infiat pe noi,care eram niste straini .Si acum noi am ajuns sa judecam pe altii ?
Daca as stii ca am toata dreptatea din lume,dar de frica Dumnezeului celui viu,voi tacea mai bine ,decat sa indepartez macar pe unul singur din acesti micuti care ar crede in Dumnezeu,daca gura mea pacatoasa nu ar vorbi.
Va luati o mare responsabilitate acuzand in stanga si dreapta si aparand ceea ce nu se va clatina oricum. Caci Dumnezeu nu va va intreba cat de adanc ati aparat talantul invataturii celei drepte ,ci cata roada a-ti adus cu el,si cate suflete a-ti castigat,odata ce a -ti sustinut sus si tare,ca voi detineti invatatura cea drepata.
Nu va mai chinuiti sa aparati,ceea ce este un Adevar etern oricum, ci chinuiti-va mai bine mintile,cum sa faceti sa castigati pe aproapele la acest Adevar
Eu insumi ,desi ortodox,daca v-as auzi ,nu as fi atras de ortodoxie,cum a-ti vrea sa fie atrasi ei,cei straini ? Caci daca invatatura nu e pigmentata cu dragoste si intelegere, e doar cearta de vorbe,si mandrie desarta..
iustin, ai dreptate in ce spui, trebuie sa iubim aproapele sa-l ajutam sa fie bun, in cazul de fata insa, aproapele nu a vrut ajutorul ci a venit sa acuze ortodoxia de imperfectiune, cu ce sa il ajut eu pe el atunci cand vine si-mi spune ca nu e bine in ce cred, ca nu e bine sa imi fac cruce, ca nu e bine sa sarut icoanele? ai vazut foarte bine ca vine cu citate din biblie, deci vine inarmat de lupta, sa-mi dovedeasca faptul ca eu nu cred in ce trebuie. e foarte greu sa intorci pe cineva la pocainta, indiferent in ce religie este, insa cunosc oameni nebisericosi care prin exemplul nostru propriu incearca sa se schimbe si sunt acesti oameni care sunt foarte patimasi si nu accepta sa asculte macar pentru ca ei cunosc biblia pe derost si sa cunosti biblia pe derost nu e este o conditie pentru a te mantui.

zilele trecute ii explicam unei persoane ca credinta nu este totul si ca fara fapta buna nu ne mantuim si se uita cam ciudat la mine, imi dadea dreptate cu jumatate de gura, dar n-ar da un capat de ata.

nu zice nimeni ca nu ne iubim aproapele, dar nu trebuie sa iubim si pacatul lui, nu-i asa?
Reply With Quote
  #168  
Vechi 28.01.2012, 22:15:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Iata un exemplu de a imprastia credinta impreuna cu dragostea .Si sa imi ziceti daca aici vedeti un razboinic,sau un lucrator al viei lui Dumnezeu ?

"Caci, desi sunt liber fata de toti, m-am facut rob tuturor, ca sa dobandesc pe cei mai multi;
20. Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca sa dobandesc pe iudei; cu cei de sub lege, ca unul de sub lege, desi eu nu sunt sub lege, ca sa dobandesc pe cei de sub lege;
21. Cu cei ce n-au Legea, m-am facut ca unul fara lege, desi nu sunt fara Legea lui Dumnezeu, ci avand Legea lui Hristos, ca sa dobandesc pe cei ce n-au Legea;
22. Cu cei slabi m-am facut slab, ca pe cei slabi sa-i dobandesc; tuturor toate m-am facut, ca, in orice chip, sa mantuiesc pe unii.
23. Dar toate le fac pentru Evanghelie, ca sa fiu partas la ea."

Corniteni 1 ,
Reply With Quote
  #169  
Vechi 28.01.2012, 22:24:53
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Foarte inspirat! Domnul sa te binecuvinteze!
Reply With Quote
  #170  
Vechi 28.01.2012, 22:53:04
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Eu m-am rugat pentru voi, pentru mine... pentru noi toti. Domnul nostru Iisus hristos sa ne dea lumina, intelepciune si dragoste ca sa Il putem marturisi pe El si puterea invierii Lui. Evanghelia trebuie marturisita, ca sa fim si noi partasi la ea, cum am citit.

Fiti binecuvantati

Haideti la culcare. Vise de Sus!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18