Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 15.11.2009, 14:43:24
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorint Vezi mesajul
biblia originala este in greaca veche si este exact biblia ortodoxa care se gaseste din serbia si egipt si pana in siria si india. asta cu vaticanu ne-ai spart in doua. simt miros de nenea brown sau discovery.
fiecare crede ce crede dar nu pot sa uit de exemplu ca coptii in egipt nu aveau voie sa isi vorbeasca limba ca daca ii dpindeu musulmanii le taiau limba. islamul nu merita respect dintr-un singur motiv, ca se stie ce se intampla daca preia puterea.
Ce legatura are asta cu islamul?Din pacate nu se face diferentirea intre RELIGIE si FAPTELE unor oameni
  #182  
Vechi 15.11.2009, 14:46:28
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Dragostea e cel mai inaltator sentiment uman..e cel care ne inalta spre Dumnezeu si care nu are frontiere de religii sau natiune.Poti gasi intr-un musulman un mare caracter tot asa cum poti gasi intr-un ortodox un spirit golit de esenta.Dumnezeu ii iubeste pe toti care sant pe pamant..indiferent de religile.Asa ca ..urmeazati glasul inimii.
Foarte frumos spus..ma bucur ca mai exista persoane ce nu sunt incarcate numai de ura
  #183  
Vechi 15.11.2009, 14:51:57
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorint Vezi mesajul
ce prostie. pai de ce ar fi acelasi lucru? traim intr-o tara crestina. el a venit intr-o tara crestina. daca vroia o sotie musulmana nu imi spuneti ca nu gasea acolo la el.

chiar nu ii inteleg pe ametiti astia de musulmani. pleaca de acolo de la femeile lor imbrobodite de nu mai vezi nimic, vin aici la noi si le creste interesul cand vad un par lung si frumos, picioare lungi si goale, se casatoresc cu romanca si apoi o obliga se se acopere toata si sa arate ca una de-a lor. eu cred ca nu are nici o legatura cu dragostea ci e legat de mandria lor de a veni aici si a mai insela un suflet la religia lor scarboasa.

cea mai frumoasa e religia invatata din carti. ce frumos si corect e coranul. e asa frumos incat toata lumea civilizata e luata cu asalt de emigranti musulmani care incearca sa scape de societatile musulmane in care au trait pana la emigrare, si unde se aplica litera musulmana la adevarata valoare. poate si dea-ai creste numarul musulmanior ca fug pe capete ira cei care raman ori fac parte din organele sociale represive ori isi ascund credinta.

dedicatii speciale pentru Alia care ori s-a nascut adineauri ori da dovada de o ignoranta crasa asupra istoriei si prezentului. sa i-o spui tu parintelui aluia martirizat acum cativa ani de musulmani ca nu s-a opirit pe loc cand a inceput sa cante imamul.
si inca o chestie pentru toti musulmani, dca tot va plac povestile mai bine lasati-o peste cu alahul si apucati-va de forta jedailor din starwars ca religia aia sta mai bine si cu dogma si cu morala si aveti si filme color cu profetii in actiune...
Ce legatura au emigrantii musulmani cu religia?Stiti dumneavoastra de ce isi pararesc ei tara?Adica romanii care au impanzit Spania,Italia si alte tari fug de crestinism?Nu are nici o lagatura religia cu emigrarea.Oamenii isi parasesc tara pt a gasi un trai mai bun..stiti foarte bine ca toata lumea merge dupa un salariu mai bun..un loc unde se poate descurca fara a avea lipsuri..
Va dau exemplul nepotului sotului meu care ne-a spus ultima data cand am fost in Syria despre intentiile lui de a se muta in Londra cu noi.Motivele?Pai..salariu mai bun..posibilitati mai mari de a isi gasi un loc de munca..sub nici o forma intentiile lui nu au legatura cu Islamul
  #184  
Vechi 15.11.2009, 15:39:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ei nu crestinii ortodocsi or fi luat in Spania acea moschee sa o faca Sfanta Biserica ci duhurile rele au inselat pe unii crestini catolici sa faca asa.
[COLOR=#0066cc]http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Mosque_of_Cordoba[/COLOR]
Eu nu sunt vrednic sa port numele de crestin ortodox ca si eu sufar de fundamentalism si crestin ortodox fundamentalist nu poate sa existe.
Fundamentalism adica repede vad paiul din ochiul altuia in loc sa vad barna din ochiul meu (adica pacatele din adancul sufletului meu) si ma apuc sa incerc sa scot paiul din ochiul altuia.

Întrebarea e ce cautau maurii în Spania. Dupa inventia islamului, musulmanii, fiind înrâuriti de psihologia criminala a lui mahomed au început sa traiasca din jaf. Este chiar un hadit (cuvânt al lui mahomed, a doua parte a traditiei islamice pe lânga curan) care spune ca e rusinos ca un musulman sa traiasca dinagricultura sau comert, el trebuie sa fie un razboinic, sa traiasca din jaf:


Ibn Umar narrates: I heard the Messenger of Allah saying, If you trade in each, and follow the tails of cows, and became content with being farmers, and ignored jihad, Allah will impose on you a humiliation that would not be taken away until you go back to your religion.
Abu Dawud book 23 number 3455 - (hadit autentic).


Deci dupa aparitia islamului arabii mahomedani au început un razboi de cucerire a întregii lumi, supunând cea mai mare parte a imperiului bizantin (Iudeea, Siria, Egipt, nordul Africii), cucerind imperiul persan si extinzându-se mai târziu pâna în India. Acest razboi de cucerire avea pede o parte rolul de a rapândi islamul (fiindca învatatura islamului este ca nemusulmanii trebuie adusi în starea de supusi, obligati sa plateasca taxa daca nu se convertesc http://ro.wikipedia.org/wiki/Jizia) si totodata de a oferi surse de sclavi (pentru haremuri si pentru forta de munca) si de prada, musulmanii primelor generatii nefiind deprinsi cu munca.


Asa au cucerit si cea mai mare parte din Spania, populatia de aici convertindu-se într-o masura pentru a scapa de taxe. Deci prezenta musulmanilor în Spania ca si în orice alta zona nu era justificata, era rezultatul unei actiuni de jaf. Mai trebuie stiut ca populatia din teritoriile cucerite de musulmani a fost majoritar crestina pâna în secolul 11 sau chiar mai târziu, adica Egiptul, Siria, Irakul, Iudeea, Turcia, poate si nordul Africii. Convertirea la islam s-a facut pentru a scapa de taxe si alte conditii umilitoare la care erau supusi.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #185  
Vechi 15.11.2009, 15:45:06
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Ce legatura au emigrantii musulmani cu religia?Stiti dumneavoastra de ce isi pararesc ei tara?Adica romanii care au impanzit Spania,Italia si alte tari fug de crestinism?Nu are nici o lagatura religia cu emigrarea.Oamenii isi parasesc tara pt a gasi un trai mai bun..stiti foarte bine ca toata lumea merge dupa un salariu mai bun..un loc unde se poate descurca fara a avea lipsuri..
Va dau exemplul nepotului sotului meu care ne-a spus ultima data cand am fost in Syria despre intentiile lui de a se muta in Londra cu noi.Motivele?Pai..salariu mai bun..posibilitati mai mari de a isi gasi un loc de munca..sub nici o forma intentiile lui nu au legatura cu Islamul

Ei fug de ruina care o aduce islamul. Toate tarile islamice sunt medii de viata insuportabile prin obligatiile religioase, înapoierea culturala si tehnologica, saracia adusa de islam (musulmanii au prosperat doar atât timp cât au trait pe spinarea popoarelor crestine si pe baza veniturilor din comertul cu milioane de sclavi negri).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #186  
Vechi 15.11.2009, 15:51:13
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Mozaismul, crestinismul si islamul au o radacina comuna. Cu totii se inchina la acelasi Dumnezeu, conflictul sta in alta parte (ce calitati are acest Dumnezeu, ce doreste de la oameni, daca si-a trimis fiul pe pamant sau nu etc.).

Vrei sa spui ca toate trei sunt monoteiste. Dar o gramada de prostii pot fi monoteiste, nu tot ce e monoteist trebuie pus în aceeasi oala cu crestinismul.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #187  
Vechi 16.11.2009, 01:10:55
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Întrebarea e ce cautau maurii în Spania. Dupa inventia islamului, musulmanii, fiind înrâuriti de psihologia criminala a lui mahomed au început sa traiasca din jaf. Este chiar un hadit (cuvânt al lui mahomed, a doua parte a traditiei islamice pe lânga curan) care spune ca e rusinos ca un musulman sa traiasca dinagricultura sau comert, el trebuie sa fie un razboinic, sa traiasca din jaf:


Ibn Umar narrates: I heard the Messenger of Allah saying, If you trade in each, and follow the tails of cows, and became content with being farmers, and ignored jihad, Allah will impose on you a humiliation that would not be taken away until you go back to your religion.
Abu Dawud book 23 number 3455 - (hadit autentic).


Deci dupa aparitia islamului arabii mahomedani au început un razboi de cucerire a întregii lumi, supunând cea mai mare parte a imperiului bizantin (Iudeea, Siria, Egipt, nordul Africii), cucerind imperiul persan si extinzându-se mai târziu pâna în India. Acest razboi de cucerire avea pede o parte rolul de a rapândi islamul (fiindca învatatura islamului este ca nemusulmanii trebuie adusi în starea de supusi, obligati sa plateasca taxa daca nu se convertesc http://ro.wikipedia.org/wiki/Jizia) si totodata de a oferi surse de sclavi (pentru haremuri si pentru forta de munca) si de prada, musulmanii primelor generatii nefiind deprinsi cu munca.


Asa au cucerit si cea mai mare parte din Spania, populatia de aici convertindu-se într-o masura pentru a scapa de taxe. Deci prezenta musulmanilor în Spania ca si în orice alta zona nu era justificata, era rezultatul unei actiuni de jaf. Mai trebuie stiut ca populatia din teritoriile cucerite de musulmani a fost majoritar crestina pâna în secolul 11 sau chiar mai târziu, adica Egiptul, Siria, Irakul, Iudeea, Turcia, poate si nordul Africii. Convertirea la islam s-a facut pentru a scapa de taxe si alte conditii umilitoare la care erau supusi.
V-am citit postarea si am cateva mentiuni de facut,mai ales in privinta hadith-ului dar astazi ma simt foarte rau asa ca o sa revin maine..
  #188  
Vechi 16.11.2009, 21:36:43
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Smile

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Întrebarea e ce cautau maurii în Spania. Dupa inventia islamului, musulmanii, fiind înrâuriti de psihologia criminala a lui mahomed au început sa traiasca din jaf. Este chiar un hadit (cuvânt al lui mahomed, a doua parte a traditiei islamice pe lânga curan) care spune ca e rusinos ca un musulman sa traiasca dinagricultura sau comert, el trebuie sa fie un razboinic, sa traiasca din jaf:


Ibn Umar narrates: I heard the Messenger of Allah saying, If you trade in each, and follow the tails of cows, and became content with being farmers, and ignored jihad, Allah will impose on you a humiliation that would not be taken away until you go back to your religion.
Abu Dawud book 23 number 3455 - (hadit autentic).


Deci dupa aparitia islamului arabii mahomedani au început un razboi de cucerire a întregii lumi, supunând cea mai mare parte a imperiului bizantin (Iudeea, Siria, Egipt, nordul Africii), cucerind imperiul persan si extinzându-se mai târziu pâna în India. Acest razboi de cucerire avea pede o parte rolul de a rapândi islamul (fiindca învatatura islamului este ca nemusulmanii trebuie adusi în starea de supusi, obligati sa plateasca taxa daca nu se convertesc http://ro.wikipedia.org/wiki/Jizia) si totodata de a oferi surse de sclavi (pentru haremuri si pentru forta de munca) si de prada, musulmanii primelor generatii nefiind deprinsi cu munca.


Asa au cucerit si cea mai mare parte din Spania, populatia de aici convertindu-se într-o masura pentru a scapa de taxe. Deci prezenta musulmanilor în Spania ca si în orice alta zona nu era justificata, era rezultatul unei actiuni de jaf. Mai trebuie stiut ca populatia din teritoriile cucerite de musulmani a fost majoritar crestina pâna în secolul 11 sau chiar mai târziu, adica Egiptul, Siria, Irakul, Iudeea, Turcia, poate si nordul Africii. Convertirea la islam s-a facut pentru a scapa de taxe si alte conditii umilitoare la care erau supusi.
In primul rand..daca incercati sa demonstrati ca stiti multe despre islam..macar folositi si termenii corect."Mahomedani" este un termen total eronat deoarece noi musulmanii nu ne rugam la profetul Muhammad ci ne rugam numai lui Dumnezeu.Noi suntem musulmani..nu mahomedani.
Despre hadith-ul citat de dumneavoastra..cum ati ajuns la concluzia ca e rusinos sa muncesti si ca ar trebui sa mergem la razboi?Vedeti cum interpretati lucrurile si le dati o conotaie negativa?In hadith de fapt se spune sa nu fim preocupati numai de lucrurile materiale si sa uitam de religie.Este un hadith care poate fi valabil si in zilele noastre.
Probabil dumneavoastra ati tradus termenul de jihad ca "razboi sfant".Inca o data..va sfatuiesc sa va documentati pt ca jihad nu inseamna razboi sfant asa cum este interpretat azi.Termenul de JIHAD se traduce prin"efort",straduinta" si credeti-ma ca stiu ce vorbesc.Am studiat araba la nivel universitar iar acum sunt traducator iar prima explicatie a termenului JIHAD o am de la o profesoara universitara foarte cunoscuta in romania..doamna Nadia Anghelescu.Apropo..si dansa este crestina:).
Deci..jihad se refera la efortul pe care il depui pentru a iti practica religia in conditii nu tocam favoabile.De exemplu..daca o fata convertita la islam poarta baticul cu toate ca familia ei nu este de acord..acela se numeste jihad.E adevarat ca un fel de jihad poate fi si a merge la lupta pentru a iti apara religie.

Tot vorbiti de convertirile astea facute cu forta.Un pasaj din Quran spune:"nu este cu putinta silirea la credinta!" .Razboaiele dintre politeisti si profet au fost razboaie de aparare si un rapuns la provocarile politeistilor.
Repet..ce s-a intamplat in imp Bizantin nu are legatura cu islamul ci cu dorinta unor conducatori de a avea mai multa putere.Perioade negre sunt si in crestinism..gen inchizitia,cruciadele dar din punctul meu de vedere nu au nici cea mai mica legatura cu religia..ci religia a fost folosita pentru ca anumite persoane sa isi atinga niste scopuri
Imi cer scuze daca am scris prea mult..inca nu ma simt foarte bine asa ca sper ca am fost cat de cat coerenta si va multumesc pentru rabdare.
vreau sa inchid cu un verset din Quran ce spune:

Nu discutati cu oamenii Cartii decit in felul cel mai frumos, afara de aceia dintre ei care sint nelegiuiti [cu voi]! Si spuneti: "Noi credem in ceea ce ni s-a transmis noua si vi s-a transmis voua! Domnul nostru si Domnul vostru este unul singur si noi Lui ii sintem supusi"" (Coran 29:46)

Oamenii cartii sunt crestinii si evreii.Cred ca acest verset ar trebui sa fie poarta dialogului intre un musulman si crestin pt ca niciodata nu vom obtine ceva atacand.
  #189  
Vechi 16.11.2009, 21:39:26
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ei fug de ruina care o aduce islamul. Toate tarile islamice sunt medii de viata insuportabile prin obligatiile religioase, înapoierea culturala si tehnologica, saracia adusa de islam (musulmanii au prosperat doar atât timp cât au trait pe spinarea popoarelor crestine si pe baza veniturilor din comertul cu milioane de sclavi negri).
Ma iertati daca va deranjez cu intrebarea dar ati fost vreodata intr-o tara islamica?Si va mai intreb o data cu tot respectul ..romanii care emigreaza fug de crestinism?
  #190  
Vechi 17.11.2009, 07:00:47
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
In primul rand..daca incercati sa demonstrati ca stiti multe despre islam..macar folositi si termenii corect."Mahomedani" este un termen total eronat deoarece noi musulmanii nu ne rugam la profetul Muhammad ci ne rugam numai lui Dumnezeu.Noi suntem musulmani..nu mahomedani.
Despre hadith-ul citat de dumneavoastra..cum ati ajuns la concluzia ca e rusinos sa muncesti si ca ar trebui sa mergem la razboi?Vedeti cum interpretati lucrurile si le dati o conotaie negativa?In hadith de fapt se spune sa nu fim preocupati numai de lucrurile materiale si sa uitam de religie.Este un hadith care poate fi valabil si in zilele noastre.
Probabil dumneavoastra ati tradus termenul de jihad ca "razboi sfant".Inca o data..va sfatuiesc sa va documentati pt ca jihad nu inseamna razboi sfant asa cum este interpretat azi.Termenul de JIHAD se traduce prin"efort",straduinta" si credeti-ma ca stiu ce vorbesc.Am studiat araba la nivel universitar iar acum sunt traducator iar prima explicatie a termenului JIHAD o am de la o profesoara universitara foarte cunoscuta in romania..doamna Nadia Anghelescu.Apropo..si dansa este crestina:).
Deci..jihad se refera la efortul pe care il depui pentru a iti practica religia in conditii nu tocam favoabile.De exemplu..daca o fata convertita la islam poarta baticul cu toate ca familia ei nu este de acord..acela se numeste jihad.E adevarat ca un fel de jihad poate fi si a merge la lupta pentru a iti apara religie.

Tot vorbiti de convertirile astea facute cu forta.Un pasaj din Quran spune:"nu este cu putinta silirea la credinta!" .Razboaiele dintre politeisti si profet au fost razboaie de aparare si un rapuns la provocarile politeistilor.
Repet..ce s-a intamplat in imp Bizantin nu are legatura cu islamul ci cu dorinta unor conducatori de a avea mai multa putere.Perioade negre sunt si in crestinism..gen inchizitia,cruciadele dar din punctul meu de vedere nu au nici cea mai mica legatura cu religia..ci religia a fost folosita pentru ca anumite persoane sa isi atinga niste scopuri
Imi cer scuze daca am scris prea mult..inca nu ma simt foarte bine asa ca sper ca am fost cat de cat coerenta si va multumesc pentru rabdare.
vreau sa inchid cu un verset din Quran ce spune:

Nu discutati cu oamenii Cartii decit in felul cel mai frumos, afara de aceia dintre ei care sint nelegiuiti [cu voi]! Si spuneti: "Noi credem in ceea ce ni s-a transmis noua si vi s-a transmis voua! Domnul nostru si Domnul vostru este unul singur si noi Lui ii sintem supusi"" (Coran 29:46)

Oamenii cartii sunt crestinii si evreii.Cred ca acest verset ar trebui sa fie poarta dialogului intre un musulman si crestin pt ca niciodata nu vom obtine ceva atacand.
mahomedan e cuvântul românesc pentru urmatorii lui mahomed (http://dexonline.ro/search.php?cuv=mahomedan), musulman e un neologism. Folosesc mahomedan pentru a arata falsitatea acestui cult, a folosi musulman ar însemna sa admit ca mahomedanii sunt ceea ce sustin ei când de fapt sunt doar niste rataciti.


Jihad înseamna în curan si hadituri extinderea religiei islamice prin razboi si cucerire pâna la momentul când toti vor deveni musulmani sau vor deveni supusi ai musulmanilor. E adevarat ca ulterior a capatat si sensuri metaforice, de straduinta si ca astazi din cauza ca majoritatea musulmanilor sunt pasnici si din motive de propaganda sensul metaforic a ajuns sa predomine si sa înlocuiasca pe cel originar, dar sensul din sunnah e acela de razboi de subjugare a nemusulmanilor. de aceea si mujahedin care contine aceeasi radacina lingvistica înseamna razboinic si de aceea orice om normal din lumea asta asociaza jihadul si mujhedinii cu razboiul împotriva nemusulmnanilor, asa cum reiese din declaratiile fundamentalistilor islamici si din faptele lor.


:



Extindere prin lupta, asa cum dovedeste cartea 52 din Sahih Bukhari (cea mai importanta colectie de hadituri autentice) care se numeste:

Fighting for the Cause of Allah (Jihaad) si care contine numai hadituri legate de razboiul împotriva nemusulmanilor:
http://www.usc.edu/schools/college/c...i/052.sbt.html

Iata câteva hadituri de pe aceasta pagina care dovedesc ca jihad e diferit de celelalte fapte bune ale msulmanilor si a sensul lui jihad e de razboi sfânt:


Number 41:

Narrated Abdullah bin Masud: I asked Allah's Apostle, "O Allah's Apostle! What is the best deed?" He replied, "To offer the prayers at their early stated fixed times." I asked, "What is next in goodness?" He replied, "To be good and dutiful to your parents." I further asked, what is next in goodness?" He replied, "To participate in Jihad in Allah's Cause." I did not ask Allah's Apostle anymore and if I had asked him more, he would have told me more.




Number 42:

Narrated Ibn 'Abbas: Allah's Apostle said, "There is no Hijra (i.e. migration) (from Mecca to Medina) after the Conquest (of Mecca), but Jihad and good intention remain; and if you are called (by the Muslim ruler) for fighting, go forth immediately.


Number 43:

Narrated 'Aisha: (That she said), "O Allah's Apostle! We consider Jihad as the best deed. Should we not fight in Allah's Cause?" He said, "The best Jihad (for women) is Hajj-Mabrur (i.e. Hajj which is done according to the Prophet's tradition and is accepted by Allah)."

(de aici rezulta ca hihadul pentru barbati e lupta)



Number 44:

Narrated Abu Huraira: A man came to Allah's Apostle and said, "Instruct me as to such a deed as equals Jihad (in reward)." He replied, "I do not find such a deed." Then he added, "Can you, while the Muslim fighter is in the battle-field, enter your mosque to perform prayers without cease and fast and never break your fast?" The man said, "But who can do that?" Abu- Huraira added, "The Mujahid (i.e. Muslim fighter) is rewarded even for the footsteps of his horse while it wanders bout (for grazing) tied in a long rope."


Number 45:

Narrated Abu Said Al-Khudri: Somebody asked, "O Allah's Apostle! Who is the best among the people?" Allah's Apostle replied "A believer who strives his utmost in Allah's Cause with his life and property." They asked, "Who is next?" He replied, "A believer who stays in one of the mountain paths worshipping Allah and leaving the people secure from his mischief."

(de aici se vede ca cauza lui alah sau jihadul e diferita de viata pasnica)
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19