Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1901  
Vechi 16.08.2011, 16:01:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nici tu nu esti obligata sa mergi la un barbat(preot), poti gasi o vorba buna, un sfat si consiliere spirituala la o manastire de maici, deci la femei. Au existat si mai exista maicute cautate de oameni, care reusesc sa stabileasca punti de comunicare cu acestia.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 16:06:25.
  #1902  
Vechi 16.08.2011, 16:07:55
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Da fiecare vede lucrurile din punctul lui de vedere , insa daca in viitor nu vor avea loc transformari in aceasta directie atunci oare la ce se refera o revelatie calugareasca primita de mai multi calugari care spune ca "Se va face dreptate pentru femei."
Evident ca barbatii nu vor face niciodata acest lucru desi unii dintre ei doresc, Iar daca se va face inseamna ca vor fi obligati sau convinsi. De cine?
Nu spun in ce forma se va face dreptate , ori femeia va fi si ea hirotonita ori nu va ma fi nimeni hirotonit exact ca in vremurile de inceput, ceea ce inseamna noi vremuri de inceput. Un nou inceput.

Last edited by Mihai36; 16.08.2011 at 16:11:00.
  #1903  
Vechi 16.08.2011, 16:20:22
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nici tu nu esti obligata sa mergi la un barbat(preot), poti gasi o vorba buna, un sfat si consiliere spirituala la o manastire de maici, deci la femei. Au existat si mai exista maicute cautate de oameni, care reusesc sa stabileasca punti de comunicare cu acestia.
Si crezi ca maicile imi pot da dezlegarea de pacate si imi pot astfel urmari evolutia in timp si imi pot da Impartasania si imi pot tine slujbele de care am nevoie? Daca tu imi gasesti o regula in BO care sa permita asta, putin imi pasa de restul.
  #1904  
Vechi 16.08.2011, 16:29:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

In momentul in care tu nu o sa-l mai privesti pe cleric ca pe un barbat, ci ca pe un preot, nu vei mai resimti niciun abuz in faptul ca femeia trebuie sa merga sa se spovedeasca unui barbat.
  #1905  
Vechi 16.08.2011, 16:40:12
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Probabil ca abuzul se resimte in interdictia femeii de a sluji in aceleasi moduri ca si barbatii.
  #1906  
Vechi 16.08.2011, 17:02:40
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In momentul in care tu nu o sa-l mai privesti pe cleric ca pe un barbat, ci ca pe un preot, nu vei mai resimti niciun abuz in faptul ca femeia trebuie sa merga sa se spovedeasca unui barbat.
Ioanna, la fel as putea spune si eu despre calugarii din Athos, nu? Si la fel as putea spune despre regula in sine care zice ca femeile nu pot fi preot, as putea zice sa fie vazute ca un preot nu ca femei. Era vorba de respect aici, nu? Si de egoism. Eu respect decizia unui barbat de a se izola de femeie si de a avea preot barbat, nu-l oblig sa mearga la femei si sa faca bine sa faca abstractie de sexul lor, ca atare trebuie sa fiu respectata si eu in aceeasi masura ceea ce nu se intampla pentru ca tuturor li se pare normal sa respecte numai barbatul. Exact asta denota egoism si lipsa de iubire la adresa femeii. Asta pe langa faptul ca s-a batut atata moneda ca preotul ESTE barbat, si ca nu se poate face abstractie de genul lui.

Last edited by Adriana3; 16.08.2011 at 17:06:19.
  #1907  
Vechi 16.08.2011, 17:40:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Probabil ca abuzul se resimte in interdictia femeii de a sluji in aceleasi moduri ca si barbatii.
E curios cum abuzul e resimtit doar de cei din afara ortodoxiei.In afara de Adriana, care e adepta unei ortodoxii altoite pe un sistem de gandire protestant, eu n-am auzit pe nimeni care sa se planga de discriminare, care sa resimta acest “abuz”. Daca un om il resimte, insa ceilalti nu, inseamna ca acel om are o “problema”. Atunci cand majoritatea mirenilor, care formeaza preotia generala (cum am mai spus), vor considera ca preotia slujitoare a femeilor e o necesitate, probabil se va face aceasta modificare in structura sacerdotala, de la preot pana la patriarh, punand "cruce" unei datini milenare si reinfintand o noua Biserica, care nu mai prezinta continuitate cu cea primara.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 17:59:42.
  #1908  
Vechi 16.08.2011, 17:56:53
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nu-i adevarat Ioanna, si eu respect decizia unora de a se izola de femei. Nu asta-i problema ci problema apare atunci cand nu i se permite SI femeii de a se izola de barbati. Acesta este egoism!! Faptul ca eu sunt obligata sa merg la barbat pentru nevoi spirituale se numeste abuz. Barbatul nu este obligat sa mearga la femeie.
sectaro , sa iti traduc ŽŽ scrierile tale ŽŽ
il detronam pe Dumnezeu si pe iisus IL FACEM FEMEIE ... ca doar de ce sa ne ducem la el CARE E BARBAT sa ne invete ce si cum .... gata cu el ... punem o femeie pe cruce... O ALEGI tu , dar inainte faci o minune ca aceea femeie sa fie nascuta de un barbat virgin .... e ok asa ? si scrie o carte unde femeia e sefa si abuzeaza barbatii ... un fel de nuvela a amazoanelor ....
cred ca nu mi-am luat inca pastila de logica ... sunt cu capul de femeie
multa iubire
ps cer iertare ca poate sunt in perioada neagra , stiti voi manifestarile
  #1909  
Vechi 16.08.2011, 17:57:13
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
e curios cum abuzul e resimtit doar de cei din afara ortodoxiei.
Abuzul este motivul pentru care acum mai merg doar la slujbe fara sa ma mai spovedesc. L-am suportat atati amar de zile si mi s-a umplut paharul de atata lipsa de respect in numele Domnului. Ma voi respovedi doar cand va exista femeie preot. Nu ma pot regasi intr-o biserica care propovaduieste iubirea in numele Domnului si in acelasi nume respecta doar barbatul nu si femeia. Dar avand in vedere ca sunt botezata ortodoxa si mi s-a spus ca trebuie sa raman ortodoxa, nu vad de ce sa nu am dreptul sa cer respect si pentru femeie in aceasta biserica.
Cat despre celelalte femei, nu stii cat sufera in tacere. Eu am curajul sa nu tac.

Last edited by Adriana3; 16.08.2011 at 18:00:18.
  #1910  
Vechi 16.08.2011, 17:58:41
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
E curios cum abuzul e resimtit doar de cei din afara ortodoxiei.In afara de Adriana, care e adepta unei ortodoxii altoite pe un sistem de gandire protestant, eu n-am auzit pe nimeni care sa se planga de discriminare, care sa resimta acest “abuz”. Daca un om il resimte, insa ceilalti nu, inseamna ca acel om are o “problema”. Atunci cand majoritatea laicilor, care formeaza preotia generala (cum am mai spus), vor considera ca preotia slujitoare a femeilor e o necesitate, probabil se va face aceasta modificare in structura sacerdotala, de la preot pana la patriarh.
tu insati esti abuzata , dar nu iti dai seama
sectara te face sa te trezesti , iar tu nu vrei ... pai se poate asa ceva ?
multa iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38