Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 26.11.2009, 12:31:09
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Unhappy hmmmmmmm

[quote=mirelat;185274]cat de urat spus.. "acel lucru"... cu asemenea gandire din partea barbatilor, nu-i de mirare ca a aparut miscarea feminista.[/QUOTE

Suntem bune doar cand aveti voi un castig? bine ca nu gandesc toti barbatii asa plastic ,atunci nu cred ca ar mai exista familii ...dureros cum gandesti .oare mama ta stie? ca a fost buna doar sa te nasca?
''Acel lucru'' tu ar trebui sa il respecti ...porunca a V-a
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 11.01.2010, 20:28:53
cozymin cozymin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aveam o intrebare mai demult si acum pe alt fir mi s-a adus aminte de ea.
Acum va intreb ca sa ma lamuresc.
Femeile nu au voie sa intre in altar. Stiu.
Nici in afara slujbei? Si cine face curat in altar?
Eu am vazut la noi intrand femei in altar repede, din diverse necesitati. E vorba de femeile care ajuta in biserica si au de luat ceva din altar (apa, carti, etc.).
Acum nu stiu daca este chiar bine.
Si de fapt de ce nu este bine? (in afara slujbei)
Si in legatura cu barbatii care il ajuta pe preot in altar. Ei capata o dezlegare in acest sens?
La noi sunt si copii (baieti) care de mici ajuta preotul (tin lumanari, etc.), chiar sunt imbracati in vesmint ca de diacon. Sunt tare draguti si lor le place sa ajute in altar.
E voie asta?
Altarul este ceva tabu pentru crestini, pentru femei mai ales, dar si camera a preotilor (la noi ortodocsii nu exista sacristie). Oare de ce nu exista?
Doar barbatii pot intra in altar si atunci cu ingaduinta si supravegerea preotului, in rest femeile doar la tarnosire. Asa prevad canoanele. Dar una e teoria si alta e practica....
Reply With Quote
  #183  
Vechi 11.01.2010, 22:00:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozymin Vezi mesajul
Doar barbatii pot intra in altar si atunci cu ingaduinta si supravegerea preotului, in rest femeile doar la tarnosire. Asa prevad canoanele. Dar una e teoria si alta e practica.
Dupa cum spuneam si mai in urma, in Sfantul Altar nu are voie sa intre nimeni, afara de preot si un paraclisier.
Nici macar baietii de la strana nu au voie sa calce in Sfantul Altar.

In rest, exista randuieli si pentru femei.
Cel mai scurt exemplu este manastirile de maici, unde o maica ajuta pe parintele, ca paraclisier.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #184  
Vechi 16.01.2010, 21:46:59
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

La manastirile de maici, nefiind barbati acolo, maica stareta poata primi blagoslovenia episcopului de a intra in sfantul altar pentru a-l ajuta pe preot, iesind cu lumanarea, facand cadelnita, facand curatenie. Nu vad de ce in partea ardealului, am cunoscut cazuri in care, preotii dau blagoslovenie femeilor de rand sa intre in Sf. Altar sa faca ordine. Este clar, nu au ce cauta femeile in Sfantul Altar. Pentru maicile starete s-a facut de pe vremea apostolilor stagiatul diaconiei. Diaconitele pot ajuta la aprinderea tamaii, iesirea cu lumanarea dupa preot sau inaintea lui, dar nu altceva!
Femeia nu are ce cauta in Sfantul Altar. Sunt Sfinte Canoane care interzic desavarsit acest lucru. Femeia, nu e de ajuns ca vazandu-o preotul in Biserica, ii face ispita??? evident! Atunci, ce sa-i caute ispita si in Sfantul Altar?
Reply With Quote
  #185  
Vechi 16.01.2010, 22:02:59
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Femeia nu are ce cauta in Sfantul Altar. Sunt Sfinte Canoane care interzic desavarsit acest lucru. Femeia, nu e de ajuns ca vazandu-o preotul in Biserica, ii face ispita??? evident! Atunci, ce sa-i caute ispita si in Sfantul Altar?
Te pomenesti ca asta e motivul pentru care n-au voie femeile in Sfantul Altar, fie si ele de o anumita varsta. Ar fi ceva...comic.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #186  
Vechi 15.03.2010, 10:31:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Femeia nu are ce cauta in Sfantul Altar. Sunt Sfinte Canoane care interzic desavarsit acest lucru.
Femeia, nu e de ajuns ca vazandu-o preotul in Biserica, ii face ispita??? evident!
Atunci, ce sa-i caute ispita si in Sfantul Altar?
Frate, aceste cuvinte sunt straine de Ortodoxie.

Sa luam aminte la Mantuitorul si la Sfintii Parinti si sa le urmam lor !
Oare asa ar vorbi Hristos despre femei ?! Asa ar vorbi oare Sfantul Ioan Gura de Aur despre femei ?!

Parintele Ilie Modovan - Rolul femeii in Biserica si in lume - Sa luam aminte !

P.S.
Sa o lasam mai "moale" cu Sfintele Canoane, caci daca ni s'ar aplica noua insine, nu am avea voie nici sa ridicam ochii din pamant. Sa le citim, sa le studiem si sa le urmam, dar pe toate, iar nu impartial. Canoanele care pun "anatema" pe cei care vorbesc cu ura sau scarba fata de femei, trup, casatorie, etc... sunt multe.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #187  
Vechi 15.03.2010, 12:39:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele Cleopa zicea de maici ca au voie sa intre in Sfantul Altar al Sfintei Biserici din manastirea din care fac parte.
Cu binecuvantare normal.
Apoi sa nu uitam ca Maica Domnului a stat in Sfanta Sfintelor mult timp unde arhiereul nu intra decat o data pe an cu multa smerenie si multe jertfe.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 15.03.2010, 15:01:22
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aveam o intrebare mai demult si acum pe alt fir mi s-a adus aminte de ea.
Acum va intreb ca sa ma lamuresc.
Femeile nu au voie sa intre in altar. Stiu.
Nici in afara slujbei? Si cine face curat in altar?
Eu am vazut la noi intrand femei in altar repede, din diverse necesitati. E vorba de femeile care ajuta in biserica si au de luat ceva din altar (apa, carti, etc.).
Acum nu stiu daca este chiar bine.
Si de fapt de ce nu este bine? (in afara slujbei)
Si in legatura cu barbatii care il ajuta pe preot in altar. Ei capata o dezlegare in acest sens?
La noi sunt si copii (baieti) care de mici ajuta preotul (tin lumanari, etc.), chiar sunt imbracati in vesmint ca de diacon. Sunt tare draguti si lor le place sa ajute in altar.
E voie asta?
Altarul este ceva tabu pentru crestini, pentru femei mai ales, dar si camera a preotilor (la noi ortodocsii nu exista sacristie). Oare de ce nu exista?
a aparut o explicatie pe site :

http://www.crestinortodox.ro/liturgi...ar-108156.html
Reply With Quote
  #189  
Vechi 15.03.2010, 20:54:51
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Parintele Cleopa zicea de maici ca au voie sa intre in Sfantul Altar al Sfintei Biserici din manastirea din care fac parte.
Cu binecuvantare normal.
Apoi sa nu uitam ca Maica Domnului a stat in Sfanta Sfintelor mult timp unde arhiereul nu intra decat o data pe an cu multa smerenie si multe jertfe.
Foarte corect si bine punctat Mihailt ,normal ca ce as dori eu ar fi ideal sa nu mai judece barbatii asa aspru femeile si sa incerce sa poarte incaltarile lor cateva minute ,apoi nici femeile nu ar mai zice n chestiuni despre barbati..zic si eu
Doamne ajuta si iertare frati si surori in Hristos
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #190  
Vechi 15.03.2010, 22:48:34
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

F frumos mi se pare sfarsitul articolului de pe crestinortodox de astazi cu aceeasi tema ca si cea discutata aici. am s-o citez si aici ca poate sunt si altii carora sa le umple sufletul:

"Nu trebuie sa ne intristam de faptul ca preotii trebuie sa fie de gen masculin si ca doar femeile pot sa nasca, ci trebuie sa ne bucuram ca atat barbatii, cat si femeile se pot uni cu Hristos. Si datorita acestei comuniuni, in pictura din Sfantul Altar apare si femeia, nu doar barbatul".
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul care nu ajuta la nimic Delalucaci Postul 28 10.11.2014 08:56:28
OAIA RATACITA - Cum putem ajuta un om care si-a pierdut credinta? maria32 Generalitati 5 01.02.2013 11:31:53
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Preotul care calca pe locurile bolnave cozia Preotul 29 28.10.2009 14:56:51
Daca puteti ajuta...un om care are nevoie de ajutor... pacatoasa Umanitare 0 13.10.2009 20:01:26