Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1941  
Vechi 17.08.2011, 09:38:50
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Normal ca existau si in acea perioada, insa n-ati sesizat nuanta, am spus "ecologice", cele din per.apostolica erau reziduri, dupa s-a filtrat informatia :) Crestinismul e pana la urma o framantare spirituala continua.
N-am eu treabă cu reziduurile, ecologice ori ba; mă interesează "credința dată sfinților odată pentru totdeauna" nu depunerile fosiliere strat peste strat.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cand ma gandesc ca toata dumnezeirea pentru unii s-a rezumat la un "i" :Homoiousion vs. Homoousion, asta da neliniste pentru Arie.
Ori Iisus vs. Isus :)
  #1942  
Vechi 17.08.2011, 09:42:43
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-am eu treabă cu reziduurile, ecologice ori ba; mă interesează "credința dată sfinților odată pentru totdeauna" nu depunerile fosiliere strat peste strat.

Ori Iisus vs. Isus :)
sectare
waw .... ai ortodoxia cu sfintii in ea ... dar nu ne minti ca te intereseaza sfintii ....,
multa iubire
ps inapoia me satana
multa iubire
  #1943  
Vechi 17.08.2011, 09:46:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Domnule osutafaraunu, cum ati lipsit sau n-ati intervenit la dezbaterea de ieri vreau sa va intreb: care-i pozitia bisericii Adventiste privind hirotonisirea femeilor? (desi e impropriu spus hirotonisire, nu stiu cum se spune la dmv... punere in functie, numire) Se accepta femeia pastor?

Last edited by ioanna; 17.08.2011 at 09:48:44.
  #1944  
Vechi 17.08.2011, 09:52:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Domnule osutafaraunu, cum ati lipsit de la dezbaterea de ieri
Îmi cer scuze, dar am fost în vizită la Mănăstirea Cozia (aș pune și o întrebare referitoare la o reprezentare a Sfintei Treimi văzută acolo, însă cred căî am mai văzut subiectul acesta pe undeva...)

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
vreau sa va intreb: care-i pozitia bisericii Adventiste referitor la hirotonisirea femeilor? (desi e impropriu spus hirotonisire, nu stiu cum se spune la dmv... punere in functie, numire) Se accepta femeia pastor?
În Biserica AZȘ nu există preoți, iar pastorii sunt hirotoniți (hirotonisiți/întăriți prin punerea mâinilor/ordinați -cum vreți să-i spuneți) doar bărbați.
  #1945  
Vechi 17.08.2011, 10:13:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Îmi cer scuze, dar am fost în vizită la Mănăstirea Cozia (aș pune și o întrebare referitoare la o reprezentare a Sfintei Treimi văzută acolo, însă cred căî am mai văzut subiectul acesta pe undeva...)
cum era reprezentarea? 3 ingeri stand la masa?
lasati, caut imediat sa ma dumiresc ce ati vazut :)

Last edited by ioanna; 17.08.2011 at 10:16:03.
  #1946  
Vechi 17.08.2011, 10:19:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
cum era reprezentarea? 3 ingeri stand la masa?
lasati, caut imediat sa ma dumiresc ce ati vazut :)
Da.
http://imageshack.us/f/545/p8160140.jpg/

L-am întrebat pe un călugăr dacă reprezentarea e canonică și mi-a dat un răspuns evaziv... probabil nici el nu știa.

Last edited by osutafaraunu; 17.08.2011 at 10:22:10.
  #1947  
Vechi 17.08.2011, 10:27:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

De obicei Sf. Treime e reprezentata simbolic prin trei ingeri, o paralela cu episodul avraamic.

Despre reprezentarile Sf. Treimi in iconografia ortodoxa gasiti informatii aici:
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...fie-69438.html

Credeam ca ati vazut Deisisul arhieresc (Iisus, Fecioara Maria, Ioan Botezatorul) si de aceea v-ati minunat desi nu tin minte sa-l fi vazut la Cozia.

Last edited by ioanna; 17.08.2011 at 10:31:17.
  #1948  
Vechi 17.08.2011, 10:30:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De obicei Sf. Treime e reprezentata simbolic prin trei ingeri, o paralele cu episodul avraamic.

Cititi acest articol legat de reprezentaile Sf. Treimi in iconografia ortodoxa:
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...fie-69438.html

Credeam ca ati vazut Deisisul arhieresc (Iisus, Fecioara Maria, Ioan Botezatorul) si de aceea v-ati minunat insa mi-am adus aminte ca aceasta e o tema aparuta in iconografie putin mai tarziu.
Mulțumesc, citisem deja articolul. Nedumerirea era cu privire la canonicitatea unei reprezentări interzise de porunca lui Dumnezeu. Bineînțeles această întrebare n-o pusesem călugărului. Asta apropos de impresia unor useri că acest forum e o biserică și n-ai dreptul să pui orice întrebare...
  #1949  
Vechi 17.08.2011, 10:45:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nu se incalca nicio porunca divina, sa nu exageram :) "Sa nu-ti faci chip cioplit si sa nu ai alt Dumnezeu in afara de Mine") se refera la idolatrie, care era foarte raspandita in perioada Vechiul Testament. Inchinarea la idoli presupune venerarea unor obiecte sau fapturi imaginare, carora le atribui o autoritate egala sau mai mare decat a lui Dumnezeu. In vremea lui Moise chipul cioplit (idolul) inlocuia pe Dumnezeu, pe cand icoana sau fresca ne aminteste si ne apropie de El. Icoanele si frescele decorative erau cel mai bun mijloc de educare religioasa pentru poporul analfabet majoritar din acele timpuri, stimuland memoria vizuala. Inainte de a ajunge prin carte, prin cuvintele Bibliei, credința a ajuns la omul de rand prin fresce si icoana, adica o imagine care face ca cele nevazute se fac vazute, prin icoane cuvantul lui Dumnezeu s-a intrupat in imagine pastrandu-si sensul si semnificatia neschimbata. In Vechiul Testament reprezentarile lui Dumnezeu erau interzise, pentru ca El s-a aratat doar prin cuvant, insa prin Iisus, ni s-a aratat trupeste. Cand priveau frescele sau icoanele oamenii parca simteau iubirea, milostivirea si sprijinul celor reprezentati, deci cele neapropiate le pareau apropiate. Pana si Moise, care tinea in mana Tablele Legii cu cele zece porunci, cand a facut Cortul Marturiei a pus de s-au cusut ingeri inaintea carora se tamaia, insa asta nu inseamna ca a incalcat porunca lui Dumnezeu.

I'm out! O zi placuta!

Citat:
Asta apropos de impresia unor useri că acest forum e o biserică și n-ai dreptul să pui orice întrebare...
puteti pune intrebari,.... insa daca unii spun ortodocsii sunt idolatrii e o jignire, iar unii s-ar putea sa nu tolereze aceste cuvinte ofensatoare spuse pe acest forum, ce intr-adevar ar trebui sa fie ca o Biserica. Dupa mine, acei oameni care fac aceasta afirmatie ortodox=idolatru nu cunosc semnificatia cultului icoanelor la ortodocsi.

Last edited by ioanna; 17.08.2011 at 10:59:32.
  #1950  
Vechi 17.08.2011, 11:12:09
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
M-am tot intrebat de ce neo-protestantii sunt atat de obsedati de inceputurile crestinismului, trecand cu vederea cele 20 secole de crestinism si acumularile duhovnicesti realizate dupa venirea Mangaietorului in tot acest timp. Raspunsul nu poate fi altul, decat ca nu vor sa stie de aceste acumulari duhovnicesti, preferand adevarurile lor.

Draga Adriana, sunt sigura ca tu citesti inainte de a scrie, dar nu citesti ceea ce trebuie si te lasi amagita de tot felul de teorii, emanate de intelepciunea omeneasca. Pacat! Timpul s-a scurtat si nu cred ca mai avem timp de orbecait.
Draga Miha, intr-adevar nu-i timp de pierdut, Judecata Domnului bate la usa. Viata vesnica este iubire, a trai in Dumnezeu si Dumnezeu in om inseamna a iubi, fara iubire omul nu este nimic, si exact iubirea lipseste cel mai mult de pe aici la cat se iau oamenii peste picior de unii si altii.

Eu le dau dreptate la NP, credinta primilor crestini era mai pura, Harul Duhului Sfant se revarsa din ei. Mi se pare normal sa isi doreasca acea credinta. Si eu tot pe aceea mi-o doresc. Luni, cumparand o carticica cu viata Sfintei Rita, stii ce scria in ea? "Avem nevoie de oameni care nu numai sa vorbeasca, ci sa si faca". Si la fel cred si eu. Cuvintele incep sa-si piarda valoarea cand in practica rautatea si indiferenta la suferinta celuilalt este rodul lor. Cand aceste cuvinte omenesti se pun mai presus de dreptate, mai presus de Cuvantul Domnului, cand ucenicul trece drept maestru iar maestrul este pus pe locul 2. Sunt foarte frumoase cartile scrise in acesti 2000 de ani, dar daca in practica nu se verifica, tot degeaba. Degeaba se teoretizeaza Duhul Sfant cu darurile sale, Botezul si toate ritualurile omenesti daca in practica Duhul Sfant lipseste de la oameni, ei neavand roadele Duhului Sfant ci tot altele. Si tot degeaba sunt cuvintele omenesti daca din cauza lor oamenii nu mai stiu ca poruncile lui Dumnezeu sunt sfinte si in vigoare pana la sfarsitul lumii acesteia. Cum sa doreasca NP sa se ingroape in atatea teorii, dogme si carti daca rezultatul lor este pierderea esentialului? Iti spun sincer ca eu nu-mi dadeam seama ca aici se ajunsese in Ortodoxie, sa se nege poruncile lui Dumnezeu si sa se ajunga sa se considere crima ca fiind acceptata de Dumnezeu si chiar nimeni sa nu zica contrariul dintre ortodocsi. La asta nu ma asteptam, si eu ma plang ca-i discriminata femeia intr-o astfel de Biserica. Pai discriminarea femeii este nimic pe langa cele auzite pe aici. Atata luat peste picior ca sa constat ca acesti ortodocsi nu stiu cine este Mireasa Domnului, nu stiu ca Mireasa este Israelul infidel, Mireasa infidela vestita inca din VT, pe care Domnul o atrage in desert ca sa ii vorbeasca inimii, sa o seduca, sa o curateasca si sa o puna din nou la loc de cinste, nu stiu ca desertul este tocmai cel in care l-a chemat pe Avraam spunandu-i sa lase casa, parinti, datini ca va avea urmasi cat nisipul marii si ca acest nisip, barbati si femei, sunt mireasa care exact ca Avraam trebuie sa isi lasa parintii si datinile parintesti pentru a fi sedusa, cucerita si spalata de Iisus, iar cine isi iubeste parintii si datinile mai mult decat pe mire, nu-i vrednic de mire. Nu stiu ca acest desert reprezinta setea pe care o are omul de Dumnezeu, de iubirea Lui. Nu stiu ca astfel Mireasa, Israelul, nu mai sunt doar evreii, ci toti cei promisi lui Avraam, toti crestinii, barbati si femei. Toti sunt Mireasa infidela pe care Domnul o curata de pacatul infidelitatii sale fata de Domnul Sau. Absolut totul este in Biblie si te intrebi apoi de ce NP se intorc la origini. Mi se pare absolut normal. Este primul lucru care trebuie stiut si abia apoi celelalte. Cine nu stie cine ii este Mire si ce vrea acesta de la el, pai degeaba crede ca le stie pe celelalte ca nu-i sunt de nici un folos tocmai pentru ca le-a pus mai presus de mire, tocmai pentru ca nu s-a dezbracat de ele pentru a merge in desertul inimii sale si a se lasa acolo convertit de mirele sau, Hristos. Acum ii chiar multumesc lui Dumnezeu ca m-a ferit de toata aceasta Traditie milenara care este pusa mai presus de Mire si m-a adus la credinta prin El, prin Cuvantul Sau din Evanghelie, asa cum este si normal sa se intample. *Pana acum am apreciat Ortodoxia tocmai pentru frumusetea scrierilor sale, o vedeam ca pe o bijuterie, o comoara a crestinatatii, si pe aceasta as fi vrut sa o aprofundez aici. In schimb, in timp, s-a produs tocmai contrariul, am vazut capcana ascunsa in spatele acestei bijuterii: a inlocuit treptat treptat adevarata Bijuterie, Imparatia Cerurilor. Acum nu se mai vorbeste despre Imparatia Cerurilor ci despre oameni, care ce a mai scris, iar Cuvantul Domnului din Biblie a ajuns sa irite si sa fie considerat greu de priceput si inca se recomanda abandonarea lui pe motiv ca nu l-am pricepe. Concluzia mea finala este ca le dau dreptate NP.

Numai bine Miha!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38