Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.10.2008, 05:25:40
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Adevarat spune Pr.Teofil de la Sambata: [COLOR=red]"MASURA VIETII ITI ESTE MASURA CREDINTEI!!! DUPA CUM ITI DUCI VIATA ASA ITI ESTE SI CREDINTA!!! SI DUPA CUM ITI ESTE CREDINTA ASA ITI ESTE SI VIATA! AI CREDINTA SLABA, AI VIATA DE PACAT, AI CREDINTA PUTERNIA, AI VIATA DE SFINTENIE"[/COLOR]
[COLOR=black]A JUDECA UN PREOT ARATA CE CREDINTA AVETI FIECARE DINTRE FRATIILE VOASTRE, ARTA CUM VA DUCETI VIATA!!! ARATA CE CRESTINI SUNTETI, VOI CE CU OBRAZNICIE JUDECATI SLUGA LUI HRISTOS!!![/COLOR]
[COLOR=red]ASTA VA ESTE VIATA DUHOVNICEASCA!!![/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.10.2008, 16:38:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu cred ca e de preferat cuvantul care zideste , nu cel care darama.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.10.2008, 10:09:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Preotul

Lasand la o parte experientele personale mai bune sau mai rele voi posta o poezie simpla despre preot:
"Unii spun ca nu au pastor
Asa bun in parohia lor
Si incep a-l judesca
De ce traieste asa...
O! Ce mare nedreptate
Ca nu isi plang a lor pacate!
Cei ce judeca un pastor
Iau pacatul asupra lor.
Frati crestini,va rog sa stiti
E PACAT SA_L OSANDITI!
Caci tot preotul primeste
Duhul sfant cand se sfinteste,
Iar prin graiul gurii lui,
Primim harul Domnului!
Har care lucreaza in toate!
Preotul ne iarta de pacate,
Dansul ne boteaza pruncii,
El cununa taina nuntii
El ne duce mortul la groapa
Si tot el de iad ne scapa!"
.....................Ma rog la bunul si milostivul Dumnezeu sa ma scape de pacatul osandirii si judecarii vreunui preot chiar daca eu cred ca m-a ranit!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.10.2008, 10:18:51
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Lasand la o parte experientele personale mai bune sau mai rele voi posta o poezie simpla despre preot:
"Unii spun ca nu au pastor
Asa bun in parohia lor
Si incep a-l judesca
De ce traieste asa...
O! Ce mare nedreptate
Ca nu isi plang a lor pacate!
Cei ce judeca un pastor
Iau pacatul asupra lor.
Frati crestini,va rog sa stiti
E PACAT SA_L OSANDITI!
Caci tot preotul primeste
Duhul sfant cand se sfinteste,
Iar prin graiul gurii lui,
Primim harul Domnului!
Har care lucreaza in toate!
Preotul ne iarta de pacate,
Dansul ne boteaza pruncii,
El cununa taina nuntii
El ne duce mortul la groapa
Si tot el de iad ne scapa!"
.....................Ma rog la bunul si milostivul Dumnezeu sa ma scape de pacatul osandirii si judecarii vreunui preot chiar daca eu cred ca m-a ranit!!
Mare adevar graieste poezia asta.
Aviz celor care judeca preotii. In fond sunt si ei oameni
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.01.2009, 13:45:19
nadia.r's Avatar
nadia.r nadia.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
exista o poveste cu soarecele de oras si cel de tara,o poveste cu talc...preoti de tara si de oras...nu aveti idee cat va inselati fratilor cand va grabiti sa judecati.Va dau exemplul meu personal:sotul este preot de oras,un fel de suplinitor calificat,slujeste pe unde este acceptat(fara parohie),primeste de la preotul paroh sume modice pentru o slujba 2-3 sute de mii.Nu are salariu,nu are alte venituri,eu sunt in invatamant,salariul meu ne depaseste 650 ,parintii ne ajuta foarte mult financiar asa incat desi cu salarii f.mici,doi copii in intretinere,noi o ducem f.bine slava lui Dumnezeu...dar nu exista zi in care sa nu aud comentarii rautacioase,priviri ciudate,scenarii despre cat fura sotul meu din Biserica despre traiul nostru indestulat.Insa m-am obisnuit,iar acum m-am simtiti obligata sa postez pentru aceia care sustin ca preotul de oras are averi..v-ati pus vreodata intrebarea daca nu cumva le-o fi mostenit?
cei care judeca vor fi judecati!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.01.2009, 17:39:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Observ ca s-au mai schimbat lucrurile in marile orase. In parohiile mari sunt prezenti mai multi preoti. Nu stiu care a fost motivul pentru care in unele biserici, cu mii de familii, era prezent un singur preot.

In ceea ce priveste cazul relatat de "urzicuta", e o mare tristete. Ar trebui ca parohia sa fie impartita pe sectoare. Asa nu am avea cazuri cand un preot sta la mana altui preot si am avea mai multe sanse ca preotul sa-i cunoasca pe toti cei din parohie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.01.2009, 18:27:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le ce conteaza de unde e preotul.
Daca preotul s-a facut preot si are foarte mare vocatie nu se plange ca nu are bani ca de...
Dar nu toti sunt preoti cu foarte mare vocatie.
Eu nu stiu de unde sunt legendele astea cu preotul care nu te ingroapa fara bani ca eu preotii de i-am vazut nu faceau deloc asa ceva.
Poate or fi si care fac asa da foarte rari.
Nu se spune aici ca sunt multi preoti care au un servici ca sa aiba cu ce trai si slujesc ca sa le faca un bine altora pe langa servici.


Nu imi dau seama cum poate fi numit poporul roman crestin caci din toate popoarele ortodoxe romanii isi judeca cel mai mult preotii.
(din pacate si eu judec ierarhii deci nu prea am ce sa zic).
In mod straniu conducatorii tarii de au permis avioanelor NATO sa bombardeze Serbia trecand peste spatiul aerian al Romaniei nu au primit nici macar o mustrare publica din partea BOR.
Poporul roman nici macar nu a iesit in strada sa protesteze...
Asta dupa ce Sfantul Stefan cel Mare a aparat crestinismul cu sabia in mana.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.01.2009, 10:23:41
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Eu stau la tara, intr-un mic cartier al Onestiului. E adevarat ca preotul stie numele fiecarui enorias, deoarece, slujind de peste 10 ani in aceasta parohie, cunoaste toti oamenii. Si mai ales cand in post trece pe la fiecare casa. In oras, preotii au de trecut pe la multe case/ blocuri, nu pot sa memoreze toti credinciosii. Dar, intr-adevar, eu ma simt mai bine intr-o biserica mica de la tara, decat intr-una mare de la oras:). Si cel mai mult imi place la Biserica in saptamana patimilor, in Vinerea mare, deoarece la mine la biserica avem trei grupuri: femei, barbati si copii/ tineri. o strofa din prohod barbatii, apoi femeile, apoi tinerii. E foarte frumos.
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.01.2009, 00:11:03
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Intr-adevar nu vad diferenta intre un preot de la oras sau unul de la tara. Exista diferente omenesti intre ei, dar nu pot fi clasificati dupa locurile unde pastoresc. De fapt aici cred ca este marea problema pe care unii din voi si-au exprimat-o vis-a-vis de abaterile materiale sau morale ale preotilor. Problema este ca a fi preot nu este o meserie, ci un har. Asta trebuie sa stie orice tanar care doreste sa devina preot. Din pacate se s[une ca "orice padure isi are uscaturile ei" si se pare ca nici preotii nu sunt scutiti de acest lucru. Insa vreau sa cred ca acestea sunt cazuri izolate si care oricum nu ne intereseaza pe noi, pentru ca are cine sa-i judece.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.10.2009, 00:08:14
pr.vasilealexa pr.vasilealexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Locație: BN
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana Vezi mesajul
exista o poveste cu soarecele de oras si cel de tara,o poveste cu talc...preoti de tara si de oras...nu aveti idee cat va inselati fratilor cand va grabiti sa judecati.Va dau exemplul meu personal:sotul este preot de oras,un fel de suplinitor calificat,slujeste pe unde este acceptat(fara parohie),primeste de la preotul paroh sume modice pentru o slujba 2-3 sute de mii.Nu are salariu,nu are alte venituri,eu sunt in invatamant,salariul meu ne depaseste 650 ,parintii ne ajuta foarte mult financiar asa incat desi cu salarii f.mici,doi copii in intretinere,noi o ducem f.bine slava lui Dumnezeu...dar nu exista zi in care sa nu aud comentarii rautacioase,priviri ciudate,scenarii despre cat fura sotul meu din Biserica despre traiul nostru indestulat.Insa m-am obisnuit,iar acum m-am simtiti obligata sa postez pentru aceia care sustin ca preotul de oras are averi..v-ati pus vreodata intrebarea daca nu cumva le-o fi mostenit?


Urzicuta, povesti de la popi si preotese care se plang ca nu au suficienti bani am auzit de prea multe ori. Cum se face ca toti popii (pentru a-i numi parinti sau preoti trebuie sa merite)au mostenit averi? Ce preot e ala care se plange ca are un salariu de 4,5 mil si se plimba cu super masini? O sa-mi spuii ca pe toti ii ajuta parintii? Unde e smerenia la care ne indeamna pe noi? Nu neg facptul ca sunt si slujitori ai Bisericii care au un suflet curat si merita sa fie numiti preoti. Stiu ca fiecare padure are uscaciunile ei, dar... Sunt cadru didactic si in scoala in care predau orele de religie sunt tinute de un popa care nu se gandeste decat la bani. Dovada acesti lucru? A facut tot ce i-a stat in putinta de a da afara absolventul de romana-engleza care ocupase orele respective prin concurs, el fiind, dupa spusele lui, deasupra celorlalti si ne putand sa se injoseasca pt a sustine un examen pt orele respective.Si exemplele pot continua.
Maria_ioana, nu-i asa ca e usor sa arunci cu murdarie incoace si incolo? Cam cate ,,povesti de la popi si preotese" ai auzit tu ? Eu cred ca doar te laudai. Spuneai ca in scoala unde predai tu , preotul a luat locul profesorului de romana-engleza care preda religie? Cu siguranta si tu faci parte din ,,cadrele didactice "necalificate, care cred ca pot preda orice .Cel in cauza poate preda , legal , romana si engleza, nu altceva. Modul tau de abordare este destul de jalnic , se vede ca nu ai fost dusa prea des pe la biserica, de aceea si atata lipsa de bun simt. Apropo, sti care este semnificatia ebraica a numelui tau Maria? ,,MARE DE AMĂRĂCIUNE" Asa se explica si amaraciunea din sufletul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Preotii din tara, cu parohii minuscule bmd Preotul 46 24.02.2010 17:16:11
Cum reusesc preotii din tara sa construiasca biserici? sophia Preotul 37 18.02.2010 11:34:27
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44