Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 26.09.2013, 20:28:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit :)

Singurul mancator de furnici pe care l-am vazut vreodata la Zoo, a fost frumuselul asta din poza.
Dar nu stiu care este numele lui correspondent in lb.romana.
Attached Images
File Type: jpg giant-anteater-walking.jpg (61,7 KB, 12 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 26.09.2013, 22:28:34
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Singurul mancator de furnici pe care l-am vazut vreodata la Zoo, a fost frumuselul asta din poza.
Dar nu stiu care este numele lui correspondent in lb.romana.
Nu vad clar, dar cred ca e Myrmecopahaga sp. Furnicarul mare. Rar, saracul, da se pare ca populatiile se refac lent. Tare tiscos si asta. E blind, dar daca se simte amenintat, poate eviscera si o puma cu ghearele. Ehei, ruda lui defuncta, Megatherium, nimicea clanuri intregi de Smilodon, daca avea chef sa guste din vinatul lor. Cam greu sa vinezi asa o splendoare a maimii si fortei fizice.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 26.09.2013, 23:08:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
On-topic: ce bine ar fi daca asprele rinduieli de postire de la athoniti, rusi si gruzini ar fi normative in toate autocefaliile ortodoxe!
Florin-Ionut, iti cer un sfat: subsemnatul, chiar acum bea a nu stiu cita suta de cana mare de 2 litri cu compot de prune fara zahar. De cam o luna, aproape doar asta beau/maninc. Ce parere ai? Multumesc.
Salut,

Aruncă o privire aici: romaniaraw.freeforums.org/viewtopic.php?f=11&t=493

Cred că dacă era compot fără prune, adică apă chioară, te-ai fi cîștigat mai mult - conform citatelor postate de cei de pe romaniaraw (citește doar prima pagină de sus pînă jos, merită). Însă a ține post cu apă o lună implică multe condiții prielnice, pregătire și documentare temeinică înainte.

Acum sînt eu curios: senzațiile sporadice de foame au dispărut după trei zile? Cred că nu... Ai lucrat / studiat / avut activitate solicitantă în răstimp? Ce înseamnă ”aproape doar asta”, ce ai mai consumat? Cît vrei să continui și... de ce faci așa ceva?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 27.09.2013, 12:50:57
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut,

Aruncă o privire aici: romaniaraw.freeforums.org/viewtopic.php?f=11&t=493

Cred că dacă era compot fără prune, adică apă chioară, te-ai fi cîștigat mai mult - conform citatelor postate de cei de pe romaniaraw (citește doar prima pagină de sus pînă jos, merită). Însă a ține post cu apă o lună implică multe condiții prielnice, pregătire și documentare temeinică înainte.

Acum sînt eu curios: senzațiile sporadice de foame au dispărut după trei zile? Cred că nu... Ai lucrat / studiat / avut activitate solicitantă în răstimp? Ce înseamnă ”aproape doar asta”, ce ai mai consumat? Cît vrei să continui și... de ce faci așa ceva?
Varza cruda, prune crude, mere si struguri. Fac asta pentru a mai arunca din toxine, si ca sa mai imi spal rinichii. Activitatea: lucrul la computer la o distributie linux romineasca. Mi-era foame, dar senzatii sporadice, ca niste fiori. Ce parere ai?
Reply With Quote
  #175  
Vechi 27.09.2013, 17:38:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cu regimul asta ai putea sa te si ingrasi.
Mai ales strugurii sunt hipercalorici dar nici prunele nu sunt mai prejos.

De curiozitate, ai slabit in perioada asta? Cat?

Era un topic fain, pacat ca s-a umplut cu gunoaie postate sistematic de la stim noi cine.

De fiecare data cand il vad la topicuri actualizate ma gandesc ca poate a mai aparut ceva interesant aici, dar cand vad cine a postat ultima data (si inca sistematic, obsesiv) ma las pagubas.

Asta e prima discutie de natura sa mai invioreze subiectul (si la subiect).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.09.2013 at 17:52:18.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 27.09.2013, 17:58:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salut,

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Varza cruda, prune crude, mere si struguri. Fac asta pentru a mai arunca din toxine, si ca sa mai imi spal rinichii.
E bine, demonstrezi că ai voință, dar se poate și mai bine. Prin dieta fructivoră beneficiezi de zahăruri la greu și de carbohidrați - elemente care nu-s văzute cu ochi buni în cantități mari... Pe cînd prin postul cu apă, pe lîngă detoxifierea celulelor / spațiilor intercelulare apar nenumărate avantaje: odihna organelor ce se ocupă cu digestia, purificarea sîngelui, repararea țesuturilor avariate, îndepărtarea celor moarte, înfometarea tumorilor / țesuturilor canceroase pînă la dispariție (care se hrănesc cu glucide din cîte am înțeles), autovindecarea unui lung șir de boli din cele mai diverse (efectele vizibile imediate se văd la nivelul pielii), claritatea sporită a minții, absența foamei după a treia zi șamd.

În post foamea e înlocuită cu niște senzații vagi, ca fiorii cum zici tu, care semnalează micșorarea stomacului. De aia nu e bine să bei multă apă dintr-o dată.

Citat:
Activitatea: lucrul la computer la o distributie linux romineasca. Mi-era foame, dar senzatii sporadice, ca niste fiori. Ce parere ai?
Implementați și diacriticele noastre dacă tot va fi un produs românesc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 07.10.2013, 16:29:29
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Cearta pe idoli și asemănarea.. cu furnicarul cel mare!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu regimul asta ai putea sa te si ingrasi.
Mai ales strugurii sunt hipercalorici dar nici prunele nu sunt mai prejos.

De curiozitate, ai slabit in perioada asta? Cat?

Era un topic fain, pacat ca s-a umplut cu gunoaie postate sistematic de la stim noi cine.

De fiecare data cand il vad la topicuri actualizate ma gandesc ca poate a mai aparut ceva interesant aici, dar cand vad cine a postat ultima data (si inca sistematic, obsesiv) ma las pagubas.

Asta e prima discutie de natura sa mai invioreze subiectul (si la subiect).
Mă bucur că nu-s int-eres-ant..
Iar dacă am păgubit pe cineva din avere, din năravul lui cel urât: curiozitatea de finalul acela.. de cum se termină cearta aia pe idoli și pe asemănarea cu ei, atunci pot să cred că nu am scris dejabba the hut... și atunci chiar că mă bucur și eu pentru înviorarea acestui fir plictisitor de discuție!


Postul cu apă e o mare prostie.. un fel de poșircă ce se termină prin multă pișoarcă!.. vorba lu' dezbrăcatu'.

Last edited by vsovivivi; 07.10.2013 at 16:33:58.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 15.10.2013, 19:09:06
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Fățarnicool dracoolui e crud prin păcate și e mândru de asta: mare curbar bătăuș.

Ipocritul se laudă că este victima cea mai grozavă a crizei de timp... rezolvând mereu singur toate problemele cu o grijă foarte disperată și serioasă însă e simulare, prefăcătorie, furând astfel meritul și aprecierea celorlalți de parcă toată nădejdea lumii este numai în el eroul și apoi, după rezolvarea problemei, de către alții bineînțeles, suge și speculează meritele în favoarea sa spre slava deșartă. Se știe preface perfect că nu se preface deloc când se arată văzut și toată ziua lucrează numai fățărnicia și credibilizarea goală de conținut visând la atractivitatea și superioritatea totală prin viclenia lucrului la fațada născocită ca model de artă și înțelepciune și astfel prin toate cele ce ți le arată și ți le expune se dă plin de socotință și de dreptate de parcă ar trebui urmat numai el și lecțiile lui pe care le dă cu altruism la modul cel mai exchibiționist cu putință sperând că prin ceea ce se vede sau se deduce la el va scăpa neobservată trăirea lui cea interioară, lucrarea lui cea lașă și plină de spurcare și răutate vicleană rodind numai păcatul, și sperând el că nu contează și că nu va conta cîtă neghină vopsită împrăștie în jur din moment ce scopul general pare bun: poleirea și lustruirea tuturor căilor ce duc în iad de parcă ar duce în Rai.

E vorba deci de cruzime!.. de cea mai crudă cruzime, cruzimea perfectă și ideală, cruzimea totală, prima și ultima vamă.

Acesta poftează mereu după păcerea păcatelor ascunse în pofte și după trădările ascunse în fericirile înșelării și libertățile fățărniciei. Asta e plăcerea lui: ridicare cârtirii și revoltei maselor ce vine din minciună și din aruncarea vinei pe aproape, pe Dumnezeu, prin pomenirea sinceră și ironică și semeață a spurcăciunilor spre stârnirea planurilor rele și îndrăznirea împlinirii lor ca distracție a cruzimii și vicleniei.

Asta e toată distracția și gLumea, asta e răutatea: mita minciunii măririi de sine și plăcerea eului egoist ascuns în toate.

Asta îi place fariseului și asta îl încântă: aprinderea foarte rapidă a certei pe idoli și a amenințării cu răzbunarea necruțătoare, din credulitate fățarnică în minciuni și pentru funcții închipuite de pe poziția de mare apărător al furăciunilor bogaților corupți și pentru supunere la idoli ca importantă lucrare de plinere a îndoielii spre înfumurarea lăcomiei necredincioase și nesătule a omului prost și credul și naiv care nu vrea să creadă niciodată exact așa ca dracool decât în superstiții și blestem... din toată nădejdea în deznădejde, adică iubind dezbinarea de umilință.

Și ce este pofta altceva decât pismă și invidie pentru semeția răutății?.. și ce este plăcerea altceva decât mita minciunii măririi de sine ca plăcere de sine, ca iubire de sine, ca mare mândrie și lăudăroșenie ascunsă în prefăcătorie și fățărnicie?

Last edited by vsovivivi; 16.10.2013 at 12:36:29.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 18.10.2013, 10:59:55
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Eul omului gLumeț ca mare prooroc mincinos.

Când îi vine pofta nătângă a ochilor și te privește întâmplător ca dus în somn cu ochii pe tine, se arată semeț și smințișor nevinovat îngurgitând desfrânat și înșelător chiar în momentul acela pe calea înghițirii mucilor din ochii plini de urdori până în pofta vicleană și crudă a inimii trădătoare pe calea nas, limbă, gât, esofag, stomac și cele de sub el... plăcerea iubirii și minciunii măririi de sine ca viitor fericit (trufia 'vieții' deznădăjduite), de parcă el ar fi și va fi raiul desfătărilor și mîngâierilor proorocitoare, el deznădăjduitul, el omul gLumeț (eț de la semeț).

Și face ca exemplu de încredere ispita și păcatul în ideea de a nega și a credibiliza că cică păcatul cu cât îl faci mai mult, mai tare, mai sigur, se preschimbă în virtute și deci nu mai este păcat ci știință, și apoi face deznădejdea, face speculația cu o cruzime neobservabilă, speculează lucind și demonstrând absurd atotputernicia morții și a blestemului și a chinului veșnic ca și cum ar face o lucrare de mare căință și mare responsabilitate când defapt lui fiindu-i frică de răspundere se arată mereu foarte copleșit de criza de timp cu care se laudă ca o victimă eroică de atâta vrednicitate și responsabilitate frățească și altruistă. Defapt fățarnicool prooroc mincinos se ascunde în criza de timp sperând să scape de răspundere înaintea șefilor cu această mască: Fă-te că lucrezi cu răspundere și îngrijorare, și cu găsirea la nesfârșit a piedicilor și a chichițelor cu care te lupți să izbutești!

Păcatul din el este pismaș pe Dumnezeu fiindcă-i fură din timpul împlinirii prilejurilor de cădere în ispită și de preocupare cu păcatul toată ziua și imediat se aprinde nemulțumit ca intrat în criză de timp!.. că nu-i minteresul lui, că te face să-l vezi ca un fel de mare avere și să-l aperi ca avocatool.

El se dă exemplu de căi păcătoase sulimenizate care cică nu contează din moment ce scopul salvării idolilor scuză mijloacele, se promite pe el însuși ca viitor veșnic și fericit pe căile cele spurcăioase și deșarte pe care le arată și le răspândește exact ca pe neghina vopsită care-i iese din gură necontenit ca lucrarea de foarte mare valoare și de înaltă ținută morală: ''seamănă''.

El defapt a furat trecutul de 7500 de ani al Domnului Hristos Iisus și scriptura și împlinirea în prezent și viitor a Cuvântului lui Dumnezeu și după ce a furat se crede el însuși merituosul de parcă prin strădania lui face și e ceva important și foarte mare și plasându-se pe sine în viitor ca fericire și împlinire se lasă în mituirea cu minciuna măririi de sine ca prin plăcerea asta să păcălească fetele sau pe oricine îndemnând la părerile și socotelile lui deșarte.

El este defapt trecutul cel urât și rău și se dă și se ține pe sine de sine cu încăpățânare că cică el ar fi prezentul și viitorul când defapt numai Hristos este prezentul și viitorul: Cuvântul lui Dumnezeu, numele cel nou al Domnului Iisus.

Ca să ieși din starea asta semeață de mare teolog și prooroc mincinos poți să faci ceva simplu, căci Domnul îți dă putere: ia jugul și sarcina cea ușoară a Domnului și păzește purtarea crucii și răstignirii tale până la sfârșit în urma Domnului, ''vino după Mine fiule... mergi în urma Mea omule... înapoia Mea satană și prooroc mincinos...

Deci cine voiește să iasă din blestemul lui însuși să se lepede de sine căci el însuși este trecutul, să vină după Mine și să intre în binecuvântare căci Hristos este prezentul și viitorul.

Asta este lepădarea de sine: socotindu-te trecutul cel rău și urât să vrei să fii Dumnezeu și ca Dumnezeu mergând pe Calea lui Dumnezeu în urma lui Dumnezeu ca un Fiu căci fiul este asemenea părinților lui.. pe căile îndreptate de toți proorocii lui Dumnezeu: ''Pregătiți căile Domnului, drepte faceți-I cărările cele înclinate și întortocheate ca să nu alunecați pe ele în iadeul vostru cel viclean cu judecăți mituite, sentințele iubirii egoiste... căci Împărăția Cerurilor, Țara Norilor plini de heruvimi și serafimi s-a apropiat.. Vine Domnul Împărățind împreună cu toți sfinții Săi...

Lepădați-vă de sine simplu și eficient: eu sunt trecutul care-l socoteam prezent văzîndu-l viitor iar Domnul Iisus și Cuvântul lui Dumnezeu chiar este prezentul și viitorul cel adevărat!

''Tristă este căprioara rătăcită printre scai dar mai trist este mieluțul printre iezii ce vor bai... lupii cruzi și răi... ascunși sub fățărnicia crizelor de timp.''

Grăbiți-vă să vă pocăiți și să intrați înapoi pe Cale, căci cei de pe lângă drum fac trotuarul și se scurg prin canale, cei în pământ prea subțire și pietros sunt credincioșii fățărniciei, cei căzuți între scai și spini și mărăcini sunt înăbușitorii grâului cu toate grijile și plăcerilor glumești ale tuturor științelor superstițioase și vrăjitorești ce se cred savante și a tot explicaționiste și știutoare iar cei cu pământ 'bun' și adânc și plini de 'umezeală' la rădăcini sunt cei ce rodesc numai păcate spurcate... unii 30, alții 60 și alții 100 de 'arginți' deodată... defapt în ascuns se vede că e vorba de 6 și 66 și 666 și invers 999 adică un fel de cârlige cu 3 harpoane ca să te scoată din apă, din cer!.. ca să nu mai fii tu pește ceresc ci pământesc și să te faci mare... rechin. Iar în cârlig ca momeală ești tu însuți cu născoceala ta cea artistico-științifică și smințitoare carele vei fi!

''Eu sunt pământul cel bun, pământul făgăduinței și Cuvântul Meu este apa Vieții care vă răcorește cu umezeala cea sfântă, din belșug la rădăcină... Eu sunt Vița și rodul și ciorchinele frățesc al fiecărei bisericuțe din loc în loc... Fiiți voi mlădițele Mele... cele dragi și scumpe cu preț mare și fărădepreț.

Cam așa ceva se interpretează pilda semănătorului!

Last edited by vsovivivi; 18.10.2013 at 15:12:12.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 18.10.2013, 13:51:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multi calugari sufera de lipsa de calciu; te-ai gandit la asta? Ei nu fac plaja ca noi si calciul nu se fixeaza, dand tot felul de jene.
Mișcarea combinată cu aerul bine oxigenat (mișcarea pe munte în special) calcifiază oasele de asemenea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12