Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 19.04.2017, 14:03:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vrei sa zici o anonima penibila.

Nu stiu de unde ti-au iesit tie ca sunt olteni. Ca asa scrie acolo? Puteau sa zica ca sunt nepomenitorii de pe Marte.
Tu sigur ii credeai.
Adevarul e ca daca erau olteni trebuia sa fi scris acolo cu fusasi sau zisasi.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 19.04.2017, 14:05:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
uite, cand citesc astfel de lucruri ma emotionez prea tare si nu mai gandesc limpede. eu cred asta si felul meu de a fi chiar ma impinge spre un astfel de eroism, ca sa-i zic asa.

dar nu cred ca a te duce benevol la moarte pentru credinta este crestineste. nu pot sa cred asa ceva. daca este adevarat lucrul asta, daca iuliu are dreptate,
Daca te-ar duce capul cat de cat ai face conexiunea si ai sti cine a fost Primul care "s-a dus benevol la moarte".


"Întrupându-Se Cuvântul lui Dumnezeu, s-a luminat făptura, și printr-Însul a izvorât mulțimea mucenicilor, care au pătimit până la sânge, făcându-se apărători neputincioșilor;"


Citat:
atunci asta e situatia. nu am sa cred niciodata asa ceva.
Stai linistit, nu e musai sa urce in barca toate ciurucurile. Sunt deja destule.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.04.2017 at 14:07:48.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 19.04.2017, 14:07:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adevarul e ca daca erau olteni trebuia sa fi scris acolo cu fusasi sau zisasi.
Sau măgar nepomeniși.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #184  
Vechi 19.04.2017, 14:08:32
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nici eu nu stiu cum as reactiona. Adica stiu cum ar trebui sa reactionez dar nu stiu daca as fi asa de tare. Tocmai de asta ii cinstim pe martiri, pentru ca e greu tare sa fii martir, daca ar fi fost usor, nu s-ar mai fi interesat nimeni de ei. :)

Dar nu vad legatura. Tu afirmi printre randuri, constient sau nu ca marea majoritate a oamenilor moderni nu ar face asta. Si eu sunt de acord, ba cred ca si pe timpul romanilor era la fel. Dar ce legatura are cu crestinismul?
nu, lipsa hotararii in credinta, d'aia am scris ce am scris. sigur ca are legatura cu crestinismul.
Citat:
E corecta atitudinea sfintei respective din punct de vedere crestin ? Este! Asta e tot ce conteaza.
de corectitudine e vorba? nici pomeneala, nu si-a pus problema nicio clipa, asta e definitia martiriului.
Citat:
e corecta atitudinea din punct de vedere lumesc ? Putem discuta. Dar nu are importanta asta pentru un crestin.
Intreaba-te singur : Ti-ai trada tara, familia, prietenii si asa mai departe sub tortura ? Sau cu pretul vietii ? Daca ai avea un copil si ar fi ascuns si unii l-ar cauta sa-l omoare, l-ai trada ca sa mai traiesti tu o zi sau doua ? Sau 20 de ani ? Daca raspunsul e da, te felicit pentru sinceritate dar cred ca fiecare om ar trebui sa aiba un scop pentru viata asta.
Daca raspunsul e nu, atunci esti aproape un crestin. Numai ca nu-L iubesti pe Hristos indeajuns incat sa nu-L tradezi.
iti repet, nu stim cum reactionam sub tortura! niciunul dintre noi, nimeni nu stie daca nu a fost supus la asa ceva. ne putem imagina pagini glorioase, dar nu stim ce s-ar intampla daca...
insa eu iti spun altceva, zici asa:
" Numai ca nu-L iubesti pe Hristos indeajuns incat sa nu-L tradezi"
vezi tu, este un nonsens ceea ce spui. in momentul in care-L iubesti pe Hristos inseamna ca crezi in El. daca crezi in El stii ca totul este adevarat, nu mai ai cum sa-L tradezi, ar insemna sa te tradezi pe tine insuti, sa-ti pierzi sansa la nemurire. si oamenii sunt egoisti din fire, ar trada, dar chiar pe ei insisi? e mai greu.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 19.04.2017, 14:08:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Vere ce facusi ? Fusasi la Creta si te facusi de bafta ?
Reply With Quote
  #186  
Vechi 19.04.2017, 14:11:23
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca te-ar duce capul cat de cat ai face conexiunea si ai sti cine a fost Primul care "s-a dus benevol la moarte".


"Întrupându-Se Cuvântul lui Dumnezeu, s-a luminat făptura, și printr-Însul a izvorât mulțimea mucenicilor, care au pătimit până la sânge, făcându-se apărători neputincioșilor;"




Stai linistit, nu e musai sa urce in barca toate ciurucurile. Sunt deja destule.
bai, pe tine te-as tortura un pic, te-as strange de nas...:)

ps.ia vezi in dex ce inseamna benevol.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 19.04.2017, 14:11:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Or exista...orice o insemna sa marturisesti impotriva ecumenismului. :)

Cati dintre voi il privesc cu ochi buni pe Mitropolitul Hierotheos Vlachos ? Ca eu am vazut acuzatii grave inclusiv la adresa lui. Toate din partea voastra.
Daca erati niste oameni echilibrati, ii urmati exemplul lui. El este un om echilibrat care iata, poate sa si critice Sinodul din Creta si nu e nici prigonit pentru asta ( in afara de jignirile pe care i le aduce gruparea voastra ). Si nu e singurul ierarh care are aceasta pozitie. E o diferenta intre o atitudine ferma si ortodoxa si lupta oarba cu morile de vant pe care o vedem in randurile nepomenitorilor.
Vezi ca Mitropolitul Hierotheos Vlachos a avertizat ca intotdeauna o asemenea grupare de "marturisitori", ajunge o secta.
Pai daca la noi au semnat toti ierarhii... O parte din pleroma romana a inteles ca trebuie sa-si apere valorile spirituale. Exista si stangacii si greseli, nu zic nu. Nimeni nu coordoneaza aceasta miscare antiecumenista si atunci greselile pot sa apara. Dar exista o ierarhie a greselilor. Iar tradarea ortodoxiei ocupa un loc de frunte, totusi. Sa ne rugam sa putem pastra credinta in aceste vremuri deloc usoare pentru ortodoxia de pretutindeni. Traim vremurile lui ,,Scapa cine poate!" Abia Sus vom vedea care a scapat teafar din aceasta incercare a credintei.

Acest articol ar trebui sa trezeasca toate broscutele care dorm in apa din ce in ce mai calda. Atunci cand apa va fierbe, vor fi transformate in ciorba. Cele care sar la timp din oala vor fi salvate.

CELOR CE SPUN CĂ EREZIA NU ESTE ÎNCĂ VĂDITĂ ÎN PATRIARHIA ROMÂNĂ – un document cutremurător care vădește apostazia în care se află Patriarhia Română și ortodoxia oficială

https://romanortodox.info/celor-ce-s...oxia-oficiala/
Reply With Quote
  #188  
Vechi 19.04.2017, 14:16:06
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sus
adica voi, nepomenitorii, si alin. :)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 19.04.2017, 14:19:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai daca la noi au semnat toti ierarhii... O parte din pleroma romana a inteles ca trebuie sa-si apere valorile spirituale. Exista si stangacii si greseli, nu zic nu. Nimeni nu coordoneaza aceasta miscare antiecumenista si atunci greselile pot sa apara. Dar exista o ierarhie a greselilor. Iar tradarea ortodoxiei ocupa un loc de frunte, totusi.
Pai e posibil si ca partea aia din pleroma romana, ca si partea aia din pleroma greceasca sau partea aia din calugarii de la Athos si de pe unde or mai fi sa greseasca si sa reactioneze cu supramasura. Ca acolo unde era nevoie de o critica mai constructiva, voi ati pus imediat ziduri pentru ca au simtit nu stiu ce greci ca acum e momentul sa-i dea la gioale patriarhului de la Stambul. :)
E posibil ca tocmai voi sa fi tradat ortodoxia mai tare ca aia din Grecia.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 19.04.2017, 14:22:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
iti repet, nu stim cum reactionam sub tortura! niciunul dintre noi, nimeni nu stie daca nu a fost supus la asa ceva. ne putem imagina pagini glorioase, dar nu stim ce s-ar intampla
Dar sfintii se pare ca stiu.

Citat:
daca...
insa eu iti spun altceva, zici asa:
Stim, dracu e tare in sofisme.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde