Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.05.2012, 23:55:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Programul pe care ti-l faci, oricat de mic ar fi timpul acordat rugaciunii, sa fie regulat. Noi suntem fiinte ritmice, trupul nostru fiinteaza ritmic si sufletul nostru este chemat sa actioneze dupa randuiala, Dumnezeu a creat totul dupa o randuiala. Si ingerii sunt tot dupa randuiala, totul e dupa randuiala! Asa ca, sa-mi fac si eu o randuiala a mea: ma rog cinci minute dimineata, un minut la pranz, sase minute seara, dar pastrez aceasta randuiala! Incet, incet ea se poate schimba, dar sa tinem cu dintii de ea. Totul depinde si de hotararea pe care o punem, ca nu ajunge doar vointa. Vointa e alimentata mereu de hotararea pe care o avem!

Si nu va bazati pe simtire. Mai vine cineva si-mi zice: „dar eu nu simt nimic la rugaciune”. Pai, nu e nevoie, ca rugaciunea nu e un film serial, plin de suspans! Nu, nu e nevoie sa simtim, ci sa ne rugam si sa facem… Parca noi cand mancam, de cate ori zicem: „acum am nevoie de 70 de calorii”? Numai daca avem diabet le masuram, altfel mancam cu bucurie, cu placere sau fara pofta, dar trebuie sa mancam, ca altfel nu suntem sanatosi. Asa e si cu rugaciunea, cateodata mi se pare ca e o mancare foarte buna, cateodata mancam ca sa nu murim si sa nu lesinam.

Maica Siluana Vlad


Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2012, 16:58:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu mai stim sa pretuim timpul. Ne pierdem in lucruri inutile sau il folosim pentru a infaptui rele. O clipa ne poate schimba vesnicia. Sa ne ajute Dumnezeu sa avem parte de clipa trezirii din pacat macar inainte de a trece la cele vesnice.

Atat de iubitor este Dumnezeu ca si pentru o clipa de trezire putem deveni partasi raiului. Exista sansa de a fi precum talharul din dreapta Mantuitorului din vremea rastignirii de pe Golgota, care a furat raiul dupa cum marturisesc cantarile din Biserica (l-a furat pentru ca nu prin ani de pocainta a ajuns la Hristos). Dar sa nu uitam ca putem muri si in dispret fata de Hristos, asa cum s-a intamplat cu celalalt talhar.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.06.2012, 05:43:31
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Programul pe care ti-l faci, oricat de mic ar fi timpul acordat rugaciunii, sa fie regulat. Noi suntem fiinte ritmice, trupul nostru fiinteaza ritmic si sufletul nostru este chemat sa actioneze dupa randuiala, Dumnezeu a creat totul dupa o randuiala. Si ingerii sunt tot dupa randuiala, totul e dupa randuiala! Asa ca, sa-mi fac si eu o randuiala a mea: ma rog cinci minute dimineata, un minut la pranz, sase minute seara, dar pastrez aceasta randuiala! Incet, incet ea se poate schimba, dar sa tinem cu dintii de ea. Totul depinde si de hotararea pe care o punem, ca nu ajunge doar vointa. Vointa e alimentata mereu de hotararea pe care o avem!

Si nu va bazati pe simtire. Mai vine cineva si-mi zice: „dar eu nu simt nimic la rugaciune”. Pai, nu e nevoie, ca rugaciunea nu e un film serial, plin de suspans! Nu, nu e nevoie sa simtim, ci sa ne rugam si sa facem… Parca noi cand mancam, de cate ori zicem: „acum am nevoie de 70 de calorii”? Numai daca avem diabet le masuram, altfel mancam cu bucurie, cu placere sau fara pofta, dar trebuie sa mancam, ca altfel nu suntem sanatosi. Asa e si cu rugaciunea, cateodata mi se pare ca e o mancare foarte buna, cateodata mancam ca sa nu murim si sa nu lesinam.
Maica Siluana Vlad


1. rugăciunea limbii
2.rugăciunea minții
3.rugăciunea inimii
4.rugăciunea văzătoare
5.rugăciunea de sine mișcătoare
6.rugăciunea în extaz sau în uimire
7.rugăciunea contemplativă...!

Last edited by myself00; 17.06.2012 at 06:07:22.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.06.2012, 17:51:33
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt de acord că un program ordonat este mai bun decât unul dezordonat. Eu însă nu am ajuns să am un program, să zicem de rugăciune, la ore fixe, sau de durată fixă. Și nici nu îmi propun, ci mă străduiesc să îmi fac canonul primit, în fiecare seară. Uneori, dacă sunt mai obosită, se întâmplă să dorm mai întâi câteva ore și să mă trezesc noaptea, sau abia de dimineață și să fac ce am de făcut.
Ne-a zis părintele odată să ne rugăm când putem, numai să ne rugăm!
Referitor la rugăciunea inimii, ne-a spus părintele că ar trebui să o zicem nu ca pe o poezie, ci în momentul în care suntem despătimiți. Așa am reținut eu. De aceea sunt puțin confuză, se pare că sfaturile sunt ușor contradictorii, sau cel mai bine ar fi ca fiecare dintre noi să urmeze ce-i spune părintele duhovnic, personal.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.06.2012, 02:49:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
cel mult 4 ore de somn
Si eu in ultimul timp dorm putin,extrem de putin,vreo 3, 4 sau 5 ore pe noapte. De fapt mai devreme de 4-5-6 dimineata nu prea adorm,si de multe ori nici nu ma prinde ora 12 ziua in pat. Nu stiu,mi-e sa nu patesc ceva,stiu ca nu e deloc sanatos sa nu te odihnesti. Am un program foarte dezordonat,ma chinui sa il schimb,nu am nicio sansa. Umblu mult,pierd timpul,ma agit,sunt mereu pe fuga etc. Stiu ce inseamna si programul ordonat,este extrem de bun. Din pacate nu stiu cand voi reusi sa mai am parte de asa ceva.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.06.2012, 19:48:59
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma gandesc la titlul topicului: programul dezordonat, o patima camuflata...
Cred ca programul dezordonat e modul pe fata, cat se poate de direct, in care patimile noastre ne organizeaza timpul si energia, ca sa le satisfacem mai bine pe ele si pe dracii care le pretuiesc!
Ce patima camuflata... Nici vorba. Batjocura pe fata, fara masti sau jena.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.06.2012, 19:57:55
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.018
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ma gandesc la titlul topicului: programul dezordonat, o patima camuflata...
Cred ca programul dezordonat e modul pe fata, cat se poate de direct, in care patimile noastre ne organizeaza timpul si energia, ca sa le satisfacem mai bine pe ele si pe dracii care le pretuiesc!
Ce patima camuflata... Nici vorba. Batjocura pe fata, fara masti sau jena.
Ai dreptate.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.06.2012, 22:23:45
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ma gandesc la titlul topicului: programul dezordonat, o patima camuflata...
Cred ca programul dezordonat e modul pe fata, cat se poate de direct, in care patimile noastre ne organizeaza timpul si energia, ca sa le satisfacem mai bine pe ele si pe dracii care le pretuiesc!
Ce patima camuflata... Nici vorba. Batjocura pe fata, fara masti sau jena.
Ca unul care se luptă cu păcatul trândăviei și care vede în ce fel acesta se împletește cu viața lipsită de organizare, nu pot decât să vă dau dreptate.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.06.2012, 04:43:02
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun. Deocamdata nu am rezolvat nimic, in ciuda dreptatii acesteia...
Sa punem licarirea intelegerii amare in dulce lumina, fratilor!
O vom face, credeti-ma, va implor, doar in Biserica Sfanta. AMIN!+
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.06.2012, 04:51:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Bun. Deocamdata nu am rezolvat nimic, in ciuda dreptatii acesteia...
Sa punem licarirea intelegerii amare in dulce lumina, fratilor!
O vom face, credeti-ma, va implor, doar in Biserica Sfanta. AMIN!+
:)) E 4 dimineta si nu dormi !!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
patima fumatului.... Mtcrysty17 Generalitati 2 16.09.2011 22:17:03
Patima ChEoPs Generalitati 13 27.06.2011 00:22:32
s-a schimbat programul la manastirea radu voda(sf nectarie) annajanette Generalitati 6 18.07.2010 20:29:08
Programul Maicii Siluana ( pentru ieseni) eduardd Resurse ortodoxe on-line 3 06.01.2009 21:11:03
patima? stef_sumner Generalitati 74 13.06.2007 23:32:06