Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 09.12.2013, 11:10:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Avortul este o crima, privezi un suflet de viata si de botez! A taia cu un cutit un copil de 3 ani sau a ucide un prunc in pantece este acelasi lucru!
Fatul are suflet din momentul conceperii! Dumnezeu ii da viata si unii dintre noi suntem mai mari ca Dumnezeu si hotaram care traieste si care nu...
Avortul este pacat si este greseala! Stie Dumnezeu scopul fiecaruia pe pamant, poate avortezi pe cineva care ajungea sfant si te mantuiai prin el!
Daca mama ta avorta, tu nu mai erai acum , si a gresit ca ti-a lasat viata?
Exact!
Fătul are viață și este ființă umană.
Mai mult: embrionul are viață și este ființă umană încă din momentul concepției.
Este atât adevăr de credință, cât și adevăr verificabil științific.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #182  
Vechi 09.12.2013, 11:13:12
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Se duc la un duhovnic si duhovnicul le indica fiecareia in functie de cum a fost comisa fapta canon.Asa ca nu se poate face o regula.
Exact, întru totul de acord.
Credința noastră nu-i legalistă, ci personalistă.
Singura "rețetă" universal valabilă, însă, este aceasta:
a NU mai repeta păcatul.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #183  
Vechi 09.12.2013, 11:16:11
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Daca vrei sa fii iertata pt un avort, infiaza un copil.
Ca ai de unde, Doamne iarta-ne.
Stii tu... ochi pt ochi...
Daca nu suporti copii in viata ta... nu-L suporti pe Dumnezeu.

Cazurile speciale necesita canoane speciale.

Eu zic ca asta e solutia optima.

Intrebare pt mamele "avortatare":
La Judecata de Apoi, cu totii vom invia.
Ce le veti spune atunci copiilor vostri avortati?
O, da!
Cu o astfel de soluție sunt întru totul de acord!!!
Desigur, în afara cazului în care mama chiar nu are posibilitatea de a înfia copii (nu are adăpost, este bolnavă psihic etc). În astfel de situații, nici statul nu i-ar încredința un copil.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #184  
Vechi 09.12.2013, 11:17:52
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
adica 10 avorturi, 10 copii infiati.
Ai scapat de durerile nasterii, macar creste-i!
Să sperăm că există cât mai puține persoane care să fi avortat de... 10 ori.
Doamne păzește!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #185  
Vechi 09.12.2013, 11:25:10
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_forscorpio Vezi mesajul
Sunt foarte multe lucruri de spus cu privire la acest subiect cutremurator. In primul rand nu este firesc ca unii dintre voi sa spuna ca nu este un pacat...e strigator la cer...OMORI o fiinta care nu se poate apara, o faptura nevinovata ce vina are el pentru pacatele tale? tu ai pacatuit..de ce dai vina pe copilasul care sta in burtica ta? Am vazut un afis mai demult de care imi amintesc mereu cand vad acest subiect... pe afis e copilul nenascut care o implora pe mama si ii spune : MAMA SUNT AICI. TE ROG NU MA OMORA ( . Eu consider ca este cu mult mai grav sa omori o fiinta care nu se poate apara, decat o persoana care se poate apara- desigur ambele lucruri sunt inadmisibile. Am o carte ortodoxa in care scrie despre avort si explica faptul ca nu te mai poti mantui dupa ce ai savarsit acest pacat. Nu imi mai amintesc prea bine ce scria in carte de aia nu va voi scrie pana nu o consult pentru ca nu vreau sa va mint sau sa va duc in eroare !
În privința gravității păcatului/ crimei avortului, sunt întru totul, dar întru totul de acord cu dvs!
Cât privește ideea că cele care au păcătuit astfel nu s-ar putea mântui... vă voi răspunde citând cuvintele Mântuitorului Hristos: "la oameni lucrul e cu neputință, dar nu la Dumnezeu, căci la Dumnezeu toate sunt cu putință".
Astfel de cuvinte le pot arunca în depresie sau chiar în deznădejde pe femeile care au făcut avorturi cândva, dar acum sunt creștine.
Nu spun că ele se pot mântui;
nimeni nu se poate mântui, de fapt;
Domnul Hristos ne mântuiește!!!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #186  
Vechi 11.12.2013, 00:19:53
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Pai, m-am dus in urma cu cativa ani la un control ginecologic ....ca orice femeie. Si atunci asteptand cam mult ca era de stat si cu trimitere de la medicul de familie...se face coada...nu zic ca eram cea mai tanara in asteptare...si ascultam povestile unor doamne la o varsta cand ar trebui sa aiba grija de nepoti...cate avorturi avusera....si "recordul" uneia era de 14. Nu zic ca am ramas masca, iar alta persoana m-a intrebat: si tu, mama, in ce luna esti? De am ramas masca. De parca toata lumea se duce la un medic de gen numai pentru a avorta...

Ce sa zic de persoana care a facut 38? a fost metoda de contraceptie avortul...
As mai aduce in discutie si puzderia de cabinete care dupa revolutie au aparut ca ciupercile dupa ploaie. Deci, clar e o afacere profitabila. Ca au ajuns si medicii numai la bani sa se gandeasca si nu le mai pasa de sanatatea omului. Daca mai pot fi numiti ...doctori.
Îmi povestea o doamnă foarte credincioasă că a avut o experiență similară. Dumnea ei are 3 copii, primii 2 născuți în străinătate (doamna aceasta a trăit mulți ani în Occident).
Când era însărcinată cu al treilea copil, s-a întors în România, dar primul consult ginecologic l-a făcut în Germania. Medicul din Germania a felicitat-o că este la a treia sarcină, i-a urat naștere ușoară etc. După ce s-a întors în țară și a mers la control (sarcina era încă în primele luni), prima întrebare a medicului a fost: "când să vă programez la avort?"...
Deci, fiind a treia sarcină, pentru medic era clar că pacienta va dori să avorteze.
Am uitat să vă aduc aminte:
toate acestea se petrec într-o țară cu 85% populație creștin-ortodoxă și încă nu mai știu câte procente creștini de alte confesiuni.
Și tot în aceeași țară "ortodoxă", cu un creștinism milenar etc etc etc se mai întâmplă ceva cutremurător: există peste 670000 de copii abandonați.
"Statisticile spun că majoritatea statisticilor sunt false", nu-i așa?...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #187  
Vechi 11.12.2013, 00:27:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Iertare fratilor, vorbeam de avort si ne-am pomenit vb de contraceptie.
Aveti alte topicuri...
Unui fumator ca sa il determini sa sa lase de fumat, poate ar fi destul sa ii arati plamanii sai (gen echografie....) si s-ar speria de negreala...

Unei mame care a facut avort ar trb sa ii arati un videoclip de pe Youtube privitor la avort. Sunt multe. Si sadice. Dar le recomand tuturor.
Si ar trb ca la acele TV-uri (mai nou si scump LCD) din sala de asteptare ale cabinetelor ginecologice sa se vizioneze aceste videoclipuri... insa nu ar fi corect pt mamicile care merg la control.

Dar nu ar strica sa fie obligate femeile care doresc avort sa vizioneze un film de 5 minute inainte de avort...
Nu stiu daca ar merge... Adevarul ca atata timp cat se "lauda" cu avorturile, in loc sa le fie rusine.... nu stiu ce ar mai merge.... inchise la C.A.P.-uri cu taurii... ca doar asta vor.
Am auzit mai demult de o initiativa a BOR de a trimite un "om" in acele cabinete care sa vb cu aceste femei, inainte de a intra la "curatat" copilasi.

.... stiti...poate ca ar trb vb mai mult cu baietii... si ei poarta vina... si ar trb sa stie si ei ca sunt vinovati de crima... daca ei ar sta cuminti... n-ar muri atatia copilasi...

Sa fie toti mai responsabili... cu mai multa credinta in Dumnezeu!
Înainte da, le-aș arăta filmări cu avorturi acelor femei și bărbați care le conving.
După avort, nu, nu le-aș mai arăta clipuri de acest gen... și așa s-a constatat apariția unei afecțiuni psihologice, numită sindrom postavort. Dacă ar mai și vedea astfel de înregistrări, ar putea ajunge la... nebunie și/ sau deznădejde.
Dar înainte de avort, daa, ar trebui scuturate bine de tot... și trezite la realitate.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #188  
Vechi 11.12.2013, 00:34:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Sincer, filmuletele astea trebuie sa fie prezentate si prin licee, ca tot se mai tin niste lectii despre contraceptie din cand in cand. Chiar trebuie vazute in primul rand de cele care nu au facut un avort. Eu am vazut niste poze...si mi-a cam ajuns.



Ai perfecta dreptate, si ei isi au vina lor. De la conceperea unui copil, pana la (poate) a sfatui sa se apeleze la un avort.

Partea cu iresponsabilitatea ...este cea mai mare problema aici.

Numai bine.
Fetele care avortează pot avea muulte circumstanțe atenuante, mai ales dacă sunt adolescente, nu au primit o educație religioasă corectă în familie, sau chiar nu au familii etc etc.
În schimb, medicii care fac astfel de lucruri și care VĂD cu ochii lor că aceea este o ființă umană vie... și totuși o ucid CU BUNĂ ȘTIINȚĂ, numind asta "terapie", aceștia ce canon de pocăință ar trebui să aibă???
Cred că, dacă aș fi duhovnic și aș avea drept fiu spiritual un astfel de medic care a practicat așa ceva, i-aș da canon să înfieze minim 3-4 copilași și să-și consacre întreaga viață activităților provita!
Nu pentru că asta ar ispăși păcatul (Dumnezeu ne iartă în mod necondiționat, nu Îi putem oferi ceva în schimb), ci fiindcă cei de la Provita ar avea foarte mare nevoie de medici creștini printre ei.
Medici creștini cred că există... dar presupun că nu au curaj să se implice foarte activ, de teama imaginii lor între colegii de profesie.
Este doar o presupunere/ bănuială, sper să n-am dreptate.
PS: M-am exprimat neclar. Mă refer strict la medicii ginecologi care au făcut avorturi în trecut și, ulterior, s-au întors la Dumnezeu.
De aceea am scris "medici creștini cred că există".
Pentru că medici creștini de alte specializări există cu siguranță, chiar cunosc mai mulți și sunt credincioși și medici autentici, iubitori de Hristos și dedicați semenilor aflați în suferință!!!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 11.12.2013 at 00:37:54.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 11.12.2013, 00:44:20
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Se spune ca un calugar inspaimantat de toate relele pe care le vedea zilnic in jurul lui, a inceput sa se roage cu multa sarguinta sa-i pedepseasca Dumnezeu pe cei rai si sa-i ia de pe fata pamantului, pentru a nu-i mai chinui si pe altii. Dupa mai multe astfel de rugaciuni, "inteleptul" calugar il viseaza pe Mantuitor cum coboara de pe cruce, indurerat si insangerat si se apropie de el privindu-l in ochi cu toata blandetea lumii si rugandu-l: "Hai, parinte <<cutare>>, loveste! Pentru ce m-am jertfit eu, daca tu nu cunosti mila si rabdarea?" De-atunci, calugarul nostru nu s-a mai rugat niciodata pentru "moartea pacatosului", ci pentru iertarea si indreptarea lui.
Dragoste cu de-a sila nu se poate si nici reguli impuse, iar ideile tale au efect contrar. Cu cat ii interzici omului ceva, cu cat incerci sa intri fortat in amorul lui propriu, ingradindu-i libertatea de a alege, cu atat il catapultezi la cealalta extrema si culmea ca gaseste si multi adepti care sa-i sustina cauza... Fara rabdare si intelepciune, nimic nu e posibil! Nici un semanator nu da foc recoltei daca-i napadita de ciulini, sau cum zic babele: "Nu pui cerga pe foc pentru doi pureci!!"
Întru totul de acord cu dvs,
atunci când este vorba de alegeri personale, care implică doar propria persoană.
În schimb, atunci când cineva îndrăznește să decidă uciderrea unei alte persoane, atunci da, TREBUIE împiedicată de la crimă.
"Libertatea mea sfârșește acolo unde începe libertatea celuilalt".
Dacă Embrionul este ființă umană încă din momentul concepției (ființă diferită de mamă), nimeni nu-i poate încălca dreptul la viață în numele dreptului la libertate al unei alte persoane - mama.
Avem drept de decizie doar în privința persoanei proprii și a relației personale cu Dumnezeu.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 11.12.2013 at 01:50:18.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 11.12.2013, 01:18:48
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pe al meu l-am spovedit acum 3 ani si ceva si nu am avut voie sa ma impartasesc -- dar am inteles asta din capul locului si nici nu l-am tras de sutana pe duhovnic (preot de mir, 80+ de ani) sa imi dea voie, singura mea dorinta in acest sens fiind sa imi permita Dumnezeu sa fiu impartasita de el (adica sa ne potriveasca vietile, sa il tina pe parintele in sanatate si putere pana ma voi putea impartasi). Fara sa il intreb nimic, la ultima spovedanie mi-a zis ca ma va cumineca atunci cand starea mea fiziologica imi va permite (zilele acelea tralala) deci trag nadejde ca in Postul acesta sa ingaduie Dumnezeu, iar daca nu, bine, cand stie El ca va fi timpul. Despre disperare, deznadejdea de dupa, depresie si lipsa cam a oricarei bucurii depline, curate, din viata mea, despre momentele cand imi dau seama ca e ceva iremediabil, ca e un rau atat de crancen acela pe care l-am comis, incat cum de nu m-a traznit, cum de nu m-a inghitit pamantul, ca vasul sufletului meu nu va fi mai mult decat cioburi de lut care poate nu vor mai fi primite, ca nu mai am cuvant in fata lui Dumnezeu, ca pacatul asta, desi spovedit, e frana nevazuta care ma trage inapoi de la orice potentiala fericire, ca un capastru, ca ma voi intalni cu sufletul acelui copil la Judecata si nu voi avea nici o scuza, nici o explicatie pentru ce am facut si pentru faptul ca i-am rapit viata si sansa de a-L cunoaste pe Dumnezeu asa cum Il cunoastem noi oamenii .. nu are rost sa mai vorbesc.

Dar.

Cred cu toata taria ca tot ce am distrus si e ireparabil, lui Dumnezeu nu ii e cu neputinta sa repare, pentru ca toate cate le vrea, le poate si sufletelul acela si al tuturor copiilor avortati nu au gresit cu nimic, iar El va gasi o cale sa ii mantuie. Sa ma ierte oricine nu e de acord cu mine, dar eu cred din tot sufletul ca raul savarsit de mine asupra altuia, nedreptatea pe care am facut-o acelui suflet nu poate continua la nesfarsit si Dumnezeu ii va pune capat, va mangaia si va reintregi ceea ce eu am distrus.

Nu am unde sa fug, nu am unde sa scap, nu am unde sa ma ascund. Nu ii pot cere iertare acelui suflet, pot numai sa ma agat de Hristos Dumnezeu, sa-I spun ca El m-a facut si ca nu am unde altundeva sa ma duc si sa urlu pentru ce am facut. Nu stiu daca e mandrie sau nu, insa nu am nevoie de intelegere din partea oamenilor, pentru ca nu am avut scuza, nu am avut nici un motiv, nici o circumstanta atenuanta. Nu EXISTA intelegere pentru asa ceva, pentru un dar de viata pe care mi l-a facut Dumnezeu si eu l-am aruncat la gunoi. Nu exista si daca ar exista, nu o merit oricum. Dar sunt lucrurile astea doua de care ma agat: ca Iisus Hristos va putea indrepta, candva, tot raul facut de mine unui nevinovat. Daca sangele copiilor striga, El ii va asculta si ii va mangaia intr-un fel sau altul. Si ca El este facatorul meu si ca nu am voie de deznadajduiesc. Iar daca ma apuca disperarea, tot de El trebuie sa ma agat, pentru ca sunt lucrul mainilor Lui, stia de dinainte de veacuri ce voi face si totusi m-a lasat in lume si mi-a dat si zile sa ma spovedesc si chiar daca nu-mi pot imagina cum, STIU ca tot ceea ce-i pentru mine pierdut, iremediabil, distrus, ciuntit, El poate sa innoiasca daca vrea. Sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de a mai face asa ceva .
Foarte impresionantă mărturisire de credință, pocăință și nădejde în Hristos Dumnezeu!
Domnul să fie cu dvs!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46