Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 24.03.2008, 12:50:21
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Linkul care l-am dat trebuie scris in intregime in bara din browserul web, si fara penultimul spatiu:
Citat:
http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/blogreview/2008/03/07/blog-03
Daca s-a cait de ce mai purta haine preotesti, desi dupa porunca ierarhului nu ar fi trebuit sa poarte?

Cred ca ar trebui un timp (ca si la curvarul din Corint) sa se vada sinceritatea caintei lui.
  #172  
Vechi 24.03.2008, 14:21:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am citit intr-un ziar ca in inchisoare sta cu violatori, criminali si hoti in celula si i-ar fi adus la credinta ,multi se spovedesc la el si vor sa stea cu el in celula.
El nu a lasat rugaciunea ,se roaga cateva ore pe zi.
Cine accepta voia lui Dumnezeu ?
  #173  
Vechi 26.03.2008, 22:21:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Nu am vazut semne clare care sa arate cainta preotului Corogeanu. Uite un link de acum 2 saptamani si priveste atent la poza:

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/blogreview/2008/03/07/blog-03

Omul acesta nu imi pare cait. Si poarta haine calugaresti, la fel ca si maicutele, desi dupa cate stiu a fost indepartat de la preotie.

Parerea mea, si ma rog sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc, e ca trebuie lasat asemenea curvarului din Corint, despre care spune Sfantul Apostol Pavel, sa se caiasca, si abia apoi sa fie primit inapoi.
nu merge linkul .Am auzit chiar eu pe OTV pe parintele spunind ca a vrut sa se spovedeasca si a fost refuzat de episcopul locului,de care aparinea.Apoi daca el ,Corogeanu a spus cu propria lui gura pe un post TV ,noi sa nu credem,ar fi culmea!Eu am auzit asta de la el ,cu urechile mele!
  #174  
Vechi 27.03.2008, 01:47:41
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

La linkul care l-am dat, nu trebuie folosite spatii. Articolul e de la inceputul lunii, dar poza probabil e de multe multe luni, deci e mai putin relevanta.

Am gasit acest verset in Sfanta Scriptura si desi e foarte improbabil ca se incadreaza aici Corogeanu, poate ar trebui sa meditam la felul cum era privita in Vechiul Testament o astfel de fapta:
Iesirea 21:16 Cel ce va fura un om din fiii lui Israel si, facandu-l rob, il va vinde, sau se va gasi in mainile lui, acela sa fie omorat.

Asa erau legile acum 3500 de ani... legile date de Dumnezeu lui Moise... sa nu judecam... dar putem medita...
  #175  
Vechi 27.03.2008, 09:10:44
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Înclin să cred ceea ce scrie "anita": omul acesta are o misiune grea pentru vremurile în care trăim. Mă miră însă că există asa de multi între cei care accesează acest forum care cred sincer că pr. Corogean este un criminal de rînd! Am atras atentia de la început că am considerat neavenit rolul mass-media în această tristă întîmplare. Ceea ce cred că ne rămîne de făcut nouă, celor care (mai) avem timp de reflectie, este să ne rugăm intens pentru a nu cădea si noi în vreo ispită de asemenea amploare ca a pr. Corogean!
  #176  
Vechi 27.03.2008, 11:33:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Daca nu era UE , nu se ajungea aici ,a fost facut ceva de ochii lumii civilizate.
Chiar daca a fost condamnat ,caci in inchisoare se pare ca a ajutat pe multi si poate trebuia sa ajunga acolo ,nu inteleg reactia ierarhirilor .El trebuia cercetat in inchisoare de fratii lui intru preotie ,cum scria undeva par.Savatie ,trebuia marturisit.
  #177  
Vechi 27.03.2008, 12:15:07
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Conform legii data de Dumnezeu lui Moise acum 3500 de ani, daca la mine acasa se gaseste un alt om transformat in rob (legat), eu eram pasibil de pedeapsa cu moartea:

Iesirea 21:16 Cel ce va fura un om din fiii lui Israel si, facandu-l rob, il va vinde, sau [color=red]se va gasi in mainile lui[/color], acela sa fie omorat.

Ceea ce a facut Corogeanu poate doar 20% se incadreaza in versetul de mai sus, dar este in Sfanta Scriptura aceasta interdictie. Eu nu pot decat sa meditez... nu vreau sa il judec pe Corogeanu, insa ceva este neclar la el... nu sunt sigur daca cainta lui este sincera...
  #178  
Vechi 27.03.2008, 12:23:17
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ce a facut parintele Corogeanu nu este rau în sine, în istoria Bisericii au fost atâtea cazuri de demonizati care deseori au fost imobilizati pentru a nu se vatama sau pentru a participa la slujbe, iar aceasta imobilizare s-a facut, ca si la Tanacu, datorita dorintei lor, nu împotriva vointei lor.

Numai ca ce e facut fara ascultare nu e de la Dumnezeu. Nu putem sti daca ce s-a întâmplat la Tanacu a fost sau nu conform voii divine, nu trebuie spus nici ca a fost o crima nici ca asa a vrut Dumnezeu, dar parintele nu trebuie acuzat sub nici o forma decât eventual pentru exces de zel.

Si din nou: se poate cace a facut sa fie potrivit voii divine, deci sa nu fie o greseala.
  #179  
Vechi 27.03.2008, 14:27:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
"nu sunt sigur daca cainta lui este sincera..."
Nu inteleg cu ce ne-ar ajuta daca am sti ca nu se caieste .
Eu cred ca ar fi spre raul nostru caci l-am judeca aspru si ne-am pierde sufletele.
Atata timp cat a vrut sa ajute un om ,de ce nu ar suferi pt.moartea lui?
Mai ales ca are si el o vina ,chiar daca nu a facut-o intentionat.

  #180  
Vechi 27.03.2008, 15:46:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

http://www.ziua.ro/display.php?id=179247&data=2005-06-25
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Daniel Corogeanu si filmele horror Ekaterina Stiri, actualitati, anunturi 52 08.01.2014 09:41:56
Sfântul Ștefan - primul martir al Domnului Hristos laurastifter Craciunul - Nasterea Domnului 15 28.12.2013 00:50:50
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
CRESTINISMUL SAU BISERICA? de Sfantul Ierarh si Nou Martir Ilarion Troitki andrei_im Generalitati 1 18.01.2010 18:30:28