Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.03.2010, 21:15:40
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

ba da se poate doar ca nu e obligatoriu sa fie
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.03.2010, 23:18:45
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

da..nici un raspuns concret..doar pareri..o parte din cei care au raspuns spun ca nu se poate..de ce totusi se fac derogari de catre preot?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.03.2010, 19:50:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cum asa? Nasii de la botez nu se pot casatori intre ei? Intre ei nu se face o legatura la botez. Numai fiecare cu pruncul.
Si nu se poate sa fie nasi casatoriti la botez?

Ba da, se poate ca nasii de la botez sa fie casatoriti! Insa daca doi prieteni ce urmeaza a se casatori si mai intai de nunta lor boteaza, eu stiu ca devin inaintea lui Dumnezeu parinti spirituali ai pruncului si deci intre ei se realizeaza o legatura spirituala care este mai importanta decat cea trupeasca; nu se mai pot casatori fiind deja uniti spiritual inaintea lui Dumnezeu prin increstinarea pruncului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.03.2010, 19:52:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
da..nici un raspuns concret..doar pareri..o parte din cei care au raspuns spun ca nu se poate..de ce totusi se fac derogari de catre preot?

Cred ca aceste derogari se fac doar din dorinta de a nu supara crestinul... si consider ca nu ar trebui sa existe acestea ci tot omul sa respecte cerintele bisericesti!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.03.2010, 21:45:21
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

pai eu intreb..iar preotul..care este autoritate bisericeasca spune ca poate face o derogare..cum pacatuiesc eu?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.03.2010, 22:26:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
pai eu intreb..iar preotul..care este autoritate bisericeasca spune ca poate face o derogare..cum pacatuiesc eu?
După ce m-am cununat cu sotul meu, am aflat ca nasii mei nu erau cununati religios. Parintele care ne-a cununat le-a dat derogare, probabil, dar mie mi-a spus un alt parinte ca n-a fost bine ca am acceptat asa ceva. Mi-a spus ca pacatul lor are influente asupra familiei mele.

Parerea mea e ca nu trebuie sa-ti asumi un rol pentru care duhovniceste nu esti pregatit. Sfatuieste-l sincer sa-si aleaga nasi niste buni crestini, iar voi sa ramaneti prieteni si, la nunta de argint iti iei revansa. Intre timp, te casatoresti si tu, dar cauta de asemenea niste nasi de la care sa poti lua un exemplu.

Poti sa botezi, daca esti botezat si poti sa cununi, daca esti cununat. Preotii ar trebui sa atentioneze tinerii in legatura cu aceste lucruri, mai ales ca exista atatea divorturi. O vorba buna spusa la timp de un nas intelept poate scoate din impas o casnicie. In schimb, cel care nu stie nici pentru sine cum arata o familie crestina ce sfat iti da?

Cum te rogi pentru niste nasi care traiesc in pacat? N-ai voie sa-i treci nici La Sfanta Liturghie la bisericile care tin canoanele.

Cum se roaga nasii necununati pentru fini? Ii intereseaza sa fie nasi si in fata lui Dumnezeu, sau vor sa fie nasi doar de ochii lumii? Caci daca vor sa fie nasi ai acestor fini si in fata lui Dumnezeu, apoi trebuie sa se spovedeasca si sa se cunune ei insisi.

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar lui Dumnezeu nu-i plac derogarile. Sufera toti cei implicati. In timp ce, daca ne supunem canoanelor, nu sufera nimeni.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.03.2010, 00:46:05
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

am inteles punctul de vedere si mi se pare ff ok.dar de multe ori conteaza relatia in care te afli cu persoanele respective..degeaba este un bun crestin..daca are 30 defini..si nu vede de ei cum ar trebui..eu macar pentru cuplul care mi-au propus sa le fiu nas de cununie..sunt un prieten ff apropiat..si nasul a 2 din cele 3 fetite ale lor..pana acum am fost nasul lor cu fete care au fost prietenele..mamei finutelor..si nici una acum nu se mai intereseaza de ele..doar eu am ramas..ei cred ca le aduc noroc..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
daca eu sunt la prima cununie si el la a doua cum se procedeaza? FloriB Generalitati 5 08.08.2010 14:48:28
ateu,daca nu esti,privind in jur devii: mihaela_dadp Generalitati 156 13.08.2007 02:06:57
casatorit, divortat. pot sa ma cunun iar? ion_cu_vaca Nunta 18 26.11.2006 14:21:57