Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.11.2008, 20:57:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

In Apocalipsa sau Apocalipsa inseamna sfarsitul lumii acesteia si conform Sf Scripturi ,inceputul noii lumi curate si vesnice ,pamant exact ca acesta dar fara pacat.Degeaba e un cutremur,o ploaie sa omoare cativa,sfarsitul consta in moartea tuturor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.11.2008, 21:16:12
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
In Apocalipsa sau Apocalipsa inseamna sfarsitul lumii acesteia si conform Sf Scripturi ,inceputul noii lumi curate si vesnice ,pamant exact ca acesta dar fara pacat.Degeaba e un cutremur,o ploaie sa omoare cativa,sfarsitul consta in moartea tuturor.
...ziceai de "necazuri"... de aceea am zis de astea, stiu la ce te referi, stiu ce inseamna "apocalipsa"! iarta-ma...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.11.2008, 22:03:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cine poate trai fara Dumnezeu ? Un titlu dur, dar pe atat de adevarat si cutremurator, inrudit cu Hula Duhului Sfant ! Cutremurator, dar multa inselare rezulta din a spune sau cel ce crde ca poate trai fara Dumnezeu, fara Cel ce toate le-a zidit si oranduit. Cine poate spune ca poate trai fara parinti ? Sau cine crede aberatia asta ? Orfanul sau fugarul de parinti nu-i tot una ! Orfanul ce crede si se roaga in dragoste Lui, va fi ocrotit, ajutat, dar fugarul de parinti , niciodat nu va avea binecuvantare, ajutor si intelepciune si traieste in mare pacat. "Cine poate trai fara Dumnezeu?"trufasul si cel mandru ce iubeste slava desertaciunii, slava omeneasca, cea pieritoare ca fumul, ca ceata.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.11.2008, 22:40:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"Fara de Mine NU PUTETI FACE NIMIC!"
"Tot ce veti cere cu credinta de la Tatal in numele Meu, se va va da voua!"
Suntem oare pe "cont propriu" in aceasta lume?
Omul este facut de Dumnezeu si el tinde spre Dumnezeu, dar pt ca nu vrea sa Il caute pe El, sau acolo unde este El, in Biserica Ortodoxa, il inlocuieste cu diferite pofe si patimi, placeri peste placeri... si asa cade din pacat in pacat si se cufunda tot mai mult in chinuri... pana nu-l cauta cu adevarat pe Dumnezeu, nu va avea liniste...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.11.2008, 00:26:44
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Daca lumea ar fi cu Dumnezeu, credeti ca ar fi totul intr-o armonie divina?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.09.2009, 16:36:22
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
"Fara de Mine NU PUTETI FACE NIMIC!"
"Tot ce veti cere cu credinta de la Tatal in numele Meu, se va va da voua!"
Suntem oare pe "cont propriu" in aceasta lume?
Omul este facut de Dumnezeu si el tinde spre Dumnezeu, dar pt ca nu vrea sa Il caute pe El, sau acolo unde este El, in Biserica Ortodoxa, il inlocuieste cu diferite pofe si patimi, placeri peste placeri... si asa cade din pacat in pacat si se cufunda tot mai mult in chinuri... pana nu-l cauta cu adevarat pe Dumnezeu, nu va avea liniste...
Atunci libertatea e o iluzie.Daca de fapt singurele alegeri care nu duc la autodistrugere presupun servirea lui Dumnezeu la modul de ascultare oarba si autoumilire extrema (cu zdrobire a inimii cum se zice).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.11.2009, 14:00:05
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit Frate

Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,pentru ca sa ti le ridice,intra in biserica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TREi CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace Munastirea Tismana
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.11.2009, 18:06:40
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Cine poate trai fara Dumnezeu? Eu, de exemplu. Eu sunt un om ca toti oamenii, dar care nu are nevoie de niciun Dumnezeu. Pe langa mine mai sunt doua treimi din populatia globului, persoane care nu se inchina Dumnezeului crestin. Se poate, daca vrei.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.11.2009, 18:21:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Dumnezeu nu-l paraseste pe om, dar omul Il paraseste pe Dumnezeu prin pacat! Cum? ii place pacatul... ii place sa il faca... i se pare ca ii da o satisfactie extraordinara... De ce, totusi, Dumnezeu "nu-l multumeste" pe om? Ce vrea omul de la Dumnezeu? ... sa il serveasca in PLACERILE TRUPESTI! A ajuns omul in inselarea ca trupul este TOTUL! Nimic mai fals!!! Dumnezeu nu este "sclavul" nostru, sa ne indeplineasca patimile, ci El ne Slujeste noua prin SLUJIREA si DARUIREA NOASTRA LUI, adica fata de El, pt El, in El! Si cum facem asta? ...pai.... NU facem... ne place "sa fim serviti la pat cu micu dejun"... NU se poate!!!

...totusi este o solutie: DARUIND VEI DOBANDI!!!!
Nu cred ca ai dreptate, nu cred ca omul se indeparteaza de Dumnezeu din cauza placerilor lumesti.
Cred ca oricine renunta la a manca nu's ce, la a bea (oricine isi poate impune un regim), oricine cred ca poate renunta la sex etc.
Dar nu la mandrie.

Eu cunosc persoane care renunta la cele de mai sus pentru scopurile lor, care muncesc pana pica jos, mananca si dorm cand apuca (si normal ca de altele nu au timp si energie).. dar sunt foarte multumiti de ceea ce fac ei!
Mandria este cea care ne indeparteaza de Dumnezeu. Si iubirea de sine.
(Nu placerile trupesti).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2009, 18:24:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Daca lumea ar fi cu Dumnezeu, credeti ca ar fi totul intr-o armonie divina?
Depinde ce intelegi prin armonie divina! ..si Inchizitia tinjea dupa o armonie divina absoluta...si ai vazut rezultatele: UN MACEL GENERAL! se ardeau "ereticii" la foc continuu

ASTA VREI?

Nu este nevoie de cineva cu parul in mina care sa-ti spuna de CIT DE MULTA credinta ai nevoie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ignatie Briancianinov ! Nu se mai poate fara el ! ionion Mari Duhovnici si predicile lor 18 05.01.2014 02:52:55
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
Fuge de lumina, dar nu poate trai fara ea. Ce-i? amatyyy Generalitati 5 20.11.2009 00:34:06
Poate exista biserica fara canoane? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 13 20.11.2009 00:31:57
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09