Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 24.04.2013, 10:23:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ia mai zi-ne nouă măi nenea Alinuș cum e cu chiria, cu săracii, cu cerșetorii, cu pioșenia și cu operele intelectuale, că văd că ai competențe multilateral dezvoltate. Și nu în ultimul rând combați bine rău.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #182  
Vechi 24.04.2013, 10:28:01
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar cred ca neintelegearea tot spre bine a fost, adica in felul asta ai inteles probabil mai bine la ce ma refeream cand am vorbit de perfectionism prost inteles.
Totul este bine cand se termina cu bine :),amandoi am inteles la ce se refera celalalt si desi sunt mare amator,vai mie,de prajituri acum trebuie sa ma intorc la cifrele mele,la acele notiuni seci si reci care transforma viata umana,cu miracolul ei,in cifre la bilant,perfecte in impietrirea lor.Din pacate,in ciuda creativitatii mele,nu am reusit sa gasesc (inca) metoda sa fiu platit pt a sta pe acest forum :) Numai bine si o zi minunata fericitilor :)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 24.04.2013, 10:30:27
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stii, de ceva ani incoace incep sa cred ca o mare parte din problemele noastre sociale se datoreaza exact genul de mentalitate enuntata de tine mai sus.
Mentalitate care vine din trecutul de nu-asa-vesela-amintire, cand Statul iti dadea asigurari ca poti sa dormi linistit, el gandeste si face si drege pentru tine.
Tu sa stai linistit in rand, sa faci ceea ce ti se spune, sa parcurgi un anumit traseu si el o sa aiba grija sa ai un acoperis si o farfurie de mancare, binenteles cu alte interdictii de rigoare (politica, religie).
Mi se pare că cei mai mulți dintre noi avem (încă) nevoie de o mamă la sânul căreia să mai sugem, care să ne mângâie, să ne poarte de grijă. Pe vremea comunismului Statul a încercat să joace rolul ăsta, iar când „a murit”, am rămas un popor de orfani. Așa se explică nostalgia după „cât de bine era înainte”.

Din nevoia asta, unii au început să caute, să asculte și să descopere Biserica, înțelegând că cea care a murit era vitregă și că abia acum s-au întors la sânul mamei bune, de la care sugem laptele adevărat, dătător de viață adevărată.

Iar mama asta adevărată nu prea ne cocoloșește, ne ajută când suntem la pământ, însă în privința traiului în lume ne învață să creștem, să fim responsabili, să ne maturizăm. Ne lasă să cunoaștem și asprimea vieții, căci ne este de folos.

În cele duhovnicești, însă, nu ne refuză niciodată, oricât de copii ne-am dovedi: mereu ne iartă, mereu ne mângâie, mereu ne hrănește, doar-doar om învia.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 24.04.2013, 11:14:22
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

@N .Priceputu
"Mi se pare că cei mai mulți dintre noi avem (încă) nevoie de o mamă la sânul căreia să mai sugem, care să ne mângâie, să ne poarte de grijă. Pe vremea comunismului Statul a încercat să joace rolul ăsta, iar când „a murit”, am rămas un popor de orfani. Așa se explică nostalgia după „cât de bine era înainte”........."

Domnule Priceputu,ma bucur tare mult sa constat ce tineret destept si credincios s-a ridicat in Campulung-orasul meu natal!!!!sunt deosebit de incantata sa va citesc interventiile.Sper sa va ajute Bunul Dumnezeu sa aveti o viata pe masura credintei dvs.Toata stima si respectul meu.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 24.04.2013, 11:26:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vă mulțumesc tare mult, însă trebuie să vă mărturisesc că tânăr am fost, deștept încă nu (însă mă pricep destul de bine să fur de la alții), în privința credinței aș fi putut să-mi spun și N.Credinciosu – pentru că și sunt, și nu sunt – iar în privința originii, iarăși pot să vă dezamăgesc: sunt moldovean.
Însă am o stimă deosebită pentru Câmpulung, unde locuiesc doar de aproape un an.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 24.04.2013, 12:10:03
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Iertati-ma ca intervin, daca vi se pare indiscreta intrebarea puteti sa nu-mi raspundeti.
Si pana acum un an unde ati locuit ?
Reply With Quote
  #187  
Vechi 24.04.2013, 12:19:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Până anul trecut în București. Vreo 30 de ani.
Iar înainte de asta, în Onești.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 24.04.2013, 12:25:23
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Nu inteleg cum poate fi misogin un barbat nascut dintr-o mama,nu dintr-o ciuperca.Domnule Barsaumas,nu exista "modul general-glumet" cand folosesti asemenea expresii-le folosesti si cu referire la propria mama???Domnul Cezar lasa impresia ca-i atat de extaziat in fata propriilor "productii",incat calca-constient sau nu-peste cadavre."Scrierile"domniei sale nu au nici in clin nici in maneca nici cu topicul si ,cu atat mai putin cu Yasmina-mai putin cea cu atacul la persoana,care,fie vorba intre noi,numai in cercurile cele mai de jos ale societatii se foloseste.Cred ca a fost atat de incantat de "productia"emanata,incat,cu riscul de a jigni o persoana atat de draguta ca Yasmina,a lansat-o ca pe o naveta spatiala...Rar mi-a fost dat in ultimii ani sa mai intalnesc o personalitate atat de puternica la o persoana tanara ,ca cea a Yasminei.Si realista.Nu a spus decat lucruri pline de bun-simt,nu a jignit pe nimeni,nu a atacat pe nimeni,asa ca nu inteleg acidul cu care o improsca dl.Cezar-decat daca cred in frustrarile pe care i le atribuie Alin.In concluzie,ca cea mai in varsta de pe acest forum-cred- rog sa nu mai folositi atacuri la persoana,mai ales daca-s total nefondate.
Stimata doamna, aveti dreptate, pina la un punct, in ce ma priveste. Si, evident, NU folosesc asa ceva cu referire la doamne (inclusiv mama mea sau orice alta persoana feminina demna de respect by default si/sau prin merit), ci cu referire la femele umane. Care e diferenta? E suficienta o privire atenta in jur, adica o minima putere analitica, si oricine intelege. Sunt convins ca intelegeti la ce ma refer. Iar analiza dvs. in privinta atitudinii aiurea a colegului Ioan Cezar, ca si a decentei si profunzimii postarilor Yasminei este pertinenta.
Aceste rinduri off-topic fiind scrise, sa ne intoarcem la subiect. Eu locuiesc chiar linga o biserica. Si nici eu, nici a mea, nu dam pomana la agresivii cersetori tigani (unii de doua ori mai voinici ca mine si capabili sa stea ore intregi outdoors in intemperii), doar fiindca tronul diavolului (uniunea europeana pentru public) sustine si minoritati detracate. Sau fiindca dupa unii e uman, crestinesc, etc. sa fii fraier. Nu, eu (incerc sa) fac (si cind voi avea bani mai multi voi face mai mult) ce face Parintele Talaat din Biserica Ortodoxa Copta: cauta batrini singuri, si le ducea paini, facute manu propria. Da, asa facea omul, cum am scris. Eu nu fac paini, dar mai dau alimente, cind am un excedent alimentar si pot, unor batrini saraci, cind ii gasesc, care "vind verdeturi" pe strada (oamenii adevarati, cu demnitate, nu cersesc agresiv, ca suboamenii de care aproape nu poti intra in curtea bisericii, ci "vind" ceva pentru a salva aparentele).
Quod attinet chiria...pai, daca cel cu care intri in relatia de proprietar-chirias isi poate permite, de ce sa nu fie "crestinesc" sa ceri suma q? Nu inteleg atita discutie pentru nimic. Sora Yasmina a avut o atitudine corecta, ca si AlinB, N.Priceputu, si altii.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 24.04.2013, 12:30:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Iar înainte de asta, în Onești.
Câți ani? Hai, spune tot!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #190  
Vechi 24.04.2013, 12:35:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu chiar tot. Oricum, astea n-aveam de ce să le țin la secret. Poate se mai găsește cineva din Onești, mai știi?
Reply With Quote
Răspunde