Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2011, 10:19:22
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Astept in continuare un raspuns la intrebarea mea de mai sus.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #12  
Vechi 11.05.2011, 11:42:36
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Astept in continuare un raspuns la intrebarea mea de mai sus.
intreaba la patriarhie noi nu suntem autorizati a da raspunsuri de genul acesta domniei voastre.ce ti-a raspuns aghioritul nu iti convine.
  #13  
Vechi 11.05.2011, 11:45:34
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Nu va trebuie autorizatie sa ganditi.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #14  
Vechi 11.05.2011, 11:51:17
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu va trebuie autorizatie sa ganditi.
Păi nu ți-am răspuns la obiect? Dar firește că e doar o părere părelnică fără nici o autoritate... deci firește că e canonic să faci câte biserici vrei oriunde că oricum numai cele din fii se iau în considerare... că înainte casele credincioșilor se preschimbau în lăcașuri sfinte iar acum bisericile se preschimbă în case și cantine pentru tot felul de ''dobitoace''...

Deci sigur e voie să faci câte biserici vrei pe oriceteritoriu, că Dumnezeu nu a uns boieri și arendași ci păstori de suflete... și doar nu om intra în dispută pentru întietățuri că dacă începem să frecăm pe broblemă o să înceapă să iasă fum și unde e fum e și foc... deci o să pută.

Câte bordeie atâtea obiceie, iar unirea se face în Duhul și nu cu forța și teroarea... căci minciuna și teroarea vine de la cel rău.

Last edited by vsovivi; 11.05.2011 at 11:54:34.
  #15  
Vechi 11.05.2011, 11:54:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Imi pare rau, insa nu iau in considerare nimic din ce zice userul vsovivi. Pur si simplu nu citesc nimic din ce scrie dumnealui pe forum. Motivele sunt evidente si recunoscute de el insusi.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 11.05.2011 at 12:47:58.
  #16  
Vechi 11.05.2011, 13:09:56
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Imi pare rau, insa nu iau in considerare nimic din ce zice userul vsovivi. Pur si simplu nu citesc nimic din ce scrie dumnealui pe forum. Motivele sunt evidente si recunoscute de el insusi.
Și o să-ți pară tot mai rău, deci dacă tu ignori răspunsurile date, nu te plânge apoi că nu ți s-a dat răspuns, ci recunoaște că ești mofturos. Iar eu crede-mă că nu recunosc motive evidente care ar putea face pe cineva să nu citescă nimic din ce scriu că atunci pentru ce să mai scriu... deci iată că mi-ai pus în spinare un nonsens... dar nu-i de mirare din moment ce mă ignori... dar pe mine n-ai decât că nu-i mare brânză, dar eu vorbeam nu de mine ci de Adevărul pe Cale... că de aia vorbeam că poate sunt unii care chiar Îl caută, dar se pare că mai mult se fac, se prefac, doar se arată căutători de adevăr, căci dacă n-ar fi așa atunci pentru ce când le spui și le mărturisești pe Adevărul, toți își astupă urechile și închid ochii?.. fiindcă doare!.. Și am înțeles că numai minciunile ce îl flatează pe om cu lingușirile măririi de sine, aia e singura poftă și plăcere de informații care nu-l supără pe om și aia e tot ce primește pentru credulitatea că va putea... înnota... dar din pocirla nisipului mișcător nu se iese prea ușor... așa că îți urez succes la găsirea adevărului care-ți convine.

Crucea este de a duce ceea ce nu ne convine! Urmând pe Cuvântul să rabzi toate minciunile și hulele care-ți vin din neant împotriva Lui. Din neantul din inima proprie și personală... că acolo râmă duhul rău plin de duhul rău... cerând răzbunre că cică o să ai parte de ceva mare...

Deci nu mă răzbun pe domnia ta că nu vrei să crezi ce mărturisește Domnul ci îți urez spor și viteză, căci pe căile ocolitoare s-ar putea să te împotmolești și să întârzii la nuntă, deci ai mare nevoie. Așa că-ți urez multă baftă ca să ajungi la mintea românului cea de pe urmă, că ai mare nevoie.

Last edited by vsovivi; 11.05.2011 at 13:14:14.
  #17  
Vechi 11.05.2011, 13:50:37
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Personal, situatia mi se pare cat se poate de simpla: BOR construieste o biserica pe teritoriul Patriarhiei Ierusalimului si, timp de zece ani, se face ca nu intelege anormalitatea gestului. Can intr-un final Patriarhia Ierusalimului ia atitudine, BOR se declara uimita de consecinte.

Sau e altfel?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #18  
Vechi 11.05.2011, 16:19:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Este foarte trist ca mamaliga rafuielii pe bani, ca nu se poate numi altfel, rabufneste public intr-un asemenea mod. Ii compatimesc sincer pe cei ce cred ca cele doua patriarhii au interesul credinciosilor in gand cand se bat pe ciolan ca niste caini flamanzi.

Ce sa mai zic de guvern, care a alocat o suma enorma de bani din fondurile de urgenta pentru ridicarea acelei biserici? Se inchid spitale, dar avem bani pentru BOR. Ca-ntotdeauna.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #19  
Vechi 11.05.2011, 16:41:22
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

N-ar fi rău dacă fiecare om cu stare și-ar ridica o Biserică în ogradă, iar dacă e mai sărac atunci să aloce măcar o cămăruță, iar dacă n-are nimic, e bună și inima, acolo în sufletul său.

Nu e de vină Biserica pentru neajunsurile și nelămuririle noastre... Iar cine plânge după bani și țarini și moșii, sigur nu mai plînge după frați și după sfinți părinți... căci pentru ce să ai bani dacă ai cu tine Credința? E cea mai clară dovadă că începi să devi eretic, fiindcă îmbraci haina credinței dar tăgăduiești puterea ei fiindu-ți frică... de foame, defapt că trebuie să muncești și să rabzi greul... că pentru aia vrei bani mulți, ca să ai pentru zile negre... când cheltui în neștire și fărăsocoteală dându-te cu liftul și vagabondând între plajă și restauranturi și bodegi și gogoșerii.

Deci poftele din tine se miorlăie după bani... căci știu ele ce știu, că răbdând omul lipsurile ele n-au încotro și se sting, iar obijnuindu-te cu puțin buruiana fățarnică din tine știe că nu mai are forță să tiranizeze pe alții prin pretenții și obligații și atunci te păcălește în fel și chip nălucindu-ți dorul că ce bine era când îți puteai face de cap pe banii altora dând lecții... căci omul e hoț. Hoția e primul și ultimul nărav, iar după ce fură se arata foarte putincios ca și cum prin munca lui a făcut tot ceea ce a furat, iar dreptul și ceea ce a făcut prin sudoarea frunții sale spune că a făcut doar o formalitate căci și înțelepciunea și puterea a primit-o de sus. Deci de unde-s banii? De la ochiululhul dracului, căci ale lui sunt înscrisul și diadema, deci ''dați cezarului ce este al cezarului și lui Dumnezeu ceea ce este a Lui Dumnezeu''.

Last edited by vsovivi; 11.05.2011 at 16:47:45.
  #20  
Vechi 11.05.2011, 17:00:43
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Intotdeauna cand sunt probleme sunt din cauza banilor si a intereselor meschine....
Patriarhul Daniel nu-mi inspira incredere am senzatia ca tot ce face este doar pentru a imbogati (material) ograda bisercii ortodoxe.
Cred in Dumnezeu cu tarie, dar, nu sunt de acord cu unele lucruri facute de catre cei care zic ca-i slujesc Lui. Ma scarbeste cand vad enoriasii ca pupa mana preotului nu e nici sfant nici neprihanit ca sa fac asta. Se tot spune TREBUIE sa ne spovedim ca sa ne ierte Dumnezeu pacatele dar dupa cum stim cu totii pe vremea odiosului unii dintre slujitorii bisericilor erau cei care furnizau informatii la secu.
Atunci erau altfel de probleme cu biserica acum sunt altele. Cel mai bine te rogi in camaruta ta bunului Dumnezeu ca doar EL te poate ajuta sa treci peste toate ca de la oameni n-ai ce astepta.
Dumnezeu sa ne ajute!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua de rugăciune pentru pacea Ierusalimului ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 26.09.2012 22:09:22
Comunicat de presa - PF Daniel nu a facut si nu face parte din nicio loja masonica Marius247 Intrebari utilizatori 1 17.05.2010 18:51:11
De ce nu exista B.O a Ierusalimului? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 28.04.2010 17:55:20
Sfantul Sofronie, patriarhul Ierusalimului iordachescu elena Intrebari utilizatori 1 11.03.2010 17:04:03
Cati patriarhi crestini ortodocsi a avut BO a Ierusalimului? mihailt Generalitati 3 14.12.2009 03:43:06