Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2006, 14:28:13
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

AVVA AGATHON:

“L-au intrebat pe el iarasi fratii, zicand: care fapta buna, parinte, intre petreceri, are mai multa osteneala? Zis-a lor: iertati-ma, eu socotesc ca nu este alta osteneala, ca rugaciunea catre Dumnezeu. CACI TOTDEAUNA CAND VOIESTE OMUL SA SE ROAGE, VOIESTE VRAJMASUL SA-L TAIE PE EL CACI EL STIE CA NU SE IMPIEDICA DE ALTCEVA, FARA NUMAI DE RUGACIUNEA CEA CATRE DUMNEZEU. Si toata petrecerea pe care o va face omul, rabdand intru dansa, dobandeste odihna. Iar RUGACIUNEA PANA LA RASUFLAREA CEA DE PE URMA, ARE TREBUINTA DE NEVOINTA.”

AVVA AMMONA:
“A fost intrebat avva Ammona: care este calea cea stramta si ingusta? Si raspunzand, a zis: calea stramta si ingusta aceasta este, sa-si sileasca cineva gandurile sale si sa-si taie voile sale pentru Dumnezeu. Si aceasta este ceea ce s-a zis de apostoli: Iata noi am lasat toate si am venit dupa Tine.”

AVVA VENIAMIN:
“Avva Veniamin, cand avea sa moara, a zis fiilor sai: ACESTEA FACETI SI PUTETI SI VA MANTUITI. TOTDEAUNA BUCURATI-VA, NEINCETAT VA RUGATI, PENTRU TOATE MULTUMITI!”

AVVA GRIGORIE TEOLOGUL:
“Zis-a avva Grigorie, ca aceste TREI LUCRURI CERE DUMNEZEUL DE LA TOT OMUL, CARE ARE SFANTUL BOTEZ, ADICA: CREDINTA DREAPTA DE LA SUFLET, ADEVARUL DE LA LIMBA SI INFRANAREA PATIMILOR, ADICA CURATENIE, DE LA TRUP.”

AVVA THEODOR AL FERMEI:
“Se spunea despre dansul, ca facandu-se diacon in Schit, nu vrea sa primeasca sa slujeasca diaconiceste si in multe locuri a fugit. Si iarasi l-au adus batranii zicandu-i : nu-ti lasa slujba ta! Le-a zis lor avva Theodor: lasati-ma sa ma rog lui Dumnezeu, ca sa stiu de ma va incredinta sa stau in locul slujbei mele! Si rugandu-se lui Dumnezeu, zicea: de este voia Ta, ca sa stau in locul slujbei mele incredinteaza-ma! Si s-a aratat lui un stalp de foc de la pamant pana la cer si grai s-a facut zicand: de poti sa te faci ca stalpul acesta, du-te si slujeste diaconiceste! Iar el auzind, a judecat sa nu mai primeasca. Deci venind el la biserica i-au facut lui metanie fratii, zicand: daca nu voiesti sa slujesti diaconiceste, macar potirul sa-l tina. Si n-a suferit nici aceasta si a zis: de nu ma veti lasa, ma duc din locul acesta, si asa l-au lasat.”


Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.11.2006, 08:46:40
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Avva Pimen a zis: „Dacă omul ajunge la vorba Apostolului: «Toate sunt curate pentru cei curaţi», se va vedea pe sine mai prejos decât toate creaturile“. Fratele îl întreabă: „Dar cum pot să mă socotesc mai prejos decât un ucigaş?“. Bătrânul răspunde: „Cine ajunge la vorba Apostolului şi vede un ucigaş zice: «Acesta a păcătuit o singură dată, eu însă ucid în fiecare zi»“.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.11.2006, 08:51:18
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Iertare, am uitat de diacritice:Avva Pimen a zis: „Daca omul ajunge la vorba Apostolului: "Toate sunt curate pentru cei curati", se va vedea pe sine mai prejos decat toate creaturile“. Fratele îl întreaba: „Dar cum pot sa ma socotesc mai prejos decat un ucigas?“. Batranul raspunde: „Cine ajunge la vorba Apostolului si vede un ucigas zice: «Acesta a pacatuit o singura data, eu însa ucid în fiecare zi»“.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.12.2006, 11:43:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Povestea despre avva Sisoe ca atunci cand era aproape de sfirsit,iar parintii stateau in jurul sau, fata i-a stralucit ca soarele. Zice: "Iata a venit avva Antonie". Peste putin timp zice din nou: "Iata, a venit corul profetilor". Si iar fata lui a stralucit foarte tare. A zis: "Iata, a venit corul apostolilor". Atunci stralucirea fetei sale s-a dublat. Dintr-o data parea ca vorbeste cu cineva. Batranii l-au iscodit: "Cu cine vorbesti, parinte?" El a zis: "Au venit ingerii sa ma ia si-i rog sa-mi mai ingaduie sa ma pocaiesc putin". Batranii ii zic: "Dar nu-ti trebuie nici o pocainta, parinte". Batranul le zice: "Drept sa va spun, nu stiu daca am inceput vreodata". Atunci si-au dat seama ca atinsese desavarsirea. Apoi fata sa a devenit ca soarele si toti s-au cutremurat. El le spune: "Priviti, a venit Domnul si zice: "Duceti vasul (ales) al pustiului". Indata si-a dat rasuflarea, devenind ca un fulger, iar toata incapera s-a umplut de buna mireasma.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.12.2006, 20:55:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Avva Arsenie

Zis-a avva Daniil: ne-a povestit noua avva Arsenie ca pentru el (ca si cum isi spunea lui insusi despre exemplul altuia), desi poate chiar el era. Ca sezind un batrin in chilia sa, i-a venit glas zicind: vino si iti voi arata lucrurile oamenilor. Si sculindu-se a iesit si l-a dus pe el intr-un loc si i-a aratat un arap taind lemne si facind o sarcina mare si acela se ispitea sa o ridice dar nu putea. Si in loc de a mai lua dintr-insa, el mergind mai taia lemne si adauga peste sarcina. Si aceasta o facea vreme indelungata.
Si mergind putin mai inainte, iarasi i-au aratat lui un om stind linga un lac si scotind apa dintr-insul si turnind-o intr-un jgheab gaurit din care curgea iarasi in lac.
Si i-a zis lui iarasi: vino sa-ti arat alta. Si a vazut o biserica si doi oameni calari pe cai tinind o prajina de-a curmezisul, unul impotriva altuia. Si voiau sa intre prin usa si nu puteau, pentru ca era prajina de-a curmezisul si nu s-a smerit nici unul pe sine inapoia celuilalt, ca sa intoarca prajina de-a dreptul, si pentru aceasta au ramas afara de usa.
Si batrinul a zis: acestia sint oamenii care poarta cu mindrie cumpana, ca si cum ar fi a dreptatii, si nu s-au smerit ca sa se indrepteze pe sine si sa calatoreasca pe calea smerita a lui Hristos. Pentru aceasta si ramin afara de Imparatia lui Dumnezeu. Iar cel ce taia lemnele este omul cel intru multe pacate care, in loc de a se pocai, adauga alte faradelegi peste pacatele sale. Si cel ce scotea apa este omul cel ce face lucruri bune, dar pentru ca are intru dinsele amestecare rea, cu aceasta a prapadit si lucrurile cele bune ale sale. Deci tot omul trebuie sa fie treaz la lucrurile sale, ca sa nu se osteneasca in desert.

Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.12.2006, 22:36:29
ortodox_convins ortodox_convins is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Dansan Va ureaza un Craciun fericit, cu multe impliniri si bucurie!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.11.2008, 19:16:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=3]Sfantul avva Antonie, sezand odata in pustie, a venit in lenevie si in multa intunecare de ganduri si zicea catre Dumnezeu: Doamne, voi sa ma mantuiesc si nu ma lasa gandurile. Ce voi face in scarba mea? Cum ma voi mantui? Si, sculandu-se putin, a iesit afara si a vazut odata pe cineva ca pe sine sezand si impletind o funie, apoi sculandu-se de la lucru si rugandu-se, si iarasi sezand si impletind funia; apoi iarasi sculandu-se la rugaciune. Acesta era ingerul Domnului, trimis spre indreptarea si intarirea lui Antonie.
Si a auzit pe inger zicand: asa fa si te mantuieste. Iar el auzind aceasta, a luat multa bucurie si indrazneala si facand asa se mantuia.[/SIZE]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2008, 05:55:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trei parinti aveau obiceiul, in tot anul, de mergeau la fericitul Antonie. Si cei doi il intrebau pentru gandurile sale si pentru mantuirea sufletului, iar al treilea totdeauna tacea, neintrebandu-l nimic. Iar dupa multa vreme i-a zis avva Antonie lui : iata, atata vreme ai de cand vii aici si nimic nu ma intrebi ! Si raspunzand fratele, i-a zis : destul imi este numai sa te vad, parinte.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.11.2008, 21:48:16
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu Vezi mesajul
Pai acest cuvant a lui Avva Antonie (probabil sfant, nu stiu nimic despre dansul ca n-am citit) este de mult in lume si se tot implineste mereu, deci vremea asta este de mult, de peste 100 si ceva de ani, dar spune-mi si mie ce inseamna acela Pateric? Vrei sa spui scrieri ale sfiintzilor si parintzilor din ortodoxie?
Cum de nu-l stii pe Sf. Antonie? A fost unul dintre cei mai straluciti pustnici egipteni, ale carui apoftegme se afla pe prima pagina a Patericului egiptean. Apropo, are si acatist, dute intr-o librarie ortodoxa din orasu tau si iati-l, ori cauta pe internet viata lui. Vezi ca chiar pe acest portal ortodox scrie despre el in rubrica Vietile sfintilor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.11.2008, 22:09:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=4]Intreband avva Arsenie oarecand pe un batran egiptean pentru gandurile sale, altul vazandu-l pe el, a zis: avvo Arsenie, cum atata invatatura latineasca si elineasca avand, intrebi pe acest taran pentru gandurile tale? Iar el a zis catre dansul: invatatura latineasca o am eu cu adevarat, dar alfabetul acestui taran inca nu l-am invatat.[/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
Pilde din PATERIC andrei_im Generalitati 357 30.01.2014 00:15:04
Cine este avva antonie din pateric? annajanette Generalitati 6 16.07.2010 09:03:21
nu am inteles ceva din pateric poate ma ajuta cineva annajanette Generalitati 10 14.07.2010 13:32:47
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04