Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1781  
Vechi 18.11.2013, 09:32:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt65 Vezi mesajul
Stefan, tu crezi ca tot ce a facut Dumnezeu este pentru a baga in gura? Vezi ca tot la Geneza (mai departe) scrie:
"Iata, v-am dat orice iarba care face samanta si care este pe fata intregului pamant si orice pom care are rod in el, cu samanta; aceasta sa fie hrana voastra" (Geneza 1:29). Asta mancau primii oameni.
mda...dat tot acelasi Dumnezeu care la Geneza nu prevede ca primii oameni sa manance carne, a lasat ca mielul pascal spre a fi mancat, iar in pustiul Sinai le-a dat evreilor prepelite
Reply With Quote
  #1782  
Vechi 20.11.2013, 14:18:52
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Daca omul nu are voie sa manance carne, cum se face ca Dumnezeu a impartir animalele in curate si necurate? Cum se face ca Dumnezeu le-a interzis oamnilor sa manance ANIMALE NECURATE? Cum ramane cu cele care erau considerate curate? simplu: aveau voie sa le manance, deoarece interdictia se refera strict la animalele ncurate si atat.
In concluzie, omul are voie sa manance si vegetale si carne, atat timp cat nu face parte din categoria de animale necurate.
Reply With Quote
  #1783  
Vechi 20.11.2013, 17:19:43
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Dacă mâncați ceva necurat vă spurcați deci nimic afară de Hristos nu e bine să mâncați căci totul afară de El este necurat din pricina a ceea ce iese din inima omului.

Și oare nu vă e milă și de altceva decât de câini? De exemplu de pui, de găini, de rațe, de pești, de miei, de purcelași, de gâște, de capre, de viței, de nutrii, de mânji, și de puii tuturor vietăților. Oare nu toate eu suflet de copii?

Oare nu vă stricați voi viața devenind mormintele văruite ale fraților voștrii?.. căci dacă în tine dacă bagi carne moartă nu devii oare o ditamai piramida?

Deci nu mâncați nici un fel de carne și nimic din cele ce ies din carne (cremvurști, salam, cârnaț, parizel, șuncă...) și niciun fel de pateu, măcar în post și dacă nu puteți fără carne că vi se pare că muriți atunci măcar mâncați cu socoteală și dați-o trupului în numele Domnului și dacă se poate împreună cu pilda fiului risipitor... căci Domnul pe toate le-a lăsat a fi înjunghiate și tăiate și jertfite de mâna omului credincios... căci a avut și are Dumnezeu încredere în el ca într-un fiu bun.

Last edited by vsovivivi; 20.11.2013 at 17:22:17.
Reply With Quote
  #1784  
Vechi 07.03.2014, 09:15:45
dormarunt77 dormarunt77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2014
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Daca omul nu are voie sa manance carne, cum se face ca Dumnezeu a impartir animalele in curate si necurate? Cum se face ca Dumnezeu le-a interzis oamnilor sa manance ANIMALE NECURATE? Cum ramane cu cele care erau considerate curate? simplu: aveau voie sa le manance, deoarece interdictia se refera strict la animalele ncurate si atat.
In concluzie, omul are voie sa manance si vegetale si carne, atat timp cat nu face parte din categoria de animale necurate.
Dupa potop, omul a avut voie sa manance carne (numai din animalele curate). Impartirea in animale curate si necurate era cunoscuta de pe vremea lui Noe (Facerea 7:2). Nu era o "imparteala" evreiasca si nici ceva ritualic(asa cum zic unii). Era, pur si simplu, o masura de "medicina preventiva", data de Medicul Suprem.

Problema este ca multi dintre noi nesocotim aceste invataturi despre animale curate (bune de mancat) si animale necurate (ex: porcul - care nu sunt pentru mancat - Levitic 11:7).

Apoi, ne rugam Domnului sa ne dea sanatate. Suna cam fals.
Reply With Quote
  #1785  
Vechi 10.03.2014, 08:53:16
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nutriile se mananca???!?!

vsovivivi, sincer, eu as manca doar vegetale, dar chiar nu imi permite bugetul, cand kilogramul de rosii ajunge uneori si la 8-9-10 lei, ardeii la 14 lei si, de fapt, toate vegetalle ajung la un pret incredibil de mare pe timpul iernii.

Si nu, nu e vorba ca nu imi e mila de animale. Miel nu pot sa mananc din vreo 2 motive: eram mica pe-atunci, dar am vazut (sau mi-i s-a parut, nu sunt sigur acum) ca mielul plange, cu lacrimi, cand e dus la taiere; al doilea motiv e ca nu imi place carnea. Porc, daca ar fi dupa mine, as mnca de maxim 2 ori pe an; si as manca in schimb pui si peste; Vita, din nou, rareori. Dar fiinda nu ne permite bugetul familiei sa mancam vegetarian, atunci mancam carne. La bloc nici nu poti cultiva mare lucru. Eventual niste ardei, rosii si plante aomate, eventual si niste ceapa verde, ca mi mult nu-ti permite spatiul (eu astea le-am cultivat pe balcon), dar cat ajung? 1 saptamana?! Cat poti pune?! vreo 10 fire e ardei, vreo 5 de rosii, si vreo 2 straturi a cate 10 cepe verzi, ca ai la dispozitie 3mp, si niste ghivece.

Asa ca omul mananca si ceisi permite, nu doar ce ii place. Crezi ca am vrea a mancam toti salamurile si parizelurile din comert, si margarina? Nu, dar cand sunt 2-3-4 guri dehranit si ai 15 lei in portofel, cumperi cepori, numai sa sti ca dai familiei eva de mncare.
Nu e totul hiar asa de simplu cum pare la prima vedere vsovivivi, si nu toti ne permitem sa ne cumparam pamant pe care sa il cultivam; nu toti avem rude pe la tara.
Reply With Quote
  #1786  
Vechi 10.03.2014, 09:31:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit mofturi...

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nutriile se mananca???!?!

vsovivivi, sincer, eu as manca doar vegetale, dar chiar nu imi permite bugetul, cand kilogramul de rosii ajunge uneori si la 8-9-10 lei, ardeii la 14 lei si, de fapt, toate vegetalle ajung la un pret incredibil de mare pe timpul iernii.

Si nu, nu e vorba ca nu imi e mila de animale. Miel nu pot sa mananc din vreo 2 motive: eram mica pe-atunci, dar am vazut (sau mi-i s-a parut, nu sunt sigur acum) ca mielul plange, cu lacrimi, cand e dus la taiere; al doilea motiv e ca nu imi place carnea. Porc, daca ar fi dupa mine, as mnca de maxim 2 ori pe an; si as manca in schimb pui si peste; Vita, din nou, rareori. Dar fiinda nu ne permite bugetul familiei sa mancam vegetarian, atunci mancam carne. La bloc nici nu poti cultiva mare lucru. Eventual niste ardei, rosii si plante aomate, eventual si niste ceapa verde, ca mi mult nu-ti permite spatiul (eu astea le-am cultivat pe balcon), dar cat ajung? 1 saptamana?! Cat poti pune?! vreo 10 fire e ardei, vreo 5 de rosii, si vreo 2 straturi a cate 10 cepe verzi, ca ai la dispozitie 3mp, si niste ghivece.

Asa ca omul mananca si ceisi permite, nu doar ce ii place. Crezi ca am vrea a mancam toti salamurile si parizelurile din comert, si margarina? Nu, dar cand sunt 2-3-4 guri dehranit si ai 15 lei in portofel, cumperi cepori, numai sa sti ca dai familiei eva de mncare.
Nu e totul hiar asa de simplu cum pare la prima vedere vsovivivi, si nu toti ne permitem sa ne cumparam pamant pe care sa il cultivam; nu toti avem rude pe la tara.
De ce trebuie sa cultivi plante la bloc,la voi nu vin taranii la piata sa vanda?

Trebuie neaparat sa mananci rosii si ardei in timpulul iernii ?
Eu stiu ca cele mai ieftine legume sunt:cartofii,morcovii,varza,fasolea,ceapa iar cele mai ieftine fructe:merele si bananele. Din astea fac si rasfac tot felul de combinatii si tot nu zic ca mi-ar fi sila de atatea legume.La urma urmei,cand imi este foame mananc si cartofi fierti cu sare...


Eu stiam ca salamul este scump...

Decat sa ajungi sa cumperi"ce poti"pt familia numeroasa sau sa cauti in gunoaie la o adica,mai bine cugeti inainte de intemeierea familiei daca iti permiti atatia copii si te mai culci si pe canapea,nu intotdeuana langa nevasta,ca deh...


Din nefericire(pt ele)nutriile se mananca si chiar sunt gustoase (de fapt,cred ca carnea unui om este gustoasa daca este preparata bine si condimentele potrivite).


Ca sa vezi?! inainte carnea era un lux,acum este ieftinatatea pamantului...Asta iti spune cumva si cum este facuta pe banda rulanta(caci un pui ajunge la maturitate si in 2 luni=hormoni,furaje pe baza de soia GMO si antibiotice).

Daca atatia oameni in lume sunt vegetarieni,iti dai seama ca se poate :D
Nu-mi spui nimic nou,le-am auzit pe toate :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1787  
Vechi 10.03.2014, 09:38:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Dacă mâncați ceva necurat vă spurcați deci nimic afară de Hristos nu e bine să mâncați căci totul afară de El este necurat din pricina a ceea ce iese din inima omului.

Și oare nu vă e milă și de altceva decât de câini? De exemplu de pui, de găini, de rațe, de pești, de miei, de purcelași, de gâște, de capre, de viței, de nutrii, de mânji, și de puii tuturor vietăților. Oare nu toate eu suflet de copii?

Oare nu vă stricați voi viața devenind mormintele văruite ale fraților voștrii?.. căci dacă în tine dacă bagi carne moartă nu devii oare o ditamai piramida?

Deci nu mâncați nici un fel de carne și nimic din cele ce ies din carne (cremvurști, salam, cârnaț, parizel, șuncă...) și niciun fel de pateu, măcar în post și dacă nu puteți fără carne că vi se pare că muriți atunci măcar mâncați cu socoteală și dați-o trupului în numele Domnului și dacă se poate împreună cu pilda fiului risipitor... căci Domnul pe toate le-a lăsat a fi înjunghiate și tăiate și jertfite de mâna omului credincios... căci a avut și are Dumnezeu încredere în el ca într-un fiu bun.
Nu le este mila de purcelusi,ratuste ,gainusi...ce alea sunt frumoase?
In schimb romanii semneaza petitii si injura chinezii ca mananca miorlaitoare ca doar ce fel de oameni or fi asiaticii astia domnule draga?
Cum asa sa mananci pisici?Mai inteleg un porc slinos,o vaca confuza dar o pisica ????
De parca indienii nu semneaza petitii sa nu ne mai atingem de vacile sacre???
Ipocrizie si dublu standard!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1788  
Vechi 10.03.2014, 10:56:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Si totusi, sunt familii cu 4 copii care nu au venituri mai deloc, si mananca si ei ce pot.

Intr-adevar cartofii si ceapa sunt cela mai ieftine, precum si morcovii, varza si chiar si conopida, dar uneori nu ma sti cum sa le combini (cel putin eu). Desi cartofii se pot face in sute de feluri, se mi satura omu' si de cartofi (zic eu).
Cea mai ieftina carne e cea de pui, apoi de porc, si le poti combina foarte frumos cu tot felul de legume.

Mie de exemplu imi plac la nebunie morcovii fierti cu sare; as manca zilnic; sunt si gustosi si hranitori; mie cel putin imi tin de foame.

Nu zic ca nu mananc legume si fructe, nu zic ca mananc nici doar carne (n-as putea; te saturi si de carne; daca mananc o saptamana doar carne, 2 saptamni nici nu vreau s-o mai vad in fata ochilor). Dar tot trebuie sa gatesc carne; sotul e mai carnivor decat mine.

Dar consider ca nu e chiar ok sa scoti carnea de tot din meniu, decat daca e recomandat de medic sau daca e post, macar puiul si pestele (la astea n-as putea renunta de tot, in schimb la orice alt fel e carne, da). Totusi, consider ca, corpul are nevoie si de proteinele din carne si de omega-urile din peste.

Ca tot e post, vreau a intreb, orice fel de ulei e interzis in post? Sau exista si uleiuri care sepot consuma?
Reply With Quote
  #1789  
Vechi 10.03.2014, 11:07:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uleiul de motor, da' numa' cel sintetic, merge.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1790  
Vechi 10.03.2014, 11:26:45
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Uleiul de motor, da' numa' cel sintetic, merge.
Poate un ulei mai bun e secretia de sebum. Ca parte solida, eu consum uneori pachete .deb, rar .rpm.
Acum, pe bune, un secret la indemina oricui (cu ceva vointa: "dai vointa, iei putere") e sa bei multa apa pe stomacul gol, indeosebi dimineata, dar si oricind altcindva e posibil, si foamea dispare. In post ma ajuta foarte mult.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32