Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2015, 12:22:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

(Inca) nu putem sti ce s-a intamplat cu adevarat.
Sunt multe lucruri care nu se potrivesc in "puzzle".

Eu insa raman la o teorie mai veche dar mereu valabila a mea.
Credinta sa nu...oamenii sunt singuri.
Nimeni sa nu stie nimic despre omul asta? Ce fel a fost, ce probleme a avut, ce a fost in sufletul lui?
Abia acum incep sa-si puna probleme?
Nici parintii/familia, nici femeia cu care era, nici prieteni si nici colegi(si spun ca erau ca o familie acolo, la compania lor), nu a observat nimic.
Eu asta nu inteleg.

Si nu este unicul caz. Mor oameni in apartamentul de alaturi si nimeni nu stie nimic. Nu stie nimeni ca o femeie a fost gravida, sau ca un om a fost bolnav sau are probleme sufletesti.

Lipsa asta de comunicare, de omenie, asta ma inebuneste.
Si nu trebuie sa ne uitam acum la cei de alta credinta, ca nici la noi in ortodoxie, in biserica nu e mai bine.

Si mai este ceva: frica de orice si de oricine. Panica asta din jur.
Ca si asta impiedica oamenii sa comunice.

Ma gandesc la faptul ca a ascuns hartii de la medic. Cine stie ce a avut si ce a fost in sufletul lui: frica de condamnarea semenilor si izolare, frica de angajator ca-si pierde serviciul care il facea cu drag se pare (zbura din copilarie), frica de a vorbi cu cineva.
Este un mare "no-no si no-go" sa ai probleme sufletesti si sa mergi la psiholog. Si asta face rau, tare rau. Nu ai incredere in nimeni sa te destainuiesti si usurezi, sa ceri sfat, ai frica de a merge la psiholog ca te considera lumea nebun si ciumat. Si te lupti singur si nestiut cu lacrimile si problemele din sufletul tau.

In ce lume traim!
Acolo in cameruta si izolarea noastra. Post si rugaciune. E O.K si asta. Dar cand de vom trezi si vom intelege ca sunt oameni langa noi care sufera?

Ne batem cu pumnul in piept ca nu mancam nimic si stim pe de rost scripturi intregi si langa noi mor oameni si nu-i vedem. Eu nu inteleg asta si pace.

Trebuie sa se schimbe ceva si in credinta. Curand si neaparat!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2015, 12:28:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Da, anume ramuri ale islamului sunnit sunt fanatice, de un fanatism vecin cu insanitatea. Dar nu mai echivala insanitatea cu alta religie.
Dar nu este vorba de "anumite ramuri". Toate ramurile islamului sunt fanatice, nu doar "anumite ramuri ale islamului sunnit". Ce sa mai spunem, atunci, despre crimele Revolutiei siite din Iran ?

Citat:
Baba care a mai pus un vreasc la rugul lui Jan Huss cum era, clinic, dupa tine? e normal sa ucizi? Pai eu stiu pe Unul Care a dat ceva porunci. A cincea parca suna "sa nu ucizi". Oi fi visat ca am citit o Carte in care scrie asa, cine stie...
Eu nu am auzit ca baba la care te referi sa fi fost nebuna. Nici fanatica. Ea si-a facut datoria civica de a ajuta executarea infractorului recidivist Huss Ian, care fusese condamnat la moarte de un tribunal competent (chiar daca extraordinar). Nu vad absolut nimic in neregula cu acel proces.
In ceea ce priveste porunca "sa nu ucizi" si inexistenta unei legaturi cu ideea ca pedeapsa capitala ar fi ilicita moral, am scris mai in detaliu aici.

Citat:
Orice credinta sau ideologie este vecina cu nebunia, daca e dusa pana la extreme.
Cand ai sa-mi arati un pilot convertit la crestinism anul trecut, care anul asta ii omoara pe toti ca sa se omoare el, am sa fiu de acord ca orice ideologie si orice credinta este in mod egal vecina cu nebunia. Cand ai sa-mi arati cinci piloti crestini care intra cu avioanele in blocuri de birouri stigand "Cristos este mare!", atunci am sa cred ca orice credinta este vecina cu nebunia.

Daca, de dragul ipotezei, ar putea exista asa ceva intr-o zi, acela nu ar fi un bun crestin, fiindca ar face ceva opus a ce il invata pe el Dumnezeul lui.

Dimpotriva, in cazul musulmanilor, daca ei se sinucid cu cat mai multi "caini" (=crestini) de gat, lucru pe care l-au facut si il fac frecvent, atunci sunt buni musulmani. Fiindca religia lor, Coranul lor, le porunceste asta. Fiindca falsul lor Profet a facut asta: a omorat oameni de alta credinta. Pentru ca erau de alta credinta. Adica, niste caini.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.03.2015 at 12:31:12.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2015, 12:47:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar nu era crestin. Unele informatii care circula pe net sustin ca s-ar fi convertit la Islam in 2014. Daca stirea se va confirma, dona se schimba complet. O recenta aderare la "Religia Pacii" ar explica lucrurile mult mai bine decat ideea trasa de par cu scranteala. Ajungem la ceea ce am zis de la inceput: aici e vorba nu de tulburare psihica, ci de tulburare spirituala.
Hai sa fim seriosi.

Valabil si pentru Yasmina cu "background crestin".

Se sinucid oameni si crestini si musulmani si cu "background" si fara.

Sfintii nu prea se sinucid dar cred ca e cam mult sa ceri ca o companie aeriana sa angajeze doar Sfinti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.03.2015, 12:54:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am mai auzit de nebuni sinucigasi care sa prabuseasca avioane cu pasageri la bord.
Dv ati auzit ?
In schimb, am auzit de mai multe cazuri de musulmani care au prabusit avioane cu pasageri la bord.
Dv nu ati auzit de ele ?
Ce logica defecta... ca sa vezi pentru cine zicea ca sunt mai rationali catolicii..

1. Nu ai auzit pentru ca nu esti bine informat.
Au mai fost cazuri de astfel de actiuni cauta pe google.
Sunt rate pentru ca in general controalele sunt bune. Dar binenteles, ca orice lucru facut de om, nu se poate sa nu aiba si scapari.

2. Vreti sa asimilati cu rautate si reavointa (ca prostia prefer sa nu o suspectez in dreptul dvs) un act terorist cu un act sinucigas. Desi primul poate sa il includa de pe al doilea, al doilea nu este neaparat echivalent cu primul.
Si categoric nu a fost un act terorist.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2015, 13:09:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am auzit ca baba la care te referi sa fi fost nebuna. Nici fanatica. Ea si-a facut datoria civica de a ajuta executarea infractorului recidivist Huss Ian, care fusese condamnat la moarte de un tribunal competent (chiar daca extraordinar). Nu vad absolut nimic in neregula cu acel proces.
In ceea ce priveste porunca "sa nu ucizi" si inexistenta unei legaturi cu ideea ca pedeapsa capitala ar fi ilicita moral, am scris mai in detaliu aici.
Deci sa sistematizam argumentele:
1. Nu a scris nici un Sfant impotriva pedepsei cu moartea. Ba un oarecare asa zis sfant catolic a sustinut-o. Unul singur.
Pe acelasi argument putem sa spunem ca si sclavia e buna. Ca nici un sfant, n-a combatut-o.
Poate chiar si a priza niste heroina. Sau fuma hasis. Ca iarasi, nu prea sunt scrieri care sa condamne obiceiurile astea.
Cu fumatul stim ca deja argumentul de genul functioneaza pentru dvs.

2. "pedeapsa cu moartea în mod just pronunțată nu este ucidere în sensul poruncii a cincea"

Ce inseamna just? Justetea pedepsei cu moartea este stabilita de un tribunal omenesc.
Nu Dumnezeu zice ca "e just", oamenii spun.
Si daca oamenii spun ca ceva este just devine automat si moral?
Fail again.

3. "Cam din aceleași motive pentru care omorârea unui agresor într-un război just nu este încălcare a poruncii a cincea."
Ba cam este si se canoniseste. Cel putin in lumea ortodoxa. Ca exista circumstante atenuante cand e vorba de un razboi de aparere, e partea a doua.

4. "Argumentarea ar presupune o prezentare prea vastă, poate subiect pentru un articol de sine stătător"

Atunci sa ne multumim cu (aproape) nici unul si sa luam de buna povestea dvs.
De ce? De Papa infailibil ce ne credem

5. " Or, în tot timpul existenței statului evreu, până în ziua de azi, a existat pedeapsa cu moartea."
Dupa cum stim, Dumnezeu a poruncit-o in anumite circumstante.
Poti sustine ca acele porunci inca sunt valide pentru crestini?

6. "Până în anul 1969, codul penal al statului Vatican avea prevăzută pedeapsa cu moartea. Nu putem crede că David nu auzise de porunca a cincea. Nu putem crede că fericitul papă Ioan al XXIII-lea, “papa cel bun”, nu cunoștea porunca a cincea."
La fel Ludovic cel Sfânt, la fel împărații, regii și principii catolici și cu frică de Dumnezeu.

Argumente sensibilioase pentru oitele catolice naive.
Iata o lista lunga de oameni infailibil care fara doar si poate n-au gresit cu nimic in viata, in nici o privinta, deci nu puteau gresi nici cand au mostenit o traditie imorala si au inchis ochii la ea.

7. :Se naște următoarea întrebare: dacă această idee, potrivit căreia pedeapsa cu moartea ar fi moral ilicită, nu are susținere nici în Sf Tradiție, nici în Magisteriu și nici chiar în Biblie, atunci de unde vine ?"

Ba tocmai ca are.
Dvs. ati incercat sa desfiintati ceea ce "este scris" insa cu argumente atat de slabe ca si un copil ar rade de ele.

8/ Si in consecinta, ca o ultima zbatere, marturie a unei slabe ratiuni, incercati sa emiteti o ipoteza partizana care sa demonizeze pe sustinatorii ei.

"Răspunsul nu este greu de găsit. Este una din ideile de extracție luministă."

Dar nu va puteti abtine sa va faceti de ras la modul cel mai cumplit, impingand argumentarea si mai departe

9. "Secolul pe care ei l-au numit “al luminilor” (în opoziție cu ceea ce autori de aceeași sorginte numesc “întunecatul Ev Mediu”) a văzut nașterea multor idei care au stat și stau la baza Revoluției Franceze ......."

Hopa. Ati spus Revolutia Franceza? Cea care a introdus ghilotina si a facut sa curga valuri de sange si sa se rostogoleasca mii de capete?
Astia sunt la originea opozitiei pedepsei cu moartea? Pe cat de slab argumentati, pe atat de hilar sunteti :24"
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.03.2015 at 13:12:03.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.03.2015, 13:21:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am auzit ca baba la care te referi sa fi fost nebuna. Nici fanatica. Ea si-a facut datoria civica de a ajuta executarea infractorului recidivist Huss Ian, care fusese condamnat la moarte de un tribunal competent (chiar daca extraordinar). Nu vad absolut nimic in neregula cu acel proces.
Dacă unul dintre copii dumneavoastră ar predica doctrine considerate eretice de către Biserică, ați fi de acord să fie ars de viu ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.03.2015, 13:52:45
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dacă unul dintre copii dumneavoastră ar predica doctrine considerate eretice de către Biserică, ați fi de acord să fie ars de viu ?
Shut me down, vorba lui C3PO. Mihnea e un medic de nota 10 si un prieten pe care te poti baza. Uneori am senzatia insa ca un cardinal in armura, pe vremea razboiului de 30 de ani, a nimerit pe campul delupta un portal temporal. Ei bine, uneori am senzatia ca acel cardinal l-a catehizat pe Mihnea.
Sunt si eu curios ce va zice.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.03.2015, 15:57:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ce a facut acest copilot nu cred ca are legatura cu faptul ca se convertisera la islam. Este gresit a spune ca toti musulmanii sunt fanatici sau gata a comite acte teroriste.

Mai degraba ceea ce a generat aceasta tragedie a fost poate unele scapari in testarile psihologice efectuate de compania respectiva (si existau anumite indicii ca acest copilot aveea anumite probleme psihologice), dar si lipsa de comunicare autentica si însingurarea omului in societatile vest-europene.

In privinta a ceea ce a facut Vaticanul si Biserica Catolica in istoria umanitatii (dincolo de erorile de natura dogmatica, si din punct de vedere social si politic Vaticanul a comis grave erori si inclusiv crime), depaseste cadrul acestui topic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.03.2015, 19:05:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Ma tem ca discutia se indeparteaza mult dincolo de subiect.
Totusi, am sa raspund pe scurt

@AlinB:
-un link cu precedente de piloti depresivi sinucigasi care isi doboara avionul cu tot cu pasageri cred ca ar fi mai util decat un atac la persoana.
-nu am auzit ca Biserica (fie si Biserica Ortodoxa) sa fi fost contra scalviei. Dimpotriva, am auzit ca sfinti ortodocsi, precum Sf Stefan cel Mare si Sfant, aveau robi. Am mai auzit ca manastiri ortodoxe aveau robi. Multi. Pana relativ recent.
Nu cumva luati Carta ONU a drepturilor omului si ne-o vindeti ca fiind invatatura morala dintotdeauna a Bisericii ?
De asemenea, nu am auzit ca Biserica (fie si Biserica Ortodoxa) sa condamne pedeapsa cu moartea ca fiind un pacat. Hasisul, da: am auzit. Scrie in Catehism.

@MihaiG: justetea unei solutii judecatoresti nu are legatura cu rudenia, oricat de apropiata, cu cel care este subiectul solutiei. O hotarare ramane dreapta sau nedreapta, chiar daca ar fi vorba de fiul meu.

@Barsaumas: figuri de stil da, argumente nu. Prin urmare, nu am la ce sa raspund.

@Florinus:
-Raman la parerea ca o credinta, in masura in care este o optiune fundamentala, influenteaza TOATE deciziile importante pe care le ia cineva. Cu atat mai mult decizia cuiva de a se sinucide.
-Nu am auzit ca hotararea de condamnare a lui Ian Huss sa fie o crima, daca la asta v-ati referit. Daca nu, precizati la ce anume v-ati referit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.03.2015, 19:30:13
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Domnule Dragomir, să legi o ființă umană de un stâlp și să-i dai foc este o crimă, indiferent câte norme, proceduri și documente pui în spatele acestei fapte.

Aceasta nu este o chestiune deschisă dezbaterii, din punctul meu de vedere. Îmi pare sincer rău pentru dumneavoastră dacă vedeți lucrurile altfel.
Reply With Quote
Răspunde