Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 31.01.2013, 22:01:33
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Zi mersi că încă n-au fost mobilizați și ginecologii în treaba asta. Că atunci să vezi circ, războiul clonelor în peștera muierii!
Ba va inselati, eu am auzit si varianta ginecologica a implantului de cip in scop experimental. Face parte din angoasele moderne.
Eu pe radigrafie vad lucrari dentare- este normal sa fie radioopace, am si eu in gura imagini (nu sunt implanturi- alea sunt clre- arata ca un cui infipt in os-ceea si este- sunt dinti cu obturatii de canal care par bine facute (pana la radacina) si coroane. Nu sunt implanturi dentare- ma refer la cele care se substituie unui dinte pierdut. Din aceasta cauza au si forma "neregulata". Poate exista un stomatolog pe forum care sa detalieze problema.
Eu am purtat si aparat dentar vreo 2 ani jumatate si pe cuvant ca nu prindeam posturi straine cu sarmele din gura.....
Reply With Quote
  #172  
Vechi 31.01.2013, 22:23:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Ba va inselati, eu am auzit si varianta ginecologica a implantului de cip in scop experimental. Face parte din angoasele moderne.
Eu pe radigrafie vad lucrari dentare- este normal sa fie radioopace, am si eu in gura imagini (nu sunt implanturi- alea sunt clre- arata ca un cui infipt in os-ceea si este- sunt dinti cu obturatii de canal care par bine facute (pana la radacina) si coroane. Nu sunt implanturi dentare- ma refer la cele care se substituie unui dinte pierdut. Din aceasta cauza au si forma "neregulata". Poate exista un stomatolog pe forum care sa detalieze problema.
Eu am purtat si aparat dentar vreo 2 ani jumatate si pe cuvant ca nu prindeam posturi straine cu sarmele din gura.....
Eu am încercat doar o poantă "dietetică", sunt sigur că dacă am face o listă cu toate experimentele medicale și perimedicale din lumea largă ne-am cruci....

Tehnic vorbind, se poate implanta un dispozitiv elecronic de urmărire în cavitatea bucală, dar ca să merite investiția trebuie să existe și o miză pe măsură. Poate că amantei liderului Al Qaeda ar merita să-i montezi așa ceva în măsea.....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 31.01.2013, 22:42:31
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Eu nu m-am referit la experimente medicale, ci la temerea unei femei ca i s-a implantat un cip in uter la ultimul control ginecologic. Personal cred ca asemenea idei sunt ispite moderne (sa te temi, sa te crezi deosebit s.a).
Reply With Quote
  #174  
Vechi 31.01.2013, 22:56:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Eu nu m-am referit la experimente medicale, ci la temerea unei femei ca i s-a implantat un cip in uter la ultimul control ginecologic. Personal cred ca asemenea idei sunt ispite moderne (sa te temi, sa te crezi deosebit s.a).
Nu prea văd rostul implatării unui cip în uter, chiar și în cea mai exagerată fantasmă conspiraționistă.

Sau:

- poate că e un plan secret al lui bărba-su să-i monitorizeze "traficul" în zona respectivă

Sau:

-savanții din subordinea masoneriei au descoperit adevăratul centru de comandă al gândirii feminine...

Sau:

- femeia respectivă a fost selecționată să-l aducă pe lume pe Terminator 6

Dincolo de glumă, observația legată de ispitele moderne este cât se poate de plauzibilă!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 31.01.2013 at 23:00:02.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 31.01.2013, 23:12:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Personal cred ca asemenea idei sunt ispite moderne (sa te temi, sa te crezi deosebit s.a).
Ispita mandriei - a te considera ales, important, cat si ispita martirajului, de a afla lumea ca ai fost tu cel sacrificat, pecetluit cu cip experimental. Doamna care crede ca are cip in sinus, de care ni s-a relaltat in debutul topicului, parea chiar entuziasta ca ea e considerata "dusman al poporului" si ca e supravegheata. Lupta ei e cu aceste doua ispite; de la invinge, dispar emisiile guturale.

Last edited by ioanna; 31.01.2013 at 23:34:13.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 31.01.2013, 23:39:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ispita mandriei - a te considera ales, important, cat si ispita martirajului, de a afla lumea ca ai fost tu cel sacrificat, pecetluit cu cip experimental. Doamna care crede ca are cip in sinus, de care ni s-a relaltat in debutul topicului, parea chiar entuziasta ca ea e considerata "dusman al poporului" si ca e supravegheata. Lupta ei e cu aceste doua ispite; de la invinge, dispar emisiile guturale.
Daca e sa urmarim cauzele spirituale ale bolilor psihice, observam ca tocmai persoanele complexate, marginalizate trec nu de putine ori la extrema cealalta, nevoia de stima de sine se transforma intr-o mandrie exagerata care daca nu-si gaseste o exprimare in realitate rabufneste in latura imaginara.

Individul refuza realitatea si isi creaza una alternativa in care este o persoana deosebita si trece prin lucruri iesite din comun, avand un rol special, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 01.02.2013, 00:57:19
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca e sa urmarim cauzele spirituale ale bolilor psihice, observam ca tocmai persoanele complexate, marginalizate trec nu de putine ori la extrema cealalta, nevoia de stima de sine se transforma intr-o mandrie exagerata care daca nu-si gaseste o exprimare in realitate rabufneste in latura imaginara.

Individul refuza realitatea si isi creaza una alternativa in care este o persoana deosebita si trece prin lucruri iesite din comun, avand un rol special, etc.
O observatie retorica:
Acum 10 ani gandeam exact ca tine. Si in felul tau ai dreptate (privit dintr-un unghi). Acum insa (priviind si din alt unghi) ma intreb: oare nu este fiecare om o persoana deosebita in felul sau, o persoana deosebita pt ca asa a vrut si a ingaduit Dumnezeu sa fie?
Oare nu cumva, acea supracompensare este un ultim strigat spre cei din jur, in a le arata (unor orbi) fumusetea si unicitatea umanitatii celui complexat?
Oare nu simte (poate fara sa constientizeze), orice om (chiar cel mai marginalizat, cel mai complexat), ca este unic in ochii Cuiva, ca Cineva sigur il iubeste si il pretuieste si pe el (oare nu simte cumva instinctiv orice om ca trebuie sa aiba o valoare din moment ce este pe lumea asta, chiar daca inca nu constientizeaza ca valoarea sa este in ochii Lui Dumnezeu care l-a creat si il iubeste) si oare nu este aceasta supracompensare o incercare (ingaduita de Dumnezeu), un strigat, ca sa vada si orbii (cei ce nu vad decat cel mult propria lor "frumusete"-"normalitate"), sa vada frumusetea si valoarea umanitatii celei create de Dumnezeu si in ceilalti?

Sa-ti spun o intimplare care m-a uimit: am intilnit o mama cu o fiica ce suferea de un retard sever. Copila, adulta de fapt, cu mintea ca unui copil mic, era atat de senina, fericita si emana atata pace, delicatete si blindete, ca uimea. Parca traia raiul de fapt. In timp ce mama-sa, femeie cat se poate de intreaga la minte, se amara si se supara din orice miscare a fiicei sale care ii scotea la iveala handicapul - mama era atat de chinuita de parca traia un continuu iad. Doua extreme: una cu mintea intreaga dar sufletul arzand de chin (parca in iad), cealalta cu mintea anormal de putina, dar radiind reala bucurie si seninatate (parca in rai).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.02.2013 at 01:28:40.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 01.02.2013, 08:38:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce bine ca exista si oameni normali pe lumea asta. O sa tin seama de sfaturile lui AlinB si ale Ioannei si am s-o sfatuiesc pe prietena mea sa consulte un psihiatru. Va multumesc, dragi crestini, pentru bunele voastre sfaturi. Numai psihiatrul este cel care poate rezolva asemenea probleme!

Da, unul dintre dispozitive produce niste reactii ciudate pe care inainte nu le-a avut. Dar, probabil, psihiatrul, in atotstiinta lui, va sti despre ce este vorba si-i va prescrie pacientei cu pricina leacul necesar. Chiar daca aceste dispozitive exista, psihiatrul trebuie s-o convinga ca i se pare! Asta am inteles ca e solutia propusa de crestinii nostri autentici si normali.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 01.02.2013, 08:54:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Halucinațiile: percepții senzoriale în absența unor stimuli exteriori. Halucinațiile auditive (în special vocile) și senzațiile fizice bizare sunt cele mai frecvente.
Antonia,

programeaza o dubla consultatie in cazul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 01.02.2013, 09:04:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
O observatie retorica:
Acum 10 ani gandeam exact ca tine. Si in felul tau ai dreptate (privit dintr-un unghi). Acum insa (priviind si din alt unghi) ma intreb: oare nu este fiecare om o persoana deosebita in felul sau, o persoana deosebita pt ca asa a vrut si a ingaduit Dumnezeu sa fie?
Oare nu cumva, acea supracompensare este un ultim strigat spre cei din jur, in a le arata (unor orbi) fumusetea si unicitatea umanitatii celui complexat?
Oare nu simte (poate fara sa constientizeze), orice om (chiar cel mai marginalizat, cel mai complexat), ca este unic in ochii Cuiva, ca Cineva sigur il iubeste si il pretuieste si pe el (oare nu simte cumva instinctiv orice om ca trebuie sa aiba o valoare din moment ce este pe lumea asta, chiar daca inca nu constientizeaza ca valoarea sa este in ochii Lui Dumnezeu care l-a creat si il iubeste) si oare nu este aceasta supracompensare o incercare (ingaduita de Dumnezeu), un strigat, ca sa vada si orbii (cei ce nu vad decat cel mult propria lor "frumusete"-"normalitate"), sa vada frumusetea si valoarea umanitatii celei create de Dumnezeu si in ceilalti?

Sa-ti spun o intimplare care m-a uimit: am intilnit o mama cu o fiica ce suferea de un retard sever. Copila, adulta de fapt, cu mintea ca unui copil mic, era atat de senina, fericita si emana atata pace, delicatete si blindete, ca uimea. Parca traia raiul de fapt. In timp ce mama-sa, femeie cat se poate de intreaga la minte, se amara si se supara din orice miscare a fiicei sale care ii scotea la iveala handicapul - mama era atat de chinuita de parca traia un continuu iad. Doua extreme: una cu mintea intreaga dar sufletul arzand de chin (parca in iad), cealalta cu mintea anormal de putina, dar radiind reala bucurie si seninatate (parca in rai).
Trebuie sa-ti spun ca din prima parte a mesajului tau n-am inteles mare lucru.
Nici n-am inteles practic ce anume ar fi putut genera aceasta perspectiva pana nu am ajuns si la a doua parte.

Inteleg cum te-a impresionat pe tine acea experienta dar personal as vedea-o dintr-un unghi diferit.

In primul rand, aici este vorba despre schizofrenie si nu cred ca am intalnit schizofrenici fericiti sau in orice caz impacati cu sine si lumea din jur, nu cand se afla la apogeul bolii (crize).
Este posibil sa fie unii, dar cred ca abia cand au pierdut total contactul cu realitatea si se afla 100% in acea lume iluzorie in care lucrurile merg dupa placul lor asa daca nu cumva si-au construit chiar un iad, in care sunt permanent urmariti, persecutati, etc.

In al doilea rand, sa nu confundam "fericirea" derivata dintr-un retard sever, care inseamna lipsa constientizarii de sine sine si a lumii din jur, cu pacea la care ajunge un om sanatos prin induhovnicire.

Si un om cand doarme manifesta in exterior toate semnele impacarii cu sine si lumea din jur, nu inseamna ca asta este calea de urmat in viata.

Iar pe de alta parte, trebuie sa o intelegi si pe mama - daca ai sa fii vreodata in postura de parinte probabil ai sa intelegi prin ce trece si de ce.

Un copil - poate fi mult mai senin si cu suflet usor pentru ca nu a luat inca contactul cu viata insa secretul nu este cum sa fi iinfantil toata viata sau cum sa te feresti de ea ci cum sa treci prin viata fara vatamari sufletesti.

In concluzie, facand deosebirea intre boala psihica dobandita pe fondul unui handicap sufletesc/biologic si retardul care este o chestiune strict biologica, nici una din ele nu este o stare speciala in sens pozitiv ci una tragica, pe scurt - o boala, iar Dumnezeu nu ne-a creat bolnavi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.02.2013 at 09:10:30.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Razboiul nevazut! alexdu Generalitati 17 09.02.2011 21:10:52
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
razboiul mithrandir Generalitati 6 10.08.2009 16:58:28
Razboiul din Georgia mirelat Stiri, actualitati, anunturi 14 14.08.2008 08:08:00
Razboiul Nevazut Mikhael Resurse ortodoxe on-line 1 20.08.2007 17:48:44