Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.10.2014, 09:00:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Draga Mihnea, lucrurile sunt cam asa:

1. Ce se vede in biserici

In Bucuresti toate bisericile sunt pline in fiecare Duminica. Pline in sensul in care cu mare greutate gasesti un loc in Biserica, daca nu ai venit la timp.

Cam asta este situatia in toate orasele tarii.
La tara marea majoritate a comunitatii se duce inca la Biserica Duminica.


2. Statistica per grupe de varsta

Aici incepe drama. Marea majoritate a celor care se duc la biserica sunt peste 50 de ani. Oameni care se apropie de Dumnezeu la batranete.
Insa interesant este ca sunt multi din cei care nu au avut treaba cu Dumnezeu pe vremea comunismului si care acum se ingramadesc in biserica. Multi, multi din acestia.
Poate asa e scris neamului asta, numai la batranete sa calce in biserica.

Tinerii ? Este o generatie tanara care merge la biserica.
Ai sa fii uimit, este o generatie tanara care de 10 ani de zile merge din greu la biserica, o generatie de copii nascuti care sunt crescuti in Biserica.
Dupa degringolada din tara dintre 1989-2000, dupa 2000 au inceput sa vina si tinerii la biserica, dupa ce s-au mai asezat lucrurile in tara...

Este o biserica la Universitatea Politehnica din BUcuresti, unde se impartasesc saptamanal cateva zeci de copilasi, poate 40 sau mai mult, fara exagerare; am cumparat eu 2 pungi de bomboane pentru ei si le-am dat pe ambele foarte rapid, cate una de copil... :).


3.
Ce zic eu acum legat de starea duhovniceasca a natiunii ?
Le trebuie romanilor un imbold mare pentru a merge la biserica, si va merge intreg neamul.
Pana acum a fost foame si saracie, poate se mai linistesc lucrurile in tara, iar daca este liniste poate se mai duce si omul la biserica.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.10.2014, 18:45:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Domnule Dragomir, dar aceasta "sinteza" a papei Francisc este una foarte evaziva, adica exact contrariul a ceea ce stabileau sfintii parinti la sinoade.
Este un fel de a spune: " Aveti dreptate si unii si altii. Mai vorbim si alta data. "
Acest fel de exprimare evaziv (imi aduce aminte de discursurile "dilematice" ale lui Plesu) nu face altceva decat sa semene tulburare, perplexitate si sa "ascunda" probabil adevaratele ganduri si intentii ale papei.
Eu unul nu as fi asa de linistit, mai ales ca actualul papa a mai avut luari de pozitie ciudate de genul :"Daca homosexualii sunt oameni buni si il cauta pe Dumnezeu cine sunt eu sa judec? " sau "Ateii daca sunt oameni buni pot sa ramana atei" . Sigur, citatul nu e exact, dar asta e ideea.
Am vazut intr-un articol o chestie de genul :

Fundamentalistii spun ca 2 + 2 = 4
Progresistii spun ca 2 + 2 = 6
Papa spune ca 2 + 2 = 5

Trist dar adevarat. Suntem fortati in fiecare zi sa acceptam ca 2 + 2 = 5. Nu 6 cum spun ceilalti, dar macar 5.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.10.2014, 19:04:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Astea sunt statistici ticluite, dv chiar nu aveti simtul realitatii ?
Si imi amintesc inca bine cum erau lucrurile cu mersul la biserica pe vremea cand eram ortodox. Din blocul meu vechi cu 6 apartamente si 12 locuitori, eu eram singurul care mergeam saptamanal la biserica. Dintre tovarasii de pe strada, eram singurul care mergeam saptamanal la biserica. Dintr-o clasa intreaga de liceu, eram singurul care mergeam saptamanal la biserica (in perioadele cand nu eram ateist). Mai erau doua colege care mergeau saptamanal, dar la biserica baptista.
Statistica este de acum, dvs. spuneti de situaita de dinainte de revolutie. Va dau o veste buna, nu mai e deloc ca inainte, cand erati ortodox. Citit si dvs. pe net, nu numai la noi, intoate tarile ortoodoxe s-a constatat dupa revolutie o inviorare a credintei. In timp ce in tarile din vest o scadere drastica a credinciosilor. Nici eu nu eram credincios acum cativa ani, de cand aveti dvs. acea statistica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.10.2014, 20:50:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Citit si dvs. pe net, nu numai la noi, intoate tarile ortoodoxe s-a constatat dupa revolutie o inviorare a credintei. In timp ce in tarile din vest o scadere drastica a credinciosilor.
Dv imi spuneti mie cat de credinciosi sunt romanii ? Locuiti intr-un trun de fildes, sau unde ? Nimeni nu spune injuraturi spurcate ca romanii (desi ungurii sunt egalii nostri aici). Nici nu exista in vocabular. Betia romanilor nu e intrecuta decat de fratii ortodocsi mai mari de la rasarit. Virginitatea e pe cale de disparitie. Adulterul a ajuns motiv de Lauda si apreciere sociala, daca ai amanta, inseamna ca esti cineva. Rata avorturilor la ortodocsii din Romania e depasita (iarasi!) numai de ortodocsii din Rusia. Despre nivelul ateismului si anticlericalismului la romani versus francezi e suficient sa "puneti pe coloane" comentariile la articolele aparute in presa centrala versus cele din Le Monde si va convingeti cine are atitudine mai ostila Bisericii. Homosexualitatea romanilor e in crestere galopanta dupa Lovilutie, de cand spuneati ca s-au inmultit credinciosii. Sectele isi fac de cap (MULT mai mult decat in Franta). Starea preotimii e caracterizata de coruptie, lacomie si curvie. Dealtfel, acesta e subiect de bancuri populare, numai eu stiu vreo suta. Laicatul e inca si mai de plans, practic nu exista organizatii ale laicatului ortodox care sa functioneze, cu exceptia Oastei Domnului careia ii pun bete in roate chiar preoti de parohii, care ar trebui sa sprijine laicatul. Cateheza e splendida, dar lipseste cu desavarsire, in majoritatea parohiilor preotii dau impresia ca lucreaza o zi pe saptamana: Duminica. E adevarat, nici nu prea au cu cine. Ia cerectati: parohia din colt face macar vecernie mare sambata ? Este cineva care sa faca Ceasurile in fiecare zi ? Ori macar o parte dintre ele ? In general, biserica se descuie macar o data pe zi, in zi de lucru ? Si daca da (ceea ce inseamna ca faceti parte din putinii fericiti), cati credinciosi sunt inauntru, afara de tarcovnic ?

Mergeti pe soselele patriei si veti vedea starea de plans a troitelor, atatea cate mai sunt. Stau sa cada, jerpelite, fara ulei in candele, nimeni nu se mai roaga la ele. In Franta, veti vedea de zeci de ori mai multe troite, toate bine ingrijite, cu flori proaspete.

Pe scurt, suntem de plans si triumfalismul asta al dv ar fi mult mai sanatos daca ar face loc ingrijorarii. Si, mai ales, actiunii. Ortodoxia romaneasca sta rau atat la "calea Mariei", cat si la "Calea Martei". La ambele, considerabil mai rau decat catolicismul, fie el si in varianta ingrijoratoare din vestul Evropii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.10.2014 at 20:52:23.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.10.2014, 22:07:21
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dv imi spuneti mie cat de credinciosi sunt romanii ? Locuiti intr-un trun de fildes, sau unde ? Nimeni nu spune injuraturi spurcate ca romanii (desi ungurii sunt egalii nostri aici). Nici nu exista in vocabular. Betia romanilor nu e intrecuta decat de fratii ortodocsi mai mari de la rasarit. Virginitatea e pe cale de disparitie. Adulterul a ajuns motiv de Lauda si apreciere sociala, daca ai amanta, inseamna ca esti cineva. Rata avorturilor la ortodocsii din Romania e depasita (iarasi!) numai de ortodocsii din Rusia. Despre nivelul ateismului si anticlericalismului la romani versus francezi e suficient sa "puneti pe coloane" comentariile la articolele aparute in presa centrala versus cele din Le Monde si va convingeti cine are atitudine mai ostila Bisericii. Homosexualitatea romanilor e in crestere galopanta dupa Lovilutie, de cand spuneati ca s-au inmultit credinciosii. Sectele isi fac de cap (MULT mai mult decat in Franta). Starea preotimii e caracterizata de coruptie, lacomie si curvie. Dealtfel, acesta e subiect de bancuri populare, numai eu stiu vreo suta. Laicatul e inca si mai de plans, practic nu exista organizatii ale laicatului ortodox care sa functioneze, cu exceptia Oastei Domnului careia ii pun bete in roate chiar preoti de parohii, care ar trebui sa sprijine laicatul. Cateheza e splendida, dar lipseste cu desavarsire, in majoritatea parohiilor preotii dau impresia ca lucreaza o zi pe saptamana: Duminica. E adevarat, nici nu prea au cu cine. Ia cerectati: parohia din colt face macar vecernie mare sambata ? Este cineva care sa faca Ceasurile in fiecare zi ? Ori macar o parte dintre ele ? In general, biserica se descuie macar o data pe zi, in zi de lucru ? Si daca da (ceea ce inseamna ca faceti parte din putinii fericiti), cati credinciosi sunt inauntru, afara de tarcovnic ?

Mergeti pe soselele patriei si veti vedea starea de plans a troitelor, atatea cate mai sunt. Stau sa cada, jerpelite, fara ulei in candele, nimeni nu se mai roaga la ele. In Franta, veti vedea de zeci de ori mai multe troite, toate bine ingrijite, cu flori proaspete.

Pe scurt, suntem de plans si triumfalismul asta al dv ar fi mult mai sanatos daca ar face loc ingrijorarii. Si, mai ales, actiunii. Ortodoxia romaneasca sta rau atat la "calea Mariei", cat si la "Calea Martei". La ambele, considerabil mai rau decat catolicismul, fie el si in varianta ingrijoratoare din vestul Evropii.
Ei ce sa ii faci, daca nu ne-a facut pe toti Dumnezeu catolici.

A-propos de catolici, ati primit sarcina sa faceti propaganda pe aici? Sau o faceti de bunavoie?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.10.2014, 08:52:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ortodoxia romaneasca sta rau atat la "calea Mariei", cat si la "Calea Martei". La ambele, considerabil mai rau decat catolicismul, fie el si in varianta ingrijoratoare din vestul Evropii.
Oh, chiar asa să fie tărisoara noastră?
parcă în Franta ateismul e în floare, sau cel putin asa se zice prin media. :)
cum se vede la fata locului, prin câmpiile elizee?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.10.2014, 09:11:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mergeti pe soselele patriei si veti vedea starea de plans a troitelor, atatea cate mai sunt. Stau sa cada, jerpelite, fara ulei in candele, nimeni nu se mai roaga la ele. In Franta, veti vedea de zeci de ori mai multe troite, toate bine ingrijite, cu flori proaspete.

Pe scurt, suntem de plans si triumfalismul asta al dv ar fi mult mai sanatos daca ar face loc ingrijorarii. Si, mai ales, actiunii. Ortodoxia romaneasca sta rau atat la "calea Mariei", cat si la "Calea Martei". La ambele, considerabil mai rau decat catolicismul, fie el si in varianta ingrijoratoare din vestul Evropii.
Domnule Mihnea Dumnezeu se uita la fapte.
Am fost in o calatorie prin Moldova saptamana trecuta si erau troite chiar si in curtile oamenilor.
Nu mai judecati daca nu stiti.
In afara de asta in Franta familia este pe cale de disparitie ,multi sunt la a doua sau a treia casatorie(relatie)
Nu stiu cine este de vina ,dar se despart.
Ce fel de credinta este asta cand umbli din floare in floare.De altfel si conducatorii ii reprezinta ,ati auzit sau vazut la tv scandalurile cu presedintii ,actualul si predecesorul lui.
In Romania cand se sfinteste cate o biserica se sta cu orele la coada sa se treaca prin sfntul altar.Chiar daca nu sunt toti practicanti ,dar cel putin nu sunt indiferenti fata de credinta.
La fel la sfintele moaste ,la sf.Parascheva au fost cozi de 4-5 ore noaptea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.10.2014, 09:36:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
parcă în Franta ateismul e în floare, sau cel putin asa se zice prin media. :)
cum se vede la fata locului, prin câmpiile elizee?
Depinde cu ce comparam. Daca luam ca referinta Franta de acum doua secole, pe vremea cand era "fiica cea mai mare a Bisericii", scaderea nivelului de practica a credintei este socanta. Credinta este departe de a mai "ordona vietile" ca atunci. Oamenii au cu totul alte griji decat lucrul la mantuirea lor.

Pe de alta parte, daca comparam cu situatia din Romania, in medie Franta sta cam la fel. Spun "in medie", fiindca eu am marea sansa sa locuiesc o regiune foarte ancorata in traditie si spiritualitate, regiunea care s-a opus in mod eroic "binefacerilor" Revolutiei si care a dat, in anii Terorii Republicane, numerosi sfinti. Acei ani, cand vestul Frantei s-a ridicat pentru a apara puterea legitima a lui Dumnezeu si a Regelui, sunt inca foarte, foarte vii in aceste locuri, fiecare biserica sateasca avand gravate numele celor care au plecat sub prapurii Bisericii si nu s-au mai intors vii. Toti copiii mei frecventeaza gradinita, scoala si liceul catolic. Scoala catolica e singura scoala din comuna in care locuiesc. Regiunea are cam 50 la suta invatamant catolic si 50 la suta invatamant laic. Spre deosebire de Bucuresti, unde sunt doar 2 licee catolice, aici jumatate din unitatile de invatamant sunt administrate de Episcopia din Angers. Calitatea invatamantului catolic e considerabil mai ridicata decat a invatamantului laic, desi "libertatea de manevra" a scolilor catolice "sub contract cu statul" e foarte ingradita. Ramane alternativa (de lux) a scolilor catolice fara contract cu statul.Exista cateheza, organizatii ale tinerilor catolici, tabere, perioade de discernamant la manastiri, etc, etc.
Spre exemplu, numai in oraselul de 40 000 de locuitori de langa mine exista 260 de tineri cercetasi ("scout"), spre deosebire de...5, cati erau in Bucuresti.
Pe scurt, pentru cine vrea sa il caute pe Cristos, Franta ofera conditii mai mult decat prielnice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.10.2014, 16:42:56
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Off-topic

Deci pana la urma la ce concluzie a ajuns Vaticanul? Se impartasesc cei care nu indeplinesc legile Bisericii cu privire la casatorie si a relatiei dintre un barbat si o femeie? Am inteles bine? Ca sincer am citit cu greu tot topicul...aveti un limbaj foarte dificil pentru mintea mea.
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.10.2014, 16:54:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Deci pana la urma la ce concluzie a ajuns Vaticanul? Se impartasesc cei care nu indeplinesc legile Bisericii cu privire la casatorie si a relatiei dintre un barbat si o femeie? Am inteles bine? Ca sincer am citit cu greu tot topicul...aveti un limbaj foarte dificil pentru mintea mea.
Nu, au hotarat sa nu-i primeasca in comunitate pe homosexuali.
http://www.cbsnews.com/news/we-dont-...holic-priests/
Reply With Quote
Răspunde