Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.09.2009, 22:11:29
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fani71 Vezi mesajul
antonio, mi se pare mie sau ordinea in care trebuie sa pastram aceste lucruri est asta pe care o dai? Ultima este credinta, chiar dupa mancaruri?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.09.2009, 22:15:12
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Antonio, mi se pare mie sau ordinea in care trebuie sa pastram aceste lucruri est asta pe care o dai? Ultima este credinta, chiar dupa mancaruri?
De ce te comporti ca sectantii? Numa' aia schimba Biblia si o interpreteaza cum vreau!

Asa faci si tu cu ce am scris eu!

De ce crezi ca am scris credinta cu bold?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.09.2009, 22:20:59
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Antonio, numara pana la 10 ti-am mai spus. Cred ca Fani voia doar sa spuna ca suna un pic aiurea ordinea in care le-ai pus si cu umor, cred ca voia sa glumeasca...Sau nu?
Si de cand sunt postarile tale Biblie? :)))))))))
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.09.2009, 22:27:29
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Antonio, numara pana la 10 ti-am mai spus. Cred ca Fani voia doar sa spuna ca suna un pic aiurea ordinea in care le-ai pus si cu umor, cred ca voia sa glumeasca...Sau nu?
Si de cand sunt postarile tale Biblie? :)))))))))
Cum ai ajuns tu la concluzia ca postarile mele sunt Biblie nu stiu! Doamne fereste!

Asta a fost primul meu gand, cand am citit ce a scris Fani! A interpretat pur si simplu in stil sectant ce am scris eu. Asa fac aia.

La tine totul e o gluma? ... Mai ales ca pe un forum, nu poti vedea body-language-ul persoanei respective, deci e mai greu sa diferentiezi glumele si ironiile.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.09.2009, 22:30:42
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Pai vezi? Nici n-ai sesizat ca am glumit la faza cu Biblia. De aia ziceam sa nu te mai enervezi asa cand iti zice cineva ceva, ca poate nu ti-o zice cu rautate si tu imediat sari in sus.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.09.2009, 22:57:51
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Pai vezi? Nici n-ai sesizat ca am glumit la faza cu Biblia. De aia ziceam sa nu te mai enervezi asa cand iti zice cineva ceva, ca poate nu ti-o zice cu rautate si tu imediat sari in sus.
Ai auzit de body-language? ...

Numa' OT produci/producem!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.09.2009, 08:27:43
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Ai auzit de body-language? ...

Numa' OT produci/producem!
Da, am auzit, de aia zic sa nu sari sa te enervezi cand zice cineva pe forum ca poate n-ai inteles bine...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.09.2009, 09:41:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
De ce te comporti ca sectantii? Numa' aia schimba Biblia si o interpreteaza cum vreau!

Asa faci si tu cu ce am scris eu!

De ce crezi ca am scris credinta cu bold?
Anna are dreptate, mi-am permis o gluma. O gluma cam intepacioasa si ironica, ce-i drept.
Cred, Antonio, ca te iei un pîc prea in serios cateodata. Hai sa fim mai calmi si sa vorbim mai fara patos. Inteleg ca vorbesti de lucruri care iti sunt dragi, desigur.
Mi s-a parut ca ordinea in care citezi tu lucrurile importante se potrivea un pic cu anumite alte lucruri pe care le zici pe alt fir, de aia mi-am permis aceasta gluma. Ai zis chiar tu ca esti nou in ortodoxie, si poate nu stii anumite lucruri, nu?
Nu te supara, deci.
Ce cred eu ca nu stii este ca sentimente frumoase de dragoste de tara ca ale tale au dus si duc in ortodoxie la certuri si dezbinari care sfasie trupul lui Hristos, Biserica - atunci cand au fost si sunt absolutizate, despartite de credinta, puse pe locul intai, cum faceai tu stilistic prin ordinea cuvintelor. Daca s-ar ramane doar la dragostea simpla, fireasca, de tara si cultura proprie si alte lucruri pe care le stim de la mama de acasa, ar fi foarte bine. Insa adesea se ajunge la concurenta, la lupta pen tru putere intre ortodocsi de natiuni diferite. Asta este tocmai ceea ce Hristos nu vroia, si sfantul Pavel critica in epistole.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.09.2009, 16:23:42
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Anna are dreptate, mi-am permis o gluma. O gluma cam intepacioasa si ironica, ce-i drept.
Cred, Antonio, ca te iei un pîc prea in serios cateodata. Hai sa fim mai calmi si sa vorbim mai fara patos. Inteleg ca vorbesti de lucruri care iti sunt dragi, desigur.
Mi s-a parut ca ordinea in care citezi tu lucrurile importante se potrivea un pic cu anumite alte lucruri pe care le zici pe alt fir, de aia mi-am permis aceasta gluma. Ai zis chiar tu ca esti nou in ortodoxie, si poate nu stii anumite lucruri, nu?
Nu te supara, deci.
Ce cred eu ca nu stii este ca sentimente frumoase de dragoste de tara ca ale tale au dus si duc in ortodoxie la certuri si dezbinari care sfasie trupul lui Hristos, Biserica - atunci cand au fost si sunt absolutizate, despartite de credinta, puse pe locul intai, cum faceai tu stilistic prin ordinea cuvintelor. Daca s-ar ramane doar la dragostea simpla, fireasca, de tara si cultura proprie si alte lucruri pe care le stim de la mama de acasa, ar fi foarte bine. Insa adesea se ajunge la concurenta, la lupta pen tru putere intre ortodocsi de natiuni diferite. Asta este tocmai ceea ce Hristos nu vroia, si sfantul Pavel critica in epistole.
Raman la parerea ca asemenea "glume" sunt mai greu de inteles pe un forum.

Nu stiu ce ai inteles tu. Credinta vine inainte de toate dar dupa ea, vine elementul national. Dar noi toti, sarbii, bulgarii, chiar si ungurii (chiar daca ii privesc mai sceptic din diferite motive) suntem frati! Si suntem frati si cu negrii din Africa! Dar cred ca o casatorie intre un negru din Africa si o alba ar avea mai multe efecte nefaste pentru copilasi.

Dar daca ei se iubesc in Hristos, cine sunt eu ca sa zic "Nu e lucru bun casatoria voastra"!

Sa nu intelegi (cum a inteles altu in topicu' celalalt) ca afirm superioritatea culturala, rasiala, etc a poporului nostru. Doamne fereste! Asta duce la mandrie!

Cum am mai zis, pentru mine, Stefan cel Mare, Mircea cel Batran, Capitanul, Mota, Sfantul Gafencu, si in general romanul si romanca luptator/luptatoare pentru propria credinta si neam inseamna "romanul absolut" care se incadreaza in linia neamului, insa nu in ura ci in Hristos.

Cand vorbesc cu cineva despre istoria neamului nostru, despre eroii ei, despre razboaiele de aparare (si nu de cucerire, pentru ca noi n'am cucerit niciodata, pe nimeni) simt cum inima imi bate mai tare!

A nu se intelege "dragoste orbeasca" sau "nationalism extremist"!

Incerc sa traiesc in Dumnezeu, insa, in esenta propriului neam, chiar daca traiesc pe teritoriu strain!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.09.2009, 17:31:46
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu nu inteleg un lucru. Daca cineva isi iubeste atat de tare neamul incat inima ii bate mai tare cand vorbeste de MIhai Viteazul si ceilalti -- de ce mai sta pe teritoriu strain. In mod logic ar trebui sa ia primul avion spre Romania, cu orice risc, si sa inceapa o viata in Romania. Ce placere poate sa fie intr-o continua dorinta de a fi in alta parte, dorinta care nu este infaptuita?

Parerea mea, si este o parere nu chiar neavizata, am trait aproape un sfert din viata mea in afara Romaniei, este ca NICIODATA nu poti sa fii fericit in afara Romaniei daca nu inveti sa lasi mai la o parte romanismele, daca nu incerci sa imbratisezi cultura in care te afli cu toata dragostea si intelegerea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Ordine laicale" în România și în lume Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 3 03.11.2015 12:28:33
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 12:15:13
Budism: "Iesirea din Lume" - "Aducerile in dar" florin.oltean75 Alte Religii 12 04.10.2012 19:29:51
Cine a citit "Vanga" de Krasimira Stoianova? Adriana Cluj Generalitati 10 19.10.2010 14:43:59