Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 14.03.2013, 14:36:33
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici asta nu e adevarat, de fapt nu s-au omorat evrei (poate a fost o victima in timpul guvernarii), primii evrei omorati de leginari au fost in timpul rebeliunii legionare. Pare ciudat, tinand cont ca s-a propagat povestea ca legionarii au omorat evrei pana la rebeliune.
Dar faptul ca "Endlosung" transpare din fiece discurs antisemit al codreanului si adunaturii sale, nu iti spune nimic?
Off-topic: Ca sa fac o paralela: Eu ii urasc pe occidentali, dar pentru motive pe care orice persoana cu ceva simt de observatie si cunostinte de istorie le poate verfica ca fiind valide. M-as simti in al noualea cer sa aflu ca SUA si Europa de Vest au ajuns, la propriu, niste ruine. Numai ca spalacitii ar merita-o. Insa Poporul Ales, practic, a dat directii spirituale si gandire teologica si nu numai, intregii lumi. Si, in primul rand, ei sunt alesi de Dumnezeu. In al doilea, cum am amintit mai sus, ramane argumentul pragmatic: cam tot ce este civilizatie si cultura, fie aici, fie in Orient, este semitic, ideosebi evreiesc. Spalacitii doar ca au distrus alte culturi si civilizatii, ca sa impuna acum tuturor victimelor si slugilor cu anasina un terci global, anti-spiritual si anti-uman. Dar asta e alta discutie, si eventual pe alt topic.
On-topic: Insa cei care propagau ura contra Poporului Ales, pe la inceputul sec. XX, o faceau din pura frustrare economica si jalnica invidie pe solidaritatea de neclintit si iscusinta de neegalat a evreilor in cam...orice domeniu de munca si activitate, de la negot la medicina; cu precadere ura frustratilor era pe chestiuni ecomonico-financiare, cu falsa motivatie religioasa. Nici macar din punctde vedere al coerentei ideologice cu crestinismul legionarii si fascistii nu erau altfel decat "varza", si asta pentru ca, daca ar fi fost lucizi, ar fi constientizat ca Biserica e fiica Templului. Dupa unii ridicoli nationalisti ai vremii, iudaicitatea Domnului, a Maicii Sale, a Botezatorului si a Apostolilor era undeva intre irelevant si neautentic...
Reply With Quote
  #182  
Vechi 14.03.2013, 14:43:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca nu este chiar adevarat, Parintele probabil nu a inteles bine sau securistul putea sa faca o gluma. E adevarat, au fost si unii infiltrati in manastiri, gasisem odata un articol cu datele exacte si cati erau la manastiri, foarte putini. Colonel era deja cam mult, si oricum ar fi stat cateva luni, nu ar fi putut rezista cativa ani.
Ce nu a inteles Parintele? si despre ce securist e vorba?
Catalin, doar nu crezi ca unui securist i-a povestit Parintele Adrian Fageteanu viata sa?!?
Reply With Quote
  #183  
Vechi 14.03.2013, 15:16:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Dar faptul ca "Endlosung" transpare din fiece discurs antisemit al codreanului si adunaturii sale, nu iti spune nimic?
Am si spus ce imi spune, ca Zelea Codreanu a fost la Berlin in 1922 si a luat de acolo unele conceptii. Si avea si descendenta germana, din partea mamei (posibil si poloneza, din partea tatalui).
Dar nu trebuie omis ca nici evreii nu erau cea mai buna natie din lume. Comunismul si crimele din Rusia au legatura si cu evreii. Comunistii (din care majoritatea evrei) au incercat lovituri de stat dupa primul razboi in mai multe tari (Ungaria, Germania, etc.) Am o banuiala ca avortul e o idee din Talmud (ei considera ca fatul e fiinta la cateva saptamani de la conceptie, cred ca trei luni), etc.
Dar se pare ca e si ceva fals, o carte presupus falsa care a inflamat spiritele in acea epoca, "Protocoalele inteleptilor Sionului", aparuta in Rusia si se pare ca facuta dupa o carte din Ssc. XIX care critica regimul lui Napoleon (III, cred). Nu stiu sigur daca e falsa, asa am citit.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 14.03.2013, 15:22:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ce nu a inteles Parintele? si despre ce securist e vorba?
Catalin, doar nu crezi ca unui securist i-a povestit Parintele Adrian Fageteanu viata sa?!?
Securistul era cel ce il astepta cu duba, iar colonelul staretul, eu asa am inteles.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 14.03.2013, 16:54:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am o banuiala ca avortul e o idee din Talmud (ei considera ca fatul e fiinta la cateva saptamani de la conceptie, cred ca trei luni), etc.
Ar cam contrazice Biblia.
Daca e circumcis la 8 zile, asta fiind un semn al apartenentei depline la "Poporul lui Dumnezeu" ma indoiesc ca ar putea fi consinderat om deplin la 3 luni, etc.

Citat:
Dar se pare ca e si ceva fals, o carte presupus falsa care a inflamat spiritele in acea epoca, "Protocoalele inteleptilor Sionului", aparuta in Rusia si se pare ca facuta dupa o carte din Ssc. XIX care critica regimul lui Napoleon (III, cred). Nu stiu sigur daca e falsa, asa am citit.
Desigur e un fals, cand ceva mergea rau, evreii trebuiau sa fie de vina.

Discursurile legionare sunt pline de atacuri la adresa evreilor, doar nu e cineva atat naiv sa creada ca atacurile astea au ramas doar in plan verbal.

Pentru faptul ca romanul in loc sa dea pe la biserica se ducea in birt si bea de toti banii, inclusiv camasa, pana cadea sub masa, tot evreu era de vina dupa CZC, ca el era patronul birtului.

Na ca acum patronii de birt is dreptcredincios botezati si romanul e mai betziv ca niciodata.
Nu degeaba avem traditie mai veche ca ortodoxia in domeniu.
Cu timpul se pare ca s-a dovedit si mai tare ca ortodoxia, probabil avem mai mult alcoolici decat credinciosi care frecventeaza biserica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.03.2013 at 16:58:15.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 14.03.2013, 16:59:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici asta nu e adevarat, de fapt nu s-au omorat evrei (poate a fost o victima in timpul guvernarii), primii evrei omorati de leginari au fost in timpul rebeliunii legionare. Pare ciudat, tinand cont ca s-a propagat povestea ca legionarii au omorat evrei pana la rebeliune.
Hitler si partidul lui au omorat evrei pana a ajuns la putere?
Desi discursuri antisemite a avut inca de la debutul in carierea politica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 14.03.2013, 17:03:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
dupa 1964 regimul comunism a fost in general acceptat de populatie
Tu verifici ce scrii?
Au avut de ales??

Abia ce se incheiase colectivizarea, cu batai si trimiteri la munca fortata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 14.03.2013, 17:37:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar cam contrazice Biblia.
Daca e circumcis la 8 zile, asta fiind un semn al apartenentei depline la "Poporul lui Dumnezeu" ma indoiesc ca ar putea fi consinderat om deplin la 3 luni, etc.
E vorba de fat, de copilul dinainte de a se naste. Am gasit citatul din Talmud. Pana la 40 de zile fatul e considerat astfel: "The Babylonian Talmud Yevamot 69b states that: "the embryo is considered to be mere water until the fortieth day." Afterwards, it is considered subhuman until it is born. "
Reply With Quote
  #189  
Vechi 14.03.2013, 17:39:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hitler si partidul lui au omorat evrei pana a ajuns la putere?
Desi discursuri antisemite a avut inca de la debutul in carierea politica.
Eu am spus chiar de perioada de guvernare, nu inainte. Am citit chiar o carte scrisa dupa venirea comunistilor, probabilm scrisa de evrei si in care erau inatisate toate evenimentele, pe zile, de acolo stiu ca era asa. In schimb au fost obligati sa isi dea averile si erau si batuti unii.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 14.03.2013, 18:50:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Securistul era cel ce il astepta cu duba, iar colonelul staretul, eu asa am inteles.
A ne indoi de spusele Parintelui, este egal cu a-i jigni amintirea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13