Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 08.06.2012, 20:53:10
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar nu caut in mod special,nu am pleacat la "vanatoare" doar. Dar ziceam asa,in biserici cel putin. Nu-s asa multe fete frumoase...
eronat...măi băiete...însă mi-ar surâde mai mult să cred că nu o vei lua spre prăpastia gamomaniei...
Reply With Quote
  #172  
Vechi 08.06.2012, 21:05:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Spune-mi si mie te rog care este diferenta dintre aceasta uniune consensuala si concubinaj. Si mai ales ce drepturi si obligatii ofera uniunea? Astept cu maxim interes!
Exact atatea drepturi/obligatii crede fiecare ca ar putea avea/pretinde de la celalalt. Dar nu e de musai sa si primeasca.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 08.06.2012, 21:08:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Multumim din suflet pentru gandul cel bun si pentru minunatele sfaturi si indemnuri,sa aveti rasplata! Ideea e alta,si relatez din experienta proprie:

Sa zicem sunt doua fete, "X" si "Y".

X = credincioasa,evlavioasa,infranata,placuta lui Dumnezeu
Y = o pustoaica normala,frumoasa,aranjata,machiata,credincioasa doar "teoretic",in sensul ca nu e atee,nu-L neaga pe Dumnezeu etc.

1. Ia spuneti,pe care sa o aleg? Da,gandind logic dpdv duhovnicesc si cu intelepciune,atunci "X" ar fi potrivita pentru un crestin. Dar daca (desi e frumoasa) eu nu simt acel "ceva" pentru ea,nu e intru totul pe placul meu (desi ma iubeste,e fata credincioasa,harnica),cum as putea sa o iau de sotie avand inima indoita (nu cu sensul de nesiguranta)? Oare cand voi fi in fata altarului nu trebuie sa zic "DA" din tot sufletul,sa o iubesc din toata inima si sa imi doresc cu adevarat ca ea sa-mi fie jumatatea? Sau sa ma bazez doar pe "teorie" ca stiu ca ea e buna,ca e credincioasa,si sa merg la risc,sperand ca poate cu timpul voi simti ceva mai mult pt ea si voi avea fericirea pe care mi-o doresc? Nu stiu,mi se pare un risc prea mare,caci casatoria este o Sfanta Taina si nu e deloc de joaca. Adica odata ce am luat-o,cu ea raman!

2. Acum daca ascult inima cum se zice,si dau frau liber imaginii ochilor,as alege-o pe "Y",ca e tinerica,frumoasa,de treaba,are totusi un suflet bun,si mai ales ca in prezenta si in compania ei ma simt mereu bine,ma simt fericit,implinit,mor de dragul ei si simt ca as vrea sa fim impreuna mereu. Ce fac,o iau de sotie pe aceasta,doar pt. ca la oficierea Sf. Taine as spune un "DA" din toata inima? Stiu ca trebuie sa gandesc si la alte aspecte,insa atunci m-as intoarce la punctul 1 si n-am facut nimic...

3. Astept cu rabdare,speranta si rugaciune combinatia perfecta intre 1 si 2? Oare nu e prea riscant? Ca s-ar prezuma ca as cauta perfectiunea,ceea ce probabil nu exista (desi am vazut si fete frumoase si credincioase).

Asadar,cei cu experienta mai mare de viata,ce sfaturi puteti da? Scuzati mesajul mai lung,dar este un aspect foarte important pentru tinerii credinciosi.
Exista din pacate si nefericita posibilitate ca in interiorul persoanei x sau y sa se afle persoana z, pe care n-are rost sa ti-o descriu, dupa cum poate exista, intr-o proportie mai mica, si varianta inversa.

Si inmafara de asta e imposibil de incadrat o persoana intr-un tipar. Oricine stie cum se spune in popor ca trebuie sa fie femeia, in functie de "localizarea topografica" din casa si din societate.

Last edited by fallen; 08.06.2012 at 21:13:21.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 08.06.2012, 21:23:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Oare si-o fi gasit cineva, vreodata, jumatatea, chiar aici pe forum?????
Dacă nu jumătatea, măcar un sfert, o treime cred că s-au mai găsit.....



(glumesc)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 08.06.2012, 21:25:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hai mai Ana-Maria,cat de multe? Eu de ce nu cunosc? Sau cel putin nu asa multe...
Ati incercat vreodata sa mergeti la biserica impreuna? Poate va ajutati unul pe altul sa gasiti ceea ce cautati, in cazul in care vreunul dintre voi n-a gasit deja. Hai ca mi-ar placea sa avem o nunta!
Reply With Quote
  #176  
Vechi 08.06.2012, 21:26:53
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă nu jumătatea, măcar un sfert, o treime cred că s-au mai găsit.....



(glumesc)
Desigur, nu vrem sa ne transformam intr-un forum de matrimoniale...
Reply With Quote
  #177  
Vechi 08.06.2012, 21:35:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iata o varianta de raspuns la intrebarea de ce traiesc unele femei in concubinaj. Din cauza ca barbatii de 34 de ani nu au inca de gand sa se insoare. Mai au timp pana la 60. Daca au noroc inca mai pot face si copii la aceasta varsta.
Si daca Doamne fereste ne ia pe neasteptate, asa cum se facea pe vremuri botezul pe patul de moarte, probabil o sa se implementeze si cununia pe patul de moarte; daca tot am trait toata viata in pacat, macar sa nu murim in pacat.

(Presimt ca voi fi putin injurata pt. cele spuse, asa ca cred ca ar fi mai bine sa-mi cer scuze anticipat daca voi tulbura pe cineva).

Barbatii nu se grabesc deoarece biologic sunt"valabili"uneori chiar si pana la 70-80(vezi linkul) in timp ce declinul biologic al femeii incepe pe la 30 de ani!!!!
Probabil asa se explica maturitatea emotionala diferita intre o tanara si un tanar aflati la aceeasi varsta.

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage...dad-at-94.html

Cel mai batran tata al lumii are 94 de ani,hehehehehe:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 08.06.2012 at 21:41:36.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 08.06.2012, 21:54:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Barbatii nu se grabesc deoarece biologic sunt"valabili"uneori chiar si pana la 70-80(vezi linkul) in timp ce declinul biologic al femeii incepe pe la 30 de ani!!!!
Probabil asa se explica maturitatea emotionala diferita intre o tanara si un tanar aflati la aceeasi varsta.

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage...dad-at-94.html

Cel mai batran tata al lumii are 94 de ani,hehehehehe:)
Teoretic, cred ca inca se mai poate si la putin timp dupa moarte... sau poate ca, pur si simplu, nu trebuie ca toata lumea sa se reproduca. Cei care se simt vrednici sa faca asta, cu siguranta nu asteapta pana la 70- 80 de ani.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 09.06.2012, 01:16:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Exista din pacate si nefericita posibilitate ca in interiorul persoanei x sau y sa se afle persoana z, pe care n-are rost sa ti-o descriu, dupa cum poate exista, intr-o proportie mai mica, si varianta inversa.
Bun. Si cum sa fac diferenta? Adica sa si constientizez ca e ok dpdv crestinesc,sa-mi si placa de ea,sa impac si capra si varza?? E greu...

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ati incercat vreodata sa mergeti la biserica impreuna? Poate va ajutati unul pe altul sa gasiti ceea ce cautati, in cazul in care vreunul dintre voi n-a gasit deja. Hai ca mi-ar placea sa avem o nunta!
Gandesti prea departe

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Oare si-o fi gasit cineva, vreodata, jumatatea, chiar aici pe forum?????
Ca pe net, in general, stim bine ca se intampla frecvent.
Daca ar fi facut-o cineva banuiesc ca s-ar fi stiut,nu vad ce motive ar avea sa ramana in anonimat. Insa cum se spunea,doar nu vreti sa devina si forumul asta site de matrimoniale. De fapt m-am mai exprimat in privinta asta: nu ar fi neaparat rau nici asta atata timp cat ar fi ceva serios. Dar va dati seama ca toti distrusii care n-au nicio treaba cu religia ar intra pe aici. Ba poate s-ar mai da si falsi numai sa agate vreo eventuala frumusete de fata,si atunci ce folos ar mai avea??

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Raoul, hai in Catedrala din Cluj, ca te duc la petit!
Si la biserica mea sunt, dar in Catedrala si mai multe!
Sunt atatea fete, frumoase, imbracate decent dar si tineresc! Cu fețe luminoase si blande.
Hai ca ma faci sa vin la Cluj,ca de mult mi-am dorit sa ajung si pe acolo



Si ca o concluzie,toate la timpul lor cred. Uneori poate si noi gresim,in sensul ca ne prea grabim. Dumnezeu le randuieste pe toate,doar ca uneori ne mai si departam de El Sau cel putin eu simt ca mai am si momente de cadere,de distantare,chiar daca "teoretic" cred in continuare,merg la biserica etc.


Si mai e ceva. Din ce vad eu parca fetele sunt cele care au din ce in ce mai putina nadejde ca ar putea gasi un baiat calumea,frumos,credincios etc.Ca baietii in general pot agata mai usor o fata,sunt destule. Dar fetele care se respecta si au cat de cat niste pretentii si niste standarde de la care sa nu accepte derogare,parca nu au asa multe variante din cate vad eu...
Reply With Quote
  #180  
Vechi 09.06.2012, 01:41:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar fetele care se respecta si au cat de cat niste pretentii si niste standarde de la care sa nu accepte derogare,parca nu au asa multe variante din cate vad eu...
Observație corectă! Domnișoarele din categoria asta de vor să se mărite cu niște principii și standarde. Culmea e că și reușesc, chiar și fără vreun bărbat prin preajmă.....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24