Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.07.2008, 12:54:35
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eh, patriotisme ieftine. Daca iti place asa de mult in Romania si o iubesti asa de mult, muta-te inapoi.

Tineretul roman se distreaza in tot felul de feluri. Ca ai fost la o nunta, asta u inseamna ca ai vazut totul. :(

Da, sunt o gramada de magazine, care cumva-cumva seamana cu cele din America si sunt pline cu detoate. Dar te-ai uitat la preturi? Daca in America mai toata lumea isi perimite sa cumpere de la Walmart, in Romania nu e chiar asa. Sa nu mai spun ca, suproza-surpriza, preturile in Romania la multe lucruri sunt mai scumpe decat in America. Mai ales la electronice. De exemplu mi-am luat un hard drive de 500GB din America si am dat $100 pe el. Am vazut si aici, acelasi lucru, aceeasi firma, cu 3 milioane jumate, adica peste $150. Si multe altele.

Cat despre pricesne, se canta si la biserici din America, mai ales la cele unde sunt mai multi ardeleni. Care e problema? Nu spun nimic rau, sunt cantece religioase, unele foarte duioase, carora oamenilor le plac. Mai ales ca sunt cantate de intreaga biserica, melodiile fiind usor de invatat, nu de numai cativa in strana, ceea ce eu cred ca e un lucru foarte bine. Nu ai venit la biserica sa asculti vocea unui tinerel de la seminar, ci sa participi cu trup si suflet.

In fine, Romania este intr-adevar acasa. desi lucrurile sunt si bune si rele. Asa daca te plimbi putin nu vezi coruptia, saracia extrema, nepasarea, mizeria de pe strazi, mirosul de nespalat din autobuze, oamanii care muncesc campul de dimineata pana seara pentru doi lei, scolile unde prostia si coruptia infloresc, universitatile unde nu invata nimeni nimic, toaletele murdare, etc etc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.07.2008, 13:02:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Ce sunt pricesnele?
Unde merg eu la biserica dupa slujba dascalul canta "Fecioara Preacurata", sau "Ridica-voi ochii mei la ceruri"
Astea sunt pricesne?
astea da
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.07.2008, 13:05:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Anita, pricesnele sunt cantari bisericeascti care acopera intervalul din timpul Sf. Liturghii in care preotul si respectiv credinciosii se impartasesc (momentul chinonicului). Pricesnele apartin folclorului religios romanesc. Sunt cantate cu precadere in bisericile parohiale de catre credinciosi, ba chiar, au devenit parte a repertoriului multor artisti populari(Valeria Peter Predescu, Cristian Pomohaci, Teodora Paunescu Tuca etc.)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.07.2008, 13:27:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"Fecioara preacurata" o am inregistrata pe cd ,o canta un calugar de la schitul Lacu.
Mai are si psalmi ,doxologie ,o voce pura ,feciorelnica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.07.2008, 15:20:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
M-am bucurat mult de acest mesaj. Sufletul tau a ramas romanesc si nu exista bucurie mai mare decat sa-ti pastrezi fiinta in Hristos, oriunde ai fi in lumea acesta. Te asteptam cu drag sa vorbesti cu noi pe forum.
Mersi de invitatie la discutii dar nu sint eu vrednica, aici sint din cei mai educati asa in teologie mai zic si eu cite o frazuca si imediat se gaseste una sau unul sa ma atace si eu cum sint mai sensibila stau in banca mea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.07.2008, 18:07:55
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Toate interventiile tale de pana acum sunt frumoase si curate. Chiar crezi ca se simte vreunul vrednic? Nu! Pur si simplu isi exprima fiecare, in mod sincer, parerile pe care le are in legatura cu o problema pusa in discutie. Din cate am observat eu, majoritatea te-au primit cu drag si nici chiar cei care au fost poate un pic mai prudenti nu te-au "atacat". Este bine daca esti sensibila. Acest lucru arata delicatete, finete si frumusete sufleteasca. Eu, de exemplu, imi doresc sa am astfel de valente. Asadar, cand simti ca este bine sa intervii, nu ezita.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.07.2008, 20:19:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, Vassy, si eu zic la fel ca Adrian, sa intervii atunci cand simti ca ai ceva de spus. si nu te lasa ranita de vorbe aruncate cu usurinta de unii -- vezi "patriotisme ieftine" samd al lui Noesis.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.07.2008, 20:30:42
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
da, Vassy, si eu zic la fel ca Adrian, sa intervii atunci cand simti ca ai ceva de spus. si nu te lasa ranita de vorbe aruncate cu usurinta de unii -- vezi "patriotisme ieftine" samd al lui Noesis.
Da o sa fiu pe linie oricum ma simt ca intr-o familie desigur parerile sint diferite si eu pot lasa mai mult de la mine.Noesis probabil e mai tinara si asa gindeste ea, nu isi da seama cind raneste un om care poate sa-i dea si obrazul celalalt.Citind pe forumul asta crestin ar trebui sa ne exprimam mai cu frica.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.07.2008, 20:36:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Daca in America mai toata lumea isi perimite sa cumpere de la Walmart, in Romania nu e chiar asa.
bineinteles ca in America oricine isi permite sa cumpere de la WalMart, doar este un magazin low-end si tocmai asta e sloganul lor: Always low prices, parca asta e scris pe pungile lor.

Ca si cum ai zice ca in RO oricine isi permite sa cumpere de la obor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.08.2008, 20:22:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Foarte frumoase pozele, Vassy... multumim!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tara Sfanta Lyllyana Pelerinaje la locuri Sfinte 24 04.09.2015 05:42:19
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 15:24:43
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14