Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 14.11.2012, 22:04:17
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu ai înțeles nimic. Mă refeream strict la o alimentație edenică care ar fi desfințat spitalele.
Asta este exact una dintre cele 3 idei extrem de raspandite la adventisti.
Mananca tu ierburi si plante si o sa fie bine (cu conditia sa nu ai o boala genetica care se trateaza cu orice altceva numai cu plante si ierburi nu... sau sa nu dai peste vreun virus suparat rau de tot pus pe hartza!)!

Previi in felul asta uneori (dar nu intotdeauna) diabetul, obezitatea, bolile de inima si multe altele... dar sunt situatii nasoale cand asta nu ajunge... Renunta tu la chimioterapie cand ai cancer (desi de multe ori mori oricum, grabesti in felul asta moartea)!
Reply With Quote
  #172  
Vechi 14.11.2012, 22:05:52
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vorbești în neștiință de cauză. Orice boală fi tratată cu "ierburi", căci ierburile ți le-a lăsat Dumnezeu, nu le-am inventat eu.
Trateaza-te cu ele! Si eu ma tratez cu ele... dar sincer... o raceala cu umflarea gatului nu am putut sa o tratez timp de 20 zile cu usuroi si ceaiuri care de obicei ma ajutau (ceaiul de cimbru cu multa miere si lamaie de exemplu + cateva amestecuri experimentale tari de ceaiuri)... cu antibiotice am scapat de boala in 3 zile (am continuat tratamentul inca doua zile pentru a preveni aparitia unei boli rezistente la antibiotice).
Eu am facut vaccinul impotriva hepatitei B si nu am devenit retardat, impotent sau mai stiu eu ce! Antiecumenism sustinea ca de prin anii 50 sunt "experimente" malefice cu vaccinuri... eu am facut vaccinul acum cativa ani... deci trebuia (daca vaccinurile sunt chiar atat de rele) se fiu "legumificat"!
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă ai avea o viață echilibrată nu ai cunoaște boala (hepatita B), noi ne îmbolăvim tocmai pentru că nu facem lucrurile corect față de Dumnezeu și față de noi înșine.
Nu am ce sa contest aici decat ca nu pot controla unele lucruri cum ar fi riscul de a lua hepatita B de la un cabinet stomatologic.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Hai să văd ce poți?
Nu ma pun cu tine... fac ce pot pentru prevenirea intoxicarii oamenilor... intr-o tara care este pe ultimul loc la testul PISA in Europa si care are cei mai multi oameni care cred ca Soarele se invarteste in jurul Pamantului! Nu imi arat fortele cu tine.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cine a făcut lista asta? Un adept al medicamentelor? Ce informații avem legate de cei care au renunțat la tratamentele medicamentoase, ce tratamente pe bază de ierburi au urmat? Crezi că toți care se dau drept tămăduitori cu ajutorul plantelor, sunt și apți să ajute?
Nu m-am informat in privinta celor care au facut lista stiu doar ca acea lista reprezinta o colectie de link-uri cu explicatii alaturate care trimit spre niste pagini de stiri. Acele cazuri au fost mediatizate candva iar acel site le aduna la un loc.
Aici este o lista cu toate pericolel pseodomedicale:
http://whatstheharm.net/index.html
Eu ti-am dat doar link-ul care arata "limitele" tratamentelor dupa ureche prin plante (sunt si alte tratamente dupa ureche) mai ales cele acordate de persoane nepregatite!
Reply With Quote
  #173  
Vechi 14.11.2012, 22:42:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Asta este exact una dintre cele 3 idei extrem de raspandite la adventisti.
Mananca tu ierburi si plante si o sa fie bine (cu conditia sa nu ai o boala genetica care se trateaza cu orice altceva numai cu plante si ierburi nu... sau sa nu dai peste vreun virus suparat rau de tot pus pe hartza!)!

Previi in felul asta uneori (dar nu intotdeauna) diabetul, obezitatea, bolile de inima si multe altele... dar sunt situatii nasoale cand asta nu ajunge... Renunta tu la chimioterapie cand ai cancer (desi de multe ori mori oricum, grabesti in felul asta moartea)!
Vorbeam preventiv....păi de ce boli ar mai fi vorba la următoarele generații, dacă ai avea o alimentație sănătoasă? Chimioterapia e frecție la lemnul de picior. Tu amăgește-te cu ideea asta...
Reply With Quote
  #174  
Vechi 14.11.2012, 22:57:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Trateaza-te cu ele! Si eu ma tratez cu ele... dar sincer... o raceala cu umflarea gatului nu am putut sa o tratez timp de 20 zile cu usuroi si ceaiuri care de obicei ma ajutau (ceaiul de cimbru cu multa miere si lamaie de exemplu + cateva amestecuri experimentale tari de ceaiuri)... cu antibiotice am scapat de boala in 3 zile (am continuat tratamentul inca doua zile pentru a preveni aparitia unei boli rezistente la antibiotice).
Amice, cred că nu ne înțelegem. Nu te-ai fi îmbolnăvit, dacă aveai un sistem imunitar puternic. Și acum să-ți dau niște referințe mai bune: cătină și nu lămâie (cătina conține de 12 ori mai multă vit C decât lămâia), miere cu scorțișoară, ceai: de galbenele, soc, patlagina, scai vânăt, coada soricelului, Echinaceea - 3 pastile/zi, Urinal - sub forma de pastile. Aceatea nu au efect în cazul unei alimentații defectuoase...Deci nu e suficient să iei niște ceaiuri și tu să-i dai cu halca de carne. Un tratament pe bază de plante, naturist are efect când ești pregătit pentru acest tip de tratament, nu oricând. De asta în cazul tău a funcțonat antibioticul, care de fapt per asamblu ți-a scăzut imunitatea.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu ti-am dat doar link-ul care arata "limitele" tratamentelor dupa ureche prin plante (sunt si alte tratamente dupa ureche) mai ales cele acordate de persoane nepregatite!
Dragule, nimeni nu vorbește de tratamentele după ureche prin plante, sper că poți conștientiza acest lucru. Deci vezi cât de superficial ai tratat această listă? Deci nu te mira că s-ar putea să fi tu cel care intoxici oamenii cu informații.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 14.11.2012, 23:16:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Multe boli chiar sunt tratate cu ierburi si extracte din ierburi! Nu ti-a zis nenea medicu' sa mananci multe fructe si legume (in special varza cruda fiindca previne cancerul... de si nu intotdeauna... de asemenea si ceapa multa, urzici primavara, ridichi, morcovi etc.)?
Nu amice. Majoritatea, nu toți, dar majoritatea, îți tratează boala cu medicamente, și tratează efectul și cauza. Nu ai auzit medici are îți recomanda să bei cafea sau să mănânci sare pentru creșterea tensiunii? Și acum ține-te tare. Recomandarea a fost făcută unei femei însărcinate, pe care o cunosc foarte bine.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Aaaa.... uneori iarba aia nu ajunge asa ca nenea medicu' ce sa gandit... ia sa extraga exact ce trebuie si in cantitati mai concentrate cate ceva din salcie... asa ca a facut aspirina.
Păi de ce să ne mai folosim de plante...dacă medicamentele sunt din plante? Amice mă faci să râd...compoziția și dozarea ideală este cea lăsată de Dumnezeu prin plante în forma lor cât mai naturală și nu prin medicamente. Îți recomand să citești Medicina Isihastă - Ier. Ghelasie, așa vei înțelege mai bine...vei vedea în ce mare neadevăr te afli.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ups era sa uit... sa uitat cu microscopul la mucegai si a vazut ca el omoara pe tanti bacteria asa ca a facut antibioticul... Nenea medicu' a vazut ca soldatul antibiotic uneori face pierderi colaterale omorand bacterii nevinovate asa ca a facut pe mister-probiotic! Cand nenea medicu' vede ca pentru unele boli nu e in stare sa foloseasca ierburi... incearca sintetizarea chimica a unor substante noi... a incercat chiar si nitroglicerica folosita pentru detonari si a avut succes major!
Antibioticul distruge sistemul imunitar....asta a făcut nenea medicul. Mai bine nenea medicu ar investi mai multă cercetare prin folosirea plantelor în forma lor naturală și nu procesată și chimizată. Apoi ar putea cerceta mai mult cuaza bolii și tratarea ei și nu tratarea efectului. Un medicament îți tratează boală și în același timp îți bușește ficatul și stomacul sau mai știu eu ce altceva. Frumos din partea lui nenea medicu, nu?
Reply With Quote
  #176  
Vechi 15.11.2012, 00:00:08
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-pai s-au vaccinat destui cu Tamiflu care este utilizat atât pentru tratarea gripei de sezon, cât și împotriva unor virusuri care produc gripa aviară sau gripa porcină.
deci exact ca in fiecare an. Deci companiile farmaceutice au facut ditamai conspiratia pt ca oamenii sa se vacineze cu chestii pt care exista stoc deja platit de stat in fiecare an. nu stiu, suna cam p-aiurea, si eu sunt un om care cam crede in conspiratii cu companiile farmaceutice.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 15.11.2012, 00:08:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vorbești în neștiință de cauză. Orice boală fi tratată cu "ierburi", căci ierburile ți le-a lăsat Dumnezeu, nu le-am inventat eu. Medicamentele și vaccinurile sunt o invenție a omului. A nu se înțelege greșit că doctorii nu-și au rolul lor. Dacă ai avea o viață echilibrată nu ai cunoaște boala (hepatita B), noi ne îmbolăvim tocmai pentru că nu facem lucrurile corect față de Dumnezeu și față de noi înșine. Trupul este templu al Duhului Sfânt (sau ar trebui să fie), păi cum îl facem noi templu? Hai să văd ce poți?
bine, numeste iarba anti-rabie, sau spune mie ce ceai sa imi bage in perfuzie cand fac septicemie. Si asta ca ne imbolnavim ca nu ascultam de Dumnezeu e o prostie teologica. Ne imbolnavim fiindca avem o natura corupta, nu fiindca suntem rai. Si daca ne imbolnavim, stie Dumnezeu de ce ne-am imbolnavit, si pe termen ne ajutam sa ne mantuim acest lucru, dar asta nu inseamna ca i-a pedepsit Dumnezeu. Ca si sfintii se imbolnavesc, iar cu tot sistemul lor imunitar, daca prindeai o pneumonie mai nasola inainte mureai, iar speranta de viata era mai mica.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 15.11.2012 at 00:16:52.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 15.11.2012, 00:18:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
. Îți recomand să citești Medicina Isihastă - Ier. Ghelasie, așa vei înțelege mai bine...vei vedea în ce mare neadevăr te afli.
,,Parintele” Ghelasie este un RATACIT!
Asa-zisa sa sacro-terapie IMBINA PRACTICILE ORIENTALE CU RUGACIUNEA INIMII!


Citez din Gheorghe Ghelasie, ,,Medicina isihasta”, Editura Axis Mundi, 1992, pagina 110:
,,In Dedublarile Energetice Mentale, Esenta Mentala din Cap se Uneste cu Energia Acumulativa Gastrica, fac un Fel de Corp Eteric si se Dedubleaza de Corpul Fizic, ce nu este Constiinta Pura de Suflet, ci tot Mental de Corp, Un Paranormal Mental Energetic ce in Ocultism se dovedeste o adevarata Sursa de Miracole Energetice. In Bolile Energiilor Acumulative Gastrice noi ca Medicina Isihasta trebuie sa Descifram aceste Mecanisme, ca sa putem interveni unde este nevoie.”

-scrierile lui ghelasie sunt niste aberatii care nu se aseamana nici pe departe cu nici unele din scrierile sfintilor parinti mistici ortodocsi,de exemplu Sf Simeon Noul Teolog,sau Sf Maxim Marturisitorul.Sunt insa aproape identice cu delirurile “mistice” yoghine,dealtfel nu degeaba e foarte popularizat printre yoghini,editura axis mundi la care i s-au publicat “productiile” fiind yoghina.
-parintele Staniloae nu cu mult timp inainte sa moara,a spus ca Biserica Ortodoxa Romana ar trebui sa se pronunte repejor (dupa parerea parintelui ca sa nu se propage mai mult inselarea)asupra catorva rataciri actuale, dintre care una este acest parinte ghelasie.
-Iar Parintele Arsenie Papacioc le-a raspuns mai demult unor intrebatori despre ghelasie ca scrierile lui nu sunt corecte,nici inspirate de Duhul Sfant si zicea,nu fara oarecare simt al umorului, ca fiind publicate cu o scriere atat de greu de citit(litere foarte mici,multe majuscule aiurea…)macar nu incita cu usurinta la studiat.;insa din pacate astazi au multi cititori; si ghelasie are multi “fani”.

-Iata o ,,reteta” de insanatosire:
,,Zilnic pe Nemancate, cu Intestinele Golite de reziduuri fa Incordari lente ale Diafragmei si cu mentinerea Incordarii fa in specific pur Crestin Aplecari zise Inchinaciuni si Metanii. La inceput stai in genunchi si cu Incordarea Diafragmei pe expiratie apleaca-te cu Frintea jos si la inspiratie ridica-te in sus, mentinand Incordarea Diafragmei. Aceasta va face Un Masaj al Organelor interne abdominale. La fiecare aplecare si ridicare Asociaza Rugaciunea ca Energia Divina sa Purifice Organele. Constientizeaza ca Inspiri si expiri prin Diafragma si prin toate Organele, cu Baie Energetica, cu apa si Lumina energetica.”
-asta seamana clar cu udyana banda o tehnica de yoga pe care am practicat-o si e u cand eram la secta satanica MISA,numai ca ghelasie o combina cu inchinaciuni si energii purificatoare – parca imi amintesc de cursurile satanice de yoga

-Iată un fragment citat din cartea “Ne vorbeste pr. Arsenie Papacioc”, vol II:

“P.I.(Pr. Ioanichie): – De miscarea Parintelui Ghelasie de la Frasinei ce ne spuneti? Se amesteca Ortodoxia cu ideile budhiste, cu reîncarnarea, cu plante, cu radacini, cu buruieni…
P.A.(Pr. Arsenie): – Cu pâine harica (parintele râde).
P.I.: – Iei faina, o înmoi si usuci la soare, apoi la umbra, o manânci si zice ca dupa aceea ai har în tine.
P.A.: – Felix e împotriva lor.
P.I.: – Si eu sunt împotriva lor. Eu am vazut o carte a lor, o am în casa, dar nu o mai gasesc. „Isihasm” se numeste. El are multe carti.
P.A.: – E scrisa marunt, nu se poate citi.
P.I.: – Nu numai ca marunt, dar nu întelegi ideile. Totul e pus cu litera mare si, sus, numele lui, apoi titlul cartii: „Isihasm”; mai jos: „Dialog în absolut”, si mai jos: „Editura Axis Mundi”. Asta înseamna „Editura masonica mondiala”. Ca sa stiti. Noi suntem informati în privinta aceasta. Si el colaboreaza cu ei, iar cartea înauntru e plina de însemne budhiste si yoghine: yin si yang, idei de reîncarnare, nici un citat din Biblie, si o semneaza „Ghelasie”. Ati auzit de carti din acestea? Iar pe coperta cartii, culmea, pe coperta mare a cartii, apare steaua lui David si semnul masonic pus ca un blazon, ca o sigla, peste Duhul Sfânt. Deci Duhul Sfânt este cenzurat de sigla masonica.
P.A.: – E ceva amestecat, parinte.
P.I.: – Ceva… Doamne! Si erau cei doi de la Râmnicu Vâlcea, iertati, am vorbit cu ei -eu sunt îndraznet. N-a facut nimic! Am vorbit si cu Înaltul de la Iasi.
P.A.: – Steaua lui David, sa zic asa ca sa fiu înteles, este adoptata de evrei. E „crucea” lor.

P.I.: – Deci, cu Ghelasie, stiti ceva anume? Nu cumva este înrudit cu cazul de la Pucioasa? Eu vad ceva dubios. A spus Parintele Staniloae -va spun ca sa nu uit-, înainte de a muri cu vreo câteva luni ceva: fusesem pe la el, si printre altele spunea si aceasta: „Parinte, avem, în Biserica Ortodoxa Româna sapte cazuri grave care ne îndeparteaza de Ortodoxie”. „Care sunt aceste cazuri, parinte profesor?” „Vladimirestiul, cu toata miscarea lor; al doilea, miscarea de la Mânastirea Recea (a pus-o separat); miscarea cu tatal, fiul si cu duhul sfânt, cu aceia, Gherasim si Arsenie de la Cocosu; Visarion, visarionistii, despre care ati vorbit; Ghelasie de la Frasinei; si Pucioasa. V-am spus, sunt sapte cazuri în care Biserica trebuie sa ia niste masuri. Noi nu putem sa lasam asa.”

Parintele Ghelasie Gheorghe lauda yoga

http://www.trilulilu.ro/muzica-tradi...-gheorghe-desp
Reply With Quote
  #179  
Vechi 15.11.2012, 01:37:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si monahii se smeresc si iau pastile, merg la doctori etc. De ce nu am face si noi asta? Si eu m-am incapatanat sa merg la doctori, si dupa ce ca am suferit mai mult am fost si putin "mustrat" la manastire. Asa e, nu am incredere in doctori, dar mai sunt si unii buni si Dumnezeu are grija sa ii scoata in cale oamenilor care-L iubesc pe El.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 15.11.2012, 08:49:59
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
deci exact ca in fiecare an. Deci companiile farmaceutice au facut ditamai conspiratia pt ca oamenii sa se vacineze cu chestii pt care exista stoc deja platit de stat in fiecare an. nu stiu, suna cam p-aiurea, si eu sunt un om care cam crede in conspiratii cu companiile farmaceutice.
Conspiratia face parte din natura umana! Cand eram copil, impreuna cu bunicu' conspiram ca sa o convingem pe bunica sa ne faca placinta. In istorie sunt destul asasinate comandate politic pentru eliminarea rivalilor.

Si la animale apare fenomentul: cimpanzei care dau atacuri cat de cat organizate pentru a ucide cimpanzei din alte grupuri care umbla singuri departe de grup, sau caini care ataca in haita cate un caine ratacit.

Nu exista conspiratii globale organizate perpetuate pe o durata de timp de zeci de ani. Poate fi vorba doar de excrocherii si oameni neinformati sau creduli excrocati... de exemplu o anumita companie farmaceutica foloseste milioane de dolari pentru a vedea daca un produs este sau nu este eficient si daca descopera ca nu este eficient (evident studiile fiind confidentiale) platesc o alta suma de bani (mai mica) pentru a crea iluzia ca un anumit produs ar fi eficient (astfel de produse nu prea ajung sa fie recomandate ca medicament ci doar ca suplimente alimentare). Uneori mai apar cazuri de asftfel de "suplimente" care ajung sa fie vandute ca medicamente:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ighlight=ginko
dar de multe ori lumea se prinde (doar naivii cronici niciodata)!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38