Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 18.12.2011, 16:26:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pai cum domnule 99, voi care negati Sfanta Traditie, in momentul in care nu va puteti sustine biblic ideile, apelati la traditie?
Ce intorsatura domnule!
La ce tradiție am apelat domnule? Eu apelez doar la Scriptură. Și nu doar la un verset din ea, ori la anumite cărți pe care mi le sugerezi matale cu insistență, ci la ÎNTREAGA SCRIPTURĂ, după modelul lui Hristos:

"Și începând de la Moise și de la toți proorocii, le-a tâlcuit lor, din toate Scripturile cele despre El." (Luca 24,27)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 18.12.2011, 16:27:37
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sf evanghelist Luca este cel care a pictat prima icoana a Maicii Domnului.
Aceasta este mai degrabă un banc [prost] decât o tradiție și departe la ani lumină de Scriptură. Sf, Evanghelist Luca a fost medic, nu zugrav!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 18.12.2011, 16:31:08
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
La ce tradiție am apelat domnule? Eu apelez doar la Scriptură. Și nu doar la un verset din ea, ori la anumite cărți pe care mi le sugerezi matale cu insistență, ci la ÎNTREAGA SCRIPTURĂ, după modelul lui Hristos:

"Și începând de la Moise și de la toți proorocii, le-a tâlcuit lor, din toate Scripturile cele despre El." (Luca 24,27)
Domnule 99 eu ti-a cerut si tie si lui vasinec versete care sa arate ca oamenii de pana la Moise au tinut sabatul (voi sustineti ca toti oamenii de pana la Moise au pazit sabatul - va mai intreb o data: unde scrie asta? aratati-mi un verset). Nu ati adus nici un argument biblic in acest sens si cu toate astea sustineti cu tarie ideea. Deci va bazati pe o traditie proprie. Adica va dati cu presupusul ca ar fi fost asa cum vreti voi.
Cand va argumentam noi ortodocsii cu Sfanta Traditie voi cereti versete.
Ei, uite ca si noi vrem versete cand voi argumentati cu propria traditie.

Last edited by mihai07; 18.12.2011 at 16:33:37.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 18.12.2011, 16:32:10
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aceasta este mai degrabă un banc [prost] decât o tradiție și departe la ani lumină de Scriptură. Sf, Evanghelist Luca a fost medic, nu zugrav!
Adica daca era medic , inseamna ca nu avea talent la pictat?
Reply With Quote
  #185  
Vechi 18.12.2011, 16:50:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Domnule 99 eu ti-a cerut si tie si lui vasinec versete care sa arate ca oamenii de pana la Moise au tinut sabatul (voi sustineti ca toti oamenii de pana la Moise au pazit sabatul - va mai intreb o data: unde scrie asta? aratati-mi un verset). Nu ati adus nici un argument biblic in acest sens si cu toate astea sustineti cu tarie ideea. Deci va bazati pe o traditie proprie. Adica va dati cu presupusul ca ar fi fost asa cum vreti voi.
Cand va argumentam noi ortodocsii cu Sfanta Traditie voi cereti versete.
Ei, uite ca si noi vrem versete cand voi argumentati cu propria traditie.
Argumente biblice am adus și eu și vasinec, nu le-ați comentat pentru că nu vă erau pe plac. Măcar dl. Lucian a avut bunăvoința să le discute.

Însă fiți sincer cu dvs, înșivă: mai e nevoie de asemenea argumente, când aveți argumentul suprem al lui Dumnezeu? Adică porunca Lui veșnică care nu poate fi abrogată de un om și respectarea ei de către Hristos Domnul. Dacă mai adaug la acestea și exemplul maicii Domnului, aveți toate motivele să duceți în umilință mâna la gură și să-I cereți iertare Domnului (și maicii Domnului dacă insistați) pentru călcarea [cu bună știință] a Poruncii.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 18.12.2011, 16:51:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Adica daca era medic , inseamna ca nu avea talent la pictat?
Apreciez gluma...
Reply With Quote
  #187  
Vechi 18.12.2011, 16:53:05
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Argumente biblice am adus și eu și vasinec, nu le-ați comentat pentru că nu vă erau pe plac. Măcar dl. Lucian a avut bunăvoința să le discute.

Însă fiți sincer cu dvs, înșivă: mai e nevoie de asemenea argumente, când aveți argumentul suprem al lui Dumnezeu? Adică porunca Lui veșnică care nu poate fi abrogată de un om și respectarea ei de către Hristos Domnul. Dacă mai adaug la acestea și exemplul maicii Domnului, aveți toate motivele să duceți în umilință mâna la gură și să-I cereți iertare Domnului (și maicii Domnului dacă insistați) pentru călcarea [cu bună știință] a Poruncii.
Astept versetele. Poate ai bunavointa sa le postezi. Pana atunci nu ai adus nici un argument biblic.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 18.12.2011, 17:04:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Apreciez gluma...
Va raspund si la celelalte postari, din pacate cum cu mai am timp.
Nu e o gluma., dumnealui am vazut ca ii place sa se contrazica cu oricine si pe orice, nu are argumente, logica nu functioneaza prea bine si nu vrea sa isi asume o identitate. Eu spun ca BO are dreptate, dvs spuneti ca biserica AZS are dreptare, dumnealui nu ce spune cine are dreptare. Doar se contrazice.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 18.12.2011, 18:05:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu m-ați convins deloc! Dar deloc! orice logică ați aplica, versetul este prea specific ca să se poată referi la "legea firii". Iar faptul că îl viza doar pe Avraam, este incorect. Știm că Avraam avea o "familie" numeroasă (din care făceau parte nu doar rudele lui), iar aceasta respecta credința lui Avraam. De fapt poporul lui Dumnezeu era reprezentat de această mare familie a lui Avraam, iar legile, poruncile, povețele și îndreptările le-a transmis mai departe generațiilor următoare. Dacă credeți că ascultarea de Legea lui Dumnezeu a "părintelui credincioșilor" nu are relevanță, greșiți fundamental! Amintiți-vă că apostolul Pavel are ceva de spus în această privință...
Dvs il intelegeti ca fiind specific, ptr mine nu e deloc atat de evident. Ptr mine e evident ca legea s-a dat la un moment fix in istorie, in timplul lui Moise si inainte de acesta nu se putea tine o lege care nu exista. In schimb exista legea firii pe care de altfel a si respectat-o Avraam. Eu nu m-am referit ca doar Avraam ca individ respectat poruncile lui Dumnezeu, dar Dumnezeu comunica direct cu el. Poruncile Lui Dumnezeu se rasfrangeau bineinteles si asupra oamenilor lui, rude sau slujitori.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu asta am vrut să spun. VT era scris de secole și era deja la îndemâna neamurilor pe filieră grecească ("engleza" antichității). Primii creștini nu doar că au acceptat VT, dar l-au folosit intensiv în propovăduirea lor (după modelul lui Hristos).
Nu era accesibila tuturor. E adevarat ca unora le era accesibila, dar acestia erau prea putini. Numarul celor care nu erau de neam evreu din Israelului care auzisera numai de religia iudaica era infim. Nu puteti sa spuneti ca la Roma (Centrul lumii de atunci) era disponibil Vechiul Testament. A trecut destul timp pana cand au avut acces majoritatea la NT, dar la VT timpul a fost muuuuuult mai mare. Si aici nu va voi cere dovezi scripturistice pentru nu pe asta s-ar baza, dar nu exista dovezi istorice si arheologice.


Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce anume din citat, că nu am înțeles ?
Faptul ca cinstirea duminicii se bazeaza pe Sf Scriptura corelata cu Sf Traditie. Baza cinstirii duminicii se gaseste in Sf Scriptura prin faptul ca acesta este ziua in care a inviat Hristos, iar explicatia ptr ea si practicarea ei de catre crestini se regaseste in Sf Traditie.


Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acest lucru a fost deja experimentat, chiar și de musulmani și păgâni. Căci, nu neglijați faptul că nu Scriptura în sine convertește pe omul sincer, ci Duhul lui Dumnezeu!
Nu exista asa ceva. Sincer nu exista. Care este arhumentul, ca s-au convertit pagani si musulmani? Asta nu este o dovada. Asa si la ortodoxism s-au convertit. Nu eu ma refer la faptul ca omul respectiv a studiat doar Sf Scriptura si a ajuns exact la aceleasi concluzii.
1. Nu se poate sa se ajunga la aceleasi concluzii, ptr ca oamenii isi bazeaza perceptiile si interpretarile pe experientele lor anterioare. Asa ca dvs citind biblia nu veti avea aceeasi parere cu un musulman care citeste biblia.
2. Din punct de vedere ortodox Sf Scriptura nu este suficienta ptr a se forma invatatura de credinta complet si corect.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Eu nu mă bazez pe interpretarea altora. Dacă interpretarea înaintașilor, ori a pastorilor nu coincide cu Scriptura, nu pot s-o accept oricât de adventiști s-ar numi ei!
Aveti in exemplu in acest sens? Nu trebuie sa mi-l oferiti mie, eu doar intreb daca exista. Si daca exista cum de inaintasi dvs au interpretat gresit "lucrand cu acelasi material"? Asta nu face decat sa imi dea dreptate ca interpretarea fiecaruia, fara harul Duhului Sfant transmis direct prin preoti si episcopi, duce la conluzii diferite pe baza experientelor anterioare. Asa ca un necunoscator nu va ajunge la aceleasi concluzii ca si dvs. In cazul dvs interpretarea se bazeaza pe o anumita forma de traditie. Si va voi argumenta prin raspunsul la alt mesaj ca acceptati totusi traditia.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 18.12.2011, 18:18:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aceasta este mai degrabă un banc [prost] decât o tradiție și departe la ani lumină de Scriptură. Sf, Evanghelist Luca a fost medic, nu zugrav!
Sunt doua aspecte de discutat aici si le voi lua pe rand. De fapt la unul dintre ele sunt alte doua.

1. Faptul ca prima icoana pictata a fost realizata de Sf Evanghelist Luca se bazeaza pe traditie.
Si tot la acest punct, stiu ca pare acoperirea perfecta ca atunci cand argumentele pentru o anumita practica sau invatatura nu se regasesc in Sf Scriptura sa spui ca tine de traditie. Dar toate aceste argumente nu s-au "inventat" de maxim cateva sute de ani, dupa ce a aparut protestantismul, ca sa le raspunda biserica lor. Nu toate aceste sunt consemnate cu multe sute, chiar peste o mie de ani in scrierile Sfintilor Parinti si in canoanele de la Sinoadele Ecumenice.
2. Deci Sf Evanghelist Luca a fost medic? Aceptati asta? Pe ce va bazati? El nu a spus-o in nici o lucrare a sa. Nici cei care l-au cunoscut direct nu au lasat o marturie scrisa in acest sens. Despre dovezi istorice nici nu poate fi vorba, discutand despre un medic obscur dintr-o tara neinsemnata istoric in perioada respectiva. Atunci insemna ca acceptati totusi traditia. Si da o acceptati, dar numai atunci cand va este de folos. Si daca veti spune ca este consemnat in scrieri ulterioare ca a fost medic, asa si celelalte invataturi ale Bisericii care nu se regasesc in Sf Scriptura au fost consemnate in scrieri ulterioare. Doar ca pe aceste ati decis sa nu le considerati veridice.

Si totusi ca un al treilea punct, desi era medic, Sf Evanghelist Luca a realizat icoana Maicii Domnului. De altfel nu este nici o contradictie in a sustine ca a fost medic si ca a putut picta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scosul la biserica de catre nasi maria32 Nunta 14 09.07.2015 16:09:53
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13