Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.08.2010, 09:00:29
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Multumesc frumos Ionut. Banuiam eu ceva dar acum, daca mi-ai confirmat...
Totusi, tu ce crezi, sa existe oare vreun (neo)protestant care sa nu pretuiasca Jertfa Domnului Iisus Hristos de pe Crucea Golgotei?
banuiala ta este putin ironica dar Dumnezeu lucreaza. DEGEBA PRETUIESTE JERTFA DACA NU PRETUIESTE SF CRUCE PE CARE DOMNUL IISUS SA JERTFIT
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.08.2010, 09:31:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Cunoasteti vreun cult protestant sau neoprotestant care ignora Crucea?
Imi puteti da numele lui?
Nu pot sa vorbesc despre jertfa fara Cruce, nu pot sa inteleg jertfa fara Cruce. Jertfa Mantuitorului se deosebeste de celelalte jertfe tocmai prin Cruce. Mantuitorul se deosebeste de oricare reformator sau intemeietor de religie nu doar prin invatatura Sa, ci in primul rand prin jertfa Sa de pe Cruce. Crucea este identitatea jertfei lui Hristos.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.08.2010, 09:50:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In credinta ortodoxa Crucea este cinstita nu atat prin faptul ca se gaseste pe si in biserici sau in casele credinciosilor, cat prin actualizarea jertfei nesangeroase a Mantuitorului in Sfanta Liturghie, prin impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului. Or, protestantii si neoprotestantii neaga crucea, tocmai prin faptul ca pentru ei jertfa lui Hristos este comemorare, o aducere aminte.

Nu-i de ajuns ca protestantii sa puna semnul crucii pe casele lor de adunare sau pe coperta Bibliei. In bisericile ortodoxe, nu intamplator Crucea se afla in Sfantul Altar deasupra Sfintei Evanghelii. Evanghelia insasi este una a crucii si a jertfelniciei. Mai mult, crestinul ortodox face semnul Sfintei Cruci stiind ca Domnul, "arma asupra diavolului, Crucea Sa o a dat noua", cum spune o cantare din biserica.

As vrea sa vad si eu un protestant sau neoprotestant sa-si faca in buna randuiala semnul Sfintei Cruci.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.08.2010, 10:06:54
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ei au probleme pt ca au renuntat la multe, insa noi care avem o credinta intreaga cum ne folosim ? Din 21 de milioane, cat am mai ramas, cati romani se folosesc de aceasta mare comoara ? Eu zic sa nu ne mandrim si nici sa tratam de sus neputintele altora...Avem credinta intreaga, ne mai da Dumnezeu si sfinti, luam lumina de la Ierusalim in fiecare an.... si noi , in masa , ce facem ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.08.2010, 10:50:43
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
... pocainii nu suporta Sfanta Cruce.
Deci singurii care ignora Sfanta Cruce si nu o pot suporta sunt pocainii. Este adevarat.
Acestia insa nu exista la noi in tara (din cunostintele mele nici prin alte tari), deci tema propusa spre discutie e o falsa problema :))

Si acum un pic mai serios: Jertfa Domnului Iisus se identifica cu Crucea.
Crucea, lipsita de Jertfa de pe ea si de Cel care s-a jertfit nu are nici o importanta si nu merita nici o cinste.

Neoprotestantii iubesc, pretuiesc si sunt recunoscatori lui Dumnezeu pentru Jertfa lui Iisus savarsita pe Crucea de la Calvar.

Ei prin Cruce inteleg dragostea lui Dumnezeu manifestata in Jertfa lui Hristos.
Pretuiesc Crucea ca si reprezentare a Jertfei.


Daca s-a vrut a se spune ca neoprotestantii ignora si nu acorda nici o cinste crucii atunci cand ea este separata de Hristos si este doar un instrument de tortura, atunci da, ceea ce s-a spus este adevarat.

Last edited by penticostalulmantuibil; 10.08.2010 at 12:25:00.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.08.2010, 12:01:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Deci singurii care ignora Sfanta Cruce si nu o pot suporta sunt pocainii. Este adevarat.
Acestia insa nu exista la noi in tara (din cunostintele mele nici prin alte tari) si deci subiectul propus spre discutie e o falsa problema :))

Si acum un pic mai serios: Jertfa Domnului Iisus se identifica cu Crucea.
Crucea, lipsita de Jertfa de pe ea si de Cel care s-a jertfit nu are nici o importanta si nu merita nici o cinste.

Neoprotestantii iubesc, pretuiesc si sunt recunoscatori lui Dumnezeu pentru Jertfa lui Iisus savarsita pe Crucea de la Calvar.

Ei prin Cruce inteleg dragostea lui Dumnezeu manifestata in Jertfa lui Hristos.
Pretuiesc Crucea ca si reprezentare a Jertfei.


Daca s-a vrut a se spune ca neoprotestantii ignora si nu acorda nici o cinste crucii atunci cand ea este separata de Hristos si este doar un instrument de tortura, atunci da, ceea ce s-a spus este adevarat.
Semnul vazut al biruintei lui Hristos este Crucea, in teologia ortodoxa Crucea nu se desparte de persoana Sa. Crezi ca pentru diavol este o indiferenta Crucea cu Hristos jertfit pe ea?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.08.2010, 12:23:46
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de maiamaria Vezi mesajul
Am vazut biserici baptiste care au Sfanta Cruce.Exemple:
cruce de pe casele de rugaciune daca se pot numi asa este pusa de forma (ca lumea sa va considere crestini) dar pt sectanti nu are nici o valoare nu i se da cinstea cuvenita
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.08.2010, 12:26:15
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52zizo Vezi mesajul
crucea era un mijloc de tortura in acele timpuri. Era metoda pe care romanii, dominatorii acelui timp, foloseau pentru a ucide persoane. Nu trebuie sa uitam ca alaturi de hristos mai erau 2 cruci pe care au murit doi talhari. Sa ne amintim ca acea cruce dusa de hristos in spate era foarte mare si grea si ca el cadea mereu si venea biciuit si scuipat. Daca ne gandim la acestea cinstim pe hristos care s-a sacrificat pe cruce pentru ca sa avem parte de inviere si de viata veacului. Nu? Daca el nu facea asta eu nu aveam parte de inviere, e important ceea ce el a realizat la cruce, dar crucea nu poate fi sfanta! De ce vine numita "sfanta cruce", de ce e sfanta?
piei satana
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.08.2010, 12:33:27
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Doamne ajuta

Multa lume face greseala de a le spune sectantilor pocaiti o mare greseala adevaratul termen este cel de sectant multi si-au vandut sufletul pt o caramida o hainuta sau o bucata de tabla.cata ratacire
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.08.2010, 12:41:25
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
cruce de pe casele de rugaciune daca se pot numi asa este pusa de forma (ca lumea sa va considere crestini) dar pt sectanti nu are nici o valoare nu i se da cinstea cuvenita
Poate pentru sectanti Crucea lui Hristos nu are nici o valoare dar pentru crestinii baptisti are valoare suprema.

Baptistii cred in Biblie.
Si acolo este scris: Căci am judecat să nu știu între voi altceva, decât pe Iisus Hristos, și pe Acesta răstignit. 1Corinteni 2:2
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia fara numele lui Iisus Hristos delia31 Despre Sfanta Scriptura 10 23.04.2012 13:06:25
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante georgeval Biserici Protestante 15 03.07.2010 17:49:34
Credeti ca exista mantuire fara Hristos? lacrimi Despre Sfanta Scriptura 57 22.02.2010 22:39:35
Cele 7 cuvinte rostite de Hristos pe cruce georgeval Generalitati 21 14.04.2009 23:07:36