Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.04.2008, 01:39:38
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

DA exact asta am vrut sa spun si eu ..Acum am vazut...Mai bine ca nu am apucat sa citesc cartea???
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.04.2008, 07:06:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
se poate viziona site-ul www.parintelenicugabriel.ro.
ce nu pot sa inteleg este cum de acest parinte trecut la cele vesnice in 2004 (la varsta de 40 ani) are deja un acatist pe acel site... eu credeam ca numai sfintii au acatiste.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2008, 17:42:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu cadeti in ispita! In astfel de situatii se tine seama de marturiile credinciosilor, nu de colegii de breasla ai parintelui Gabriel care, oameni fiind, pot sa greseaca. Daca s-ar fi tinut seama numai de ierarhii timpului, am fi crezut si despre Sfantul Ioan Gura de Aur ca a fost un vrajitor sau un inselat.

In ciuda catorva fraze dubioase introduse de editura ca fiind ale parintelui, cartea poate fi totusi utila. Parintele Gabriel nu deschidea nicio carte pentru a citi gandurile credinciosilor, deci nu era vrajitor. Urmand sfaturile parintelui Argatu, parintele Gabriel a rabdat in timpul vietii, in tacere, umilintele de tot felul.

In cartea respectiva, crestinii au adus marturii pentru a-si sustine un punct de vedere. Sa aduca si parintele Iustin pentru a sustine contrariul. Ca om duhovnicesc e corect sa se indoiasca mai intai, dar nu e corect sa-si impuna punctul de vedere inainte de a sta personal de vorba cu credinciosii parintelui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2008, 23:29:34
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit


Sa stii ca imi trezisei interesul despre acest duhovnic...Eu nu zic ca ar fi cu intentie rea ceea ce facut (de fapt nici nu am citit cartea ca sa pot nega ceva cu privirea la ceea ce scrie acolo)


Dar daca tu spui ca Parintele Gabriel urma sfaturile Parintelui Argatu e mai mult posibil sa se fi aflat ( nu intentionat) sub inselare...

Dupa cate am citit eu exista foarte multi vrajitori care fac "magie alba" cum o numesc ei, adica magia cu care se incearca ceva pozitiv dar de fapt magia este de un singur fel..si se lucreaza cu puterile intunericului...

Din cate stiu sunt multe indoieli despre invatatura Parintelui Argatu..am mai auzit...Tot la fel este ciudat, faptul ca a fost dezgropat de catre credinciosi, la numai 7 ani de la deces,(nici Parintele Cleopa, care zic eu era de o traire mult mai adanca si nici Parintele Arsenie Boca pe care eu il consider cel mai mare duhovnic contemporan roman nu au fost dezgropati la un termen asa de scurt) Si osemintele Parintelui Argatu nu prezinta caracteristici de Sfinte Moaste.

Parerile sunt impartite stiu ca parintele Argatu isi formase ceva ucenici si are si acum multi dar ar fi bine ca acestia sa ia aminte si sa fie atenti ca si prin slujitori biserici intra vrasmasul, asa ca imi cer scuze daca i-am dezamagit pe ucenici Parintelui Argatu ... daca au timp nu ar strica sa asculte predica de pe urmatorul link unde Parintele Gheorghe reda din invatatura Sfintilor Parinti despre deosebirea duhurilor: iar prin minutul 41 al predicii spune clar si lamurit despre Parintele Argatu

http://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/262/Pogorarea-Sfantului-Duh
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.04.2008, 23:30:26
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

www.ortodoxmedia.com/inregistra re/262/Pogorarea-Sfantului-Duh
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2008, 23:44:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Iar Parintele aminteste tot in predica pe la minutul 12 spre 13 ca la ora actuala singurul vazator cu duhul din vremea noastra care este recunoscut ca autentic in secolul al XX-lea de la noi este Parintele Arsenie Boca..restul nu este nimic garantat sau autentic, verificat de biserica noastra...Parintele Cleopa spunea ca la rugaciunea vazatoare de abia ajunge unul sau doi dintr-o generatie de nevoitori ...Pai ce ne facem cu asa o pleiada de vazatori cu duhul la ora actuala..mai zice Parintele....

Ascultati predica ca e foarte interesanta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.04.2008, 16:28:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu sunt o cititoare pasionata a cartilor parintelui Arsenie Boca, pe care parintele Gabriel il pretuia foarte mult.
Cea mai mare bucurie a marilor duhovnici nu este sa-i idolatrizam, ci sa le urmam exemplul.
Numai Dumnezeu detine adevarul. Iertati-ma, daca v-am gresit! Paste fericit!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.04.2008, 18:09:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mie anumite predici ale parintelui Rafail Noica mi-au alungat deznadajduirea si tristetea din suflet.
Dumneavoastra ce credeti despre parintele Rafail Noica?
Si stiti cum i se poate scrie sau cum se poate ajunge la dansul?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.04.2008, 09:06:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe plan duhovnicesc, ii admir pe rusi. Ei au multa evlavie fata de marii lor duhovnici. Si nu li se pare ca au prea multi. La noi, si parintele Ilie Lacatusu este trecut sub tacere, desi este evident ca are sfinte moaste. Daca Sfanta Teodora s-ar fi nascut la ei, ar fi fost mult mai mult pretuita. Cred ca ar fi avut chiar cruce cu rosu.

Si eu am gasit multe cuvinte de folos in predicile parintelui Rafail Noica.





Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.04.2008, 10:40:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Insusi Sfantul Serafim de Sarov spunea ca Darul Sfantului Duh ramanea cu Sfintia sa cat timp se afla in smerenie. Atunci putea da sfaturi insuflate de Duhul Sfant. Cand dadea sfaturi dupa judecata omeneasca, gresea. Stiu eu daca e bine sa cercetam numai greselile sfintilor?

In ce priveste parintele Gabriel, uneori ma indoiam si eu. Parintele ma mustra atunci in public, fara sa-mi pronunte numele. Bucuria pe care o simt de la moartea parintelui imi da speranta cea buna ca parintele meu nu se afla in inselare. Parintele insusi mi-a spus ca voi avea aceasta bucurie cat timp voi face voia lui Dumnezeu, desi eu n-am facut nimic vrednic de aceasta minune pe care o traiesc. Si nu sunt singura careia i se intampla acest lucru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari Romani lore86 Generalitati 31 31.07.2013 18:30:46
Mari romani pe care masonii nu doresc sa-i cunoastem UNNOOM Generalitati 80 22.03.2013 02:01:16
Ratacirile parintelui Arsenia boca,dezvaluite de mari duhovnici !!! guardian knight Calugarul 428 10.08.2012 13:35:14
Toader s-a dus ieri la Domnul mara2008 Slujba inmormantarii 5 23.10.2011 00:06:00
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27