Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.09.2010, 17:18:14
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de honney Vezi mesajul
multumesc tuturor...
vreau sa incep cu drept...si imi odresc din toata inima ca Dumnezeu sa ...imi fie alaturi zilele astea cand voi merge la restaurant ....si sa pot schimba data cu o saptamana mai devreme..
va voi tine la curent...
Domnul cu tine!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.09.2010, 10:24:39
honney honney is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 7
Implicit

am fost duminica la biserica si am vorbit cu un alt preot si ne-a sfatuit ca pentru a nu regreta mai tarziu sa schimbam data(asa cum am fost sfatuita si de catre voi) ....si asa am si hotarat...doar ca acum...trebuie sa ne apucam sa cautam alt restaurant.
Ii multumesc si lui Dumnezeu ca nu ne-a lasat sa gresim si va multumesc si voua pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.09.2010, 14:03:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de honney Vezi mesajul
multumesc tuturor...
vreau sa incep cu drept...si imi odresc din toata inima ca Dumnezeu sa ...imi fie alaturi zilele astea cand voi merge la restaurant ....si sa pot schimba data cu o saptamana mai devreme..
va voi tine la curent...


Foarte bine! Ascultati preotul si in tot ce veti face daca nu Il dati deoparte pe Dumnezeu, o sa va fie bine!
Mia intai sa ne gandim sa nu Il suparam pe Dumnezeu si restul vine de la sine.

Pace si multe bucurii!

Last edited by gabriela8; 07.09.2010 at 14:06:22.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.09.2010, 14:07:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de honney Vezi mesajul
am fost duminica la biserica si am vorbit cu un alt preot si ne-a sfatuit ca pentru a nu regreta mai tarziu sa schimbam data(asa cum am fost sfatuita si de catre voi) ....si asa am si hotarat...doar ca acum...trebuie sa ne apucam sa cautam alt restaurant.
Ii multumesc si lui Dumnezeu ca nu ne-a lasat sa gresim si va multumesc si voua pentru sfaturi.
Lasa, nu te supara, restaurantul e mai putin important, sufletul conteaza! SIGUR VETI GASI UNUL MAI FRUMOS!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.09.2010, 14:32:01
honney honney is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 7
Implicit

Asa cred si eu ca vom gasi ceva mai frumos ..acum ca nu ai facme contra Sa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.09.2010, 14:36:09
honney honney is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 7
Implicit

" ... ca nu mai facem contra Sa"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.12.2010, 21:17:11
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Nunta creștină

Nunta creștină este un prilej de bucurie.
Este bucuria mirilor de a putea fi împreună sufletește și trupește.
Mai mult decât atât, fiind în comuniune cu Hristos, prin Taina Sfintei Cununii, cei doi se unesc și prin legătura dragostei divine, profundă și eternă.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.12.2010, 16:37:54
T E O L O G U L T E O L O G U L is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Locație: Tg Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru T E O L O G U L
Implicit

Chiar inainte de incheirea slujbei, preotul ia cununile de pe capetele mirilor si se roaga Domnului:"Primeste cununile lor intru imparatia Ta, pazind pe ei curati si fara prihana supriti in vecii vecilor".Este ca si cum Biserica ar zice celor doi miri:"Ati purtat pentru scurta vreme aceste cununi pamantesti, chiar de la inceputul vietii voastre laolalta; acuma straduiti-va sa dobanditi si cununile ceresti pe care le veti purta vesnic."
Aceasta ne duce la intelegerea vesniciei casatoriei in Predania Ortodoxa.Hristos a spus la inviere nici se insoara , nici se marita, ci ca ingerii lui Dumnezeu in cer sunt (Mat.22,30).Unii socotesc ca de aici rezulta ca dupa moarte casatoria se destrama.Insa pasajul se refera la un aspect particular al casatoriei:zamislirea copiilor (in special aici,la ridicarea unor urmasi pentru un frate decedat - obiceiul evreiesc al leviratului).Cu siguranta ca acest aspect al casatoriei dispare, iar oamenii nici se insoara , nici se marita, dupa spusa lui Hristos.Insa dragostea si ajutorul intru mantuire si sfintenie, pe care sotii si l-au dat unul altuia in viata de aici, nu dispar.Rugaciunea ca Hristos sa primeasca cununile lor in Imparatia cereasca indica - cel putin in chip ideal - ca nunta, ca "legatura neintrerupta a dragostei", vesnica.
Gasim marturia acestui ideal in Vietile Sfintilor si in scierile Parintilor Bisericii.De pilda , unele sfinte vaduve caer erau bogate si care partial pentru acest motiv erau impinse sa se recasatoreasca , au refuzat sa o faca , pe temeiul ca erau inca maritate, chiar daca sotii le murisera - de pilda Sfanta Olimpiada Diaconita, confidenta Sf.Ioan Gura de Aur; la fel si Eupraxia cea Batrana, mama Sf.Macrina cea tanara(Asia Mica, sec.IV) a impartasit acest fel de a vedea lucrurile , chiar fusese doar logodita cu un tanar de neam ce a murit inainte de casatorie (in dreptul canonic ortodox logodna este socotita o legatura asemenea casatoriei).In ce priveste hotararea Sfintei Macrina de a nu se mai casatori cu nimeni, Proloagele de la Ohrid spun : "Ea s-a indreptatit prin credinta prin credinta sa in invierea mortilor, socotindu-si logodnicul nu ca pe un mort, ci ca pe un viu in Dumnezeu.Este un pacat si o rusine, spunea ea, daca sotia nu ramane credincioasa atunci cand sotul pleaca pe meleaguri indepartate".
Acest simtamant e o ramasita a minunatelor cuvinte ale Sf.Ioan Gura de Aur, scrise unei tinere vaduve intr-o lunga scrisoare de mangaiere si incurajare.El incepe prin a-i spune ca "iubirea pe care i-ai daruit-o, o poti pastra si acum asa cum ai facut mai inainte".Apoi continua:
"Caci astfel este puterea dragostei: ea cuprinde si uneste si leaga laolalta nu numai pe cei de fata si de aproape si avzuti, ci inca si pe cei ce sunt indepartati foarte.Si nici lungimea timpului, nici despartirea locurilor, nici nimic altceva de acest fel nu poate rupe si spulbera iubirea sufletului.Insa de vei voi a vedea pe el fata catre fata(caci stiu ca aceasta este ceea ce mai cu deosebire tanjesti), pastreaza patul tau, in cinstea lui, neintinat de atingerea vreunui alt barbat.Si tot ce poti ca sa arati o viata asemeni cu a lui, si atunci negresit te vei duce intr-o zi sa te alaturi celor dimpreuna cu el, nu spre a trai cu el cinci ani, cum ai facut aici , sau doua zeci , sau o suta, sau o mie de ani,ori poate de doua ori acest numar, ci veacuri nenumarate si fara sfarsit".
Sf.Ioan subliniaza ca daca vaduva doreste sa fie impreuna cu sotul ei in vesnicie , trebuie sa duca acelasi fel de viata virtuoasa ca si el."Fa astfel ca felul vietuirii tale sa fie inca mai sarguitor, astfel ca, ajungand cu grabire la masura virtutii lui, sa poti locui in acelasi locas si sa te unesti (synaphthenai) cu el din nou de-a pururea, nu in aceasta unire a casatoriei(pamantesti), ci intr-una mult mai buna...(caci) acolo se va afla o unire(henosis) intre suflet si suflet, care va fi mai desavarsita si de un chip mult mai desfatator si mai ales.Facand aceasta , spune el, "il vei dobandi din nou, dar nu cu trupeasca frumusete pe care o avea cand a plecat, ci intr-o lumina felurita si o stralucire ce intrece razele soarelui".
Intr-una dintre vestitele lui predici despre casatorie, Sfantul Ioan se intoarce la aceasta tema.El isi inchipuie un mire vorbind miresei sale astfel :
"Am venit la fapta cea buna a sufletului tau pe care il cinstesc mai mult decat tot aurul.Caci copila tanara, sfioasa si nevinovata si purtand grija de evlavie, de toata lumea este vrednica.Deci pentru aceasta si te-am iubit si te iubesc pe tine, si mai mult decat sufletul meu te protimisesc.Ca nimic este viata aceasta.Si ma rog si toate fac, ca noi asa sa ne invrednicim sa trecem aceasta viata, cat sa putem si acolo, in veacul ce va sa fie, cu multa slobozenie sa fim impreuna.Ca vremea aceasta este scurta si trecatoare, iar de ne vom invrednici bine placand lui Dumnezeu asa sa petrecem viata aceasta , totdeauna vom fi si cu Hristos , si impreuna noi, cu mai multa dulceata."
Un exemplu dramatic al acestei convingeri il aflam in viata sfantului Anghel Noul Mucenic (1 septembrie) care spunea sotiei sale ce jelea apropiata sa moarte:
"O sotia mea, fie ca Hristos sa ia locul tuturor celorlalti pentru mine si pentru tine.Astazi va incredintez Lui, pe tine si pe copii.Cu bucurie sufar pentru Hristos aceasta moarte duhovniceasca.Deci si tu , sotia mea, sufera lipsa mea, ca in viata ce va sa vie iarasi sa ne intalnim si impreuna intru vesnicie sa ne bucuram....Acum dar ramai cu bine, iubita mea si suflet indragit.Din clipa in clipa ma voi aduce la Hristos, pe Care atata L-am dorit.Curand vei veni si tu si impreuna ne vom bucura intru vesnica fericire."
Dragostea in casatorie este vazuta de Biserica dintr-o perspectiva duhovniceascaerspectiva vesniciei.Nu stim in amanunt cum va fi viata din rai, insa Predania ne da destule indicatii spre a fi incredintati ca aceia ce au avut casatorii pline de dragoste, ajutandu-se unii pe altii intru mantuirea vesnica, se vor afla laolalta in chip desavarsit si cu mai multa bucurie in imparatia cereasca.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2011, 17:59:13
adyna23 adyna23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2011
Mesaje: 1
Implicit 11 iunie-ajunul Rusaliilor

Buna, aceasi problema o am si eu..am fixat aceasta data intrucat majoritatea prietenilor mei din strainatate pot sa vina la acea data, sa ia parte la aceasta taina..daca o fac in alta zi, nu mai pot sa vina la biserica, nici chiar nasii pe care mi-i i-am ales, care sunt foarte credinciosi, dar si ei sunt plecati din tara....nu m-am gandit ca sunt asa importante niste date-credeam ca se fixeaza doar simbolic pentru a comemora sau a sarbatori un eveniment intamplat cu mult timp in urma, in care 11 iunie probabil nu era ajunul Rusaliilor..imi puteti explica de ce sunt importante aceste date, care se schimba de la an la an..multumesc...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2011, 20:50:11
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adyna23 Vezi mesajul
Buna, aceasi problema o am si eu..am fixat aceasta data
si eu fixasem 18 sept, apoi nu era liber, puneam 9 oct, apoi m-am mai gandit hai 2 oct, pana la urma am lasat 21 aug... :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta maria_ioana789 Generalitati 33 15.09.2008 20:37:51
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24