Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2010, 23:05:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Simpatic esti , dar daca versi lacrimi adevarate esti pe drumul cel bun . Sperante sunt oricum caci personal dupa mai bine de 50 de ani , am scapat de : lacomie , zgarcenie , lene si desfranare , in rest : La lupta inainte !. . .
Deci mai ai 3:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.03.2010, 23:09:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
deci mai ai 3:)
la lupta inainte ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.03.2010, 23:39:42
the servant
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dintre cele 7, mandria este cel mai greu de stavilit

Aceste pofte si rabufniri carnale si animalice, ale noastre, pot disparea numai cu ajutorul Harului lui Dumnezeu care le domoleste si ne imputerniceste sa luptam impotriva lor.

De aceea noi trebuie sa cooperam cu Duhul Sfant,pentru ca noi nu putem lupta fara Duhul Sfant si Duhul Sfant NU VA lupta fara cooperarea noastra

Trebuie doar sa cerem mai mult Har Domnului si sa stam in post si rugaciune iar acestea vor disparea fara nicio problema

Pace Voua
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.03.2010, 00:05:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the servant Vezi mesajul
Dintre cele 7, mandria este cel mai greu de stavilit
Este nu numai greu de stăvilit, dar am observat în lupta contra ei câte prejudecăți există. Suferind de această boală și bineștiind că aceste vicii se înving practicând contrariul lor (în cazul acesta: umilitatea), într-o vreme am adoptat un set de reguli, printre care acela de a da cu mătura și cu mopul prin clinica pe care o conduc. Ei bine, am întâmpinat stupefacția atât a pacienților, cât și a personalului. Tuturor care îl priveau, cu ochii cât cepele, de don doctor măturând, le-am spus că nu am auzit ca munca să fie lucru de rușine, eu cred că furtișagul e lucru de rușine. Ei bine, nu am aplicat decât vreo săptămână măsura asta: toată lumea: nevastă-mea, asistenta mea, pacienții mai vechi m-au sfătuit să renunț, fiindcă "lumea vorbește....".

De aici am tras concluzia că, în imaginarul colectiv, șef este cineva care nu muncește, sau, în orice caz, nu dă cu mătura la locul de muncă. Eu cred că cel mai mare șef care s-a născut pe pământ este Regele Cristos. Și cred că nu s-a ferit să dea și cu mătura, dacă mă gândesc că le-a spălat picioarele ucenicilor Săi. Ca un împărat a intrat în Ierusalim în Duminca Floriilor, ceea ce nu L-a făcut să folosească și El o cabrioletă ca lumea. A preferat un catâr.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.03.2010, 00:38:54
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit lupta nu e tocmai una usoara

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Simpatic esti , dar daca versi lacrimi adevarate esti pe drumul cel bun . Sperante sunt oricum caci personal dupa mai bine de 50 de ani , am scapat de : lacomie , zgarcenie , lene si desfranare , in rest : La lupta inainte !. . .
Da, insa lupta asta nu e tocmai una usoara, din pacate!... De atatea ori credeam ca am reusit sa scap macar de una din ele, cand de fapt, aveam sa descopar/constat apoi, cu mare dezamagire, ca nu era deloc asa (sau poate scapasem numai temporar si apoi a revenit etc). Sau, alta 'varianta': credeam ca am scapat de una, si apoi alta isi 'arata coltzii'... si tot asa...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.03.2010, 12:41:36
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

invidia(sunt geloasa uneori pe ceilalti)si putin mania adica ma supar repede si imi trece greu
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.03.2010, 21:05:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
invidia(sunt geloasa uneori pe ceilalti)si putin mania adica ma supar repede si imi trece greu
Am inteles , caci sunt boli generale , grave ce ne afecteaza pe majoritatea , dar sa facem distinctia clara intre INVIDIE si GELOZIE , caci GELOZIA e o patima foarte grava ce afecteaza serios relatia in casnicie , deci nu pot fi gelos pe un coleg ca are ceva ce nu am eu , sau pe un prieten mai instarit ca mine , aici manifestandu-se doar INVIDIA . Mania e o patima ce rezulta din prea multa mandrie , dintr-o iubire de sine iesita din comun, iar faptul ca supararea , mania iti trece greu e semn al netratarii la timp al cauzelor ce au dus la accentuarea bolii in sine , caci si aici avem mai multe faze . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.03.2010, 22:10:17
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Am din toate destul, dar ma termina MANDRIA. Oriunde ma intorc si tot ce incerc- ma impiedic in ea. Iar daca ma gandesc inapoi la cele facute din mandrie, la cate rele m-a impins-ma deprim complet. Mi-e frica de ea si de mine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.03.2010, 22:29:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Am din toate destul, dar ma termina MANDRIA. Oriunde ma intorc si tot ce incerc- ma impiedic in ea. Iar daca ma gandesc inapoi la cele facute din mandrie, la cate rele m-a impins-ma deprim complet. Mi-e frica de ea si de mine.
Doftorii numesc asta anxietate , Sfintii Parinti o numesc : Deznadeljdie , o deznadejdie ca ultima forma a bolii sufletesti . Fugi frate de ea ( de deznadejde ) cat te tin picioarele . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.03.2010, 22:59:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
invidia(sunt geloasa uneori pe ceilalti)si putin mania adica ma supar repede si imi trece greu

Credeam ca vremea spovedaniei publice a trecut demult...:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 16:36:44
O alta lista cu pacate, din Filocalie Florin-Ionut Pocainta 219 12.08.2009 15:56:35
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49