Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 08.05.2010, 07:14:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Preotii sunt aceia carora li s-a incredintat zamislirea noastra cea duhovniceasca, ei sunt aceia carora li s-a dat sa ne nasca prin Botez. Prin preoti ne imbracam in Hristos, prin preoti ajungem madularele cinstitului trup al lui Hristos. Prin urmare este drept ca preotii sa fie pentru noi mai cinstiti si mai iubitori decat parintii nostri- Sf. Ioan Gura de Aur, Despre preotie

Sf. Vasile cel Mare- ...lucrarea de zidire a Bisericii, indreptarea greselilor, ajutorarea celor napastuiti, apararea fratilor cu credinta sanatoasa...si ravna si sarguinta pentru a aduce o imbunatatire cat de mica Bisericii...

Sf. Ioan Gura de Aur- Niciodatanu poti lasa armele din maini, ci stai mereu inarmat si intotdeauna treaz, ca si diavolul cu oastea lui sta intotdeauna inarmat privind trandavia noastra...

Sf. Ioan Gura de aur despre Sf. Ap. Pavel- ...a indurat tot felul de vrajmasii, dar a si avut tot felul de biruinte. N-a incetat vreodata lupta si niciodata nu i-a lipsit cununa...

Sf. Grigorie Teologul- pentru ca sa curat pe altii trebuie sa fiu eu mai intai curat. Sa fiu intelept, ca sa inteleptesc pe altii. Sa fiu eu lumina , ca sa luminez pe altii. Sa fiu eu aproape de Dumnezeu , ca sa apropii pe altii. Sa fiu eu sfant, ca sa sfintesc pe altii. Ca sa conduc cu mana, ca sa slujesc cu pricepere...
  #172  
Vechi 08.05.2010, 07:42:12
perplexus perplexus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

dracu stie scriptura pe de rost ..
in pustie il ispitea pe Domnul folosind cuvinte din scriptura ..
am vazut cum sectarii mai nou, se adapteaza
pun pe cartile lor numele Domnului cum se e pastrat in sf.Traditie ortodoxa - IIsus
baga texte din Sfintii Parinti - adica ortodoxe - ca sa-i nauceasca pe cei prosti care se numesc pe ei insisi ortodocsi
meseria sectarilor si asa zisilor teologi moderni e sa se bata in texte sfinte - se plictisesc daca nu fac asta
fariseii si carturarii il pandeau pe Domnul ca sa-l prinda cu cuvinte din scriptura..
dar nu se gandeau ca cuvintele scripturii erau chiar ale Lui
si de ciuda l-au rastignit
cu cat mai greu ne este noua, a celor care cauta pe Domnul, se ne punem mintea cu fariseii zilelor noastre .. sectarii, ereticii, ateii, afurisitii
totusi avem incredintarea ca toata legea este scrisa in inimile noastre .. a celor care ne silim catre Domnul
constiinta si rugaciunea ne ajuta sa facem fata ispitelor care vin prin acestia ..
  #173  
Vechi 08.05.2010, 08:05:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Eu nu inteleg un lucru. Daca vrea cineva sa sarbatoreasca in fiecare duminica (prima zi a saptamanii) Invierea Domnului, de ce trebuie sa desfiinteze o Porunca Dumnezeiasca?

Eu stiu despre ortodocsi care respecta Cele 10 Porunci Dumnezeiesti (inclusiv porunca a patra - asa cum a fost scrisa in piatra de Insusi Dumnezeu) iar duminica se duc la biserica.


Si mai am doua nedumeriri:
1). Tot vorbiti despre Inviere. Cand o cinstiti: duminica sau de Pasti? Eu stiu ca Hristos a inviat o singura data, dupa praznuirea Pastelui.
2) Cred ca Invierea este doar un pretext pentru a justifica pazirea primei zile a saptamanii. Pentru ortodocsi nu este importanta Invierea lui Hristos (care da nedejdea invierii mortilor si a vietii vesnice). Ce rost mai are invierea din morti daca se crede ca omul cand moare de fapt nu moare, ci merge intr-un anumit loc?

Unii crestini cred cu putere in Invierea Domnului si au nadejdea revenirii Lui si a invierii celor care au murit in credinta, pentru a mosteni viata vesnica. Dar aceasta nu ii impiedica sa respecte Poruncile lui Dumnezeu. Dimpotriva, nadejdea invierii te indeamna sa ai dragoste de Dumnezeu si sa asculti de Poruncile Sale.
Pentru teologia rasariteana timpul are o alta dimensiune. Noi prin slujbe nu comemoram sau aniversam, ci reactualizam-timpul sacru devine o pregustare a vesniciei. In fiecare Sfanta Liturghie Hristos nu mai moare insa se prelungeste in stare de Jertfa si Inviere.
De aceea pentru un calugar dintr-o manastire- in Pateric- era firesc sa spuna zilnic Hristos a inviat.
  #174  
Vechi 08.05.2010, 12:42:19
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Preotii sunt aceia carora li s-a incredintat zamislirea noastra cea duhovniceasca, ei sunt aceia carora li s-a dat sa ne nasca prin Botez. Prin preoti ne imbracam in Hristos, prin preoti ajungem madularele cinstitului trup al lui Hristos. Prin urmare este drept ca preotii sa fie pentru noi mai cinstiti si mai iubitori decat parintii nostri-
Abureli, Cristos a chemat toata suflarea omeneasca la preotie, preotie neinsemnand ce cunoastem noi astazi bineinteles cu toate acele atributii de multe ori exagerate.

Oricum, nu vorbim de preotie acum.
  #175  
Vechi 08.05.2010, 12:54:58
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Revenind putin la subiectul discutiei noastre as vrea sa mai amintesc un lucru, deloc fara importanta, si anume. Pentru cercetatorul autentic, sincer al Scripturii este lesne de inteles ca nu a survenit nicio schimbare a legii, nici macar a poruncii a patra cu privire la ziua de odihna. Ucenicul Ioan traieste undeva pana aproape de anul 100 dupa Cristos iar in preajma anului 90 scrie Evanghelia care ii poarta numele si Revelatia(Apocalipsa). Asta inseamna ca au trecut circa 50-60 de ani de la inaltarea Mantuitorului. Cand vine vorba despre ziua intai a saptamanii, Ioan se refera ca fiind doar prima zi din saptamana si nu consemneaza vreo modificare a statutului zilei respective. Sa fi fost Ioan un "invechit", un "legalist" notoriu si nu a vrut sa recunoasca faptul ca au intervenit niste modificari? Nici nu se pusese problema vreodata in acest fel.
  #176  
Vechi 08.05.2010, 13:55:20
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
vasalie ala.Ala ii dus cu pluta...
Cu parapanta. Ca stau in zona de munte unde nu circula pluta.

Multumesc pentru impresiile impartasite. Cand cineva ca tine face asemenea afirmatii inseamna ca am spus ceea ce trebuia (dar pe tine te deranjeaza).

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Si dupa cate citesc eu acu si asta 'almaris' e cam deraiat.
Sunt curios daca "almaris" se trage din neam de ceferisti.
  #177  
Vechi 08.05.2010, 14:27:24
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Sunt curios daca "almaris" se trage din neam de ceferisti.
Bunicu' a fost ceferist multi ani de zile asa ca se poate spune
  #178  
Vechi 08.05.2010, 17:59:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Revenind putin la subiectul discutiei noastre as vrea sa mai amintesc un lucru, deloc fara importanta, si anume. Pentru cercetatorul autentic, sincer al Scripturii este lesne de inteles ca nu a survenit nicio schimbare a legii, nici macar a poruncii a patra cu privire la ziua de odihna. Ucenicul Ioan traieste undeva pana aproape de anul 100 dupa Cristos iar in preajma anului 90 scrie Evanghelia care ii poarta numele si Revelatia(Apocalipsa). Asta inseamna ca au trecut circa 50-60 de ani de la inaltarea Mantuitorului. Cand vine vorba despre ziua intai a saptamanii, Ioan se refera ca fiind doar prima zi din saptamana si nu consemneaza vreo modificare a statutului zilei respective. Sa fi fost Ioan un "invechit", un "legalist" notoriu si nu a vrut sa recunoasca faptul ca au intervenit niste modificari? Nici nu se pusese problema vreodata in acest fel.
Apostolul Ioan a primit Apocalipsa in zi de duminica.El insusi zice "Am fost in duh in Ziua Domnului".

Despre schimbarea zilei de odihna vorbeste si Pavel in Epistola catre Evrei, cap 4, versetele 7-9.

In afara de asta si Sfanta Scriptura, consemneaza adunari ale crestinilor in ziua duminicii.Apoi scrierile parintilor apostolici din primul si al doilea secol.Toate scrierile atesta praznuirea duminicii de catre crestini, inca de la inceput.

Astept raspuns la intrebarile astea:

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ia spune documentatule si invatatule... Ce fel de zile au fost zilele creatiei?Trebuiesc interpretate literal zilele , noptile si diminetile actului creator din Geneza?Ce fel de 'zile,nopti si dimineti' au fost pana in ziua a 4 a cand au fost create soarele si luna?Trebuie interpretata literal odihna lui Dumnezeu si ziua a saptea din Geneza?Oboseste oare Dumnezeu si se sleieste de puteri?S-a incheiat ziua a saptea din Geneza?S-a incheiat Odihna lui Dumnezeu?A fost ziua a saptea despre care se zice ca s-a odihnit Dumnezeu sambata?Este Ziua a saptea a creatiei sambata?

Haide documentatule, invata-ma!

Cat despre Lege, de unde ai tu ideea ca Legea a ramas neschimbata?
  #179  
Vechi 08.05.2010, 18:44:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit pt almaris

Mai, daca ai fi stat tu in inchisoare pentru credinta cum au stat preotii nostri- Parintele Arsenie Boca, Parintele Arseniue Papacioc, Nicolae Steindhart- Monahul de la Rohia, Valeriu Gafencu- Sfantul inchisorilor, Parintele Staniloaie, Parintele ilie Lacatusu... si altii si altii pentru Hristos...nu huli, necredinciosule... nimic nu ai a spune...tocmai ai indraznit sa iei in deradere pe Dumnezeiescul Sfant Ioan Gura de Aur. Stii de ce i se spunea asa? Stii ce a facut el?Mai ca ti-as face ce a facut Sfantul Nicolae ratacitului Arie...Taare as vrea sa va vad cum va manifestati la Moliftele Sfantului Vasile cel Mare. Eu despre PREOTIE SI TOATE DISCUT CU FRATII ORTODOCSI, IAR DACA ITI PLACE, ASCULTA SI IA AMINTE!!!!!!!
  #180  
Vechi 08.05.2010, 19:37:37
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Mai, daca ai fi stat tu in inchisoare pentru credinta cum au stat preotii nostri- Parintele Arsenie Boca, Parintele Arseniue Papacioc, Nicolae Steindhart- Monahul de la Rohia, Valeriu Gafencu- Sfantul inchisorilor, Parintele Staniloaie, Parintele ilie Lacatusu... si altii si altii pentru Hristos...nu huli, necredinciosule... nimic nu ai a spune...tocmai ai indraznit sa iei in deradere pe Dumnezeiescul Sfant Ioan Gura de Aur. Stii de ce i se spunea asa? Stii ce a facut el?Mai ca ti-as face ce a facut Sfantul Nicolae ratacitului Arie...Taare as vrea sa va vad cum va manifestati la Moliftele Sfantului Vasile cel Mare. Eu despre PREOTIE SI TOATE DISCUT CU FRATII ORTODOCSI, IAR DACA ITI PLACE, ASCULTA SI IA AMINTE!!!!!!!
nu te mania, ca nu pier decat fiii pierzarii ,ca sa se implineasca scriptura/cei intunecati la cuget si minte ii va lumina doar dumnezeu
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua X Gabriel_ND Intamplari adevarate 10 12.10.2011 13:51:05
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16