Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.02.2008, 20:32:59
irinafm irinafm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 23
Implicit

Eu am foarte multe "caderi" de genul acesta, si uneori imi este foarte greu sa ma "ridic" pentru ca nu prea sunt inconjurata de oameni cu adevarat credinciosi, dar reusesc de fiecare data pentru ca ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa ma intorc cu fata catre El caci am cazut si nu ma pot ridic singura. Fara El nu pot face fata relelor de care sunt inconjurata, dar usor usor imi recapat echilibrul. De obicei "caderile" mele vin ori de la lipsa de rugaciune, ori de la faptul ca am uneori atatea probleme si treburi pe cap ca uit si de cel mai important lucru. Dar imi aduc aminte de fiecare data ca scaparea tot la El o gasesc si fericirea tot cu ajutorul Lui o dobandesc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.02.2008, 20:58:25
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna tuturor, asa este de multe ori avem perioade de ,,raceala,, momente in care cele ale lumii ne cuprind, ne cuprinde grija ,si uitam de Dumnezeu...si atunci cand vad ca nu mai am sprijinul pe care il aveam cand citeam in fiecare seara rugaciunile si un acatist, simt in mine un dor ,tanjesc dupa cele ale lui Dumnezeu,si atunci iar ma apropii si ma simt bine. caci e asa cum imi spunea cineva de aici Dumnezeu e ca un soare de care cand ne apropiem ne incalzim si cand ne departam ne racim.asa incat constiinta noastra e cea care ne ,,trage de maneca,,a tunci cand mai ratacim calea, caci noi ca si copiii neastamparati ne jucam uitam ce trebuie sa facem, si vine TATAL si ne mai dojeneste, ori ne cearta ori ne bate depinde cat de grav este,dar cu dragoste ,atentie, si noi tot il iubim, caci ne iarta multe...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2008, 21:05:59
irinafm irinafm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
Buna tuturor, asa este de multe ori avem perioade de ,,raceala,, momente in care cele ale lumii ne cuprind, ne cuprinde grija ,si uitam de Dumnezeu...si atunci cand vad ca nu mai am sprijinul pe care il aveam cand citeam in fiecare seara rugaciunile si un acatist, simt in mine un dor ,tanjesc dupa cele ale lui Dumnezeu,si atunci iar ma apropii si ma simt bine. caci e asa cum imi spunea cineva de aici Dumnezeu e ca un soare de care cand ne apropiem ne incalzim si cand ne departam ne racim.asa incat constiinta noastra e cea care ne ,,trage de maneca,,a tunci cand mai ratacim calea, caci noi ca si copiii neastamparati ne jucam uitam ce trebuie sa facem, si vine TATAL si ne mai dojeneste, ori ne cearta ori ne bate depinde cat de grav este,dar cu dragoste ,atentie, si noi tot il iubim, caci ne iarta multe...
eu rareori fac o rugaciune pe langa care sa citesc acatiste si alte cele. mai am mult pana sa ajung la nivelul acela, rusine mie :(
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.02.2008, 01:21:22
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sa nu deznadajduim, ca sa poata Dumnezeu sa ne ajute. Pe mine mereu ma ispiteste deznadejdea, adica pierderea sperantei, dar mereu incerc sa o evit, desi uneori ma cuprinde si cu greu scap de ea. Grea boala deznadejdea asta ???
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2008, 07:36:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Sa nu deznadajduim, ca sa poata Dumnezeu sa ne ajute. Pe mine mereu ma ispiteste deznadejdea, adica pierderea sperantei, dar mereu incerc sa o evit, desi uneori ma cuprinde si cu greu scap de ea. Grea boala deznadejdea asta ???
Pai deznadejdea de unde vine si de la cine Stefane ? Oare pana la urma urmei suntem sau nu in crediinta ? Putem fi in acelasi timp in doua luntrii ? Un gand spre DUMNEZEU si cinci ganduri spre pacate ! Daca am reusi sa schimbam raportul, cinci ganduri spre DUMNEZEU si unul spre pacate, sa fi sigur Stefane, ca cel din urma s-ar risipi, sau cum s-ar zice "ar fugi ca dracul de tamaie"! si atunci vom fi in adevarata crediinta. Pana atunci mai avem multe de slefuit in mintea, gandurile si sufletul nostru. Sa dea Bunul DUMNEZEU sa fim , in cele din urma vrednici de adevarata credinta, nu numai in declaratii ci , si mai ales in fapte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2008, 14:09:04
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Pe tema asta, Claudiu Raducu vorbeste spre sfarsitul interviului luat de Danion Vasile. Dar sunt sigur ca veti urmarii tot interviul cu maxim interes.

http://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/494/convertire-Claudiu-Raducu

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.02.2008, 16:11:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Iubiti pe fiecare om ca pe voi insiva, adica nu-i refuzati nimic din ceea ce faceti pentru voi, alungati-va din inima orice amintire a raului pe care vi l-au facut altii, dupa cum si voi ati vrea ca altii sa uite raul pe care l-ati facut voi lor; sa nu nutriti voi insiva ganduri necinstite si ticaloase si nici sa nu le atribuiti altora; faceti altora ceea ce faceti pentru voi, sau cel putin nu le faceti ceea ce nici voua nu va faceti, si veti vedea ce aproape este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.02.2008, 17:46:41
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Adica sa invat un acatist pe de rost, auzi tu grozavie! Pai eu nici nu le mai citesc, dar apoi sa le mai si invat pe de rost!
Invatatul ca invatatul, dar nici cititul ...?
Ai cumva o alta maniera de a te ruga?

Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.02.2008, 08:06:43
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Ma gandesc ca fiecare dintre noi am avut perioade in care ne-am simtit mai aproape de Dumnezeu si altele in care ne-am indepartat...in aceste perioade cum ati procedat pentru a va apropia din nou?
Teofan Zavoratul SFATURI INTELEPTE
USCACIUNEA INIMII
"Cel mai mult capatam aceasta (uscaciunea)datorita maniei, nedreptatii, supararii, osandirii, mandriei si celor asemnea lor. Leacul este inapoierea starii pline de har. De vreme ce harul se afla in voia lui Dumnezeu, ne ramane sa ne rugam...pentru izbavirea de aceasta uscaciune...si de impietrire si nesimtire...In timpul racelii si al nesimtirii mintea cu greu va ramane atenta la cuvintele rugaciunii, dar tot este posibil. Trebuie sa facem contra noastra...Tocmai aceasta ostenire a noastra va fi mijlocul prin care il vom indupleca pe Domnul la mila si vom intoarce harul.
Rugaciunea v-a slabit din pricina uscaciunii si a racelii inimii. Impotriva acestora exista rugaciuni scurte, mai ales rugacinea lui Iisus. Invatati pe de rost cele 24 rugaciuni scurte ala Sf. Ioan Gura de Aur, care se afla in sirul rugaciunilor de seara...Si rostiti-le cand uscaciunea va cuprinde inima...
Poate ca se intampla sa stati in biserica cu neatentie si atunci... vine uscaciunea ca pedeapsa penru acest lucra."

Eu personal nu stiu care sunt cele 24 de rugaciuni...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.02.2008, 10:54:58
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

buna ziua.
este prima data cand scriu si cand intru pe un astfel de forum. sincera sa fiu imi doresc enorm sa comunic cu oamenii mai ales ca in general sunt o persoana f inchisa si asa cred ca imi este mult mai usor sa vb despre problemele mele. cred si toata viata o sa cred in Dumnezeu, desi in ultimii 3 ani de zile din viata mea am avut parte de ,ulte lucruri urate, desi zilnic ma rog pentru ele si ii cert iertare lui Dumnezeu. nu stiu, din cauza asta cateodata chiar ma intreb de ce Dumnezeu nu-mi da si mie cateva clipe de fericire sau de ce nu ma ajuta si pe mine in problemele mele. intrebarile, dilemele mele legate de toate astea sunt legate mai ales de o persoana care mie personal mi-a facut mult rau, m-a jignit si m-a facut de foarte multe ori sa ma simt f rau si cu toate astea acelei persoane ii merge extraordinar, are parte numai de lucruri f bine in viata, ceea ce de mine nu pot sa spun. nu stiu daca e bine ce-am scris, nu stiu daca vreodata in viata o sa ma simt mai bine, dar sper sa pot cominca cu dumneavoastra . va multumesc f mult
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necredinta lui Toma-necredinta cea buna georgeval Generalitati 21 10.10.2012 18:12:15
Necredinta diador Generalitati 26 27.04.2012 18:21:10