Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 15.11.2009, 01:27:19
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Ah..si intrebarea ta imi aduce aminte de ce se intampla acum in Palestina..moschei sunt transformate in bordeluri de catre everi dar bineinteles aceasta este cu totil alta poveste
  #172  
Vechi 15.11.2009, 01:45:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei nu crestinii ortodocsi or fi luat in Spania acea moschee sa o faca Sfanta Biserica ci duhurile rele au inselat pe unii crestini catolici sa faca asa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Mosque_of_Cordoba
Eu nu sunt vrednic sa port numele de crestin ortodox ca si eu sufar de fundamentalism si crestin ortodox fundamentalist nu poate sa existe.
Fundamentalism adica repede vad paiul din ochiul altuia in loc sa vad barna din ochiul meu (adica pacatele din adancul sufletului meu) si ma apuc sa incerc sa scot paiul din ochiul altuia.
  #173  
Vechi 15.11.2009, 06:39:29
sorint sorint is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 6
Implicit au scos astia filmultul de pe youtube

au scos astia filmultul de pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=opvG1GgQx04.
este cel care vorbea alexandra28again cu o familie musulmana ceva... cica "This video has been removed due to terms of use violation." sunt convins ca daca esti ortodox le violezi musulmanilor linistea.
  #174  
Vechi 15.11.2009, 07:10:12
sorint sorint is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DiannaS Vezi mesajul
Doar cateva mici precizari: coranul a fost scris acum mai bine de 1400 de ani cand multe din datele dovedite azi stiintific nu erau nici pe departe imaginate. Daca tu sustii : "coranul e scris de mohamed" cum ai putea sa-mi explici, Dle "atotstiutor in ale islamului" ca in Coran apar foarte multe date ce au fost dovedite de-abia in zilele noastre dpdv stiintific?
- existenta a 11 planete, ultima fiind descoperita recent
- faptul ca omul va zbura in spatiu
- enumerarea tuturor etapelor dezvoltarii embrionare (la om), descoperiri ce dateaza din secolele noastre
si muuuuuuuuuulte alte date ce nu le putea sti un om....

http://55a.net/firas/france/
doar ca cineva stie ce se va intampla sau sum stau unele lucruri ascunse, nu inseamnaca e luminat de Duhul sfant, este clar si evident ca Mahomed a fost inselat de duhurile necurate asa cum s-a intamplat si cu arie, helen white si alti minunati dinastia.
ce ar trebui sa facem noi cu vrajitoarele noastre sau cu astrologii veritabili care prevad unele lucruri uimitor? sa ii credem ca vorbesc de la Duhul Sfant? macar ca ei nu indeamna la omorarea necredinciosului asa cum propovaduieste islamul de - culmea - 1400 de ani.

iar cine zice ca Dumnezeul nostru este acelasi cu al celor din alte religii inseamna ca nu il cunoaste pe Dumnezeu care tocmai deasta a venit pe pamant ca noi sa ne putem inchina in duh si adevar, nu in imaginea pastrata de la facerea lumii si intinata de preconceptii. si zeus era numit dumnezeu, si zei indieni sunt dumnezei. este adevarat ca spiritul uman este maret in general si este adevarat ca Dumnezeu lucreaza prin toti oamenii dar cand vorbim de religie trebuie sa avem mare grija, pentru ca aici lucrurile au o rigurozitate stiintifica.

sa vorbesti dupa acesti 1400 de ani islamism in lume de victimizarea islamului mi se pare prostesc si cei care o turuie asa merita iadul dupa mine. puneti mana si cititi. si mai ales ca noi suntem locul in care ciocanul islamului a batut 500 de ani creand mii de mucenici, dezmambrand societatea, provocand continua durere. bine ca Domnul nu judeca ca mine si iubeste oamenii.

iar despre intinderea relgiei lor cu repeziciune, fapt de care sunt asa de mandri, ce sa zic? mucegaiul se intinde repede, cancerul se intinde repede, rugina la fel. fapta buna nu se intainde, si se ia foarte greu de la unul la altul.
  #175  
Vechi 15.11.2009, 08:09:17
sorint sorint is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de deedeez3 Vezi mesajul
Dar de ce numai daca el se converteste la ortodoxism inseamna ca o iubeste? daca ea nu vrea sa devina musulmana, se poate interpreta si ca ea nu il iubeste pe el. nu ma intelegeti gresit, dar in europa noastra moderna se spune ca suntem egali in drepturi, asa ca interpretarea convertirii religiei poate fi din ambele sensuri.
ce prostie. pai de ce ar fi acelasi lucru? traim intr-o tara crestina. el a venit intr-o tara crestina. daca vroia o sotie musulmana nu imi spuneti ca nu gasea acolo la el.

chiar nu ii inteleg pe ametiti astia de musulmani. pleaca de acolo de la femeile lor imbrobodite de nu mai vezi nimic, vin aici la noi si le creste interesul cand vad un par lung si frumos, picioare lungi si goale, se casatoresc cu romanca si apoi o obliga se se acopere toata si sa arate ca una de-a lor. eu cred ca nu are nici o legatura cu dragostea ci e legat de mandria lor de a veni aici si a mai insela un suflet la religia lor scarboasa.

cea mai frumoasa e religia invatata din carti. ce frumos si corect e coranul. e asa frumos incat toata lumea civilizata e luata cu asalt de emigranti musulmani care incearca sa scape de societatile musulmane in care au trait pana la emigrare, si unde se aplica litera musulmana la adevarata valoare. poate si dea-ai creste numarul musulmanior ca fug pe capete ira cei care raman ori fac parte din organele sociale represive ori isi ascund credinta.

dedicatii speciale pentru Alia care ori s-a nascut adineauri ori da dovada de o ignoranta crasa asupra istoriei si prezentului. sa i-o spui tu parintelui aluia martirizat acum cativa ani de musulmani ca nu s-a opirit pe loc cand a inceput sa cante imamul.
si inca o chestie pentru toti musulmani, dca tot va plac povestile mai bine lasati-o peste cu alahul si apucati-va de forta jedailor din starwars ca religia aia sta mai bine si cu dogma si cu morala si aveti si filme color cu profetii in actiune...
  #176  
Vechi 15.11.2009, 08:15:33
sorint sorint is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de deedeez3 Vezi mesajul
biblia pe care probabil multi au citit-o nu este cea reala, adevarata biblie se afla bine pastrata la Vatican si daca ar fi dezvaluita, ar fi haos. eu zic sa fim toleranti si sa nu ne mai ghidam dupa religia fiecaruia atata. urasc discriminarile care se fac in general. fiecare cu ce crede. fiecare are dreptul sa creada in felul sau.
biblia originala este in greaca veche si este exact biblia ortodoxa care se gaseste din serbia si egipt si pana in siria si india. asta cu vaticanu ne-ai spart in doua. simt miros de nenea brown sau discovery.
fiecare crede ce crede dar nu pot sa uit de exemplu ca coptii in egipt nu aveau voie sa isi vorbeasca limba ca daca ii dpindeu musulmanii le taiau limba. islamul nu merita respect dintr-un singur motiv, ca se stie ce se intampla daca preia puterea.
  #177  
Vechi 15.11.2009, 09:32:53
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorint Vezi mesajul
iar cine zice ca Dumnezeul nostru este acelasi cu al celor din alte religii inseamna ca nu il cunoaste pe Dumnezeu care tocmai deasta a venit pe pamant ca noi sa ne putem inchina in duh si adevar, nu in imaginea pastrata de la facerea lumii si intinata de preconceptii.
Mozaismul, crestinismul si islamul au o radacina comuna. Cu totii se inchina la acelasi Dumnezeu, conflictul sta in alta parte (ce calitati are acest Dumnezeu, ce doreste de la oameni, daca si-a trimis fiul pe pamant sau nu etc.).
__________________
User vechi: scrabble.
  #178  
Vechi 15.11.2009, 11:24:47
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veronica_dorina Vezi mesajul
Concluzia este ca un ortodox si un musulman nu se pot casatori... doar daca unul dintre cei 2 se converteste. Trist pentru unul si bine pentru celalalt,nu?
Si fiecare are dreptate.Cum sa renunte la religia sa? Dilema e mare.Care dragoste sa fie mai presus? Cea pentru Dumnezeu sau dragostea de pe Pamant?Daca o luam asa...raspunsul e scurt si simplu.Trebuie sa ne ingrijim de viata viitoare...renuntam la iubirea de pe Pamant. Ce alte solutii mai vedeti?
Dragostea e cel mai inaltator sentiment uman..e cel care ne inalta spre Dumnezeu si care nu are frontiere de religii sau natiune.Poti gasi intr-un musulman un mare caracter tot asa cum poti gasi intr-un ortodox un spirit golit de esenta.Dumnezeu ii iubeste pe toti care sant pe pamant..indiferent de religile.Asa ca ..urmeazati glasul inimii.
  #179  
Vechi 15.11.2009, 14:32:59
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ei nu crestinii ortodocsi or fi luat in Spania acea moschee sa o faca Sfanta Biserica ci duhurile rele au inselat pe unii crestini catolici sa faca asa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Mosque_of_Cordoba
Eu nu sunt vrednic sa port numele de crestin ortodox ca si eu sufar de fundamentalism si crestin ortodox fundamentalist nu poate sa existe.
Fundamentalism adica repede vad paiul din ochiul altuia in loc sa vad barna din ochiul meu (adica pacatele din adancul sufletului meu) si ma apuc sa incerc sa scot paiul din ochiul altuia.
Iti mai dau exemplul Bisericii Sf arhanghel Mihail si Gavril din Braila care este fosta moschee, transformata in biserica prin sec 19.Dar sunt de acord cu tine..probabil duhurile rele au indemnat pe crestini sa faca aceste lucruri.Nu conteaza ce religie avem,trebuie sa ne respectam unii pe altii si implicit sa ne respectam lacasurile de cult...
  #180  
Vechi 15.11.2009, 14:41:47
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorint Vezi mesajul
doar ca cineva stie ce se va intampla sau sum stau unele lucruri ascunse, nu inseamnaca e luminat de Duhul sfant, este clar si evident ca Mahomed a fost inselat de duhurile necurate asa cum s-a intamplat si cu arie, helen white si alti minunati dinastia.
ce ar trebui sa facem noi cu vrajitoarele noastre sau cu astrologii veritabili care prevad unele lucruri uimitor? sa ii credem ca vorbesc de la Duhul Sfant? macar ca ei nu indeamna la omorarea necredinciosului asa cum propovaduieste islamul de - culmea - 1400 de ani.

iar cine zice ca Dumnezeul nostru este acelasi cu al celor din alte religii inseamna ca nu il cunoaste pe Dumnezeu care tocmai deasta a venit pe pamant ca noi sa ne putem inchina in duh si adevar, nu in imaginea pastrata de la facerea lumii si intinata de preconceptii. si zeus era numit dumnezeu, si zei indieni sunt dumnezei. este adevarat ca spiritul uman este maret in general si este adevarat ca Dumnezeu lucreaza prin toti oamenii dar cand vorbim de religie trebuie sa avem mare grija, pentru ca aici lucrurile au o rigurozitate stiintifica.

sa vorbesti dupa acesti 1400 de ani islamism in lume de victimizarea islamului mi se pare prostesc si cei care o turuie asa merita iadul dupa mine. puneti mana si cititi. si mai ales ca noi suntem locul in care ciocanul islamului a batut 500 de ani creand mii de mucenici, dezmambrand societatea, provocand continua durere. bine ca Domnul nu judeca ca mine si iubeste oamenii.

iar despre intinderea relgiei lor cu repeziciune, fapt de care sunt asa de mandri, ce sa zic? mucegaiul se intinde repede, cancerul se intinde repede, rugina la fel. fapta buna nu se intainde, si se ia foarte greu de la unul la altul.
Credeti ca daca islamul ar fi o religie atat de agresiva atatea persoane s-ar converti?va jur ca daca gaseam in Coran cel mai mic lucru care sa indemene la ura nu m-as fi convertit niciodata..Ah..dar lucruri scoase din context si interpretate dupa cum vor anumite persoane pt a ne putea denigra exista din pacate..
Victimizarea islamului?Nimeni nu se victimizeaza.E adevarat ca mi-as dori..ca musulmana..sa fiu mai acceptata si cand spun asta ma refer la Romania.Am zis mai sus..eu stau in Anglia acum si aici toata lumea e egala dar cand merg in Romania am un soc de cate ori merg pe strada.Cuvinte urate..injuraturi etc..Si de ce?Toata lumea este libera sa aleaga si sa creada in ce vrea.Mi-as dori de exemplu ca familia mea sa ma sune si pe mine cand e sarbatoare in religia mea...dar..nu o face.In schimb..nu trece nici una din sarbatorile crestine fara ca sotul meu sa imi ceara sa imi sun familia pentru a le face urari.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19