Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 21.01.2013, 00:12:15
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Red face

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vorbele fără fapte rămân vorbe goale (cam cee ce facem noi).
asa... ca si credinta fara fapte e moarta!
  #182  
Vechi 21.01.2013, 00:15:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Chiar si asa! Nu sesizezi ca si-a ales modelul bun?
Iar asta nu e, oare, un progres?...

Facem noi-ceilalti altceva, cumva?....
Greu de spus care parte e modelul si care e scuza..
Sau altfel spus, un butoi cu miere si o lingurita de otrava, este plin cu miere sau cu otrava?
Majoritatea, vor vedea doar ce izbeste ochiul - mierea.

Greseala fatala.

Desigur, e o discutie generica, in cazurile particulare, Dumnezeu sa judece, eu doar am aratat esecul de a oferi un raspuns exact la o intrebare exacta ceea ce poate arata ca restul a fost doar umplutura menita sa ascunda golul, chestie observata de altfel si cu ocazia altor schimburi de replici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.01.2013 at 00:25:18.
  #183  
Vechi 21.01.2013, 01:20:17
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
pai daca au inteles "legatura" pana si pustnicii (care dupa cum lasa unii loc de subinteles, s-au retras din lume, oarecum din dispret, nicidecum din dragoste, rugandu-se lui Dumnezeu si ziua si noaptea pentru lume) probabil ca "descrifrarea" tehnicii in "legatura" cu bucata de... cip, revine.... inginerilor, celor care cunosc cum functioneaza teoria haosului sau care fir combinat cu ce da explozie - eu nu ma pricep la tehnica - dar am inteles ca omul trebuie sa stapaneasca tehnica si nu invers, altfel ajungem sa fim vanati de ea!! la o adica si mie imi plac filmele cu Arnie in Terminator, dar una e sa vezi SF-ul si alta sa-l traiesti

legatura directa e ..."Și de aceea Dumnezeu le trimite o lucrare de amăgire, ca ei să creadă în minciuni, ca să fie osândiți toți cei ce n-au crezut adevărul, ci le-a plăcut nedreptatea" (II Tesal. 2,11-12)

si care are radacina in necredinta noastra!! in suflet, in inima....e pa... suntem "imprastiati", ravasiti, nauciti si prin "jucariile" astea, ne gandim ca gasim "o rezolvare" de a impaca sufletul cu "strictul necesar" din bunurile materiale.... dar de fapt, noi nu mai credem si d-aia ni se pare ca nu e nimic... in noi e "buba", pentru ca faptele noastre il rastignesc pe Hristos! pana si ateii sunt speriati de noi... (ca fapt divers am vazut ca unnom si-a sters contul, zicea ca-i "agnostic" sau ceva genu)...

tot incerc sa nu mai intru pe forum, da' nu reusesc deloc.... in ultimele saptamani mi-am invinetit fata la cate palme mi-am dat citind postarile lui Alin!! :D
nu stiu daca face pe nebunu' sau chiar crede ce zice cu "no problem"!!!

cauta scanteia si va apare si legatura!
stati, cred ca inteleg. Deci problema cu cipul e ca astfel omul s-ar crede mai istet decat Dumnezeu?
In primul rand, cred ca oamenii de aici nu au aceasta inclinatie de transumanisti singularitarieni, veneratori de tehnologie.
In al doilea rand, tocmai o bucata de siliciu cu un rfid primitiv sa fie motivul de lauda luciferica al omenirii? Macar de era vorba de nemurirea biologica(sau macar iluzia), o inteligenta artificiala adevarata, sau macar mancare gratuita, era ceva . Asa, niste metale presate intre 2 foi de hartie sau bagate intr-un muschi, e cam jenant.
Dar totusi, daca tot vrei veneratori de tehnologie si progres, avem deja membri Adeptus Mechanicum transplantati aici, in prezent, pe batrana Terra. Un cip nu o sa schimbe situatia.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #184  
Vechi 21.01.2013, 01:26:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Asa, niste metale presate intre 2 foi de hartie sau bagate intr-un muschi, e cam jenant.
Uiti ca vorbesti cu oameni care si-au pierdut deja simtul ridicolului.
Sau cel putin, apeleaza la credulitatea celor care nu-l mai au, ei insisi fiind doar instrumente a unei propagande din care isi deriva alte avantaje.

Si unii chiar si-au exprimat convingerea ca "metalele" au capacitati magice.

Intr-o carte importanta printr-o asociatie dubioasa de peste Prut si editata si comercializata de manastirea Petru Voda, chiar se sustine (printre alte aberatii) in mod explicit aceasta idee, cum ca diavolul saracul a epuizat instrumentele de ispitire a omenirii, care de atata virtute a devenit imuna probabil la vechile tehnici pierzatoare de suflet, si a a trebuit sa vina cu cipurile magice cu puteri vrajitoresti si supra-tehnologice, rupte din filmele SF neoprotestante cu pretentii duhovnicesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #185  
Vechi 21.01.2013, 01:57:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ordonanta de urgenta 82 din 4 decembrie 2012:

17. Articolul 16 se modifică și va avea următorul cuprins:
“Art. 16. – (1) Cartea de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 și 18 ani;
b) cu valabilitate de 7 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 și 25 de ani;
c) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 25 de ani;
d) cu valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 55 de ani.
(2) De la data punerii în circulație a cărții electronice de identitate, cartea de identitate și cartea electronică de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 și 18 ani;
b) cu valabilitate de 5 ani, după împlinirea vârstei de 18 ani.”
18. Articolul 17 se modifică și va avea următorul cuprins:

“Art. 17. – (1) Cartea de identitate conține date în format tipărit sau în format inscripționat prin tehnologie laser, precum și elemente de particularizare și de siguranță.
(2) Datele cu caracter personal înscrise în cartea de identitate sunt:
a) numele și prenumele titularului;
b) sexul;
c) cetățenia titularului;
d) data și locul nașterii titularului;
e) semnătura olografă a titularului;
f) fotografia titularului;
g) C.N.P.;
h) adresa de domiciliu a titularului.
(3) În cazul incapabililor și al persoanelor infirme sau analfabete, semnătura olografă a titularului poate lipsi din conținutul cărții de identitate.
(4) Cartea electronică de identitate este de tip smart card și conține date în format tipărit sau în format inscripționat prin tehnologie laser și în format electronic, precum și elemente de particularizare și de siguranță.
(5) Datele cu caracter personal care se înscriu în cartea electronică de identitate sunt cele prevăzute la alin. (2), cu aplicarea, după caz, a prevederilor alin. (3).

În format electronic se înscriu:
a) datele din formatul tipărit, cu excepția semnăturii olografe a titularului;
b) prenumele părinților titularului;
c) certificate digitale;
d) date biometrice ale titularului, constând în imaginea facială și imaginile impresiunilor papilare a două degete.
(6) La cererea solicitantului, cartea electronică de identitate se eliberează:
a) cu toate datele prevăzute la alin. (5); sau
b) cu datele prevăzute la alin. (5), cu excepția imaginii impresiunilor papilare.”
Avand in vedere cele de mai sus, rog Adminul sa inchida acest topic, caci problema s-a rezolvat, iar discutiile au devenit sterile.
  #186  
Vechi 21.01.2013, 03:07:13
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Greu de spus care parte e modelul si care e scuza..
Sau altfel spus, un butoi cu miere si o lingurita de otrava, este plin cu miere sau cu otrava?
Majoritatea, vor vedea doar ce izbeste ochiul - mierea.

Greseala fatala.

Desigur, e o discutie generica, in cazurile particulare, Dumnezeu sa judece, eu doar am aratat esecul de a oferi un raspuns exact la o intrebare exacta ceea ce poate arata ca restul a fost doar umplutura menita sa ascunda golul, chestie observata de altfel si cu ocazia altor schimburi de replici.
OK. In fine, cum voiesti...
Mie mi-a placut postarea. Ar putea sa fie un mugure verde!...:)
De ce sa il intampinam cu frig si vijelie?...
  #187  
Vechi 21.01.2013, 07:35:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca te-o pacalit si pe tine...
Nu vezi ca o batut iar campii cu o oaresice gratie de data asta, drept, dar care aduce mai degraba a copy/paste decat gandire proprie, iar de raspuns la intrebare, ioc?
Mda... poate pentru că am considerat totuși un pas important lăsarea tabuu-lui cu câțiva metri în urmă și asta pentru o gândire confiscată sectar înseamnă un mic semn de însănătoșire. Încurajabil!

Problema postărilor pe lângă subiect cred că e deja cronică pe forum și tendința de a monologa public câștigă tot mai mult teren. Posibil să fie mulți nevorbiți care intră aici să compenseze cumva vidul de comunicare din jurul lor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 21:04:03
Dictatura Biometrica atinge Onestiul aristide Stiri, actualitati, anunturi 7 19.08.2009 21:18:43
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20
Scurt pasaj dntr o carte noua scristim Intamplari adevarate 8 24.03.2007 00:06:13