Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.11.2008, 23:11:49
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]A, nu, nu! Ce-ti veni? Cum crezi ca as face eu asa ceva? Nici nu m-am gandit! Crezi ca as fi deschis aici subiectul daca mi-ar fi trecut asa ceva prin cap? Nu![/COLOR]
n-as zice...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.11.2008, 23:13:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Ar trebui sa stau de vorba cu un preot care sa aiba rabdare sa ma asculte. Sa nu ma judece, sa nu-mi vorbeasca despre iad, sa nu ameninte. Preotii nostri in loc sa aline, sa fie blanzi, mai mult te sperie. Nu am nevoie de asa ceva, nu as mai rezista. Si asa sunt destul de revoltata.[/COLOR]
Sa-ti ajute Bunul Dumnezeu sa-ti gasesti linistea si taria de care ai nevoie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2008, 23:17:04
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa-ti ajute Bunul Dumnezeu sa-ti gasesti linistea si taria de care ai nevoie !
Amin! Amin! Amin!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.11.2008, 23:47:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
n-as zice...
[COLOR=green]N-ai decat sa crezi ce vrei. Eu stiu cine sunt si cum gandesc![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.11.2008, 23:48:16
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa-ti ajute Bunul Dumnezeu sa-ti gasesti linistea si taria de care ai nevoie !
[COLOR=teal]Asa sa fie, Cristi![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.11.2008, 23:50:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Atat de mult am suferit in viata asta, atata durere am strans, ca adesea ma intreb de ce? Si daca m-am rugat si daca nu m-am rugat, tare multe mi s-au mai dat... Unde a fost Dumnezeul meu in momentele acelea grele?... [/COLOR]
Noi, ca ortodocsi stim, ca atunci cand ne e mai greu, Iisus Hristos Dumnezeul nostru ne poarta pe brate. Suferintele au un rost, pe care trebuie sa-l cautam, pentru a putea intelege si duce greul, suferinta. Daca nu intelegem, punem intrebari, acuzam, ne facem noua rau.
Dar daca incercam sa intelegem, aflam, ca noi suntem cauza suferintelor noastre.
Dintr-odata vedem cu alti ochi ce ni se intampla. Dumnezeu este infinit mai bun ca oamenii.l
Nici un om nu poate fi mai bun ca Dumnezeu. De aceea nici un om nu are voie sa-L acuze pe Dumnezeu de ceva, caci El este numai Dragoste. Din clipa in care am inteles acest lucru, orice suferinta e mai usor de dus.
Silverstar, iti doresc, ca ciclul celor 11 ani sa se intrerupa, sa dispara.
Da, cred ca esti ranita.

Sa-L rugam cu totii pe Doctorul sufletelor sa-i vindece rana din suflet lui Silverstar, ca astfel sa poata vedea si ea cat de bun este Dumnezeu!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2008, 17:48:22
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Atat de mult am suferit in viata asta, atata durere am strans, ca adesea ma intreb de ce? Si daca m-am rugat si daca nu m-am rugat, tare multe mi s-au mai dat... Unde a fost Dumnezeul meu in momentele acelea grele?... [/COLOR]
Of, Silverstar, adu-ti aminte de poezia exceptionala pe care ai postat-o pe un alt topic si vei sti ca, in momentele grele, Dumnezeu te-a purtat in bratele Sale.
Te rog fierbinte, nu mai fi revoltata. Cunosc o femeie care, in urma unui accident de masina, si-a pierdut sotul si fiica. Pana atunci fusese credincioasa. De atunci s-a revoltat impotriva lui Dumnezeu si, sarmana, nu e bine deloc. Totusi, tie nu ti s-au intamplat lucruri foarte grave. Zi Doamne fereste! Sigur, undeva este o greseala pe care eu, din afara problemei, nu o pot decripta. Roaga-te la Dumnezeu pentru iertare si, inca o data, nu mai fi revoltata si nu mai intreba "de ce ?". Chiar Dumnezeu spune sa nu intrebi niciodata "de ce ?", pe Cel ce te-a creat. Din punct de vedere religios, numerele nu au vreo semnificatie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.11.2008, 18:00:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

eu cred ca aceasta numerologie expusa nu reprezinta ceva calculat,sau vre-un blestem,ci o pura coincidenta.Este intr-adevar,foarte dureros,uneori nici nu-mi inchipui pana la ce limita ar putea omul sa suporte durerea fizica,dar si dufleteasca.De aceia,uneori ma gandesc,ca izbavirea noastra vine tot din neputinta noastra.Suntem capabili sa suferim tot atat de mult pe cat ne este neinfranarea omeneasca.
Ne permitem,nu doar placeri,ci si suferinta,daca nu am fi atat de sensibili,am putea-o ignora,mai ales ca,de cele mai multe ori aceasta suferita este gratis,nu aduce absolut nici un beneficiu,nu schimba nimic,ci doar ne consuma,ne termina si ne face,parca,si mai muritori decat suntem.
Uneori,te simti mai muritor viu si plin de deznadejde si durere,decat mort in uitare.
Sunt intrebari fara raspuns,exact cum este si viata,iar paradoxul tuturor crezamintelor este ca,oricat am detesta greseala,viata nu ar putea exista fara ea,se completeaza intr-un fel; atat de misterios si de complet,in toata splendoarea ei de imperfectiune.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.11.2008, 18:10:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu cred ca e o coincidenta. Stiu ca numarul 11, ca si 13 sunt considerate imperfecte atunci cand sunt puse in oglinda cu 12. Dar un lucru trebuie sa stii "silverstar", ni se dau anumite lucruri nu pentru a iesi biruiti, ci biruitori. Iar daca multi pleaca din lupta cu suferinta biruiti, asta nu se datoreaza lui Dumnezeu, ci omului. Iar omul avea puterea sa iasa biruitor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.11.2008, 19:06:42
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Silvestar (as dori tare mult sa-ti stiu numele,sau macar sa stiu daca esti femee sau barbat,varsta am calculat-o aproximativ).Nu vreau sa-ti fac complimente caci nu este crestineste sa lauzi dar,esti o persoana foarte interesanta si talentata!
Oamenii ca tine pot schimba realitatea din jurul lor.Iata un fragment dintr-o publicatie al carui titlu nu l-am scris caci,s-a intrerupt curentul si s-a porit calc. iar apoi nu a mai mers internetul si am pierdut situl pe care era postat.
Iata citatul"Societatea este propulsata de oameni dizarmonici.Ei sunt in mod esential,oameni nefericiti.Iar daca ei reusesc pana la urma sa realizeze ce si-au propus,in scurt timp,structura lor dizarmonica,o sa-i faca sa construiasca alte modele de actiune neadecvate realitatii si ciclul se reia".Cred ca avem multe lucruri comune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Cum ar trebui să fie o adevărată prietenie? sofronie Generalitati 2 30.01.2011 21:07:51
Preotii asa ar trebui sa se poarte ?! Astarte Preotul 31 28.02.2010 18:36:32